23 shtator 2010

Portjeri i Juventusit Marco Storari shpreson që të ftohet nga Kombëtarja

Portieri i Juventusit Marco Storari shpreson ta hapë një dritare që do ta lejojë at të luajë për kombëtaren e tij.
Storari e din që trajneri Cesare Prandelli është i fokusuar në të rinjtë, por ai është po ashtu i vetëdijshëm se edhe shfaqja e mirë dhe përvoja mund të jetë arma më e efektshme për ti thyer pengesat për të hyrë në Kombëtare.

Me Buffonin e lënduar në Juventus, Storari ka luajtur një rol qendror, dhe ai dëshiron që ta përsëris atë me Italinë. Çelësi është motivimi dhe metodologjia, dhe portieri është i prirur për të aplikuar vetë.

“Ekipi kombëtar? Çfarë mund të them? Janë ata që vendosin për ta krijuar një grup me përspektivë, dhe të mbështeten në lojtarë të rinj,” u tha Storari Tuttosport-it.

Por qëllimi i tij është që ta bind Prandellin se më shumë duhet të mbështetet në eksperienc

“Spias mendimit tim do të ishte mirë të mbeshteten në përvojë,”shtoi ai.

“Njerëzit gjithashtu duhët të shiqojnë edhe në formën. Ky është mendimi im, por unë jam ende duke shpresuar…”

Zamparini i kerkon falje Marottas dhe Juventusit

Sipas Tuttosport Zamparini ka bere kthese nga theniet e tij( Interi eshte Juventusi ri ne sensin mediatik,jo neblerje te ndeshjeve; Ne qofte se Juves te enjten nuk i japin tre penallti fallco atehere ne do te fitojme pasi jemi shume me te forte ). Pas ketyre deklaratave Zamparini ka marre ne telefon drejtorin gjeneral te Juventusit Beppe Marotta duke kerkuar falje per deklaratat e tij. Dhe me sa duket Marotta dhe Andrea Agnelli ka vleresuar shume telefonaten e Zamparinit.

Juventus-Palermo, formacionet e mundshme

Ndeshja ne stinorin e kaluar perfundoi 2-0 ne te mie te Sicilianeve.

Delio Rossi nuk do te kete ne dispozicion njerin nga lojtaret e tij me te mire ne skuader, Miccoli, edhe pse eshte i ftuar ai nuk do te jete ne gjendje qe te luaj.

Formacionet e mundshme:

JUVENTUS (4-4-2): Storari; Motta, Bonucci, Chiellini, Grygera; Krasic, Felipe Melo, Marchisio, Pepe, Del Piero, Fabio Quagliarella.

PALERMO (4-2-3-1): Sirigu, Cassani, Munoz, Bovo, Balzaretti, Migliaccio, Liverani, Noverino; Shepherd Ilcic; Hernandez.

Salvatore Schillaci : Juventus të jenë më të kujdeshëm ndaj Palermos

Ish sulmuesi i Juventusit Salvatore Schilladi beson se Palermo mund të vijnë më lart me pikë kur ata do të ndeshen me Juventusin të enjten.
Dy ekipet me formë të kundërta. Juventus erdhi nga fitorja kundër Udinese-së 4-0, kurse Palermo dëshiron ti përmirsojë gjërat nga humbja e tyre kundër Interit në shtëpi 2-1.

Dhe Schillaci beson se pala e Delio Rossit mund ta mbajnë vetën në Olimpico.

“Sigurisht, Juventus janë favoritë, por pozita e Palermos në ligë nuk e pasqyron ecurinë e tyre,” tha Schillaci

“Megjithatë, disa lojtarë janë më të motivuar se sa kur luajnë me ndonjë ekip të dobët.

“Unë mendoj se kjo do të jetë një ndeshje e hapur. Palermo vijnë nga një rezultat negativ, por unë mendoj se Bianconerët janë të thyeshëm.

Massimo Moratti dhe Inter të stresuar në lidhje me Presidentin e Juventusit

Juventus dhe Inter mund ta ndajnë jetën në Seria A, por kjo është ku ngjashmëritë marrin fund ku Andrea Agnelli përgjiget në Massimo Moratti-në mbi qëndrimin e tij në Calciopoli.
Moratti tha se Juventus shtrëngoheshin në ajër të hollë në ndjekjen e tyre ligjore për ti rivendosur dy Scudetti-të të revokuar.

Agnelli mendohet se nuk do të heq dorë. Ai është duke i shtyr FIGC që ta nisin hetimin e tyre në Calciopoli 2. Ai i sheh shqetësimet e Moratt-të si një kujtesë që ende ka punë të pambaruara.

“Moratti? E qartë se ai është i shqetësuar dhe kështu ai mendonte për ne,” tha presidenti i Juventusit.

“Unë shiqojë se çfarë po ndodh me Juventusin. Ne jemi të qetë. Ne e dimë se çfarë kemi thënë, po ashtu e din edhe FIGC dhe ne jemi duke pritur për gjykimin e tyre.

“Unë jam shumë i qetë në drejtim të marrëdhënieve në mes të Juventusit dhe Interit.

“Nëse shikojmë në prova të reja tregojn se edhe Interi kishtë bërë telefonata.

Agnelli: Moratti është nervoz

Juventusi dhe Interi mund të jenë dy nga skuadrat më tradicionale italiane, por këtu mbarojnë ngjashmëritë mes dy gjigantëve të futbollit italian, pasi që presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli, ka sulmuar përsëri pronarin e Interit, Massimo Moratti, për qëndrimin e këtij të fundit ndaj Calciopolit.

Siç dihet, Andrea Agnelli po bën çmos për të rikthyer dy titujt e marrë nga Interi pas Calciopolit, ndërsa këtë dëshiron ta bëjë duke e detyruar FIGC-në të hapë një process të ri hetimor të quajtur “Calciopoli 2”. Këto tentime nuk u mirëpritën nga Massimo Moratti, që ka thënë se Juventusi po sillet vërdallë mjegullës.

“Moratti? Ndoshta ai ishte nervoz kur është dashur të mendojë për ne. Unë shikoj se çfarë po bëhet me Juventusin. Ne jemi të qetë. Ne e dimë se çfarë kemi thënë, kështu edhe FIGC-ja dhe ne po presim për gjykimin e tyre”.

“Unë jam shumë transparent kur bëhet fjalë për marrëdhëniet tona me Interin, pasi që nëse shikoni dëshmitë e reja, edhe Interi u bëri telefonata gjyqtarëve atëkohë”, precizoi Agnelli, i cili ka ende hesape të pa sqaruara me Massimo Morattin sa i përket Calciopolit.

Interi dhe Juventusi pritet që të masin forcat në derbi d’Italia që zhvillohet në kuadër të javës së pestë, të dielën më 3 tetor në ora 20:45.

Del Neri ndal euforinë: S’kemi bërë ende asgjë

Trajneri bardhezi frenon entuziazmin pas fitores në Udine dhe paralajmëron: Melo e Markizio dyshja titullare

Ka entuziazëm në Torino pas fitores bindëse 4-0 të marrë të dielën kundër Udinezes, por Xhixhi Del Neri vazhdon të qëndrojë me këmbë në tokë: “Nuk mund të jemi euforikë. Nuk kemi bërë akoma asgjë. Po punojmë për të marrë maksimumin e rezultateve dhe nuk duhet të ëndërrojmë me sy hapur pas një fitoreje ose të demoralizohemi nëse gjërat nuk shkojnë mirë.

Edhe pse besoj se ky rrezik nuk ekziston”. Në lidhje me fitoren në Udine, e para në këtë kampionat: “Kemi treguar se jemi një skuadër cilësore dhe kemi një dëshirë të madhe për të punuar dhe për t’u përmirësuar, - ka vazhduar tekniku bardhezi. - Kur gjërat shkojnë mirë gjithçka bëhet më e lehtë. Nëse lojtarët janë të qetë mund të stërviten më mirë, sepse rezultatet i japin besueshmëri punës së bërë gjatë javës”.

Përsa i takon gjendjes fizike të skuadrës. “Felipe Melo dhe Markizio janë në formë, do të luajnë nga fillimi edhe kundër Palermos. Kam besim te të gjithë lojtarët e mi, por më duket se dyshja që ka luajtur deri tani jep më shumë garanci, kështu që nuk ka kuptim të ndryshoj. Si ia kam dalë për të transformuar Melon? Ka gjetur një ambient që e ka pritur mirë, ka një marrëdhënie të mirë me publikun.

Jam i sigurt se Juventusi në këtë kampionat do të ketë një grup të rëndësishëm”, ka shpjeguar Del Neri, që më pas ka folur për ndeshjen e sotme kundër Palermos. “Do të kemi përballë një skuadër të vështirë. Ne duhet të jemi të vetdijshëm se çdo ndeshje është një provë që duhet kaluar me forcë dhe duke respektuar kundërshtarin.

Besoj se nuk do të jetë një ndeshje e lehtë sepse Palermo është një skuadër e fortë, jo vetëm në letër. Pastore? Eshtë një lojtar i madh, duhet të tregojmë kujdes të veçantë ndaj tij, por sigurisht nuk do t’i vëmë një lojtar që ta ndjekë nga mbrapa gjatë gjithë ndeshjes. Më pas nuk është vetëm ai. Makarone dhe Iliçiç kanë bërë një paraqitje të madhe kundër Interit”, ka përfunduar Del Neri.

Del Piero kërkon “ta shtyjë” deri në 40 vjeç

Dëshira e kapitenit që në nëntor mbush 36 vjeç është të vazhdojë të luajë pa fund: Kombëtarja? S’kam hequr dorë

Alesandro Del Piero ka akoma dëshirë të luftojë, vrapojë dhe sigurisht të shënojë. Në nëntor, numrat në kartë ndryshojnë, do të mbushë 36 vjeç, por “Pinturikioja” as që mendon t’i varë “këpucët në gozhdë”. “Filloi një vit i ri, Juventusi ka ndryshuar gjithçka: lojtarë, drejtuesa, stafin teknik dhe atë mjekësor, - thotë kapiteni bardhezi. - Po punojmë për të konsoliduar themelimin e kësaj “ndërtese të re”.

Pas ringjitjes në Serinë A para katër vjetësh, kemi zhvilluar dy sezone të mrekullueshme. Një vend i tretë me kualifikimin në Ligën e Kampioneve dhe deri te arritja e vendit të dytë vitin pasardhës. Kanë qenë arritje të mëdha, por janë harruar ose çmuar pak. Për fat të keq na shkoi jo mirë vitin e shkuar, - vazhdon analizën e tij Del Piero.

- Të shohim si do të jemi në të ardhmen e afërt dhe si do të ndihem unë fizikisht, por qëllimi im është të luaj deri në moshën 40-vjeçare me fanellën bardhezi, duke vazhduar që vitin që vjen dhe pastaj në stadiumin e ri. Nëse pres ndonjë thirrje nga klubi për rinovimin e kontratës? Tani jo, por një moment takimi e pres. Ndoshta më vonë”. Numri dhjetë bardhezi flet edhe për Xhixhi Del Nerin dhe një rikthim të mundshëm në kombëtare:

“Trajneri ynë i ri është një njeri i vendosur dhe kjo është një cilësi e shkëlqyer. Është një “manjak” në punën e tij, kujdeset edhe për detajet më të vogla dhe arrin t’i transmetojë lojtarit sedër dhe karakter. Impakti i parë me të ishte pozitiv. E mbështes kur thotë se nuk mund t’i vëmë kufi vetes për objektivat tonë sezonalë, - vazhdon Del Piero.

- Kombëtarja? Argument shumë delikat ky, por unë nuk mbyll asgjë. Ta lëmë kështu: nëse Prandeli do të më kërkonte ta ndihmoja, unë do t’i thoja “po”. Jam shumë i kënaqur që shumë nga shokët e mi luajnë me “axurrët”, jam dakord plotësisht dhe ndihem krenar mbi zgjedhjen e klubit për një Juve “Made in Italy”, është një gjë speciale”, - e mbyll Aleksi.

22 shtator 2010

Lojtarët e ftuar për ndeshjen kundër Palermos

Në fund të stërvitjeve të sotme, Luigi Del Neri ka shpallur listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen kundër Palermos. Janë ftuar gjithsej 21 lojtarë.

Lista e plotë:

2 Motta
3 Chiellini
4 Felipe Melo
5 Sissoko
8 Marchisio
9 Iaquinta
11 Amauri
10 Del Piero
13 Manninger
14 Aquilani
18 Quagliarella
19 Bonucci
20 Lanzafame
21 Grygera
23 Pepe
26 Rinaudo
27 Krasic
30 Storari
31 Costantino
33 Legrottaglie
34 Ferrero

Dzeko: Juve, më mungon

Sipas Tuttosport, disa nga deklaratat interesante të bëra nga Edin Dzeko ( wolfsburg ), lojtari është i dëshpëruar që nuk ka arritur të transferohet ne Juventus, dhe këtë e ka pohur në një intervistë të tij.

” Unë nuk mund të them se nuk dua të luaj për Juve-në, por me të vërtet ndihem keq që nuk u transferova atje.

” Deri në minutën e fundit kam pritur me padurim që kjo të realizohet, dhe të iu bashkangjitem Juventus-it, por ja që sndodhi, dhe ndihem i dëshpëruar për këtë. Dhe mbi të gjitha Juve më mungon shumë. Dhe shpresoj që të ardhmën të kaloj atje.” Tha: Dzeko.

Juventus-i të interesuar për Andoni Iraola-në

Krahu i Atletico Bilbao-së Andoni Iraola, është vënë në shënjestrën e ‘Zonjës së Vjetër’, ku këtë të fundit janë shumë të interesuar për të sjellur në radhët e tyre Iraola-në.


Iraola këtë edicion është në kulmin e formës së tij në Bilbao, ku në këtë rast Juventus-i është duke përgatitur strategjin e tij, që në janar
ta sjell lojtarin.

Ndërsa lojtari ka pranuar se e di interesin e Juve-së për të, por është i kënaqur edhe këtu ( Bilbao ), mirëpo ka lënë dyert hapur duke theksuar se është mirë të luash në ekipe të mëdha botërore

Arrihet akordi, lojtarët në Itali tërhiqen nga greva

Takimi mes drejtuesve të Ligës dhe Shoqatës së Futbollistëve në selinë e Federatës Italiane të Futbollit, i ka dhënë fund grevës së paralajmëruar për këtë fundjavë në Serinë A.

Futbollistët patën kërcënuar se nuk do të zbrisnin në fushë, pasi Liga propozoi kontrata të reja kolektive me ta. Dy ishin kundërshtimet kryesore të lojtarëve. Ata nuk pranonin propozimet e klubeve, sipas të cilave futbollistët që nuk janë më të dëshiruar duhet të pranojnë një transferim në vitin e fundit të kontratës si edhe ajo për futbollistët që nuk japin mjaftueshëm në stërvitje, duhet të stërviten jashtë skuadrës së parë.

“Sot është një ditë e rëndësishme, takuam kreun e Federatës dhe jemi të bindur se gjërat do të ndryshojnë”, u shpreh presidenti i Juventusit Andrea Anjeli. Ndërkohë kreu i Ligës Mauricio Bereta u shpreh i bindur në gjetjen e një zgjidhje me drejtuesit e Shoqatës së Futbollistëve. Pas takimit, Liga dhe Shoqata e Futbollistëve kanë rënë dakord për 6 nga 8 pikat e kontratës kolektive, kështu që java e pestë e Serisë A do të luhet rregullisht.

Sipas specialistëve, dëmi që do t’i shkaktohej futbollit italian nga greva e paralajmëruar për më 25 dhe 26 shtator, do të ishte i ngjashëm me atë të skandalit të Calciopolit në vitin 2006. Në rast zhvillimi të grevës, televizionet që kanë blerë të drejtat televizive do të pësonin humbje të mëdha financiare.

Del Neri: Të qëndrojmë përtokë

Trajneri i Juventusit, Luigi Del Neri, ka kërkuar nga lojtarët e tij që të qëndrojnë në tokë pas fitores prej 4-0 ndaj Udineses, para takimit me Palermon të enjtën.

“Do të ishte jo me vend nëse do të thoshim se jemi kthyer. Ne nuk kemi bërë asgjë, është njëjtë si më parë. Ne jemi një ekip që po tenton ta gjejë identitetin, të luajë maksimalisht, por të mos u hyjë veprimeve të rrezikshme”.

“Do të jetë ndeshje e komplikuar kjo ndaj Palermos, pasi që ata kanë sulmues të rrezikshëm. Por, ne po mendojmë për të punuar. Kjo është vetëm një mënyrë për t’u përmirësuar. Çdo ndeshje është test për ne, por testet janë për t’u kryer me sukses”, ka thënë Del Neri.

Edhe Juventusi kërkon Shaqirin

Juventusi është tejet i interesuar për shërbimet e anësorit dhe supertalentit kosovar që luan për Baselin, Xherdan Shaqiri.

Sipas sportal.it, 18 vjeçari i talentuar ka rënë në syrin e drejtuesve Bianconer pas paraqitjeve të shkëlqyera në St. Jakobs Park. Shaqiri konsiderohet si një nga talentët më të mëdhenjë në botën e futbollit dhe në kërkim të tij janë vënë skuadra si Barcelona, Liverpooli, Dortmundi, Arsenali, PSV Eindhoven, Interi dhe Milani.

Xherdan Shaqiri shënoi një gol të shkëlqyer ndaj Anglisë në kualifikimet për Euro 2012, ndërsa do ta ketë rastin për të shkëlqyer edhe në Ligën e Kampionëve, pasi që Baseli është në grup me Bayernin, Romën dhe Clujin.

21 shtator 2010

Super-Krasiç, një Nedved i ri te “Zonja”

Mesfushori serb ishte një nga më të mirët në fushë kundër Udinezes: Do të përmirësohem akoma

Eshtë zyrtare: Krasiç është një lojtar i madh. Tre të dhëna bëjnë një provë, dhe serbi ka shkuar më tej, duke bërë disa paraqitje më shumë se bindëse. Ngjashmëria me Nedvedin është e madhe jo vetëm në look, por edhe në fushë dhe për fat të mirë ka një moshë të re. Vrapon, lufton, sakrifikon, veti që i ka pasur deri në ditët që vari “këpucët në gozhdë” edhe ish-mesfushori çek i bardhezinjve.

Një ndryshim i ritmit aspak normal, karakter dhe personalitet të fortë, pasime të sakta dhe shumë dëshirë për të bërë mirë, të dielën Milos Krasiç nga Kosovska e Mitrovicës ka qenë më i miri në fushë. Ka qenë një nga më të mirët në fushë për bardhezinjtë në ndeshjet e fundit, por Del Neri ka preferuar të frenojë komplimentat e shumtë: “Mund të përmirësohet akoma më shumë, në aspektin teknik dhe fizik. Tani duhet të mësojë të ndihmojë skuadrën edhe në mbrojtje.

Në Udine e ka bërë, por mund të bëjë më shumë”, ka thënë tekniku bardhezi. Vetë lojtari mendon të njëjtën gjë me trajnerin e tij: “Përshtatja ime vazhdon, - ka thënë Krasiç, - në Itali do të përmirësohem vazhdimisht. Ndërkohë, jam i gëzuar për këtë futboll dhe për paraqitjet e mia. Gjithçka më duket e mrekullueshme. Kemi luajtur një ndeshje të rëndësishme, siç i takon Juventusit. Pas golit të parë ka qenë më e lehtë, ndeshja ka shkuar siç kemi dashur ne”.

SI TARDELI - Edhe Markizio ka vlerësuar lojën e serbit: “Goli im? Ndoshta më i bukuri në karrierë, por ai pasim i Krasiç ma ka bërë punën më të lehtë”. Shumë modest, sepse goditja fluturimthi me të majtën e Klaudios ka qenë perfekte. Krahasimi me Tardelin është i pashmangshëm. Një gol që është shoqëruar edhe me një paraitje perfekte, një lajm i mirë edhe për Çezare Prandelin dhe kombëtaren e Italisë. “Kjo është Juvja që do Del Neri? Jo, - ka thënë Markizio, - është Juvja që duam të gjithë”.

TE GJITHE GOLASHENUES - Me golin e Iakuintës, sulmi bardhezi është kompletuar në këtë sezon. Të gjithë kanë shënuar. Në repartin e avancuar gjërat funksionojnë, me bardhezinjtë që kanë sulmin më të mirë të Serisë A. Dhe të enjten do të rikthehet edhe Amauri. “Duhej të isha aktivizuar për disa minuta, - ka shpjeguar braziliani, - por më pas Mota ka patur disa probleme dhe në vend të tij është futur Legrotalie”.

Kundër Palermos do të kërkojë të jetë titullar. Do të luftojë me Iakuintën dhe Del Pieron, sepse vendin tjetër duket se e ka siguruar Kualjarela. Një gol spektakolar me thembër, “midis tre-katër golave më të bukur të karrierës time, - ka thënë napoletani. - Nuk kam festuar për respekt të ish-tifozëve të mi. Kemi treguar karakter, kemi dalë nga një periudhë e keqe dhe kemi marrë tri pikë shumë të rëndësishme”.

RRUGA E DUHUR - Mbylljen e ka bërë Bonuçi: “Goli? Di vetëm se kam prekur diçka (ka qeshur), më pas kam parë topin në rrjetë dhe kam festuar. Pasi kemi kaluar në avantazh e kemi kontrolluar ndeshjen. Kjo fitore i bën mirë moralit të skuadrës. Tani duhet të vazhdojmë kështu”, ka thënë mbrojtësi bardhezi.

Lajmrim - Java 4-5 e Super GrandeJuve Liga


Perte qen sa me transparend ne vazhdim mund ti shikoni se kush dhe si kan luajtur tek loja "SUPER GRANDEJUVE LIGA"

Milaim Rushiti

Genoa - Fiorentina (x)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (2)
Hamburger - Wolfsburg (1)
Hannover - Werder Bremen (1)
Valencia - Atletico Madrid (1)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (2)
West Ham - Tottenham (2)
Roma - Inter (1)
Sampdoria - Udinese (x)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (x)
Werder Bremen - Hamburger (2)

Beslind Dragusha

Genoa - Fiorentina (2)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (1)
Hamburger - Wolfsburg (x)
Hannover - Werder Bremen (1)
Valencia - Atletico Madrid (x)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (x)
Manchester City - Chelsea (x)
West Ham - Tottenham (x)
Roma - Inter (x)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (1)

Endrit Mustafa‏

Genoa - Fiorentina (X)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (1)
Hamburger - Wolfsburg (2)
Hannover - Werder Bremen (2)
Valencia - Atletico Madrid (1)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (1)
West Ham - Tottenham (2)
Roma - Inter (1)
Sampdoria - Udinese (2)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (x)
Werder Bremen - Hamburger (1)

Edmondi Krasniqi

Genoa - Fiorentina (1)
Lazio – AC Milan (x)
Bologna – Udinese (1)
Hamburger - Wolfsburg (1)
Hannover – Werder Bremen (2)
Valencia- Atletico Madrid (1)
Athletic Bilbao – Mallorca (1)
Borussia Dortmund – Kaiserlaustern (1)
Manchester City – Chelsea (2)
West Ham – Tottenham (2)
Roma – Inter (x )
Sampdoria – Udinese (1)
Mallorca – Real Sociedad (1)
Werder Bremen – Hamburger (1)
Atletico Madrid – Zaragozac (1)
Stuttgart – Bayer Leverkusen ( 2)

Shkelzim Halimi

Genoa - Fiorentina (2)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (2)
Hamburger - Wolfsburg (1)
Hannover - Werder Bremen (2)
Valencia - Atletico Madrid (2)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (1)
West Ham - Tottenham (2)
Roma - Inter (1)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (?) (nuk e ka luajtur)

Arjan Ramadani

Genoa - Fiorentina (1)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese ( x)
Hamburger - Wolfsburg (2)
Hannover - Werder Bremen (2)
Valencia - Atletico Madrid (1)
Athletic Bilbao - Mallorca ( x)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea ( x)
West Ham - Tottenham ( x)
Roma - Inter ( x)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (1)

Labinot Ademi

Genoa - Fiorentina (1)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (x)
Hamburger - Wolfsburg (x)
Hannover - Werder Bremen (x)
Valencia - Atletico Madrid (x)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (2)
West Ham - Tottenham (2)
Roma - Inter (2)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (x)

Sevdaim Arifi

Genoa - Fiorentina (X)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (2)
Hamburger - Wolfsburg (2)
Hannover - Werder Bremen (2)
Valencia - Atletico Madrid (2)
Athletic Bilbao - Mallorca (X)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (X)
Manchester City - Chelsea (X)
West Ham - Tottenham (2)
Roma - Inter (X)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragoza (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (1)

BUJAMIN ZEQIRI

Genoa - Fiorentina (2)
Lazio - AC Milan (1)
Bologna - Udinese (1)
Hamburger - Wolfsburg (2)
Hannover - Werder Bremen (1)
Valencia - Atletico Madrid (2)
Athletic Bilbao - Mallorca (2)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (2)
West Ham - Tottenham (1)
Roma - Inter (1)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (2)

Valmir Zeqiri

Genoa - Fiorentina (1)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (2)
Hamburger - Wolfsburg (1)
Hannover - Werder Bremen (2)
Valencia - Atletico Madrid (X)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (1)
West Ham - Tottenham (2)
Roma - Inter (2)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (2)
Werder Bremen - Hamburger (1)

Genc Hoxhaxhiku

Genoa - Fiorentina (1)
Lazio - AC Milan (1)
Bologna - Udinese (2)
Hamburger - Wolfsburg (x)
Hannover - Werder Bremen (1)
Valencia - Atletico Madrid (x)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (2)
West Ham - Tottenham (1)
Roma - Inter (1)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (x)

BesLind Kastrati

Genoa - Fiorentina (1)
Lazio - AC Milan (2)
Bologna - Udinese (1)
Hamburger - Wolfsburg (x)
Hannover - Werder Bremen (1)
Valencia - Atletico Madrid (x)
Athletic Bilbao - Mallorca (1)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (1)
Manchester City - Chelsea (1)
West Ham - Tottenham (2)
Roma - Inter (1)
Sampdoria - Udinese (1)
Mallorca - Real Sociedad (1)
Atletico Madrid - Zaragozac (1)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (1)
Werder Bremen - Hamburger (1)

Cesare Prandelli : Milan, Inter dhe Juventus janë favoritet për Scudetto

Trajneri i Italisë Cesare Prandelli beson se Juventus dhe Milan do të kandidojnë gjerësisht në garën për Scudetto, por ai e ka zgjedhur Interin si më favorit.
“Unë mendoj se për mua janë tre favorit: Milan, Juventus dhe Inter,” tha Prandelli për Sky Sport Italia.

“Juventus janë një ekip që janë gjithmonë aty për të luftuar për Scudetton. Luigi Del Neri është duke punuar për të gjetur një identitet të saktë dhe ai do ta bëjë këtë në një kohë të shpejtë.”

Po ashtu Prandelli shtoi disa fjalë për Interin.

“Unë mendoj se Inter mund ta përsërisin suksesin e tyre, sepse ata janë ende të uritur për sukses dhe ata e kanë vullnetin për ta bërë atë.”

Del Piero: Nuk kam plane për pensionim, ndërsa ndeshja kundër Inter-it do të tregoj kush jemi ne

Ylli i Juventusit Alessandro del Piero, në një intervist për mediat Italiane, ka deklaruar se nuk e ka në planë të pensionohet, ndërsa ndeshja kundër Inter-it kur ta luajn, do të tregoj kush janë Juventinët.

“ Unë dua të luaj deri në moshën 40-vjeçare, dhe të fitojë tituj përsëri këtu, dhe shpresoj që këtë do t’ia arrijmë, dhe jemi optimistë për këtë.

“ Sfida e drejperdrejtë me Inter-in do të na tregon se kush jemi ne.

“ Agnelli sjellë entuziazëm, Marotta dhe Del Neri rregullë, dhe me të vërtet gëzohem që kemi një shpirt Italian këtu” tha: Del Piero

Juventus, mohon kalimin e Del Pieros në U.S.

I pyetur për thashethemet që e bënë atë ta lërë Juventusin, kapiteni Alessandro Del Piero (35), të cilit kontrata do ti përfundojë në qershor 2011, deklaroi: “Kjo është diçka e cila ka qenë e përfolur për vite, por unë jam mirë këtu dhe unë dua të luajë për Juventusin.

Pres një takim për ripërtrirjen e kontaratës, herët ose më vonë “.

Juventus: Lucas është ideja e re

Juventus është duke e vëzhguar mesfushorin Brazilian të Liverpoolit Lucas.

Juventus është duke u munduar që menjëherë në janar të nënshkruajn me të nëse Mohammed Sissoko kalon tek skuadra gjermane Wolfsburg.

23 vjeqari vlenë përafërsisht 8 milion euro.

Moggi i përgjigjet Zamparinit

Katrahura e krijuar nga presidenti i Palermos, Maurizio Zamparini, kur tha se Interi është Juventusi i ri, pasi që po manipulon me gjyqtarët, ka zgjuar polemika të mëdha në Apenine, ndërsa tani ka detyruar krijuesin e Calciopolit, Luciano Moggi, ta thyejë heshtjen dhe të flasë për pohimet kontraverse.

“Zamparini po fliste për fuqi, por ai duhet të jetë më konkret. Unë e pashë një intervistë që e dha për Il Corriere dello Sport, në të cilën ai ka thënë se po kthehemi në kohërat e Calciopolit”.

“Zamparini duhet të thotë nëse njerëzit e përfshirë në Calciopoli janë ende në të, ose ata janë jashtë tij, duke parë se futbolli po bëhet më i keq”, deklaroi Zamparini.

Giovinco: Juve kurrë nuk më dha arsye për mosaktivizimin tim

Sulmuesi i Parmës, Sebastian Giovinco, thotë se ai kurrë nuk ka marrë shpjegim për faktin se pse nuk është aktivizuar se ish-klubi i tij, Juventus.

Italiani u largua nga Juventusi gjatë kësaj vere, në përpjekje për të luajtur më rregullisht, pas një viti qëndrimi jashtë fushe.

“Nuk jam larguar nga Juve kur Diego arriti, pasi doja të luaj të gjitha letrat e mia në mënyrën e duhur. Në të vërtetë, vitin e kaluar luajta gjashtë ndeshjet e para me Ferrara dhe arrita rezultate të mira”.

“Por pas një momenti të caktuar nuk dola më fushë më. Nuk e di përse”, ka thënë Giovinco.

20 shtator 2010

Serie A – Formacioni më i mirë i javës së tretë

Java e tretë në Kampionatin italian, Serie A, kaloi në shenjë të fitores së lartë të Juventusit ndaj Udineses dhe të barazimit turpërues të Milanit në shtëpi ndaj Catanias.

Kampioni aktual i Italisë, Inter, u tregua solid dhe mposhti Palermon në Renzo Barbera, përderisa Erion Bogdani shënoi përsëri në Serie A, kësaj radhe në fitoren minimale të Cesenas. Roma përsëri nuk fitoi, pasi që nuk arriti të mbajë epërsinë ndaj një Bologna në Olimpico të Romes..

Portier: Antonio Rosati (Lecce)

Mbrojtësit:
Leonardo Bonucci (Juventus), Steve von Bergen (Cesena), Walter Samuel (Inter).

Mesfushorët:
Milos Krasic (Juventus), Claudio Marchisio (Juventus), Walter Gargano (Napoli), Stefano Mauri (Lazio).

Sulmuesit: Erion Bogdani (Cesena), Marco Di Vaio (Bologna), Samuel Eto’o (Inter).

Felipe Melo, më në fund paqe me tifozët

Dalëngadalë, mesfushori brazilian po rifiton mbështetjen e tifozëve falë lojës së mirë me Juventusin në këtë fillimsezoni.

“Jam vërtet shumë i lumtur nga mbështetja e tifozëve. U bë kaq kohë që nuk merrja duartrokitje dhe vlerësim nga publiku im”, u shpreh mesfushori pas ndeshjes së fituar 4-0 në fushën e Udinezes.

“Megjithëse pozicioni në klasifikim ende nuk është ai që duam, mendoj se në këtë sezon mund të bëjmë më mirë se në të kaluarin”, shtoi Melo.

Marotta i kunderpergjigjet Zamparinit

Drejtori I përgjithshëm bardhezi iu përgjigj presidentit të palermos: ‘Bardhezinjtë kanë demostruar në historinë e saj se Juventusi ka fituar sipas rregullave, dhe kjo ka rëndësi.’Nuk e kam pare ndeshjen, prandaj nuk mund ta komentoj. Por shtoj se juventusi ka treguar në historinë e saj se di të fitojë rregullisht, dhe kjo ka rëndësi.’ Kështu drejtori I përgjithshëm I Juventusit Beppe Marotta ka komentuar deklaratat e presidentit të Palermos Maurizio Zamparini, pas humbjes me ziklatrit ka thënë se ‘Interi është Juventusi I ri’

100 Paraqitje per Marchision : "Ky eshte Juventusi qe ne duam"

Udinese, 20 shtator – Njeqind paraqitje per Juventusin, ngre dolli me nje gol. Per nje fest te tille Marchisio do te bente cdo gje, dhe qe u deshmua pas perfundimit te ndeshjes, “Juven qe do Del Neri? Po, por edhe Juven qe duam te gjithe ne. Nuk i kemi zgjidhur te gjitha problemet dhe do te vazhdojme te punojme shume qe te permiresohemi. Ne luajtem mire, krijuam shume raste dhe shenuam poashtu, megjithate vuajtem pak. Duhet te vazhdojme te punojme keshtu duke e ditur se kjo eshte vetem pikenisja. Duhet te bejme shume hapa perpara qe te behemi nje skuader e madhe.”

MOGGI: Juve nje rritje e madhe , Krasic blerja me e mire !

Ish drejtori i pergjithshem i Juventusit Luciano Moggi,ne programin televiziv”Dje,Moggi dhe neser”,transmetuar ne kanalin GOLD TV(ne SKY) ka komentuar javen e trete te kampionatit me deklarata qe zakonisht duhen diskutuar .

Me ne fund nje fitore e bukur per Juventusin,e cila do te sherbeje per ti dhene besim amjentit Juventin.Krasic ka konfirmuar edhe nje here se eshte blerja me e mire,edhe nese nuk eshte nje kapion qe ben diferencen.Vlera e vertet e Juventusit por do ta zbulojme me 3 tetor kunder Interit.Deri me sot skuadra qendron ne vend te katert.Ai flet gjithashtu edhe per Cassanon.Cassano? Pjekuria e tij tashme nuk me befason me.Nese do isha te Juve do e kisha marre me siguri.

Juventusi menjeher i rikthehet stervitjeve

Juventusi sic duket nuk ka kohe per te festuar pas fitores bindese kunder Udineses.
Lojtaret do ti kthehen stervitjeve qe nga dita e neserme (e Hene) me saktesisht ne oren 11 te mengjesit.
Del Neri tani ka per detyre qe te pergadise skuadren per ndeshjen kunder Palermos qe do te zhvillohet te Enjten, ndersa ndeshjet tjera te Serie A do te zhvillohen te Merkuren.

Bastos: “Për pak sa nuk u bashkova me Juventusin”

Mbrojtësi i krahut të majt tek skuadra e Lyonit Mishel Bastos ka zbuluar se: “Verën e kaluar unë isha gati të ndahesha me Lyonin, kam pasur disa kontakte me Real Madrid dhe Juventus, posaqërisht me klubin italian. Është një nder që ta di se klube të tilla të rëndësishme janë të interesuar për mua, por objektivi im ka qenë gjithmonë ta luaj një sezon të mirë dhe fitoret me Lyonin.”

Juventus mendon ta blejë Gignac

Sipas mediave italiane, Juventus i ka shtuar listës së sulmuesve edhe një emër të ri, Gignac.

Përveç mbrojtjes, Juventus në janar mund të ndryshojë diçka edhe në sulm, një repart që është i mbuluar akoma nga Del Piero, Iaquinta, Amauri dhe Quagliarella. Sipas edicionit të sotëm të Corriere dello Sport, Bianconeri janë të interesuar për Benzeman e Real Madridit, Në qoftë se nuk arrijnë të blejnë Benzeman, Juve do të nisë sulmin për francezin tjetër të Marseilles, Gigna

Juventus sfidohet seriozisht nga Arsenal për Jesus Navas

Ideja e Juventusit për të blerë Jesus Navas, tashmë ka filluar të zbehet pasi Arsenal ka hyrë në garë seriozisht për lojtarin.

Ideja e Juventusit për të blerë Jesus Navas, tashmë ka filluar të zbehet pasi Arsenal ka hyrë në garë seriozisht për lojtarin. Sipas tabloideve britanike, në fakt, duket se Arsenal ka një ofertë të rëndësishme dhe është i vendosur të blejë lojtarin nga Sevilla, duke mposhtur konkurrencën e Juventusit dhe Chelseas. Gunners, mund të sigurojnë shërbimet e spanjollit me.Çmim 25 mil. euro në verën e vitit të ardhshëm.

Melo: Juventusi është në rrugë të drejtë

Mesfushori problematik i Juventusit, Felipe Melo, beson se ekipi është në binarë, pas fitores prej 4-0 në fundjavë ndaj Udineses.

“Trajneri i ka dhënë grupit besim dhe ka pasur transferime të mira gjatë kësaj vere. Përkundër pozitës në kampionat, e cila nuk është ajo që e dëshirojmë, ky ka qenë një ndryshim i dukshëm i mentalitetit”.

“Mendoj se ne mund të kemi një sezon shumë më të mirë se sa vitin e kaluar”, deklaroi Melo. /

Galliani qesh me ‘Juventusin e ri’

Deklarata bombastike e Maurizio Zamparinit ka marrë përmasa të mëdha në qarqet e futbollit italian, me drejtuesit e Juventusit dhe ata të Milanit që tashmë janë prononcuar rreth asaj se Interi është Juventusi i ri, sa i përket autoritetit ndaj gjyqtarëve.

Zamparini ishte tejet i hidhëruar me mënyrën se si humbi skuadra e tij, Palermo, ndaj Interit, ndërsa tani ka shpërthyer, duke e quajtur Interin si Juventus të ri.

“Juventusi gjithmonë ka fituar në mënyrë të drejtë”, ishte prononcimi i parë i drejtorit të Juventusit, Giuseppe Marotta, sa i përket çështjes Zamparini.

“Inter – Juventusi i ri…haha…kjo ishte shaka e mirë nga Zamparini”, theksoi Galliani duke qeshur me zë të lartë para gazetarëve, për të vijuar më tej: “Sidoqoftë, nuk them asgjë sepse sot është dita e heshtjes”, u shpreh zëvëndëspresidenti i skuadrës numër dy në Apenine.

Del Neri i ngazëllyer me paraqitjen e Juventusit

Trajneri i Juventusit, Gigi del Neri, është plot lëvdata pasi ekipi i tij shkatërroi Udinesen me rezultat 4-0.

“Më pëlqeu qëndrimi dhe përkushtimi i ekipit. Ne ishim të saktë sot dhe është një ngritje e madh e moralit, por ne nuk duhet të pushojmë. Ishte veçanërisht kënaqësi të shoh se ishim të përqendruar deri në minutën e fundit, pavarësisht faktit se udhëhiqnim me rezultat të bindshëm”.

Del Neri shkaktoi kundërthënie në mes të fansave javën e kaluar, kur pas fillimit të dobët të sezonit, tha se Juventusi nuk do të mund të luftojë për Skudeto këtë sezon.

Krasic: Po ambientohem mirë te Juve

Milos Krasic thotë se ai tashmë ka filluar të ambientohet me klubin e tij të ri, Juventusin.

Ish-mesfushori i CSKA Moskës bëri një paraqitje të shkëlqyeshme përfshirë dy asistime për Juventusin, në fitoren 4-0 kundër Udinese dhe beson se tashmë ai po përshtatet në Torino.

“Vazhdoj të zhvillohem në ambientin tim të ri në Itali dhe jam i lumtur që kam bërë një performancë të tillë. Mendoj se ishte e mrekullueshme, super. Ne kemi zhvilluar një ndeshje shumë të rëndësishme. Pas golit të parë, e kishim më të lehtë dhe ndeshja shkoi në kahen e duhur”, ka thënë Krasic për Gazzetta dello Sport. /

19 shtator 2010

SUPER GRANDEJUVE LIGA - JAVA 3


JAVA 3 18/19.09.2010 REZULTATET

Manchester United - Liverpool (3-2)
Blackburn - Fulham (1-1)
Fiorentina - Lazio (1-2)
Udinese - Juventus (0-4)
Atletico Madrid - Barcelona (1-2)
Hercules - Valencia (1-2)
St.Pauli - Hamburger (1-1)
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1-3)
Bordeaux - Lyon (2-0)

MILAIM RUSHITI - 3 pike

Manchester United - Liverpool (x) jo
Blackburn - Fulham (2) jo
Fiorentina - Lazio (2) po
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (x) jo
St.Pauli - Hamburger (1) jo
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (x) jo

Beslind Dragusha - 5 pike

Manchester United - Liverpool (1) po
Blackburn - Fulham (x) po
Fiorentina - Lazio (1) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (1) jo
St.Pauli - Hamburger (2) jo
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (1) po

Edmond Krasniqi - 5 pike

Manchester United – Liverpool (1) po
Blackburn –Fulham (x) po
Fiorentina – Lazio (1) jo
Udinese – Juventus (2) po
Atletico Madrid – Barcelona (2) po
Hercules- Valencia (X) jo
St.Pauli – Hamburger (2) jo
Schalke 04 – Borussia Dortmund (2) po
Bordeaux –Lyon (2) jo

VALMIR ZEQIRI - 4 pike

Manchester United - Liverpool (1) po
Blackburn - Fulham (1) jo
Fiorentina - Lazio (X) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (2) po
St.Pauli - Hamburger (2) jo
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (X) jo

BUJAMIN ZEQIRI - 4 pike

Manchester United - Liverpool (1) po
Blackburn - Fulham (X) po
Fiorentina - Lazio (1) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (1) jo
Hercules - Valencia (2) po
St.Pauli - Hamburger (1) jo
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (2) jo

Arjan Ramadani - 5 pike

Manchester United - Liverpool (1) po
Blackburn - Fulham (1) jo
Fiorentina - Lazio (x) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (x) jo
St.Pauli - Hamburger (x) po
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (1) po

Genc Hoxhaxhiku - 3 pike

Manchester United - Liverpool (1) po
Blackburn - Fulham (1) jo
Fiorentina - Lazio (X) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (1) jo
Hercules - Valencia (1) jo
St.Pauli - Hamburger (2) jo
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (1) po

LABINOT ADEMI - 3 pike

Manchester United - Liverpool (X) jo
Blackburn - Fulham (1) jo
Fiorentina - Lazio (1) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (1) jo
St.Pauli - Hamburger (X) po
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (X) jo

BesLind Kastrati - 3 pike

Manchester United - Liverpool (1) po
Blackburn - Fulham (1) jo
Fiorentina - Lazio (x) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (x) jo
St.Pauli - Hamburger (2) jo
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (2) jo

Adil Latifi - 3 pike

Manchester United - Liverpool (x) jo
Blackburn - Fulham (1) jo
Fiorentina - Lazio (1) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (1) jo
Hercules - Valencia (x) jo
St.Pauli - Hamburger (x) po
Schalke 04 - Borussia Dortmund (x) jo
Bordeaux - Lyon (1) po

Sevdaim Arifi - 4 pike

Manchester United - Liverpool (2) jo
Blackburn - Fulham (X) po
Fiorentina - Lazio (2) po
Udinese - Juventus (1) jo
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (X) jo
St.Pauli - Hamburger (X) po
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (2) jo

Shkelzim Halimi - 4 pike

Manchester United - Liverpool (1) po
Blackburn - Fulham (2) jo
Fiorentina - Lazio (1) jo
Udinese - Juventus (2) po
Atletico Madrid - Barcelona (2) po
Hercules - Valencia (2) po
St.Pauli - Hamburger (2) jo
Schalke 04 - Borussia Dortmund (1) jo
Bordeaux - Lyon (x) jo

TABELA

1.Beslind Dragusha 10 pik
2.Shkelzim Halimi 6 pik
3.Sevdaim Arifi 6 pik
4.Edmond Krasniqi 6 pik
5.Beslind Kastrati 5 pik
6.Adil Latifi 5 pik
7.Arjan Ramadani 5 pik
8.Valmir Zeqiri 5 pik
9.Endrit Mustafa 4 pik
10.Bujamin Zeqiri 4 pik
11.Milaim Rushiti 4 pik
12.Alban Manxhuka 1 pik
13.Labinot Ademi 3 pik
14.Genc Hoxhaxhiku 3 pik
15.Rilind Kastrati 1 pik
16.Ramadan Ademaj 0 pik
17.Armend Rexhepaj 0 pik

Te nderuar Pjesmarres te Lojes "SUPER GRANDEJUVE LIGA" ju inoformojm se do te kemi ndeshje ne mesjave andaj ju mund te luani per dy javet e ardhshe:

Java 4 luhet ne mesjave kurse Java 5 luhet pas nje jave, ju jeni te obliguar qe te luani per dy ndeshjet e ardhshme, afati i fundit per luajtur eshte dita e hene me 20.09.2010 deri ne ora 0:00..

Jeni te obliguar ti kompletoni te dy ndeshjet perndryshe nuk do tju pranohen...


JAVA 4 21/22.09.2010

Genoa - Fiorentina (?)
Lazio - AC Milan (?)
Bologna - Udinese (?)
Hamburger - Wolfsburg (?)
Hannover - Werder Bremen (?)
Valencia - Atletico Madrid (?)
Athletic Bilbao - Mallorca (?)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (?)

JAVA 5 25/26.09.2010

Manchester City - Chelsea (?)
West Ham - Tottenham (?)
Roma - Inter (?)
Sampdoria - Udinese (?)
Mallorca - Real Sociedad (?)
Atletico Madrid - Zaragozac (?)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (?)
Werder Bremen - Hamburger (?)

Marotta: I kuptojme tifozet por duhet kohe, Del Piero? i mahnitshem

Pak minuta para se te filloje ndeshja UDINEZE-JUVENTUS,Beppe Marrota ka dhene nje deklarate te shkurte per SKY SPORT. Ja deklarata e bere e drejtorit te pergjithshem te Juventusit.  Sot kthehet Amauri ne pankine dhe se shpejti do kthehet edhe Martinez. Juventusi eshte restauruar. Tani sipas jush sa kohe i duhet Delnerit per te dhene nje dore te rendesishme ne kete ekip. Le te themi qe te dielave te pakten duhet vleresuar per permiresimet,kjo eshte ajo qe ne drejtuesit e klubeve duam te shohim.. Është e qartë se, ndryshimi që ndodhi gjatë fushatës se transferimeve te verës ka qenë i jashtëzakonshëm, duke marrë parasysh se kemi marre 12 lojtarë . Pra, është e qartë se ne të vërtetë duan kohë. Unë gjithashtu e kuptoj tifozët qe duhet te kene pak durim, sepse Juventus është mësuar të fitoj dhe kështu që ne duhet të përpiqemi për të fituar, por për të fituar duhet të kalojmë nëpër këtë model.
Dhe ky Del Piero edhe pse 36 vjece eshte gjithmonë i pranishëm e prisnit?
“Unë nuk e prisja, por Del Piero është një talent, kështu që kur një është një talent ai është edhe në menaxhimin e tij.Arrin te futet ne loje dhe te shfaqe cilesite e tij te mahniteshme edhe ne futbollin e sotshem,pavarsisht nivelit ai arrine te te mahnis.

Marchisio: Kjo eshte vetem nje pikenisje dhe duhet te vazhdojme

“Eshte vetem hapi i pare per tu kthyer per te konkuruar ne nivele me te larta. Ne duhet te vazhdojme te punojme. Ne fituam ne Udine 4-o nje fitore qe na lejon ta shofim te ardhmen me nje optimizem te ri. Juve eshte i kenaqur me Del Nerin po ashtu edhe ne. Tani ne duhet te perpjekemi te punojme per te permirsuar dhe per te lujatur shume mire ne ndeshjet e ardhshme. Nuk behet fjale per nje pike mberritje sepse akoma nuk kemi zgjidhur problemet qe kemi pesuar ne ndeshjet e meperparme. Juve eshte por nuk duhet te mendojme per skuadrat e tjera.

Quagliarella: Kurr nuk kam shenuar nje gol te tille

Duke folur për Sky Sport ne fund te pjeses pare, Fabio Quagliarella ka shprehur lumturinë e tij për golin që ai bëri finte , e cila lejoi Juventus shkuar rezultatin e përkohshme 2 me zero: “Unë shkoi mirë, është hera e parë qe shenoj nje gol te atillë. Tani ne duhet të vazhdojë kështu, sepse kemi ardhur nga përvoja të këqija dhe pse ne nuk duhet të besojnë Udinese “

Iaquinta: Ai reagim pas golit? ata me fyen nenen

Iakuinta flet permes mikrofonit te Sky, duke komentuar keshtu reagimin e tij pas golit te shenuar ndaj atyre qe dikur ishin fansat e tij per 6 vite. “Dhe vitin e kaluar me kane fyer per gjate 90 minutave dhe une nuk kam reaguar. Sapo isha futur ne fushe, ata filluan te ma fyejne nenen time dhe une nuk mund ta kontrollja veten. Nuk e kuptoj perse tani qe jam ne Juve, cdo here qe luaj ne Friulli ata me fishkellojne. Kam bere gjera te rendesishme per kete shoqeri dhe ma kthejne ne kete menyre. Jam instinktiv dhe prape se prape dua te theksoj se pendohem per ate qe kam bere. Iu kerkoj falje te gjithve por dhe une jam qenie njerezore.”

Del Neri: Juve e mire, por mos te entuziazmohemi shume

Udinese, 19 shtator - Kater gola te shenuar. Nje ndeshje e shkelqyer, ashtu sic nuk e keni pare Juven te luaj keshtu per nje kohe te gjate. Juventusi i Del Nerit fillon te buzeqesh dhe e bene ate ne menyren me te hijshme, duke dhuruar gola e spektakel ne Friulli, duke e dominuar nje Udineze te pafuqishme.”Sot, une pashe qendrim te duhur ne fushe dhe nje Juve te vemendshme, jam shume i kenaqur.” Dhe ajo qe mungonte, buzeqeshja e Juves. Me ne fund pa Juven te luaj shpejt, ashtu si donte, me ide dhe te pameshirshme ne sulm. “Ishte nje ndeshje e mire, ishim shume te kujdesshem dhe te sakte, por tani ne duhet ta ushqejme kete Juve. Prape se prape eshte nje ngritje morali,” tha trajneri i bardhezinjeve. “Sot kemi qene te perqendruar per 90 minuta. Ishim shume me te mire per dallim nga ndeshja e se enjtes, kunder Lech Poznan, e sidomos ne minutat e fundit te ndeshjes. Ne jemi te qete dhe fitoret po kthehen avash-avash.”

“NJE JUVENTUS I SAPOLINDUR” – Del Neri e di se tani e tutje nuk do kete ndeshje te lehta, “Do te kemi ende veshtiresi por tani kemi identitetin e duhur. Nuk do i vendosim kufij vetes sone dhe duhet te mundohemi te fitojme cdo gje qe nje skuader mund te fitoj. Kjo eshte nje Juve e sapolindur. Ky eshte nje grup qe nuk ka kohe te pres pasi ketu rezultatet jane shume te rendesishme por ne duhet ta bejme punen tone cdo dite.”

“LOJTARET E MI JANE ME TE MIRET NE ITALI” – Trajneri eshte poashtu shume i lumtur per lojtaret e tij, “lojtare qe adaptohen shume lehte, si Grygera qe luajti ne te majte sot dhe zhvilloi nje gare shume te mire, e kishte lojen nen kontroll dhe ky eshte nje zbulim i mire per te ardhmen. Poashtu kemi sulmues shume te mire qe bashkpunojne mes veti per mrekulli.” Nje karakteristike tjeter qe i pelqen Del Nerit eshte se: “Kushdo qe futet ne loje te beje dallimin njejte ashtu si ai qe fillon ndeshjen. Per mua, lojtaret e mi jane me te miret ne Itali. Ne nuk kemi kufij dhe kete do ta vertetojme me fakte. Inter dhe Milan nuk na brengosin, ne bejme gjerat ne menyren tone. Tani nuk ndihem qe jam ne gare me te tjeret pos Juventusit.”

Udinese digjet nga Juventusi


Udinese ka pësuar humbje të lartë nga Juventusi në Friulli me rezultat 4-0, me Bianconerët që rikthehen fuqishëm në skenën e futbollit italian.

Juventusi shkeli Udinesen në të gjitha aspektet dhe goleadën e hapi transferi i ri, Leonardo Bonucci, i cili realizoi pas një tollovie në zonë (18’). Për 2-0 u përkujdes Fabio Quagliarella (24’), që shfrytëzoi një harkim preciz të transferit të ri, anësorit serb Milos Krasic.

Ishte përsëri Krasic ai që vazhdoi me kërdinë në krahun e djathtë dhe që asistoi për mrekulli për Claudio Marchision, që tundi rrjetën për herë të tretë me një vollej (43’).

Ndeshja tashmë kishte përfunduar në pjesën e parë, por nuk la pa folur as Vincenzo Iaquinta, që me një goditje të fortë arriti ta vulosë kapitulimin e Udineses para tifozëve vendas (77’).

Juventusi me këtë fitore ngjitet në pozitën e nëntë me katër pikë, por me rëndësi është që Bianconerët kanë rigjetur veten me zakonin e vjetër – fitoret. Udinese ende është a pikë edhe pas javës së tretë. /

18 shtator 2010

Udinese - Juventus

Neser me fillim nga ora 15 ne Udine juve do te takohet me udinesen ne kuader te Javes 3..
Del Neri ka ftuar keta futbollist per takimin Udinese - Juventus.

2 Motta
3 Chiellini
4 Felipe Melo
5 Sissoko
8 Marchisio
9 Iaquinta
10 Del Piero
11 Amauri
13 Manninger
14 Aquilani
18 Quagliarella
19 Bonucci
20 Lanzafame
21 Grygera
23 Pepe
26 Rinaudo
27 Krasic
30 Storari
31 Costantino
33 Legrottaglie
34 Ferrero

Formacioni i mundshem jo 100 %

Udinese

Probable Lineup (3-4-3): Handanovic, Benatia, Zapata, Domizzi; Isla, Inler, Asamoah, Pasquale; Sanchez, Floro Flores, Di Natale

Juventus

Probable Lineup (4-4-2): Storari, Motta, Bonucci, Chiellini, Grygera; Krasic, Felipe Melo, Marchisio, Pepe; Del Piero, Quagliarella

Lajmrim GrandeJuve


Te nderuar Pjesmarres te Lojes "SUPER GRANDEJUVE LIGA" ju inoformojm se do te kemi ndeshje ne mesjave andaj ju mund te luani per dy javet e ardhshe:

Java 4 luhet ne mesjave, kurse Java 5 luhet pas nje jave, ju jeni te obliguar qe te luani per dy ndeshjet e ardhshme, afati i fundit per luajtur eshte dita e hene me 20.09.2010 deri ne ora 0:00..

Jeni te obliguar ti kompletoni te dy Javet se perndryshe nuk do tju pranohen...


JAVA 4 21/22.09.2010


Genoa - Fiorentina (?)
Lazio - AC Milan (?)
Bologna - Udinese (?)
Hamburger - Wolfsburg (?)
Hannover - Werder Bremen (?)
Valencia - Atletico Madrid (?)
Athletic Bilbao - Mallorca (?)
Borussia Dortmund - Kaiserslautern (?)

JAVA 5 25/26.09.2010

Manchester City - Chelsea (?)
West Ham - Tottenham (?)
Roma - Inter (?)
Sampdoria - Udinese (?)
Mallorca - Real Sociedad (?)
Atletico Madrid - Zaragozac (?)
Stuttgart - Bayer Leverkusen (?)
Werder Bremen - Hamburger (?)

Chiellini: Rezultati me Udinesen eshte thelbesor

Mbrojtës i Juventus është ende shumë i zhgënjyer me barazim në minutën e fundit ne ndeshjen me Leh Poznan:  “Fitorja do kishte qene shume e rendesishme
për renditjen dhe per moralin. Golat e mi perfundojne ne plan te trete”
Chiellini e kthen vemendjen e tij ne ndeshjen e se dieles kunder Udinezes, nje ndeshje qe skuadra e Del Nerit duhet ta kerkoj fitoren me te gjitha menyrat per tu ngjitur ne tabelen e renditjes. Kunder bardhezinjeve te Guidolin nuk do jete aspak e lehte per te fituar. Por e rendesishme eshte te marrim fitore eshte shprehur mbrojtesi Juventin.

Rikthehet Amauri

Vinovo, 18 shtator – Nje dite me pas, kokeulur dhe duke punuar. Pa ikur nga realiteti dhe me humor te mire, qe sherben per ta kthyer moralin. E ndaluar nga Lech Poznan me rezultatin 3-3, Juve rikthehet ne training ne mengjesin e hershem, te ndare ne grupe dhe duke punuar me mendjen ne Udineze.
Lajme te mira dhe te keqija nga qendra sportive e Zebres. Ne nderkohe, Amauri eshte ne dispozicion per sfiden e dites se neserme dhe reparti i sulmit tashme eshte i kompletuar. Pastaj, ne mesfushe shihet nje Marchisio cdo here e me i mire dhe Aquilani ne kerkim te formes se tij me te mire. Perkunder ketyre lajmeve te mira, Del Neri humbet De Ceglien, ashtu si “pritej”. Nga testet e bera, verehet nje terheqje muskuli ne kemben e tij te djathte, e qe nuk mund te sherohet para 15 diteve.
Buzeqesh Amauri, qe tashme ka filluar stervitjen me pjesen tjeter te skuadres. Se pari, me disa teste akrobatike, me krose te bera nga Salihamidzic dhe Grosso. Amauri se bashku me Quagliarellan, i cili dukej i pushuar dhe i motivuar, nje test nga dyshja e se ardhmes, dyshe ideale. Fabio flet per Juventus Channel: “Te vish ne nje klub te madh si ky eshte gjeja me e bukur qe mund te te ndodh. Tani shpresoj qe te mund ta shpaguaj besimin e dhene. Kam gjetur nje grup te mrekullueshem, te krijuar nga shume lojtare te rinje, te motivuar nga deshira qe te tregojne veten. Del Neri? Ai e di se cfare do, pastaj, na perkete neve qe t’i aplikojme idete e tij ne fushe. Duhet te permiresohemi ne cdo gje dhe poashtu rezultatet do te na ndihmojne shume ne kete aspekt. Na mjafton nje fitore, ne menyre qe te gjejme rrugen e duhur. Sfida kunder Udinezes eshte shume e vecante per mua, i kam kaluar 2 vite shume te bukura atje. Na mjafton ta shikojme ate Juve ne pjesen e dyte kunder Sampdorias dhe Lech Poznan-it, dhe poashtu nuk duhet ta nencmojme Udinezen dhe pse ka zero pike. Une i njoh ata shume mire dhe e di qe luajne mire kunder skuadrave te medha. Neve na duhet grinta dhe perkushtimi qe te dalim mire nga kjo ndeshje.”

Juventusi, problemi është në mesfushë

Mesfushorët bardhezinj nuk arrijnë të ndalojnë sulmet e kundërshtarëve. De Çelje dëmtohet

Në fund, i lumtur mund të ketë mbetur ndonjë bastvënës “i çmendur”, që ka parashikuar një Juventus sërish “fabrikë” golash të shënuar e të pësuar: 3-3 kundër Leh Poznanit ia ka vlejtur bastin, një kuotë që të lë të kuptosh si rezultati bardhezi në Ligën e Europës është për t’u flakur. Ndryshe nga ndeshja e kampionatit me Sampdorian, barazimi i kundërshtarëve erdhi në mënyrë episodike, edhe me fat, me atë goditje të bukur nga jashtë zone të Rudnvnes në 92-in.

Por nëse rezultati, në ato momente, do të ishte 2-0 ose 3-0, goli i polakëve do të kishte marrë thjesht një duartrokitje për respekt. Juvja po fitonte me lodhje 3-2, falë krenarisë, goditjes me kokë të Kielinit dhe këmbës së artë të Del Pieros. Një përmbysje e ardhur si pasojë e gabimeve në pjesën e parë, ku “Zonja” tregoi një fytyrë që s’mund të mos e shqetësojë Del Nerin, më i përkushtuar pas ndeshjes për të nënvizuar aspektet pozitive të paraqitjes së të tijve.

Në të vërtet gabimeve të mbrojtjes u shtohen ato të mesfushës, me mesfushorët që nuk arrijnë më të jenë një mburojë para mbrojtësve. Melo me ndërhyrjet e tij të vonuara, Sisoko akoma larg formës më të mirë, uljet dhe ngritjet e Markizios: “truprojat” e Del Nerit po ngrejnë shumë pikëpyetje.

Akuilani, që ka luajtur vetëm disa minuta kundër Sampdorias, mund të ndihmojë në ndërtimin e lojës, edhe kjo një mangësi: por jo, në dukje, atë të murit që duhet rindërtuar para Kielinit, i vetmi lojtar i besueshëm i një mbrojtjeje që çalon në çdo aspekt (Bonuçi dhe Legrotalje) dhe në krahë (De Çelie, ndër të tjera i dëmtuari radhës midis juventinëve, dhe Grigera).

Ndeshjet e ardhshme do të jenë thelbësore për të kuptuar nëse zgjidhja e problemit mund të jetë e brendshme, nëse katër mesfushorët në dispozicion të Del Nerit do të arrijnë të përmirësohen fizikisht dhe në lojën e tyre, në përshtatje me idetë e trajnerit. Përndryshe, në janar, objektivi për të marrë një sulmues mund të shoqërohet (ose zëvendësohet) nga problemi mesfushor.

I pari emër që, për arsye të qarta, vjen në mendje është ai i Anxhelo Palombos, organizatori i lojës së Sampdorias. Eshtë më shumë një utopi se sa një mundësi e vërtetë, por kandidatët mund të jenë shumë të tjerë, ndoshta ndonjë i harruar nga klubet e mëdha (Gago te Reali i Madridit, për shembull) në pjesën e parë të sezonit. Për momentin mbetet fakti që, vetëm 16 ditë pas mbylljes së merkatos së verës, te Juventusi kanë filluar të mendojnë për atë të janarit, për të korrigjuar diçka. Një nisje aspak e mirë kjo e bardhezinjve.

Del Piero, tani bën rolin e psikologut!

Kapiteni i Juventusit beson se barazimi në Europë mund të ndikojë negativisht te skuadra

Shikimi, mjafton vetëm ky. Arbitri ka vërshëllyer fundin dhe Alesandro Del Pieros nuk i besohej. Ka qëndruar në mesin e fushës me duart në mes, shikim të humbur dhe dukej sikur priste që dikush t’i thoshte: “Mos u shqetëso, Ale është vetëm një shaka”. Ndërsa, gjithçka ka qenë e vërtetë: Juventus nuk di më të fitojë dhe për herën e dytë në katër ditë ka pësuar tre gola.

Të enjten në mbrëmje është befasuar kur mungonin edhe 90 sekonda nga fundi. “Ka qenë mënyra më e keqe për ta mbyllur mbrëmjen, - ka thënë Del Piero. - Në dhomat e zhveshjes ka patur shumë nervozizëm. Kemi bërë disa gabime në pjesën e parë, por më pas kemi reaguar në mënyrën e duhur, duke përmbysur rezultatin”.


ASPEKTI PSIKOLOGJIK - Ky Juventus ka një zemër që rreh fort dhe e tregon këtë në çdo ndeshje dhe pikërisht zemrës, përveç se mendjes, duhet t’i ketë bërë keq ai barazim 3-3 me skuadrën e Leh Poznan. Del Piero e di dhe e thotë: “Nuk duhej: në këtë moment është shumë i rëndësishëm aspekti psikologjik. Rezultati nuk na ndihmon, por sezoni sapo ka filluar. Kemi qenë edhe pak të pafat, momentet e bukura do të vijnë”.

MAGJIA - Goli, i festuar me një shtrëngim duarsh me Del Nerin, ka qenë i mrekullueshëm dhe Alesandro e ka komentuar kështu: “Një lëvizje e thjeshtë: kam dribluar një kundërshtar dhe më pas kam goditur shumë mirë. Kam kuptuar menjëherë se ishte një goditje e bukur”. Me të majtën dhe askush nuk duhet të befasohet.

Me këmbën e gabuar, që edhe aq e gabuar nuk është, Del Piero ka shënuar gola të tjerë shumë të rëndësishëm: të parin në Serinë A kundër Rexhinës (1991-1992), të parin në Europë kundër CSKA-së së Sofjes më pas i anulluar nga UEFA (13-9-1994), në finalen e Championsit të humbur kundër Borusias së Dortmundit (28-5-1997), në Bari pas vdekjes së babait Xhino (18-2-2001). Do të ketë kohë për të bërë edhe të tjerë dhe ndoshta jo vetëm në këtë sezon: Alesandro nuk ka folur akoma me klubin, por nuk është e thënë që ky të jetë viti i tij i fundit te bardhezinjtë.


I VEZHGUAR - Në tribunë ka qenë Atilio Lombardo, vëzhguesi i Roberto Mançinit dhe shoku i shkuadrës i Del Pieros nga viti ‘95 deri në ‘97-n. Pas magjisë së “Pinturikios”, Lombardo është larguar nga stadiumi: nuk kishte nevojë të fluturonte nga Mançesteri për të kuptuar se çfarë di të bëjë kapiteni i Juves.

Barazimi 3-3 ka qenë një lajm i mirë për anglezët dhe natyrisht shumë i keq për bardhezinjtë: “Fitoret të ndihmojnë për t’u përmirësuar sepse të japin më shumë entuziazëm dhe të lejojnë të punosh i qetë. Por disa herë ky mund të vijë edhe nga situatat jo shumë pozitive”, ka përfunduar Del Piero.

17 shtator 2010

Rezultatet 17.09.2010


England - League Championship

FT Doncaster R. 0 - 0 Leeds U.

England - League Two

FT Accrington 3 - 0 Lincoln C.

England - Conference National

FT Luton T. 3 - 0 AFC Wimbledon

Italy - Serie B

FT Varese 1 - 1 Pescara

Spain - Segunda Division

FT Villarreal B 0 - 3 Las Palmas

Germany - Bundesliga I.

FT Eintracht Frankfurt 0 - 1 Freiburg

Germany - Bundesliga II.

FT Alemannia Aachen 2 - 3 Energie Cottbus
FT Greuther Furth 1 - 0 FSV Frankfurt
FT Union Berlin 1 - 1 Hertha BSC

Germany - Bundesliga III.

FT Bayern Munich (Am) 0 - 0 Saarbrucken
FT Werder Bremen (Am) 1 - 3 Unterhaching

France - Ligue 2

FT Ajaccio 3 - 0 Vannes
FT Boulogne 0 - 0 Laval
FT Chateauroux 1 - 0 Metz
FT Clermont Foot 2 - 0 Nimes
FT Dijon 5 - 1 Evian Thonon Gaillar
FT Grenoble 0 - 2 Troyes
FT Sedan 2 - 1 Le Mans
FT Tours 0 - 0 Le Havre

Holland - Eredivisie

FT De Graafschap 3 - 2 SC Heerenveen

Holland - Jupiler League

FT RKC Waalwijk 1 - 1 Sparta Rotterdam
FT Cambuur Leeuwarden 0 - 1 Veendam
FT Emmen 1 - 3 Helmond Sport
FT FC Eindhoven 2 - 0 Almere City FC
FT FC Volendam 5 - 2 AGOVV Apeldorn
FT FC Zwolle 3 - 0 Telstar Ijmuiden
FT MVV Maastricht 2 - 1 Fortuna Sittard
FT RBC Roosendaal 1 - 0 Go Ahead Eagles

Belgium - Jupiler League

FT KV Mechelen 1 - 0 Standard Liege

Belgium - 2de Klasse

FT RBD Borinage 1 - 1 Rupel Boom
FT Oostende 2 - 1 Oud-Heverlee

Portugal - Liga Sagres

FT Olhanense 2 - 0 Portimonense

Sweden - Superettan

FT Norrkoping 0 - 3 Landskrona

Finland - Ykkonen

FT OPS jp 2 - 0 Klubi 04

Austria - Stiegl-Cup

FT Dornbirn 1 - 2 Mattersburg
FT Kapfenberg 3 - 1 Gratkorn
FT Kufstein 0 - 3 SV Grödig
FT Seekirchen 2 - 6 Hartberg
FT Vorwarts Steyr 3 - 2 Kresta St. Andra
FT Waidhofen/Ybbs 0 - 4 Ried
FT Sollenau 2 - 4 LASK Linz

Turkey - Super Lig

FT Trabzonspor 1 - 3 Manisaspor

Rep. of Ireland - 1. Division

FT Limerick FC 1 - 3 Cork City FORAS
FT Mervue United 1 - 6 Waterford U.
FT Longford Town 1 - 1 Derry City
FT Shelbourne 3 - 1 Finn Harps
FT Wexford Youths 2 - 1 Salthill Devon

Rep. of Ireland - FAI Cup

FT Bohemians 3 - 0 Bray Wanderers
FT Shamrock Rovers 6 - 0 Galway

Wales - Premier Division

FT Airbus UK 2 - 2 TNS
FT Bala Town 2 - 1 Prestatyn Town FC
FT Carmarthen 2 - 2 Haverfordwest

Czech Republic - Gambrinus Liga

FT Jablonec 1 - 2 Plzen

Czech Republic - 2. Liga

FT Dukla Praha 2 - 0 Hlucin

Slovakia - 1. Liga

FT FK Senica 2 - 0 Nitra

Ukraine - Premier Liga

FT Metalurg Zaporizhya 1 - 2 Metalurg Donetsk
FT Volyn Lutsk 3 - 1 Illitchivets Mariupol

Poland - Ekstraklasa

FT Lechia Gdansk 1 - 0 Cracovia Krakow
FT Wisla Krakow 2 - 2 Korona Kielce

Poland - I. Liga

FT Leczna 1 - 3 Pogon Szczecin
FT Polkowice 2 - 1 LKS Nieciecza

Croatia - 1. Division

FT Hrvatski Dragovoljac 0 - 1 HNK Sibenik
FT Inter Z. 1 - 0 NK Osijek
FT Varteks Varazdin 2 - 1 Cibalia Vinkovci

Hungary - Borsodi Liga

FT Kaposvar 1 - 2 Paks

Romania - Liga I

FT Gaz Metan Medias 3 - 1 Universitatea Cluj
FT Victoria Branesti 2 - 0 Pandurii
FT Universitatea Craiova 1 - 1 Rapid Bucuresti

Lithuania - Federacijos Lyga

FT Atletas 1 - 4 Suduva

Argentina - Apertura

FT Gimnasia La Plata 3 - 0 Huracan
FT Racing Club 4 - 0 Lanus

Brazil - Serie B

FT Duque de Caxias 3 - 0 Brasiliense
FT Ipatinga FC 4 - 1 Sao Caetano
FT Vila Nova 1 - 0 Guaratingueta

Chile - Apertura

FT Palestino 0 - 1 Santiago Wanderers
FT U. San Felipe 1 - 0 Cobreloa
FT Cobresal 2 - 1 Huachipato
FT Union Espanola 2 - 2 S. Morning
FT Audax Italiano 2 - 1 La Serena

Ecuador - Clausura

FT Manta 1 - 0 Dep. Macara

Paraguay - Clausura

FT Cerro Porteno 2 - 1 Guarani

Mexico - Primera Division Apertura


FT U.A.G. (Tecos) 2 - 2 U.N.A.M. (Pumas)

Singapore - S-League

FT Etoile FC (SIN) 3 - 0 Balestier Khalsa FC

Kazakhstan - Premier Liga

FT Kairat Almaty 0 - 1 Zhetysu Taldykorgan
FT Irtysh Pavlodar 1 - 2 Atyrau
FT Ordabasy Shymkent 4 - 1 Okzhetpes Kokshetau
FT Taraz 2 - 0 Akzhaiyk Uralsk
FT Shakhtyor Karagandy 0 - 1 Lokomotiv Astana
FT Aktobe 2 - 0 Tobol Kostanay

Iran - Persian Gulf League

FT Naft Tehran 0 - 0 Sepahan
FT Malavan 3 - 2 Shahin
FT Pas 1 - 0 Saba Qom
FT Mes Kerman 1 - 1 Teraktor Sazi
FT Esteghlal 3 - 2 Saipa
FT Foolad Khuzestan 6 - 0 Peykan

Australia - A-League

FT Newcastle Jets 2 - 0 Perth Glory

Egypt - Premier League

FT El Gounah 0 - 2 Al Ittihad
FT Smouha SC 1 - 3 El Zamalek
FT Itthad Al Shortah 1 - 1 Petrojet

Morocco - GNFE-1

FT MAS Fes 0 - 0 CR Al Hoceima

South Africa - Premier Soccer League

FT Ajax Cape Town 2 - 0 Platinum Stars
FT Maritzburg United 0 - 3 Lamontville Golden Arrows

Mexes në objektivat e Milanit dhe Juventusit

Në Itali flitet se dy skuadra të mëdha, Milan dhe Juventus, janë vënë në ndekje të mbrojtësit të Romës dhe kombëtares frenceze, Philipe Mexes.

Në mediat Italiane kohëve të fundit flitet se dy skuadra të mëdha, Milan dhe Juventus, janë vënë në ndekje të mbrojtësit të Romës dhe kombëtares frenceze, Philipe Mexes. Mediat në Itali bëjnë të ditur se lojtari nuk ka dashur që ta vazhdoj kontratën me skuadrën Romake, Mexes si në heshtje kishte kritikuar ardhjen e Burdisso-s në Romë, pas kësaj ai me dëshir do të largohej.

Afati kalimtar i janarit do të ishte mundësia më e mirë për të levizur, sepse kontrata i kalon vitin e ardhshëm. Milan dhe Juventusi tashmë janë në garë për shërbimet e tij, ndërsa i mbetet Mexesit të vendos për të ardhmen e tij.