16 prill 2011

Juve i ofron Shaqirit kontrate 5-vjeçare


Skuadra e madhe italiane, Juventus, eshte e gatshme t'i ofroje nje kontrate 5-vjeçare talentit kosovar te Baselit, Xherdan Shaqiri, shkruan uebfaqja italiane "Tuttomercatoweb".

Sipas ketij burimi, kreret e Juventusit duan te transferojne mesfushorin ne fund te ketij stinori dhe per kete pune drejtori i pergjithshem i Juventusit, Beppe Marotta, eshte ne Zvicer per te negociuar me skuadren e Baselit per vleren e demshperblimit te 19-vjeçarit. Skuadra e Baselit e vlereson kartonin e Shaqirit deri ne tete milione euro, kurse Juventusi tashme ka ofruar nje demshperblim prej pese milione eurosh.

Pos klubit, sipas "Tuttomercatoweb", skuadra italiane i ka ofruar kushte te mira edhe mesfushorit kosovar, nder te tjera edhe kontrate afatgjate - 5-vjeçare, pasi e konsideron si perforcim adekuat per te ardhmen.

Mesfushori kosovar ka kontrate me Baselin deri ne qershorin e vitit 2014 dhe eshte njeri nder futbollistet me te kerkuar ne tregun evropian te futbollit. Pos Juventusit, ne gare per Shaqirin jane edhe skuadrat si Milan, Fiorentina, Lazio, Barcelona, Liverpooli, Arsenal, Hamburg e Bayern Munchen.

Shaqiri gjithashtu eshte edhe reprezentues i Perfaqesueses se Zvicres. Ai ishte pjese e "helvetikeve" ne Kampionatin Boteror "Afrika e Jugut 2010" dhe deri me tani ka shenuar nje gol ne shtate ndeshje te zhvilluara. Me Baselin, stinorin e kaluar, qe ishte debutues per te si profesionist, fitoi kupen dhe titullin kampion.
/JUVENEWS.TK/