24 prill 2011

Serie A - Rezultatet

Robinjo i jep fitoren kuqezinjve në Breshia. Shnejder-Eto përmbysin Lacion. Juvja “harakiri” me Katanian. Bie Napoli

Afrohet gjithnjë e më tepër titulli për Milanin. Kuqezinjtë kanë mposhtur 1-0 Breshian në transfertë, falë një goli të Robinjos dhe hipotekohen seriozisht mbi titullin “trikolor”. Një ndeshje jo shumë emocionuese, të cilën Milani rrezikoi edhe ta humbiste, kur goditja e këndit e ekzekutuar nga Diamanti u përplas në traversë. Me këtë rezultat, kuqezinjtë ngjiten në kuotën e 74 pikëve në klasifikim, ndërsa formacioni i Iakinit mbetet në kuotën e 30 pikëve. Të dielën mund të nisë festa.

Përfundon në minutën e 95-të gjuetia e Juves drejt Championsit. Në “Olimpiko” të Torinos, bardhezinjtë, të cilët kryesonin 2-0 falë dygolqëshit të një Aleks Del Pieroje të shkëlqyer (i pari me penallti), bien në fund të takimit, duke pësuar fillimisht golin e Gomezit në minutën e 81-të dhe atë të barazimit nga Lodi në kohën shtesë nga një goditje dënimi mjaft e diskutueshme prej lojtarëve juventinë, të cilët polemizuan shumë me gjyqtarin për vendimin në fjalë. Skuadra e Del Nerit mbetet kështu 7 pikë larg vendit të katërt, duke i thënë praktikisht lamtumirë një vend në Champions.

Interi mund 2-1 Lacion dhe ngjitet në vendin e dytë të renditjes, duke kaluar Napolin. Ka nisur keq ndeshja për zikaltrit: në minutën e 24-t Hulio Sezar rrëzon në zonë Zaraten: penallti, karton i kuq për brazilianin dhe rezultati 0-1 për bardhekaltrit. Por miqtë në këtë moment përgjumen dhe Interi përfiton. Shnejder barazon në minutën e 40-të, më pas në të 52-ën Eto shënon golin e avantazhit për zikaltrit. Mauri është ndëshkuar me karton të kuq në minutën e 66-të, duke rikthyer barazinë në fushë.

Shuhen përfundimisht në “Barbera” shpresat e pakta që i kishin mbetur Napolit për të fituar titullin. Palermo fiton 2-1 me përmbysje një ndeshje të karakterizuar nga gabimet e arbitrave, që shkaktuar zemërimin e Delio Rosit, i përjashtuar nga gjyqtari i takimit. Ndeshja nisi mirë për napoletanët, që kaluan në avantazh me një gol të Kavanit në minutën e 2-të me penallti. Por, para fundit të pjesës së parë vjen përmbysja e vendasve. Balcareti barazon, ndërsa Bovo fikson shifrat në 2-1 me penallti në të 46-ën.

Ndërkohë, rikthehet te fitorja Roma pas humbjeve me Palermon dhe Interin. Verdhekuqtë fituan 1-0 kundër Kievos dhe përforcuan vendin e gjashtë në renditje. Goli që ka vendosur ndeshjen ka ardhur vetëm pas katër minutash lojë dhe është shënuar nga Perrota.

Ka qenë një fitore që vlen pothuajse qëndrimin në Serinë A për Parmën e Kolombës. Dygolëshi i Amaurit i dhuroi verdhebluve tri pikë të rëndësishme në fushën e Udinezes, që nuk ka zhvilluar lojën e zakonshme dhe që ka mbetur me dhjetë lojtarë për shkak të kartonit të kuq të marrë nga Inler.

Një fitore të rëndësishme për mbijetesë merr edhe nga Çezena në Bolonjë. Skuadra e Fikadentit fiton 2-0 dhe bën një hap vendimtar drejt mbijetesës. Sampdoria rikthehet te fitorja dhe Bari i thotë lamtumirë Serisë A. Gjenovezët fituan 1-0 në fushën e bardhekuqve, me gol të Pocit me penallti. Një dygolësh i Çerçit i dhuroi fitoren 2-1 Fiorentinës në Kaljari. Këto tri pikë e kanë çuar skuadrën vjollcë në vendin e nëntë në renditje.

Breshia - Milan 0-1

Shënues: Robinjo 82′

Breshia: Arkari, Zambeli, Zebina, Bega, Berardi, Vas (Baioko 54′), Zaneti (Filipini 72′), Hetemaj, Diamanti, Eder, Karraçolo (Xhonatas 73′). Tr: Iakini

Milan: Abiati, Abate, Tiago Silva, Jepes, Zambrota, Flamini, Van Bomel, Sedorf, Boateng (Emanuelson 70′), Kasano (Ambrozini 85′), Robinjo. Tr: Alegri

Gjyqtar: Mazoleni