29 shtator 2008

Tifozët kundër Ranierit: Ku është Xhovinko?

Dhe telashet nuk kanë të mbaruar. Pasi ka arritur barazimin e dytë radhazi në kampionat, tifozët e Juventusit janë hedhur kundër Klaudio Ranierit. Gjithçka ka ndodhur për shkak të mosaktivizimit të Sebastian Xhovinkos në ndeshjen kundër Sampdorias. Talenti italian ka zhvilluar një superndeshje kundër Katanias në mesjavë, por çuditërisht nuk ka luajtur asnjë minutë ndaj Sampdorias, në një kohë që Juventusi kishte shumë probleme në sulm. Dhe pyetja që tifozët i drejtojnë teknikut Ranieri është: Pse, pas një ndeshje shumë të mirë kundër Katanias, Xhovinko nuk ka luajtur kundër Sampdorias? Ranieri nuk e kupton që bëhet fjalë për një talent të madh?”. Një pyetje që Ranieri i ka kthyer menjëherë përgjigje: “Nuk e aktivizova Xhovinkon, sepse Kamoranezi mbetet gjithmonë Kamoranezi dhe në rolin e tij mund të bëjë ndonjë “magji”. Justifikimet janë të shumta, por ajo që dëmtohet është Juventusi dhe tifozët e saj. Bardhezinjtë po largohen çdo javë edhe më shumë nga kreu i klasifikimit, ndërsa drejtuesit e klubit mbrojnë zgjedhjet e bëra nga trajneri.

Juventusi “qan” Trezegenë!

Klaudio Ranieri do të kishte dashur shumë të aktivizonte David Trezegenë në ndeshjen kundër Sampdorias. Bardhezinjtë vazhdojnë të kenë probleme me golin dhe një fakt i tillë është vënë re në dy ndeshjet e fundit, kundër Katanias (1-1) dhe Sampdorias (0-0). Dëmtimi i David Trezegesë duket se është ndierë shumë te Juventusi dhe një gjë të tillë e pohon edhe tekniku Klaudio Ranieri. “Mungesa e Trezeges po ndihet shumë, por shpresojmë që të rikthehet shpejt. Eshtë një sulmues i madh dhe shumë i lidhur me golin. Megjithatë, unë jam i bindur se skuadra do të reagojë në momentin e duhur. Kanë mbetur ende edhe shumë ndeshje dhe uroj që gjithçka të rikthehet në rrugën e duhur”. Lidhur me barazimin pa gola në “Marassi”, tekniku i Juventusit tha: “Tentuam të fitonim, por Sampdoria u mbrojt shumë mirë. Amauri dhe Del Piero nuk kanë patur asnjë hapësirë, madjke as në kundërsulm. Të dyja skuadrat janë munduar të shënojnë, megjithatë mendoj se barazimi ishte shumë i drejtë”. Ndeshja e ardhshme për Juventusin do të jetë ajo në Champions League kundër BATE Borisovit, ku Ranieri pret një reagim nga djemtë e tij. “Do të shkojmë në Bjellorusi për të marrë tri pikët. Nuk dua asnjë justifikim. E di që skuadra ime ka potencial për ta fituar këtë ndeshje”. Në fund, tekniku i Juventusi i kthen përgjigje akuzave të Hoze Murinjos, i cili vetëm dy ditë më parë kishte deklaruar: “Në pesë vitet që ka drejtuar Çelsin, Ranieri ka mësuar vetëm “goodmorning”. Por, kundërpërgjigja e trajnerit të Juventusit nuk ka vonuar: “Secili në kohën e vet, edhe pse jam treguar shumë i shkathët që në moshën 70 vjeçare kam mësuar gjuh`n angleze dhe spanjolle”.

Kamoranezi: S’u bë nami që barazuam!

Mesfushori i Juventusit, Mauro German Kamoranezi, ka dashur të eliminojë çdo kritikë mbi barazimin e skuadrës bardhezi në transfertë përballë Sampdorias. “Nuk u bën nami që barazuam në transfertë përballë Sampdorias. Eshtë një skuadër shumë e fortë dhe për më tepër luanim jashtë fushës tonë. Nuk mund të kritikosh një skuadër, e cila ka marrë një barazim të zakonshëm”. Më pas, lojtari i Juventusit vazhdoi: “Më vjen keq, sepse skuadra ka zhvilluar një lojë të dobët. Sampdoria nuk mendonte për të shënuar, por vetëm për të mos pësuar gol. I vetmi rrezik për ne ishte Kasano, por pa ndonjë rast konkret për gol. Mund të bënim më shumë, megjithatë barazimi 0?0 ishte një rezultat i drejtë”. I pyetur për gjendjen e tij shëndetësore, pas dëmtimi të pësuar në Champions League përballë Zenitit, Kamoranezi tha: “Tani jam mirë. Kavilja më ka shqetësuar pak, por nuk kam probleme serioze. Në pjesën e parë u mundova të ndihmoja Grigerën, kur hynte në dyluftim me Kasanon. Në pjesën e dytë gabova shumë dhe për këtë më vjen shumë keq”.

Chiellini: Liga e Kampionëve do të na zgjojë

Mbrojtësi i Juventusit, Giorgio Chiellini, beson se Liga e Kampionëve do të jetë alarmi i cili do ta zgjojë skuadrën e tij pas paraqitjeve të dobëta në Serie A.Të martën Zonja e Vjetër udhëton në Minsk për t’u ndeshur me Bate Borisov, ndërkohë që Chiellini mendon se kjo ndeshje do ta rikthejë formën e skuadrës së tij. “Jemi të gjithë ‘të ndezur’ dhe mendoj se Evropa do të na japë shtytjen për të cilën kemi nevojë”. “Mendoj se do t’i rikuperojmë pikët të cilat i kemi humbur në Serie A gjatë ndeshjeve të mëtutjeshme ku do të shfaqemi më mirë”. “Mungesa e golave nuk është faj i sulmuesve. Të gjithë duhet të ndihmojmë për të shënuar. Tashmë e kemi kuptuar ku kemi bërë gabim dhe do ta ndreqim këtë gjë”, ka thënë mbrojtësi italian. Liga e Kampionëve është qëllimi kryesor i Bianconerëve, dhe një fitore kundër Bates do të jetë një hap përpara në garën e madhe evropiane.

Juve përgatit oferta tё reja pёr Legrottaglie dhe Di Ceglie

Mediat italiane përcjellin lajmin se Zonja e Vjetёr ёshtё duke u përpjekur t’i rinovojё marrëveshjet me Nicolas Legrottaglie dhe Paolo di Ceglie.Sebastian Giovinco nuk ёshtё i vetmi prej bardhezinjve qё sё shpejti do tё fitojё marrëveshje tё re. Tottosport shkruan se Juve sё shpejti do t’i ripёrtёrijё edhe marrëveshjet me dyshen mbrojtëse. Sipas gazetës, Legrottaglie sipas marrëveshjes sё re do tё marrё rreth 1.8 milinё euro, derisa De Ceglie do tё fitojё gjysmё milioni nё vit. Po ashtu gjatё javё pritet tё pёrfundojnё edhe negociatat pёr marrëveshje tё re me Giovinvon.

Spalletti: E kërkoja Amaurin

Trajneri i Romёs, Luciano Spalletti, i ka hedhur poshtë thëniet se ai ёshtё i pakënaqur me transferet e fundit tё klubit, megjithëse ka thёnё se ai nuk ka marrё gjithё çfarë ka kërkuar gjatё verёs.“I kemi bёrё gjёrat me marrëveshje. Kemi lojtarё tё cilёt i kemi idenfikuar dhe ata do tё përfshihen nё projektin tonё. Para largimit tё Daniele Prade (drejtorit sportiv), ne u përpoqëm ta transferojmë edhe Amaurin”, ka thёnё Spalletti. “Unё jam trajner dhe gjёrat si transferimet realizohen nё bashkëpunim me drejtorin sportiv. Dhe askush qё ёshtё kёtu, nuk ёshtё ndonjë qё nuk e dëshiroj”, ka shtuar trajneri italian. Roma gjatё verёs transferoi tre lojtarё qё priteshin tё shkёlqejnё, Julio Baptista, Jeremy Menez dhe John Arne Riise, por qё tё tre dёshtuan, derisa kryeqytetasit po kalojnë njё fazё tё vështirё kёtё fillim sezoni.

LAJMET NEWS 29.09.2008


Giggs do të nënshkruajë kontratë të re
Mesfushorit të Manchester Unitedit, Ryan Giggs, do t’i ofrohet një kontratë e re nga klubi, njoftojnë mediat britanike.Pavarësisht se Giggs është afër ditëlindjes së tij të 35-të, ai konsiderohet ende si pjesë e rëndësishme e skuadrës së Manchester Unitedit. Sezonin e kaluar është paraqitur në 43 ndeshje, dhe kjo është shumë për një lojtar të moshës së tij, duke thyer edhe rekordin e Bobby Charltonit në finalen e Ligës së Kampionëve, si lojtari që është paraqitur më së shumti në fanellën e Djajve të Kuq, me 758 paraqitje. Uellsiani pritet të nënshkruajë një kontratë të re e cila do të zgjat deri pas moshës 36-vjeçare, meqenëse Sir Alex Ferguson së fundmi ka deklaruar se ai beson edhe më tutje në aftësitë e Ryan Giggs.
***************************************

Prandelli: Përpara!
Trajneri i Fiorentinës, Cesare Prandelli, e ka thyer heshtjen e tij në shtyp duke folur për fitoren kundër Genoas, dhe ka pranuar dashurinë reciproke ndërmjet tij dhe qytetit të Firences.“Ndjej se Firence më do dhe kjo është diçka e madhe. Unë jam trajner i një grupi solid të cilët janë të veshur me vlera morale dhe teknike”. “Duhet të vazhdojmë të luajmë mirë dhe aktualisht jemi në rrugën e duhur. Përpara Fiorentina!”, ka përfunduar deklaratën e tij Prandelli. Viola do të jenë nikoqir i skuadrës rumune Steaua Bucharest në Artemio Franchi të martën mbrëma në kuadër të Ligës së Kampionëve, të cilën ndeshje shpresojnë ta fitojnë.
*******************************************

Espanyol akuzon lojtarët e Barcës
Espanyoli ka vendosur të bëjë një ankesë formale kundër lojtarëve të Barcelonës pas festës së tyre të stërtepruar në derbin e të shtunës që nxiti trazira në stadium.Drejtori gjeneral i bardhekaltërve, Pedro Tomas, ka thënë se edhe Thierry Henry edhe Lionel Messi kanë qenë provokues ndaj fansave vizitore pas shënimit të golave. “Do të bëjmë një ankesë te Komisioni kundër dhunës për veprimet provokuese të disa lojtarëve”. “Nuk kam parë diçka të ngjashme në futboll qe 30 vjet sa jam unë pjesë e këtij sporti. Ishte një ditë pikëlluese, jo vetëm për Espanyolin ose për futbollin, por për gjithkënd”. “Disa nga veprimet e lojtarëve të Barcës, kur i festonin golat, bënë që të ndodhë incidenti”, ka thënë presidenti, Tomas.
***********************************************

Malouda shpreson nё kohё mё tё mira
Mesfushori i Chelseat, Florent Malouda, i cili nё verёn e kaluar u transferua nga Lyoni pёr 15 milionё funte, thotë se kohёt e errëta tё sezonit tё kaluar tashmё janë e kaluar pёr tё.“Jam i kënaqur me formёn pasi qё kёtё vit kam filluar mirё. Tash jam tёrёsisht i gatshёm, nuk kam kurfarё lëndimesh dhe shpresoj se kështu do tё mbetet deri nё fund tё sezonit”, ka thёnё Malouda. Blutё tash presin tё udhёtojnё nё Rumani ku do tё ndeshen me ekipi Cluj, nё kuadër tё Ligёs sё Kampionёve, ekip i cili befasoi para dy javësh duke mposhtur Romёn nё Olimpico. “E respektoj kёtё ekip pёr shkak tё fitores tё cilёn ata e siguruan nё Romё para dy javësh. Por, nёse luajmë si nё ndeshjen përballё Stoke, me shumё kualitet, mund tё kemi njё rezultat tё mirё”, shton francezi.
**************************************

Gerrard i kënaqur me lojën e Keane
Kapiteni i Liverpoolit, Steven Gerrard, ka pasur vetëm fjalё tё mira pёr lojën e përforcimit tё ri, Robbie Keane, gjatё ndeshjes derbi ndaj Evertonit, edhe pse ai ende nuk ka shёnuar pёr tё kuqtё.“E di se Nando ishte klas nё duel, por Robbie ishte po aq i mirё pёr t’u shpallur lojtari mё i mirё i ndeshjes. Kur u futёm nё zhveshtore i thash ‘ishe i jashtёzakonshёm’, ai i meriton lëvdatat e tilla pёr shkak tё paraqitjeve tё shkëlqyeshme”, ka thёnё Gerreard. “Ai luajti njё ndeshje tё qëndrueshme dhe tregoi pse menaxheri investoi aq shumё para pёr transferimin e tij”, ka shtuar kapiteni i tё kuqve.
******************************************

Zarate: Mund ta fitojmë Scudetton
Sulmuesi në formë i Lazios, Mauro Zarate, ka deklaruar sërish se Biancocelestët mund ta fitojnë Scudetton këtë sezon.“Nuk jam aspak i befasuar. Shfaqëm edhe një lojë të mirë, ndërsa rezultatet tona janë logjike duke pasur parasysh punën që e bëjmë. Skuadra fitoi, ndërsa ne jemi në krye të tabelës”. “Që në fazën parasezonale e kam kuptuar se mund të konkurrojmë me skuadrat më të mëdha për ta fituar Scudetton”, ka thënë 21-vjeçari Lazio do të vazhdojë me formën e shkëlqyer në takimin e radhës pasi që takohet me Leccen në Stadio Olimpico këtë fundjavë.
***************************************

Advocaat: Madridi po vepron mençur
Trajneri i Zenit St Petersburgut, Dick Advocaat, mendon se Real Madridi ka filluar të veprojë sërish mençur në transferimin e lojtarëve, derisa kohë më parë blinte vetëm lojtarë të shtrenjtë.“Real Madridi ka vepruar mirë në blerjen e lojtarëve. Më parë ata bënin shumë gabime kur transferonin emra të mëdhenj, ndërsa tani po nënshkruajnë me lojtarë të mëdhenj”. “Ata kanë disa nga lojtarët më të mirë në botë. Kanë mesfushë të shkëlqyer dhe mbrojtje po ashtu, ndërsa në sulm janë perfekt”, ka thënë trajneri holandez. Zenit St Petersburg këtë javë do të takohet me gjigantët spanjoll në kuadër të Ligës së Kampionëve, pas humbjes në takimin e parë në Torino kundër Juventusit.
*************************************

Sevilla mposht Atleticon, Valencia nё maje tё tabelёs
Sulmuesi brazilian, Luis Fabiano, ka shёnuar golin e vetëm tё fitores sё Sevillas nё derbin nё udhëtim tek Atletico Madridi, derisa edhe Valencia ka shёnuar fitore prej 4-2 ndaj Deportivos pёr tё rimarrё kryesimin e La Ligёs.Atletico Madrid pati testin e parё nё luftё pёr titullin e këtij sezoni, kur nё Vicente Calderon u përball me Sevillan, qё po ashtu ka ambiciet e saj. Pa Diego Forlan, John Heitinga dhe Maniche, Atletico dёshtoi tё gjejё portёn kundërshtare. Sevilla luajti pa Frederic Kanoute dhe me njё sulmues, Luis Fabianon, i cili edhe ia solli fitoren Sevillas, me golin e minutës sё 21-tё. Nё ndeshjen tjetër, ku Valencia priti nё shtёpi Deportivon, vendasit ishin nё disavantazh pas 11 minutash lojё pas autogolit tё Emiliano Morettit, por barazuan me meritë nё minutën e 34-tё kur pas njё harkimi tё Juaquin, Mata shёnoi me kokё. Pjesa e dytё i takoi Valencias, ku David Villa shёnoi dy gola (49’ dhe 82’), dhe njё tjetër Joaquin (69’). Deportivo vetëm sa arriti tё ngushtojё disavantazhin nё 4-2 me njё gol nga Lafita, pesё minuta para fundit tё ndeshjes. Kjo fitore e rikthen Valencian nё krye tё tabelës sё La Ligёs me 13 pikё, aq sa ka edhe Villarreal i ndjekur nga Real Madrid, Sevilla dhe Barcelona.
**********************************************
Ancelotti: Kemi tejkaluar periudhën e vështirё
Menaxheri i Milanit, Carlo Ancelotti, ka thёnё pas ndeshjes përballё Interit se fillimi i keq i Serie A tashmё ёshtё tejkaluar, por Ronaldinho dhe Shevchenko duhet ende tё bёjnё shumё pёr ekipin., ka thёnё pas ndeshjes përballё Interit se fillimi i keq i Serie A tashmё ёshtё tejkaluar, por Ronaldinho dhe Shevchenko duhet ende tё bёjnё shumё pёr ekipin., ka thёnё pas ndeshjes përballё Interit se fillimi i keq i Serie A tashmё ёshtё tejkaluar, por Ronaldinho dhe Shevchenko duhet ende tё bёjnё shumё pёr ekipin.“Mendoj se kemi dalё nga ajo periudhё e vështirё. Edhe pse ende asgjë nuk ёshtё arritur, situata ka ndryshuar. Ronaldinho nuk ёshtё tёrёsisht nё formё, por adrenalina e ndeshjes e ka nxitur dhe sonte ishte i shkёlqyeshёm”, ka thёnё Ancelotti pas ndeshjes. “Shevchenko ёshtё nё njё situatё tё njёjtё si Ronaldinho dhe do tё vijё edhe radha e tij, e gjitha varet nga mënyra e lojës”, shtoi Ancelotti. Pas javës sё pestё nё Serie A, Lazio kryeson me 12 pikё, Napoli nё vendin e dytё ka 11 pikё, derisa nё tre pozitat e radhёs gjendet Udinese, Inter dhe Catania me nga 10 pikё.
******************************************

Mourinho: Merrituam njё pikё
Trjnaeri i Interit, Jose Mourinho, ka thёnё pas ndeshjes sё mbrëmshme derbi nё mes tё Milanit dhe Interit, se rezultati real i ndeshjes do tё ishte barazimi dhe se përvoja Milanit ia solli edhe fitoren.“Milan arriti gol, ndërsa ne jo dhe ky ishte tregimi i ndeshjes. Ata kishin disa raste pёr shёnim, por edhe pse ne kishim njё lojtar mё pak, kishim raste tё shkëlqyeshme”, ka thёnё Mourinho. “I pashё dy ekipe dhe asnjёri nuk meritoi tё fitojё. Nuk dua tё flas pёr golin, e as pёr kartonin e kuq, pasi qё nuk dua tё përballem me suspendime”. “Milan ka mjaft pёrvojё dhe e din se si ta kontrollojё tempon dhe tё bёjё faull faktik ose tё bёhen kinse janë tё lënduar, pёr ta ngadalësuar lojën. Dua ta falënderoj edhe ekipin tim. Humbёm, por luajtёm mirё dhe tash duhet tё koncentrohemi nё ndeshjet tjera”, tha mё tej portugezi.
******************************************

Stankovic: Të mos qajmë
Mesfushori i Interit, Dejan Stankovic, është munduar ta qetësojë skuadrën dhe ka thënë se nuk ka nevojë që askush të qajë për shkak të humbjes së derbit nga Milani.“Ishte një lojë e çuditshme në të cilën nuk krijuam shumë raste. Ne u munduam të barazonim vetëm atëherë kur mbetëm me një lojtar më pak, mirëpo nuk është nevoja të qajmë për këtë humbje. Të gjithë e shfaqëm atë që e kërkoi trajneri nga ne në mënyrën më të mirë”. “Jam i lumtur që jam pjesë e kësaj skuadre. Punoj vazhdimisht dhe e rëndësishmja është që të kemi paraqitje të mirë, pavarësisht nga rezultati i ndeshjes”, ka përfunduar serbi.
********************************************

28 shtator 2008

Koha e Rezultateve: Shqiperi - Kosovë


Raiffaisen Super Liga e Kosoves - JAVA 6

Ferizaj - Gjilani 2:0
Trepca - Ulpiana 2:1
2 Korriku - Hysi 3:2
Prishtina - Besa 2:0
Istogu - Besiana 2:0
Vellaznimi - Flamurtari 5:2
Drenica - Kosova (V) 4:2
Drita - Trepca 89 0:0

TABELA
1 Prishtina 6 5 1 0 13:4 16
2. Vëllaznimi 6 4 1 1 15:8 13
3. Drenica 6 4 1 1 14:12 13
4. Gjilani 6 4 0 2 8:4 12
5. Ferizaj 6 3 1 2 11:10 10
6. Istogu 6 3 0 3 8:6 9
7. Besa 6 2 3 1 4:4 9
8. Kosova(V) 6 2 2 2 8:8 8
9. Trepça ’89 6 2 2 2 5:6 8
10 Trepça 6 2 2 2 9:14 8
11. Hysi 6 2 1 3 8:5 7
12. Flamurtari 6 2 1 3 10:14 7
13. 2 Korriku 6 1 2 3 7:9 5
14. Drita 6 1 1 4 3:7 4
15. Besiana 6 1 1 4 7:13 4
16. Ulpiana 6 0 1 5 5:12 1

SHQIPERIA: Kategoria Superiore - JAVA 5

Vllaznia - Bylis 1-0
Besa - Teuta 1-1
Tirana - Flamurtari 3-1
Lushnja - Dinamo 1-2
Elbasani - Shkumbini 1-1
Partizani - Apolonia 0-1

TABELA

1 KF Tirana 5 4 1 0 8 - 2 13
2 Shkumbini 5 3 1 1 8 - 5 10
3 Vllaznia 5 3 1 1 6 - 3 10
4 Din. Tirana 5 2 3 0 5 - 2 9
5 Elbasani 5 2 3 0 3 - 1 9
6 Apolonia 5 2 1 2 4 - 5 7
7 Flamurtari 5 2 0 3 4 - 6 6
8 Besa 5 1 2 2 4 - 5 5
9 Partizani 5 1 1 3 3 - 5 4
10 Teuta Durres 5 0 3 2 1 - 3 3
11 Lushnja 5 1 0 4 3 - 7 3
12 Bylis 5 1 0 4 4 - 9 3

Koha e Rezultateve - Ligat Europiane

Italy: Serie A - JAVA 5

Sampdoria-Juventus 0-0
Fiorentina-Genoa 1-0
Bologna-Napoli 0-1
Catania-Chievo 1-0
Lecce-Cagliari 2-0
Palermo-Reggina 1-0
Roma-Atalanta 2-0
Torino-Lazio 1-3
Udinese-Siena 2-1
Milan-Inter 1-0

TABELA
1 Lazio 5 4 0 1 13 - 6 12

2 Napoli 5 3 2 0 6 - 3 11
3 Udinese 5 3 1 1 8 - 3 10
4 Inter 5 3 1 1 7 - 4 10
5 Catania 5 3 1 1 5 - 3 10
6 AC Milan 5 3 0 2 8 - 6 9
7 Juventus 5 2 3 0 4 - 2 9
8 Palermo 5 3 0 2 8 - 7 9
9 Atalanta 5 3 0 2 3 - 3 9
10 Roma 5 2 1 2 8 - 7 7
11 Lecce 5 2 1 2 5 - 5 7
12 Fiorentina 5 2 1 2 4 - 6 7
13 Genoa 5 2 0 3 6 - 5 6
14 Siena 5 1 2 2 4 - 4 5
15 Torino 5 1 2 2 7 - 8 5
16 Chievo 5 1 2 2 4 - 6 5
17 Sampdoria 5 0 4 1 2 - 4 4
18 Bologna 5 1 0 4 2 - 7 3
19 Reggina 5 0 1 4 3 - 9 1
20 Cagliari 5 0 0 5 1 - 10 0
*******************************

Spain: LIGA - JAVA 5

Betis - Real Madrid 1-2
Sporting Gijon - Villarreal 0-1
Espanyol - Barcelona 1-2
Malaga - Valladolid 2-1
Almeria - Recreativo 1-0
Athletic Bilbao - Getafe 0-1
Racing Santander - Mallorca 1-2
Numancia - Osasuna 0-0
Valencia - Deportivo 4-2
Atletico Madrid - Sevilla 0-1

TABELA
1 Valencia 5 4 1 0 12 - 4 13
2 Villarreal 5 4 1 0 7 - 2 13
3 Real Madrid 5 4 0 1 16 - 7 12
4 Sevilla 5 3 2 0 8 - 4 11
5 Barcelona 5 3 1 1 12 - 6 10
6 Almeria 5 3 1 1 7 - 5 10
7 Atl.Madrid 5 3 0 2 11 - 4 9
8 Getafe 5 2 2 1 5 - 4 8
9 Mallorca 5 2 2 1 5 - 5 8
10 Espanyol 5 2 1 2 4 - 5 7
11 Valladolid 5 2 0 3 5 - 6 6
12 Athl.Bilbao 5 1 2 2 4 - 5 5
13 D.La Coruna 5 1 2 2 4 - 6 5
14 Osasuna 5 0 4 1 2 - 3 4
15 Numancia 5 1 1 3 5 - 8 4
16 Recreativo Huelva 5 1 1 3 2 - 7 4
17 Malaga 5 1 1 3 2 - 8 4
18 Betis 5 0 2 3 3 - 6 2
19 Racing Santander 5 0 2 3 3 - 8 2
20 Gijon 5 0 0 5 6 - 20 0
***********************************

England: Premier League - JAVA 6

Everton - Liverpool 0-2
Fulham - West Ham 1-2
Manchester United - Bolton 2-0
Middlesbrough - WBA 0-1
Newcastle - Blackburn 1-2
Aston Villa - Sunderland 2-1
Stoke City - Chelsea 0-2
Arsenal - Hull City 1-2
Portsmouth - Tottenham 2-0
Wigan - Manchester City 2-1

TABELA
1 Chelsea 6 4 2 0 12 - 3 14
2 Liverpool 6 4 2 0 7 - 2 14
3 Aston Villa 6 4 1 1 12 - 8 13
4 Arsenal 6 4 0 2 12 - 4 12
5 West Ham 6 4 0 2 13 - 10 12
6 Hull 6 3 2 1 9 - 11 11
7 Blackburn 6 3 1 2 8 - 12 10
8 Manchester City 6 3 0 3 16 - 9 9
9 Portsmouth 6 3 0 3 7 - 12 9
10 Wigan 6 2 2 2 9 - 5 8
11 Manchester United 5 2 2 1 6 - 4 8
12 West Bromwich 6 2 1 3 6 - 7 7
13 Sunderland 6 2 1 3 6 - 8 7
14 Everton 6 2 1 3 9 - 13 7
15 Fulham 5 2 0 3 5 - 6 6
16 Middlesbrough 6 2 0 4 6 - 9 6
17 Bolton 6 1 1 4 5 - 9 4
18 Stoke 6 1 1 4 7 - 12 4
19 Newcastle 6 1 1 4 5 - 11 4
20 Tottenham 6 0 2 4 4 - 9 2
******************************

France: Le Championnat - JAVA 7

Caen - Nantes 3-0
Auxerre - Le Havre 3-0
Le Mans - Marseille 1-1
Lyon - Nancy 2-1
Sochaux - Lorient 1-1
Rennes - Nice 1-0
PSG - Grenoble 0-1
Valenciennes - Toulouse 0-1
Monaco - Lille 0-2
Bordeaux - Saint-Etienne 1-1

TABELA
1 Lyon 7 6 1 0 12 - 3 19
2 Toulouse 7 4 2 1 7 - 6 14
3 Marseille 7 3 4 0 13 - 7 13
4 Grenoble 7 4 1 2 6 - 5 13
5 Caen 7 3 2 2 11 - 6 11
6 Le Mans 7 3 2 2 12 - 8 11
7 Bordeaux 7 3 2 2 8 - 6 11
8 Lille 7 3 2 2 10 - 9 11
9 Nice 7 3 1 3 9 - 8 10
10 Rennes 7 2 4 1 8 - 7 10
11 Auxerre 7 3 1 3 10 - 10 10
12 Paris SG 7 3 1 3 4 - 4 10
13 Monaco 7 2 3 2 5 - 5 9
14 Nancy 7 1 4 2 5 - 6 7
15 St.Etienne 7 2 1 4 4 - 7 7
16 Valenciennes 7 2 1 4 6 - 10 7
17 Lorient 7 1 3 3 4 - 9 6
18 Le Havre 7 1 1 5 4 - 10 4
19 Nantes 7 1 1 5 5 - 13 4
20 Sochaux 7 0 3 4 7 - 11 3
*****************************

Germany: 1. Bundesliga - JAVA 6

Karlsruher - Wolfsburg 2-1
Köln - Schalke 04 1-0
Bochum - Bayer 2-3
Borussia (D) - Stuttgart 3-0
Werder - Hoffenheim 5-4
HSV - Borussia (M) 1-0
Hannover 96 - Bayern 1-0
Hertha - Energie Cottbus 0-1
Eintracht - Arminia 1-1

TABELA
1 Hamburger SV 6 4 1 1 12 - 10 13
2 Bayer Leverkusen 6 4 0 2 18 - 10 12
3 Werder Bremen 6 3 2 1 18 - 12 11
4 Schalke 04 6 3 2 1 9 - 5 11
5 Bor. Dortmund 6 3 2 1 12 - 10 11
6 Hoffenheim 6 3 1 2 14 - 11 10
7 VfB Stuttgart 6 3 1 2 8 - 7 10
8 Wolfsburg 6 2 3 1 12 - 9 9
9 Bayern Munchen 6 2 2 2 12 - 10 8
10 Hertha Berlin 6 2 2 2 7 - 8 8
11 FC Koln 6 2 1 3 5 - 8 7
12 Hannover 96 6 2 1 3 6 - 10 7
13 Bielefeld 6 1 3 2 8 - 10 6
14 Karlsruhe 5 2 0 3 5 - 8 6
15 Bochum 6 1 2 3 7 - 8 5
16 Cottbus 6 1 2 3 2 - 8 5
17 Eintracht Frankfurt 5 0 3 2 4 - 7 3
18 Bor. Monchengladbach 6 1 0 5 5 - 13 3

Schwinsteiger meson italishten, Juvja e pret!

Bastian Schweinsteiger filloi te mesoje italishten. A do te thote kjo se lajmerimi per transferim ne Juventus sezonin e ardhshem eshte reale? Kjo eshte pytje te cilen e postojne gazetaret gjermane, duke e ditur se transferi i Schweinit ne Juve ishte reale qysh ne rrjedhen e kesaj vere. Lojtari nga radhet e mesfushes te Bavarezeve ka kontrate me klubin deri veren e ardhshme, qe don te thote se "Zonja e Vjeter" do ta fitonte, me mire thene me kusht, gratis. Por perkuder Juves edhe disa skuadra tjera nga Anglija jane te interesuara per sherbimet e Bastian Schweinsteiger dhe mund te fillojne bisedime rreth sherbimeve personale me lojtarin qe ne janar. "Mesoj gjuhen italiane sepse me te vertete me pelqen ajo gjuhe. Jam i lumtur ne Bayern, por ndonjehere nuk dihet cka do te ndodhe ne futboll", - theksoi Shweini.

Juvja pa Buffonin dhe Poulsenin kunder Bates

Juventusi per momentin po has ne shume probleme te cilat assesi nuk jane anashkaluese per bardhezinjte, ku pervec Andrades, Trezeguet, Zebinas, Zanettit, tashme edhe Buffoni dhe Poulseni jane lene jashte listes se Ranierit per ndeshjen e Liges se Kampioneve, ku Juvja do te ndeshet me bjelloruset e Bate Borisovit. Gianluigi Buffon dhe Christian Poulsen jane lene jashte listes te te ftuarve te Juventusit, per shkak se trajneri Ranieri nuk deshironte te rrezikoje me ta, pasi qe Buffon gati 1 jave ankohet me nje lendim, ndersa Poulsen ne ndeshjen e mbremshme kunder Sampdorias, kishte pesuar nje lendim ne kemben e tij. Ky lajm do te jete edhe nje goditje tjeter per Ranierin dhe Juventusin, duke u nisur nga fakti se Juvja ne dy ndeshjet e fundit (te luajtura te merkuren dhe te shtunen) ka barazuar radhazi. Ndeshja me Bate Borisovin do te jete nje ndeshje shume e rendesishme per Juventusin, pasi qe ne te njejten grupe ndeshen edhe Reali i Madridit dhe Zeniti. Shpresojme qe gjithcka te perfundoje si eshte me se miri per bardhezinjte. Ne kete ndeshje pritet qe nga minuta e pare te filloje edhe ylli i bardhezinjte, Sebastian Giovinco i cili ne ndeshjen me Catanian shfaqi nje spektakel ne stadiumin Olimpico te Torinos.

Giovinco per kontraten e re kerkon page me te larte

Sebastian Giovinco me drejtuesit e Juventusit ende nuk kane gjetur marreveshjen rreth nenshkrimit te kontrates se re. Agjenti i tij theksoi se ende ekzistojne dallime ndermjet dyja paleve, por pritet te njejtat te jene te kaluara. Ylli i ri i futbollit te "Zonjes se Vjeter" ende nuk ka te nenshkruar kontrate te re, ndersa agjenti i Giovincos deshiron qe kontrata e re te jete sipas kualitetit dhe lojerat e lojtarit, dhe jo sipas moshes se tij. "Ai eshte lojtare i Juventusit dhe eshte i gatshem te nenshkruaje kontrate te re. Dallimet ne te shikuarit jane vetem ne sherbimet te cilat ofrohen" - tha agjenti i Giovincos, Pasqualin. "Ne duam kontrate sipas bazes se aftesive te Sebastianit, derisa Juvja i sheh vitet e lojtarit si nje faktor shume i rendesishem" - mbaroi agjenti.

Cobolli Gigli: S’ka hapësirë për Cassanon!

Flet për Cassanon, por mendja të shkon te Juventusi menjëherë. Një “martesë” e parashikuar prej kohësh, por që do akoma punë ose, më mirë, data duket larg verës së 2010-s. Por presidenti i Juventusit, Giovanni Cobolli Gigli, pas përgënjeshtrimeve të fundit të drejtorit sportiv Alessio Secco, e largon hipotezën e një ardhjeje të mundshme te Juvja të talentit barez. “Cassano? Nuk them se dyert janë të mbyllura, por nuk ka hapësira për të te Juventusi, - tha presidenti i bardhezinjve. - Të thuash që s’është lojtar i shkëlqyer, do të ishte blasfemi, por ne kemi të rinj që mund të bëhen kampionë të mëdhenj dhe duhet të përqendrohemi tek ata. Për Antonion, s’ka shumë hapësira.”

Juventus barazon edhe ndaj Sampdorias

Juventus është frenuar me barazim pa gola në ndeshjen në udhëtim tek Sampdoria, që është barazimi i dytë i bardhezinjve bredna katër ditëve. Rasti më i mirë në ndeshjen në stadiumin Luigi Ferraris ishte një gjuajtje nga kapiteni i Juventusit, Alessandro Del Piero, që goditi shtyllën në minutën e 20-të. Juventusi po ashtu barazoi 1-1 ndaj Catanias gjatë të mërkurës. Sampdoria ndërkaq, ka barazuar në katër nga pesë ndeshjet në Serie A, dhe ka humbur në një tjetër. Interi, që nesër përballet me Milanin në derbin më të madh të Serie A, udhëheq me 10 pikë. Juventusi mbetet në garë me Lazion dhe Atalantan për vendin e dytë. Që të tria ekipet kanë nga nëntë pikë.

SAMPDORIA-JUVENTUS 0-0

SAMPDORIA (3-5-1-1): Mirante; Lucchini (80’ Bottinelli) Gastaldello, Accardi; Stankevicius, Sammarco, Palombo (75’ Dessena), Franceschini, Pieri; Delvecchio (89’ Bonazzoli); Cassano 6.5. Në dispozicion (Castellazzi, Ziegler, Padalino, Fornaroli). Trajner Mazzarri.

JUVENTUS (4-4-2): Manninger; Grygera, Mellberg, Chiellini, Molinaro; Camoranesi, Poulsen, Sissoko, Nedved; Amauri, Del Piero (74’ Iaquinta). Në dispozicion(Chimenti, Knezevic, Tiago, De Ceglie, Salihamidzic, Giovinco). Trajner Ranieri.

Arbitër: Rizzoli 6Të ndëshkuar me karton të verdhë: Gastaldello (S), Lucchini (S), Mellberg (J), Camoranesi (J).

Secco: Me pelqen Cassano

Drejtori sportiv i Juventusit, Alessio Secco eshte i admiruar nga paraqitjet e shkelqyera te Antonio Cassanos tek Sampdoria dhe thekson se ai eshte njeri nder "ata lojtare" te cilet Secco do te kishte deshiruar te sjelle tek Juventusi. "Antonio eshte nje lojtar qe me pelqen shume. Do te deshiroja ta shihja duke e zevendesuar Aleksin ne Juventus, mirepo derisa Del Piero te jete ne dispozicion, e pamundur do te jete qe Cassano t'i bashkangjitet bardhezinjve". Te shtunen ndeshemi me Sampdorian e Cassanos, dhe do te ultimatoja mbrojtjen qe ne ansje menyre mos t'i lihet depertimi Cassanos, se ai eshte i rrezikshem. Ate e kemi verejtur edhe vitin e kaluar, kur ndeshja me Sampdorian perfundoi me rezultatin 3-3, ku Cassano se bashku me Del Pieron ishin heronjte e atij spektakli - perfundoi Secco.

Secco i bindur: Giovinco do te rinovoje kontraten
Drejtesia e Zonjes se Vjeter shpresojne se ne ditet e ardhshme do te mund te nenshkruajne kontrate te re me yllin e tyre te madh, Sebastian Giovinco. 21-vjecari lojtare ofenziv nga radhet e repartit te mesfushes nje kohe te gjate bisedon me Juven per kontraten e re, por bisedimet ne disa raste jane ndalur. Disa skuadra te klasit evropian perfshire edhe Arsenalin, jane te interesuar per yllin e ri, por Alessio Secco shpreson se Giovinco se shpejti do te vazhdoje besnikerine me klubin. "Nuk besoj se ekziston rrezik per deshtimin e mundesise te vazhdohet kontrata e Giovincos" - tha Secco per Sky Italia. Ai eshte lojtare i cili u zhvillua ne kete skuader. Ai eshte teper i rendesishem per kete skuader dhe Juvja beson tek ai dhe duan te investojne ne te". Giovinco eshte njeri nder lojtaret e Juventusit i cili pagohet mizerisht, spekulohet se perfiton page vjetore prej 50 000 euro. "Ka dallim te madh ndermjet asaj qe ai kerkon dhe ajo qe ne ofrojme. Por gjasat jane te medha se se shpejti do te arrijme pajtueshmeri per kontraten e re". "Kryesorja eshte qe ai te kuptoje se ende piqet si lojtare dhe se ka mundesi te perparoje shume". "Ai duhet te kuptoje se ende nuk ka arritur aty" - perfundoi Alessio Secco.

Samp-Juve në paqe, fitojnë mbrojtjet!

Bardhezinjtë marrin një barazim pa gola në Gjenovë. Ndërkohë Ranieri mbyll polemikat me Mourinhon.Një barazim që edhe mund ta kënaqë Juventusin. Sepse u arrit jashtë fushe dhe kundër një Sampdorieje të shkëlqyer, e vendosur mirë në fushë nga Wallter Mazarri, pavarësisht nga mungesat e shumta. Por ajo mbi të cilën duhet të punojë kolegu i tij Ranieri ama, është “steriliteti” i pabesueshëm sulmues i bardhezinjve. Katër gola në pesë javë, që gjithsesi kanë sjellë 9 pikë të arta në renditje. Barazimi 0-0 në “Marasi”, ndeshja e parë e javës së 5-të, nuk bën gjë tjetër veçse konfirmon këtë prirje shqetësuese për Juven. Në të vërtetë pa Trezeguet, Del Piero dhe Amauri nuk janë shërbyer mirë nga një mesfushë pa ide dhe cilësi, të cilët kanë bërë pak përballë mbrojtjes së kujdesshme blukaltër. Nëse përjashtohet një shtyllë e goditur nga Del Piero gjatë pjesës së parë, porta e Mirantes nuk pësoi praktikisht ndonjë rrezik të madh. I njëjti diskutim mund të thuhet edhe për Manningerin, me austriakun që nuk pati shumë punë. Ja pra, që barazimi pa gola, është shndërruar në një epilog të dukshëm të një ndeshjeje të mërzitshme. Ranieri e Mazzarri duhet të kënaqen. RANIERI - Ky është barazimi i dytë radhazi në kampionat për bardhezinjtë. Ndërkohë që, Claudio Ranieri ka deklaruar: “I kënaqur? U përpoqëm, luajtëm hapur, por Sampi luajti mirë. Të dyja skuadrat u përpoqën të fitojnë, por u panë dy mbrojtje të shkëlqyera. Sampi i mbylli të gjitha hapësirat, kishte superioritet numerik në këtë repart, ishte e vendosur mirë, duke mos na lejuar të kundërsulmojmë, me përjashtim të një shtylle të Del Pieros. Ankth? Jo. Në këto momente nuk mendojmë për renditjen, nuk kishte ankth, por vetëm dëshirë për fitore: nuk ia arritëm, durim.” TREZEGUET - Mbi mungesën e qendërsulmuesit francez, trajneri bardhezi nënvizoi: “Është një golashënues i lindur dhe mungesa e tij ndihet, por Juvja ka sulmues të tjerë shumë të zotë. E urojmë Davidin të shërohet sa më shpejt për vitin që vjen, por duhet të fitojmë në këto momente”.MOURINHO - Pastaj, Ranieri komenton fjalët e Mourinhos në prag të derbit të sotëm ndaj Milanit: “Shpesh e keqkuptoni Josenë, ndërkohë që thashë që jam dakord me të, sepse është e vështirë të qëndrosh para kamerave edhe një orë më shumë pas një ndeshjeje, por unë, për respekt të publikut e tifozëve shkoj në konferencë shtypi. Edhe në Angli shkoja, edhe pse nuk dija anglisht.” Pastaj shton me ironi: “Në moshën 70-vjeçare duhet të lodhesh për të mësuar spanjishten ose anglishten. Secili ka kohën e tij… Mourinho reagoi ndaj deklaratave të mia, por unë nuk e kritikoja, nuk doja të bëja polemikë, tani duhet ta mbyllim këtë histori. E përsëris, është e vështirë pas një ndeshjeje të shkosh në televizione të ndryshme dhe t’u përgjigjesh të njëjtave pyetje, por duhet shkuar, është pjesë e lojës. Thashë vetëm atë që mendova, duke iu referuar vetes sime, pa e prekur Mourinhon.”

LAJME NEWS - 28.09.2008


Benzema mungon kundër Bayernit?
Sulmuesi i Lyonit, Karim Benzema, ka pёsuar lёndim gjatё ndeshjes sё djeshme tё cilёn ekipi e tij e fitoi me rezultat 2-1 pёrballё Nancyt nё kampionatin francez.Por, presidenti i klubit, Jean-Michel Aulas, shpreson se Benzema do tё arrijё tё rikuperohet deri nё ndeshjen e ardhshme tё Ligёs sё Kampionёve, tё cilёn Lyoni e zhvillon kundër Bayern Munichut tё martёn. “Mendoj se nuk bёhet fjalё pёr asgjë serioze, por duhet t’i presim rezultatet mjekësore. Mendoj se lëndimi nuk do t’i pengojё atij tё luajё kundër Bayernit”, thotë presidenti i klubit. Sipas ekipit mjekësor tё Lyonit, Karim Benzema, do tё duhet tё pushojё pёr rreth njё javё.
***************************************

Serie A: Kryeqytetasit shënojnë fitore
Në takimet e sotme të Serie A, Roma ka arritur të shënojë fitore në Olimpico kundër Atalantës, derisa fitore ka shënuar edhe Lazio në udhëtim tek Torino duke u ngjitur në vendin e parë në tabelë.Dy gola në pjesën e parë e kanë larguar paksa presionin mbi skuadrën e Spallettit. Golin e parë në ndeshje e shënoi mbrojtësi veteran Christian Panucci (17’), ndërsa rezultatin e dyfishoi Mirko Vucinic (31’). Skuadra tjetër nga kryeqyteti, Lazio, ka shënuar fitore të rëndësishme kundër Torinos në udhëtim, me rezultat 3-1. Golin e parë për biancocelestët e shënoi sulmuesi maqedonas, Goran Pandev (30’). Pastaj një dy golash i sulmuesit më në formë në Serie A, Mauro Zarate, brenda 20 minutash (63’ dhe 83’- nga penalltia), i siguruan Lazios vendin e parë në tabelë. Në këtë ndeshje pёr Torinon nga minuta e parë u inkuadrua edhe mesfushori shqiptar nga Maqedonia, Blerim Xhemajli i cili shfaqi një lojë mjaft të mirë pavarësisht humbjes së skuadrës së tij, duke siguruar edhe penaltinë, e cila u shndёrrua nё gol nga Amouroso. Xhemaili u ndëshkua me karton tё verdhё nё minutën e 41-tё, nё ndeshjen e cila pati njё fund dramatik, ku u përjashtuan dy lojtarё tё vendasve; sё pari portieri Sereni direkt me karton tё kuq (83’), ndërsa mё pastaj edhe Pratali pёr shkak tё dy kartonëve tё verdhё (88’). Tri ndeshje tё tjera kanë përfunduar me fitore minimale 1-0: Napoli ka mposhtur Bolognan në udhëtim, Catania ka fituar ndaj Chievos së Erjon Bogdanit, ndërsa Palermo ka fituar ndaj Regginas. Ndërkohë, Udinese ka vazhduar me formën e mirë në shtëpi duke fituar 2-1 kundër Sienas.
****************************************

Deschamps mund ta marrё drejtimin e Bolognas
Sipas mediave italiane, nёse Bologna do tё pёsojё edhe njё humbje, trajneri aktual Daniele Arrigonido do tё shkarkohet dhe nё vend tё tij do tё vijё Didier Deschamps.Sot Bologna do tё luajё me Napolin, ndërsa presidenti i klubit, Francesca Menarinni, ia ka bёrё tё qartё trajnerit aktual se kjo ndeshje do tё jetё vendimtare pёr tё. Bologna startoi nё mёnyrёn tё mirё, duke shёnuar fitore nё San Siro ndaj Milanit, por pastaj i humbi tё gjitha ndeshjet dhe ende nuk ka shёnuar gol nё fushё tё vet. Sipas Tuttosport, favorit pёr tё zёvendёsuar trajnerin aktual Daniele Arrigoni, ёshtё ish-trajneri i Juventusit, Didier Deschamps. Ky do tё ishte klubi i parё me tё cilin Deschamps do tё garojё nё Serie B, pasi qё nё kohёn kur drejtoi bardhezinjtё, ata garonin nё Serie B. Krahas Deschamps, kandidatё pёr pozitën e trajnerit tё Bolognas janë edhe Alberto Zaccheroni dhe Walter Novellino.
*************************************

Berbatov i kënaqur me progresin
Sulmuesi bullgar i Manchester Unitedit, Dimitar Berbatov, ёshtё i kënaqur me paraqitjen e tij debutuese nё Old Trafford, nё fitoren e djeshme prej 2-0 ndaj Boltonit, edhe pse ende ёshtё nё kërkim tё golit tё parё me ekipin e ri.“Vёrtet dëshiroj tё arrij gol. Por tre pikёt e fituara janë mё tё rёndёsishme. Ne ishim ekip mё i mirё nё ndeshjen e mbrëmshme. Arritëm dy gola, por lëshuam katёr ose pesё raste”, thotë bullgari. “Jam i lumtur me mёnyrёn se si luaj, konkretisht nga paraqitja ime ndaj Boltonit. Pashё njё pёrmirёsim tё madh tek unё dhe ekipi. Punoj me ngulm qё tё pёrmirёsohem edhe mё tej dhe t’i ndihmoj ekipit. Shpresoj se kjo edhe do tё ndodhё”, përfundon ish-sulmuesi i Tottenhamit.
**************************************

Guardiola: Ende na mungon instinkti vrasës
Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, ka qenë i kënaqur me paraqitjen e lojtarëve të tij, mirëpo fitorja e mbrëmshme kundër Espanyolit me diferencë prej vetëm një goli, tregon se Barca duhet të përmirësohet edhe më shumë.“Luajtëm shumë mirë në pjesën e parë dhe besoj se kemi dinamikë të mirë në skuadër”. “Mirëpo ende na mungon instinkti vrasës për t’i konkretizuar shanset tona përpara golit”, ka thënë Guardiola.
************************************

Ronaldo shpreson tё jetё pjesё e Botёrorit 2010
Ish-lojtari i Milanit, Ronaldo, ёshtё optimist rreth mundësisё qё ai tё jetё pjesё e Kampionatit Botёror 2010.“Vёrtet dëshiroj tё jem atje, do tё ishte vërtet bukur. Por sё pari duhet tё rikuperohen tёrёsisht. Tё punoj shumё dhe tё rikthehem nё formёn e vjetёr dhe kёtё do ta bёj sepse e dua futbollin”, ka thёnё Ronaldo. “Mund tё qëndroj edhe nё shtёpi dhe tё luaj me miqtë, por unё i dua tё gjitha gjёrat qё lidhen me njё ndeshje futbolli. Dua t’i shoh tifozёt, motivimin, ta ndjej presionin e ndeshjes”. Ronaldo ka zbuluar se ёshtё e mundur qё ai tё kalojё nё Manchester City, por shton se ёndёrr e tij ёshtё qё tё luajё pёr Flamengon. “Bisedova me përfaqësues tё Cityt dhe e di qё dyert e klubit janë tё hapura nёse rikthehem nё formёn e vjetёr. Por unё ёndёrroj tё luaj pёr Flamengon. Flamengo ёshtё nё zemrën time. Mendoj se sё shpejti do ta marr vendimin e duhur”, shton braziliani.
***********************************

Ferguson: Giggs do të luajë edhe një sezon
Trajneri i Manchester Unitedid, Sir Alex Ferguson, ka thënë se Ryan Giggs mund të luajë edhe një sezon me Djajtë e Kuq duke i eliminuar spekulimet të cilat sugjeronin se mesfushori i krahut do ta mbyllte karrierën në fund të këtij sezoni.“Duhet ta mbajmë të freskët dhe të ndikojmë që ta ruajë motivimin, sepse unë dëshiroj që ai të vazhdojë më tutje”. “Ai është një person i jashtëzakonshëm dhe mund të luajë edhe një vit pa asnjë problem”. “Janë një numër i vogël njerëzish të cilët mund t’i takosh vetëm njëherë në jetë, ndërsa Ryan është një i tillë”, ka përfunduar Ferguson.
**************************************

Shearer mohon rikthim tek Newcastle
Alan Shearer i ka mohuar deklaratat e menaxherit tё pёrkohshёm tё Newcastle, Joe Kinnear, se legjenda e klubit planifikon tё rikthehet.Qё nga caktimi e Kinnear nё detyrёn e menaxherit tё Newcastlet tё premten, ai nuk priti shumё dhe deklaroi se sё shpejti nё klub do tё vijnë pronarёt e rinj, tё cilёt do t’i kthejnë Shearerin dhe Keegan sёrish nё klub. “Nuk planifikoj diçka tё tillё. Nuk e di prej ku doli e gjitha kjo. Nuk e di pёr çfarë flasin. Unё vet isha i befasuar ashtu si edhe tё gjithё, kur Joe Kinnear u caktua nё detyrё. Duke gjykuar sipas intervistës, duket se ai ёshtё pak i turpëruar nga vetvetja”, ka thёnё Shearer.
***********************************

Spalletti: Mund të dalim nga kjo situatë
Trajneri i Romës, Luciano Spalletti, ka komentuar për situatën aktuale të skuadrës së tij para ndeshjes së të dielës kundër Atalantës.“Ne jemi munduar ta ndërtojmë skuadrën në bazë të mundësive financiare, gjithmonë në marrëveshje me drejtuesit e klubit”. “Duhet të mësohemi të mos jemi aq naivë, të përballemi më mirë me situata të ndryshme, p.sh. si ajo kundër Genoas. Sido që të jetë ekziston vullneti për të dalë nga kjo situatë dhe duke parë punën që e bëjnë lojtarët, mendoj se do të kemi sukses”. “Totti nuk do të luajë (kundër Atalantës). Dhe duke pasur parasysh gjendjen e tij, ne jemi stërvitur ta zhvillojmë ndeshjen edhe pa të. Edhe kondicioni i Aquilanti është gjë që duhet të kihet parasysh. Vucinic dhe Riise janë në formë të mirë, por kur skuadra nuk luan mirë as ata s’kanë çfarë të bëjnë”, ka thënë trajneri i Giallorossëve.
**************************************

Ronaldinho: Sё shpejti do tё kthehem nё formёn e vjetёr
Ronaldinho ёshtё i bindur se sё shpejti do ta tregojё formёn e tij tё vërtetё nё fanellën e Milanit dhe do t’i arsyetojё paratё e harxhuara pёr tё.“Mё duhet njё periudhё qё tё adaptohem, luajta nё Spanjё ku futbolli ёshtё mё ndryshe se kёtu, por tash po adaptohem dhe mendoj se pёr njё kohё tё shkurtër do tё jem pjesё e 11-shes sё parё, ndërsa pastaj do tё jetё mё lehtё”, ka thёnё Ronaldinho. “Goli im i parё pёr Milanin do tё jetё i dedikuar pёr tё gjithё adhuruesit. Pa marrё parasysh a luajmё nё shtёpi apo si mysafir, ata mё përkrahin dhe unё ndjehem mirё”, shton superylli brazilian.
************************************

Pepe: Jemi duke gjetur ritmin e lojës
Pas fitores së të shtunës të Real Madridit kundër Betisit me rezultat 2-1, Pepe ka pohuar se skuadra e tij kishte luftuar shumë për t’i fituar tre pikët, edhe pse kishte luajtur me një lojtar më pak gjatë kohës më të madhe të pjesës së dytë.“E kemi kontrolluar mirë ndeshjen dhe arritëm të shënojmë në minutën e fundit. Kjo tregon shumëçka. Fundi ishte pozitiv për neve dhe tregoi se po luajmë mirë dhe po mundohemi së bashku për të pasur sukses. Kjo është shumë e rëndësishme”. “Futbolli që luajmë ne është gjithmonë në progres. Dalëngadalë po e gjejmë ritmin e lojës. Është vetëm java e pestë. Duhet të mendojmë për ndeshjen kundër Zenitit me një qetësi të cilën e kemi krijuar gjatë këtyre fitoreve”. “Kemi një skuadër të madhe, ndërsa personalisht dëshiroj që vazhdimisht t’i ndihmoj skuadrës, kuptohet, me vendim të trajnerit”, ka thënë mbrojtësi brazilian.
***************************************

LAJMET NEWS 27/28.09.2008


Barca fiton derbin e qytetit
Blaugranët kanë shënuar fitore ndaj skuadrës së dytë nga qyteti i Barcelonës, Espanyol, me një gol të shënuar në fund të ndeshjes nga penalltia.Pavarësisht se Barcelona ishte skuadër më e mirë në fushë, Espanyol krijoi avantazhin në minutën 20’ me anë të Coro, pas një rrëmuje para portës së Victor Valdes, i cili edhe është fauluar, mirëpo gjyqtari nuk vendosi ashtu. Djemtë e Gardiolas vazhdonin me performancën e mirë, mirëpo goli mungoi deri në 15 minutat e fundit të ndeshjes. Fillimisht, në fund të pjesë së parë u largua nga loja Nene, pas kartonit të dytë të verdhe për t’ua bërë më të lehtë mysafirëve ndeshjen, megjithatë fati ishte në anën e nikoqirëve. Ishte minuta e 76 kur sulmuesi francez Thierry Henry e shndërroi në gol një gabim të portierit Kameni duke barazuar shifrat në 1-1. Është dashur të pritet deri në minutat shtesë të ndeshjes që Barcelona t’i rrëmbejë të tre pikët nga ky takim shumë i vështirë. Leo Messi e shndërroi në gol një penallti të fituar nga Samuel Eto’o (90’+6’) për t’ia dhënë Barcelonës një fitore të artë në këtë derbi jashtëzakonisht të bukur.
******************************

Sërish Gilardino
Fiorentina ka shënuar fitore minimale kundër Genoas në Artemio Franchi për ta rikuperuar humbjen prej 3-0 në mesjavë nga Lazio.Prandelli luajti me formacionin 4-3-3, duke inkuadruar në sulm Adrian Mutu, Alberto Gilardino dhe Franco Semioli. Kundërshtarët nga Genoa sulmonin me Raffaele Palladinon, Ruben Oliveran dhe Marco Rossin, derisa sulmuesi i rikthyer i Genoas, Diego Milito, befasisht e filloi ndeshjen nga stoli. Ishte sulmuesi i transferuar nga Milani, Alberto Gilardino, ai i cili siguroi fitoren e Violas në minutën 61 duke shënuar golin e vetëm në ndeshje dhe të pestin personal në të gjitha garat në këtë fillim sezoni.
***********************************

Nistelrooy shpëton Realin në minutën e fundit
Real Madrid me dhjetë lojtarë në fushë arriti të shënojë fitore me rezultat 2-1 në udhëtim tek Betis, falë golit të vonshëm shënuar nga Ruud van Nistelrooy.Los Merengues, që kërkonin fitoren e katërt në radhë në La Liga, kaluan në epërsi me golin e Gabriel Heinze (19’), por vendasit barazuan në pjesën e dytë me anë të Sergio García (54’). Golashënuesi i Betisit u përjashtua nga loja dhjetë minuta para fundit të kohës së rregullt, ndërsa që nga minuta e 52-të edhe Reali luajti me 10 lojtar pas përjashtimit të Marsielos. Kur kishte nevojë më së shumti, aty u gjend Ruud van Nistelrooy, i cili shënoi golin e fitores në minutat shtesë të ndeshjes, pas një asistimi nga Robben.
**********************************

Hull City befason Arsenalin
Arsenali ka rënë nga kryesimi i Premerligës, pasi që Hull City erdhi nga disavantazhi prej 1-0 për të shënuar fitore senzacionale me rezultat 2-1 në Emirates Stadium.Një autogol i shënuar nga Paul McShane, pesë minuta pas fillimit të pjesës së dytë, solli avantazhin për topçinjtë, por Geovanni barazoi 12 minuta më pas, para se Daniel Cousin t’u japë avantazhin mysafirëve, në minutën e 66-të, që doli të ishte edhe goli i fitores. Kjo është humbja e dytë e ekipit të drejtuar nga Arsene Wenger në Premierligë, i cili të dielën mbush 12 vite si trajner i Arsenalit. Humbja e parë e topçinjve ishte në udhëtim tek Fulham. Humbja e zbret Arsenalin në vendin e katërt me 12 pikë, dy pikë prapa kryesuesve, Chelseat dhe Liverpoolit, dhe një pikë prapa Aston Villas.
************************************

Bosingwa në formë në fitoren e Chelseat
Mbrojtësi i djathë portugez, Jose Bosingwa, ishte në formë të mirë në fitoren prej 2-0 të Chelseat si mysafir i Stoke Cityt, duke shënuar një gol dhe duke asistuar në një tjetër, për të çuar blutë në krye të tabelës së Premierligës, së paku deri në përfundim të ndeshjes mes Arsenalit dhe Hull Cityt.Goli i portugezit erdhi pas 36 minutash lojë, ndërsa u ndoq edhe një gol tjetër nga zëvendësuesi Nicolas Anelka, 14 minuta para fundit të ndeshjes, derisa blutë vazhdojnë 100% me fitore në ndeshjet në udhëtim, nën urdhrat e trajnerit të ri Luiz Felipe Scolarit. Nga ndeshjet tjera, fitore ka shënuar edhe ekipi i Valon Behramit, West Ham, që mposhti si mysafir ekipin e Fulhamit, me rezultat 2-1. Me të njëjtin rezultat dhe po ashtu në udhëtim, fitore ka shënuar edhe Blackburn në St James Park, ku Newcastle thellohet në krizë, duke dështuar kësaj here para tifozëve të vet. Aston Villa ka arritur të rikthejë rezultatin nga 1-0 në 2-1, në ndeshjen ndaj Sunderlandit të zhvilluar në Villa Park.
**************************************

Hamburgu shënon fitore minimale dhe merr kryesimin
Hamburg ka shënuar fitore minimale 1-0 ndaj Borussia Moenchengladbach, për tu ngritur në krye të tabelës së Bundesligës, pas humbjes së Schalke 04 gjatë të premtes në fushë të Kolnit.Golin e vetëm për vendasit e shënoi sulmuesi kroat Mladen Petric pas 11 minutash lojë. Schalke ka pësuar me të njëjtin rezultat, 1-0, në fushë të Kolnit, gol të cilin e shënoi Youssef Mohamad. Kjo ishte fitorja e parë e vendasve ndaj Schalkes, në 15 vitet e fundit. Një ndeshje ‘e çmendur’ është zhvilluar në mes të Werder Bremenit dhe Hoffenhaim, gjatë të cilës mesfushori Mesut Oezil shënoi golin e fitores për vendasit, përplasje që solli plot nëntë gola, 5-4. Pasi që kishte deklasuar Bayernin një javë më parë, Werder vazhdoi aty ku mbeti duke kryesuar 4-2 në pjesë të parë. Por vendasit pësuan dy gola në pjesë të dytë (4-4), për të arritur golin e fitore vetëm nëntë minuta para fundit të kohës së rregullt (81’). Bayer Leverkusen ngjitet në vendin e dytë në tabelë falë fitores 3-2 ndaj Bochum. Vendasit ishin në disavantazh 3-0, por arritën të ngushtojnë disavantazhin në dhjetë minutat e fundit.
*****************************************

Klinsmann dështon sërish
Bayern Munich vazhdon me rezultate negative nën drejtimin e trajnerit të ri, Jurgen Klinsmann, duke zbritur në pozitën e nëntë në tabelën e Bundesligës, pas humbjes së pësuar ndaj ekipit të Altin Lalës, Hannoverit.Pas turpërimit prej 5-2 para publikut të vet në ndeshjen ndaj Werder Bremenit, të zhvilluar në javën e kaluar, kampioni në fuqi ishte mjaft i dobët sërish, derisa portieri Michael Rensing reagoi dobët ndaj goditjes së lirë të mesfushorit të Hannoverit, Szabolcs Huszti, që përfundoi në rrjetë në minutën e 23-të. Mesfushori Franck Ribery u fut në lojë nga stoli në pjesë të dytë, por dështoi të bëjë “magjinë” e tij, derisa Bayerni pëson edhe një goditje para ndeshjes së rëndësishme të Ligës së Kampionëve përballë Lyonit, që zhvillohet të martën.
***************************************

Manchester United shënon fitore ndaj Boltonit
Kampioni i Anglisë, Manchester United, ka shënuar fitore prej 2-0 në Old Trafford ndaj Boltonit, përfshirë këtu edhe një penalti të dyshimtë për djajtë e kuq.Arbitri Rob Styles referoi penalti, pavarësisht ndalimit në mënyrë të drejtë të Ronaldos nga JLloyd Samuel. Portugezi solli avantazhin për djajtë e kuq duke mos huqur nga pika e bardhë (60’). Alex Ferguson mbajti fjalën dhe e la Rooneyn në stol, por i njëjti lojtar i futur si zëvendësues i Tevez në minutën e 71-të, shënoi golin e dytë për Manchesterin pas gjashtë minutash, duke vulosur rezultatin (77’). Portieri i Boltonit, Jaaskelainen, po ashtu mohoi edhe disa tentime nga Ronaldo, Anderson dhe Rio Ferdinand.
********************************************

Dy gola të Torres në fitoren Liverpoolit
Pas gjashtë ndeshjeve pa shënuar, Fernando Torres është rikthyer në mënyrën më të mirë, duke shënuar dy gola brenda tre minutash, gjatë fitores së Liverpoolit në derbin e Premierligës ndaj Evertonit të zhvilluar në Goodison Park.Sulmuesi spanjoll theu rezultatin pas po thuajse 1 ore lojë, në minutën e 59-të, për të shënuar edhe golin e dytë pas tre minutash tjera.“Gjashtë ndeshje janë shumë kohë për një sulmues të Liverpoolit. Tash dua të vazhdoj të shënoj edhe në Ligën e Kampionëve, të shënoj po thuajse në secilën ndeshje, si në sezonin e kaluar, dhe mbase të arrij në 33 gola”, ka thënë Torres pas ndeshjes. Evertoni në dhjetë minutat e fundit të ndeshjes luajti me 10 lojtarë, pas përjashtimit të Tim Cahill.
******************************************

Adriano: Tash jam 100% profesionist
Sulmuesi i Interit, Adriano, pranon se në të kaluarën ka bërë shumë gabime, por thotë se tash kjo është e kaluar dhe ai sërish është 100% profesional.“Jam në rrugë të duhur për t’u kthyer në formë të mirë. Lëndimi para një muaji më ndaloi në përgatitjet dhe tash jam pak prapa. Por, sido që të jetë, ndjehem shkëlqyeshëm”, ka thënë braziliani. “Lëshim i stërvitjeve, alkool, disko deri në orët e vona... Të gjitha këto janë gjëra të gabueshme, së paku për një që dëshiron të jetë profesionist si unë dhe të ketë jetë të shëndetshme. Por tash betohem, nuk bëj më të tilla gjëra. Nuk më sjellin kënaqësi. Tash jam 100% profesionist”, ka shtuar Adriano.
******************************************

Kaka: Do ta fitojmë derbin
Ylli i Milanit, Kaka, ka deklaruar se është i sigurt në fitoren e ekipit të tij kundër rivalit të qytetit, Interit, në kuadër të javës së pestë në Serie A, ndeshje që do të zhvillohet nesër në mbrëmje.Rosonerët do të takohen me nerazurët të cilët janë lider të tabelës në Serie A. Mesfushori brazilian llogarit se milanistat do të jenë më të motivuar të luajnë lojë më kualitative dhe të nxjerrin trepikësh. “Kjo është një derbi i ndryshëm nga çdo ndeshje tjetër. Kemi tri fitore së fundi dhe nëse fitojmë kundër Interit, kjo do të jetë e shkëlqyeshme”, ka thënë Kaka për Gazzetta Dello Sport. “Nëse tregojmë të njëjtin motivim si në ndeshjen përballë Regginas, nuk do të kemi probleme”, shton braziliani.
***************************************

Iniesta: Barcelona kishte nevojë për “remont”
Mesfushori i Barcelonës, Andres Iniesta, pranon se klubi ka nevojë për remont, pas dy sezoneve pa trofe.Katalanasit këtë verë kanë bërë ndryshime të mëdha në përbërjen e tyre, duke filluar që nga trajneri, zëvendësimi i Rijkaard me Guardiolan, deri tek largimi i yjeve si Ronaldinho dhe Deco, ndërsa Iniesta thotë se vendimi për “remont” ka qenë i drejtë. “Dy sezonet e kaluara nuk ishin të mira për ne, kur janë në pyetje rezultatet. Ndoshta ishim së bashku shumë kohë dhe kënaqeshim me lojën tonë së tepërmi. Por, gjërat tash ndryshuan”, thotë Iniesta. “Kemi trajner të ri, i cili ka një stil të vetin. Tash mbetet që lojtarët t’i adaptohen kësaj loje. Nëse i ndjekim instruksionet e trajnerit, punët sërish do të funksionojnë mirë për ne”, shton spanjolli.
******************************************

Robinho: Qëllimi im është të arrij 15 gola
Përforcimi rekord i Manchester Cityt, Robinho, ka dërguar një paralajmërim tek mbrojtësit kundërshtarë duke thënë se forma e tij e mirë tek tash pritet të vijë.“Për disa ndeshje tifozët e Anglisë do ta shohin Robinhon e vërtetë. Tashmë kam parë se në City atmosfera në zhveshtore është shumë më e mirë se sa në Real Madrid. Dua që këtë sezon të luaj më së miri që mundem, dhe të përpiqemi të luajmë në Ligën e Kampionëve sa më shpejtë që është e mundur. E di që do të jetë vështirë, por duhet të kemi ambicie”, ka thënë Robinho.“Dua të arrij sa më shumë gola që është e mundur dhe të tregoj se çdo funte e harxhuar për mua ia ka vlejtur. Së pari i kam vënë qëllim vetes 15 gola, pastaj do të shohim”, ka përfunduar braziliani.
**********************************************

26 shtator 2008

Mafia pas marrëveshjes për Amaurin

Në marrëveshjen ku u realizua transferimi i Amaurit nga Palermo te Juventusi është përfshirë edhe mafia. Ky është lajmi i publikuar në të përditshmen italiane "La Sicilia". Sulmuesi italo-brazilian kaloi te "Zonja e Vjetër" në verë për 24.8 milionë euro e sipas gazetës, edhe mafia siciliane ka pasur një rol aktiv në akord. Kjo akuzë erdhi vetëm 24 orë pas deklaratave të presidentit të Palermos, Mauricio Zamparini, sipas të cilit klubi i tij është i pastër dhe nuk ka pasur të bëjë me asnjë organizatë kriminale. Titulli i madh i "La Sicilia"-s ishte "Mafia dhe marrëveshje për Amaurin" dhe në shkrim pretendohej se ish- drejtori sportiv, Rino Foski, ka pasur një debat të ashpër me presidentin Zamparini, pasi nuk dëshironte që lojtari të shitej. Foski ka folur rreth kësaj polemike edhe me ish-menaxherin Xhovani Pekoraro, që është arrestuar pas lidhjeve me mafien.

LAJMET NEWS 26.09.2008


Henry nuk përjashton largimin nga Barcelona
Thierry Henry dëshiron qё tё luftojё pёr vend nё ekipin e Barcelonёs, por ka thёnё se do tё fillojё tё mendojё pёr largim nga Camp Nou, nёse trajneri i ri, Pep Guardiola, vazhdon ta lёrё atё nё bankën rezervё.“Pёr momentin kjo nuk ёshtё e rёndёsishme. Nёse gjёrat vazhdojnë tё mbeten tё njëjta, sigurisht se do tё duhet tё mendoj pёr largim”, ka thёnё Henry pёr L’Equipe. Henry nuk u paraqit nё ndeshjen me Betis edhe pse pritej qё tё fitojё rast nga Guardiola, pasi qё u shёrua nё kohё nga lëndimit. Nё fillim tё sezonit, Henry morri premtime nga trajneri i ri se do tё angazhohet si sulmues. “Ështё e vërtetё qё nё fillim bisedova me Guardiolan. Pёr mua ishet njё bisedё shumё e qartё. Ajo mё bёri tё qëndroj nё Barcelona, edhe pse kisha oferta nga Anglia. Por nuk pendohem qё kam mbetur kёtu”, ka shtuar francezi.
*************************************
Fabregas: Nuk shqetësohem pёr trofe
Cesc Fabregas ka thёnё pёr Sky Sport se ёshtё i lumtur nё Arsenal dhe nuk shqetësohet shumё edhe nёse klubi nuk fiton trofe, edhe pse deri tash nё karrierën e tij ka pasur vetëm njё trofe, Kupёn FA nё vitin 2005.“Jam i lumtur me faktin se si shkojnë punёt, njerëzit mund tё thonё ‘nuk ka fituar asgjë’, por unё gjej kënaqёsinё kёtu dhe përpiqem tё fitoj, shpresoj se kjo do tё jetё kёtё vit”, ka thanё Fabragas. “Vërtet kënaqur kur luaj me ekipin, para tifozëve tё mi, dhe kjo ёshtё njё ndjenjё e çuditshme. Pёr mua lumturia ёshtё njëra prej gjёrave mё tё rёndёsishme nё jetё”, ka thёnё mesfushori i Arsenalit. I pyetur nёse do tё mbetet gjithё karrierën nё Arsenal, spanjolli ka thёnё: “Jam vetëm 21-vjeçar, jam shumё i ri, por nёse punёt shkojnë siç janë tash, pse jo? Klub i madh, shumё tifozё, ndeshje tё mёdha, futbollistё tё mëdhenj, pse jo?”.
****************************************
Terry: Anglia ka futbollistё tё rinj tё shkёlqyeshёm
Kapiteni i Chelseat dhe i kombëtares angleze, John Terry, beson se Kupa Carling paraqet njё platformë tё rёndёsishme qё futbollistёt e rinj tё krijojnë pёrvojё me formacionet bazё.“Mendoj se kjo ёshtё njё gjё e shkëlqyeshme pёr futbollin anglez. Ne e shohim se Arsene Wenger ka njё besim tё madh nё futbollistёt e rinj”, ka thёnё Terry. “Rezervat tona luajtën me Arsenalin, nё ndeshje u paraqitёn shumё futbollistё anglezё. Kjo ishte para disa javës dhe fituam me 2-1 ose 2-0. Ndёrsa pastaj tё njёjtёt futbollistё e mposhtёn Sheffieldin me rezultat 6-0”, ka shtuar kapiteni i bluve. “Ashtu qё ne kemi shumё futbollistё tё rinj tё mirё nё ekipin tonё, por jam i sigurt se kështu ёshtё edhe me ekipet tjera. Problemi i vetëm ёshtё qё zotëri Wenger ka besim mё tё madh. Kjo ёshtё e shkёlqyeshme pёr futbollin anglez”, përfundon Terry.
***************************************
Ronaldo: Do tё rikthehem nё formё
Ylli brazilian Ronaldo ka filluar me rikuperimin shumё mё herët se qё ёshtё parashikuar dhe thotë se sёrish do tё rikthehet nё formёn e vjetёr.Pasi qё ishte operuar nё Paris mё 14 shkurt, Ronaldo u rikthye nё vendlindjen e tij pёr t’u shёruar nga lëndimi i tretё i rёndё i gjurit. Sulmuesi kohё mё parё ёshtё paraqitur nё stërvitje me Flamengon dhe thotë se sёrish do tё rikthehet nё formёn e tij tё mirё. “Unё do tё rikthehem dhe to ta tregoj formёn time mё tё mirё. Do tё luaj futboll sёrish siç kam luajtur edhe mё herët. Tashmё nuk ndjej dhimbje nё gju, dhe kjo ёshtё mё e rёndёsishmja”, ka thanё braziliani. “Muskujt ende janë tё dobët, por njё makinё nuk mund tё punojё mirё menjёherё, nёse nuk e keni përdorё njё kohё tё gjatё. Prej tash, vetëm duhet tё punoj nё formёn time fizike, qё ёshtё puna mё e vështirё, por unё jam nё rrugёn e duhur”, shton ish-lojtari mё i mirё i botёs.
************************************
Giggs i qetё rreth tё ardhmes sё tij
Ryan Giggs ka edhe njё vit tё pёrfshirё nё marrëveshjen e tij me Manchester United dhe thotë se ёshtё lehtё tё ndodhё qё ai tё pensionohet pas fundit tё këtij sezoni dhe tё bёhet njё prej pasardhësve tё mundshёm tё Fergusonit.“Jam i qetё rreth tё ardhmes. Mё mbetet edhe ky vit nё marrëveshje. Pёr momentin ndjehem mirё dhe derisa ndjehem shёndoshё mё ftojnë tё luaj dhe kënaqem me kёtё”, ka thёnё Giggs. “Do tё vazhdoj tё luaj futboll. Nёse ndonjëra prej këtyre ndryshon, do tё duhet tё mendoj tё pensionohem, por sigurisht do tё jetё mё herët se sa mё vonё”, ka shtuar uellsiani. “Mendoj se puna nёn drejtimin e Ferguson ёsthё shkolla mё e mirё. Mund t’i vёreni se nё mes menaxherёve nё Premierligё janë edhe Roy Keane, Mark Hughes, Paul Ince dhe Steve Bruce. Tё gjithё kanё luajtur nёn drejtimin e Alex Ferguson, andaj përfundimisht ka diçka nga kjo”, thotë Giggs, duke bёrё tё qartё dёshirёn e tij pёr tё vazhduar nё detyrёn e menaxherit.
******************************************
Robinho shkarkon agjentin e tij
Wagner Ribeiro, personi i cili arriti ta sjellё Robinhon nё Real Madrid dhe i cili e bёri brazilianin lojtarin mё tё paguar nё Premierligё, nuk do tё jetё mё agjent i sulmuesit.“Jam falënderues gjithçka Wagner Ribeiro ka bёrё pёr karrierën time deri tash, por cikli jonё i punës ka arritur nё fund. Ështё koha qё tё dy tё ecim rrugёve tё ndara dhe unё kam qëllime tё tjera tё cilat duhet t’i plotësoj me klubin tim tё ri, Manchester City”, thuhet nё deklaratën e Robinhos. Ky hap i Robinhos vjen disa orё pasi qё mediat angleze përcollën lajmin se Ribeiro kishte marrё edhe 4.2 milionё funte shtesё, qё transferimi tё kompletohet nё afatin e parashikuar, me tё cilёn çmimi i kalimit tё brazilianit nё City tash llogaritet tё jetё 36.7 milionё funte (46 milionё euro).
******************************
Dunga: Ende besoj tek Ronaldinho
Pёrzgjedhёsi i kombëtares sё Brazilit nё futboll, Dunga, thotë se Ronaldinho ende ёshtё nё planet e tij.Dunga thotë se përforcimi i ri i Milanit, Ronaldinho, ёshtё nё planet e tij edhe pse ai nuk ёshtё nё kombinim pёr ndeshjet kualifikuese pёr Kupёn Botёrore. Megjithatё, Dunga, nuk e ka humbur besimin tek ylli brazilian dhe thotë se nёse ai do tё ftohet sёrish nё kombëtare, do tё varet nga vetё Ronaldinho. “Ne besojmë nё tё, por ai vetëm duhet tё stërvitet mё shumё, ta pёrmirёsojё shpejtёsinё e dhe reaksionet e tij”, ka thёnё përzgjedhësi i Brazilit. Ronaldinho ishte pjesё e kombëtares sё Brazilit, qё morri pjesё nё Olimpiadёn nё Pekin.
*************************
Henry: Askush nuk mё ka detyruar tё luaj
Sulmuesi i Barcelonёs, Thierry Henry, ka vendosur t’i qartësojё deklaratat e mëhershme se ai ishte futur nё lojё pavarësisht mungesës sё formës.Njё muaj mё parё, Henry bёri njё deklaratё sulmuese, duke thёnё se ish-trajneri i Barcelonёs, Frank Rijkaard, e kishte futur atё nё lojё edhe pse ai kishte qenё jo i gatshёm tё luajё. “Flisja me Rijkaardin dhe ai mё tha se Ronaldinho nuk ishte nё formёn mё tё mirё dhe mё kërkoi nёse mund tё luaja. Nuk doja tё qëndroja tre muaj pa luajtur, sapo kisha arritur nё klub. Isha gjashtё muaj jo nё formё dhe normalisht, trupi im thoshte jo, por askush nuk mё ka detyruar tё luaj. Ishte faji im qё dëshiroja tё luaj”, ka thёnё 31-vjeçari.
********************************
Gerrard: Mund tё luaj gjithkund, falё Benitezit
Idhulli i tё kuqve, Steven Gerrard, thotë se mundësia e tij pёr tё luajtur nё çdo pozicion nё fushё, ёshtё falё menaxherit Rafa Benitez.“Ok, ai mё ka luajtur nё pozita tё ndryshme. Por unё ndjehem shumё mё i rehatoshёm tash qё mund tё luaj pothuajse gjithkund nё fushё. Rafa e ka çuar lojën time nё njё nivel tjetër”, thotë Gerrard. “Ndjej se, qё kur ai ёshtё kёtu loja ime ka pasur pёrmirёsime, ai sigurisht mё ka ngritur mua si lojtar. Ka disa lojëra kur duhet ta ndryshoj stilin e lojës. Nёse ёshtё ndonjë ndeshje e madhe, pёr shembull, kuptoj se nuk mund vetëm tё bombardoj nё gol gjithё kohës. Ka kohё kur duhet tё jem ca mё i disiplinuar”, ka thёnё Gerrard.
**************************************
Abbiati: Unë jam FASHIST
Portieri i Milanit, Christian Abbiati, ka pranuar se ai është fashist dhe se nuk turpërohet nga botëkuptimi i tij politik.“Nuk turpërohem t’i shfaq pikëpamjet e mia politike”. “Unë i mbështes disa parime të fashizmit, siç është patriotizmi, dhe vlerat e religjionit katolik”. “Ajo që nuk më pëlqen nga fashizmi janë ligjet raciale, besnikëria ndaj Hitlerit dhe lufta. Mirëpo më pëlqen kapaciteti i fashizmit për ta mbajtur sigurinë dhe rendin. Fashizmi ia ka garantuar sigurinë popullit”, ka përfunduar Abbiati.
****************************************
Villa shkëlqen sërish
Skuadra e Valencias ka shënuar fitore të rëndësishme në udhëtim kundër Malagas me dy golat e sulmuesit spanjoll në formë të lartë, David Villa.Gjithë ndeshja u vendos në 20 minutat e fundit. Villa shënoi dy herë në këtë takim (70’ dhe 90’), ndërsa skuadra vendase nuk arriti të bëjë asgjë. Edhe Mallorca ka shënuar fitore me rezultat të ngjashëm kundër Numancias, me golat e Marin (12’) dhe Webo (50’). Ndeshja e tretë me rezultat 2-0 u zhvillua ndërmjet Valladolidit dhe Almerias në favor të vendasve. Rubin shënoi në minutën e 66, ndërsa në pesëmbëdhjetë minutat e fundit po i njëjti lojtar u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhe dhe u largua nga ndeshja. Por pavarësisht mungesës së një lojtari, Valladolidi arriti të shënojë edhe golin e dytë në fund të ndeshjes (90’) me anë të Medunjanin. Ndeshja tjetër ndërmjet Bilbaos dhe Recreativos përfundoi me shifra të barabarta, 1-1, me golat e Guerreros (71’) për vendasit, ndërsa katër minuta më vonë, Lopez barazoi rezultatin.
************************************************
UEFA: OK, Kampionatit Evropian me 24 skuadra
Antarët e UEFA-s kanë rënë dakort për ndryshimin e formatit të kampionatit europian duke e cuar në 24 numrin e skuadrave pjesëmarrëse në fazën finale të këtij aktiviteti, nga 16-të përfaqësuese që merrnin pjesë. Ky ndryshim do të hyjë në fuqi duke filluar nga Kampionati Europian i 2016-s. Vendimi është marrë pas propozimit që ka bërë presidenti i UEFA-s, Mishel Platini, i cili ka si synim që t’i japë një dorë shteteve më të vogla. Formati i ri e afron më shumë europianin me kampionatin botëror, ku aktualisht marrin pjesë 32 përfaqësuese.Ky ndryshim bën të mundur pjesëmarrjen e thuajse gjysmës së përfaqësueseve të kontinentit të vjetër. 53 është numri i shteteve anëtare të organizmit më të lartë të futbollit europian. Ky lajm është konfirmuar nga përfaqësuesi i komitetit egzekutiv të FIFA-s, Franz Bekenbauer, i cili ka qenë i pranishëm në rolin e vëzhguesit në samitin e UEFA-s.Por nuk ka qenë ky i vetmi ndryshim. Një tjetër eveniment i rëndësishëm i futbollit europian ka pësuar ndryshime të mëdha.Nga sezoni i ardhshëm, 2009/2010 Kupa UEFA nuk do të mbaj më këtë emër, por Kupa e Ligës së Europës. Gjithashtu në këtë aktivitet të futbollit Europian do të marrin pjesë 48 skuadra në fazën në grupe. Gjithashtu do të ketë ndryshime rrënjësore edhe për mënyrën e shitjes së të drejtës televizive dhe të sponsorizimit. Për presidentin e UEFA-s, Mishel Platini ky ndryshim do të jetë një përmirësim historik i këtij evenimenti të reëndësishëm të klubeve.
***************************************

25 shtator 2008

Ramazani, Sisoko agjëron: Jam i lodhur!

Mesfushori i Juventusit është besimtar i devotshëm mysliman, por ndjen rënie në formën fizike Është muaji i shenjtë i Ramazanit. Për Juventusin mbyllet më 30 shtator, pasi ka luajtur gjashtë ndeshje në 16 ditë. Një “tur force”. Ndërsa për Momo Sissokon mund të mbyllet një ditë më pas, më 1 tetor. Gjithçka do të varet nga Hëna. Por kjo është një histori tjetër, një histori serioze. Sissoko është besimtar mysliman dhe i zbaton rreptësisht rregullat e shenjta të Ramazanit. Për një muaj, i nënti i vitit të dytë në kalendarin hënor, besimtarët myslimanë duhet të qëndrojnë pa ngrënë, pa pirë ujë ose duhan dhe të mos praktikojnë aktivitet seksual. Nga mëngjesi deri në perëndim. Që mesfushori nga Mali do të agjëronte, nuk është ndonjë lajm i ri. E kishte deklaruar publikisht, qëkur luante me Liverpoolin. Agjërim i respektuar edhe një herë tjetër. “Pa harruar detyrat e një futbollisti profesionist,” - bëjnë të ditur miqtë e tij. Një vendim i komunikuar pa dyshim drejt klubit dhe stafit teknik dhe, pa dyshim, i respektuar nga trajneri Ranieri, si dhe nga drejtuesit. ZGJEDHJE - Por tani, ndërsa Hëna është duke lindur, Sissoko mund të përfitojë një tur pushim. Mbrëmë, titullar ndaj Catanias ishte i riu Marchisio. Momo është njeri i devotshëm dhe i ndershëm, që nuk kërkon alibi. Kështu, para dy ditësh, në Vinovo, u tha shokëve të tij: “Më vjen keq, e di që në Cagliari nuk e dhashë ndihmën time si gjithnjë, por jam i lodhur, shumë i lodhur!”. Një rrëfim i qetë. Dhe ndonjë detaj më shumë: në muajin e nxehtë të Juventusit ai ishte vendimtar, para së gjithash kundër Zenitit dhe Udineses. Dy sfida të luajtura në mbrëmje, të luajtura të dyja pas perëndimit. PRESIDENTI - Është e vërtetë, ama, që ka nga ata që kanë vendosur të mos agjërojnë në këtë muaj të shenjtë. Samir Nasri i Arsenalit deklaroi: “Sot trupi është ndryshe. Vitin e shkuar, para meningjit dhe një dëmtim në kavilje, nuk munda të agjëroj”. Më drastik myslimani i Barcelonës, Eric Abidal. Ai e cilëson agjërimin si një lodhje që ka lidhje në sportin e niveleve të larta. Ja si shpjegon Dacan Mohamed Nour: “Ramazani është lutje, aspak torturë! Italia është një shoqëri multietnike, është mirë që di t’i presë të gjithë. Dhe trajnerët të mirëkuptojnë. Të agjërosh është zgjedhje e lirë, nga të cilët veçohen ata që kanë probleme shëndeti ose ndodhen në udhëtim. Jo futbollistët, pra, ndryshe nga ata që punojnë në fabrikë”. Doktor Nuri është presidenti i Bashkimit të Komunitetit Islamik në Itali, por edhe mjek sportiv. Ai buzëqesh: “Unë jam interist, por djali im juventin, dhe është krenar për atë që bën Sissoko”. Sfida (e titullit) vazhdon edhe kështu. Duke pritur Hënën e re… Presidenti Ëndrra e Giglit: Finalja e Championsit! Presidenti i Juventusit, Giovanni Cobolli Gigli, mbi pyetjen e parapëlqyer se çfarë zgjedh mes kampionatit dhe Championsit, e ka hequr “maskën” dhe ka treguar një fiksim të tij të vjetër, i përbashkët, gjithsesi, nga pjesa më e madhe e tifozëve juventinë: “Kam një ëndërr, të ngre Championsin! E dyta, por do të ishte vërtet maksimumi, si dhe një tjetër: të fitoj në finale kundër Interit, duke i mundur në një ndeshje të vetme!”.

Juventus kërkon shkëputjen nga Andrade

Kontrata Juventus është në tratativa me agjentin e Jorge Andrade për të gjetur një zgjidhje miqësore, që çon në prishjen e kontratës me mbrojtësin portugez, i cili nuk ka qenë asnjëherë në dispozicion të Ranierit, qëkur ka ardhur te Juventusi, më 2007-n. Vitin e kaluar ka pësuar një dëmtim në gjurin e majtë, në javën e katërt të kampionatit, duke i dhënë lamtumirën sezonit. Në korrik pësoi një tjetër dëmtim, tek i njëjti gju. Rezultati: tani Juventus kërkon ta prishë kontratën me lojtarin, siç ka konfirmuar edhe drejtori sporti i bardhezinjve, Alessio Secco.

12-vjeçari Françesko Tahiraj, një shqiptar tek Juventusi

Ai ka lindur më 1996, luan mesfushor, dhe vesh fanellën e Juventusit. Françesko Tahiraj bën pjesë në skuadrën e debutuesve bardhezinj, skuadra e dytë (Esordienti, Fascia B). Në mes 23 fëmijëve të tjerë, edhe ai ka në zemër një ëndërr: të arrijë të veshë si i rritur fanellën legjendare të Juventusit, 27 herë kampione e Italisë, dy herë kampione e Europës dhe e botës.Pak dihet për shqiptarin e vogël Françesko, veçse mbiemri Tahiraj nuk lë asnjë dyshim për prejardhjen e tij. Madje, mund të thuhet me bindje se ai i përket një familjeje shqiptare që ka emigruar në Itali nga Shqipëria, besohet jo nga Kosova apo Maqedonia, thjesht duke pasur parasysh tendencën e emigrimit të shqiptarëve.Tahiraj nuk është i vetmi futbollist i ri apo fëmijë shqiptar që militon në futbollin italian. Tek klubi rival qytetas, Torino, është edhe një tjetër bashkëkombas i yni. Ai quhet Federiko Zenuni dhe bën pjesë në ekipet e të vegjëlve torinezë. Zenuni është lindur më 19 janar 1997 dhe sot është 11 vjeç.Mediat italiane shkruajnë për një fëmijë shqiptar, të quajtur Redis Hoxha, i cili ka dalë në fushë në pushim të një ndeshjeje Itali-Rumani. Redisi bën pjesë në ekipin e quajtur Avanguardia dhe në të njëjtën veprimtari ka dalë në fushë edhe shqiptari tjetër, Andrea Gjushi, që i përket ekipit të Virtusit të Botegones.Tek të njohurit hyjnë mbrojtësi i Milanit, Andi Corri, tashmë 17-vjeçar, që është thirrur edhe në ekipet e moshave nga trajneri Shpëtim Duro. Corri është lindur në Shkodër më 27 mars të vitit 1991 dhe shpreson të bëjë përpara në karrierën e tij, në mos në klubin kuqezi, të paktën në një të Serisë A.Qyteti i Milanos ka edhe ekipin e Interit dhe aty janë të paktën dy shqiptarë. Njëri prej tyre njihet, ai është Fabio Hoxha, 15-vjeçar, që është thirrur në ekipin U15 të Shqipërisë. Ai luan në ekipin e nxënësve rajonalë të klubit zikaltër. Një djalosh tjetër shqiptar, që nuk është publikuar ende në mediat e këtejshme të Adriatikut është edhe Andrea Qarri. Lindur më 16 tetor 1994, pra 14 vjeç, Qarri bën pjesë në ekipin e paratërinjve rajonalë të Interit.Deri më sot ishim mësuar të kishte shumicë shqiptarësh në futbollin gjerman dhe atë zviceran, diçka edhe në Suedi, por Italia po hyn fuqishëm në këtë hartë. Për të depërtuar deri në Apenine ka qenë më e vështirë, jo edhe aq nga konkurrenca, sesa nga faktori kohë. Shqiptarët nisën të emigronin drejt Italisë vetëm në fillim të viteve 90-të, ndërsa në Gjermani, Zvicër apo Skandinavi, shqiptarët e Kosovës dhe Maqedonisë janë vendosur duke nisur nga vitet 70-të të paktën..

Gigli: Do të bëj tifo për Milanin

Presidenti i Juventusit, Giovanni Cobolli Gigli, ka thënë se ai do ta mbështesë Milanin në derbin e të dielës.“Unë nuk besoj në idenë se Interi mund të ikë shumë me pikë. E kemi ditur se shtatori do të jetë një muaj i vështirë, por gjërat do të ndryshojnë”, ka thënë Gigli duke iu referuar barazimit të Juves me Catanian në Torino. Sa i takon ndeshjes ndërmjet rivalwve tw qytetit, Derby della Madoninna, presidenti i Bianconerëve ka thënë: “Unë do ta mbështes Milanin në derbin e të dielës mbrëma”. Nga ana tjetër edhe Zonja e Vjetër ka një ndeshje të vështirë, pasi që udhëton në Genoa për t’u takuar me Sampdorian.

Ranieri: Vazhdojmë të shpërdorojmë shumë raste

Klaudio Ranieri është tepër i zhgënjyer nga paraqitja e skuadrës së tij në sfidën kundër Katanias, ku edhe njëherë tjetër problemi kryesor për bardhezinjtë mbetet shpërdorimi i rasteve të shumta për shënim. “Nuk kemi zhvilluar absolutisht një ndeshje të mirë, shumë larg asaj çfarë bëmë ndaj Udinezes, që ishte dhe ndeshja jonë perfekte. Vazhdojmë të mos jemi konkretë përpara portës dhe nëse në Kaljari nuk e paguam një gjë të tillë, Katania ishte më e saktë dhe përfitoi. Tashmë është e kotë të ankohemi, por duhet vetëm të rregullojmë këtë defekt. Aktualisht Amauri është i vetmi që nuk fal përballë portierit, por i vetëm dhe pa ndihmën e shokëve të tij të sulmit bëhet mjaft e vështirë të kërkosh rezultate pozitive. Shpresojmë që ndaj Sampdorias, gjërat të ndryshojnë pozitivisht për ne”, përfundon - Ranieri.

KOHA E REZULTATEVE


SERIE A - JAVA 4 24.09.2008

Atalanta-Cagliari 1-0
Bologna-Udinese 0-3
Chievo-Torino 1-1
Genoa-Roma 3-1
Inter-Lecce 1-0
Juventus-Catania 1-1
Lazio-Fiorentina 3-0
Napoli-Palermo 2-1
Reggina-Milan 1-2
Siena-Sampdoria 0-0

TABELA
1 Inter 4 3 1 0 7 - 3 10
2 Lazio 4 3 0 1 10 - 5 9
3 Atalanta 4 3 0 1 3 - 1 9
4 Napoli 4 2 2 0 5 - 3 8
5 Juventus 4 2 2 0 4 - 2 8
6 Udinese 4 2 1 1 6 - 2 7
7 Catania 4 2 1 1 4 - 3 7
8 Genoa 4 2 0 2 6 - 4 6
9 AC Milan 4 2 0 2 7 - 6 6
10 Palermo 4 2 0 2 7 - 7 6
11 Torino 4 1 2 1 6 - 5 5
12 Siena 4 1 2 1 3 - 2 5
13 Chievo 4 1 2 1 4 - 5 5
14 Roma 4 1 1 2 6 - 7 4
15 Lecce 4 1 1 2 3 - 5 4
16 Fiorentina 4 1 1 2 3 - 6 4
17 Sampdoria 4 0 3 1 2 - 4 3
18 Bologna 4 1 0 3 2 - 6 3
19 Reggina 4 0 1 3 3 - 8 1
20 Cagliari 4 0 0 4 1 - 8 0

PRIMERA DIVISION - JAVA 4 24.09.2008

Barcelona - Betis 3-2
Osasuna - D.La Coruna 0-0
Villarreal - Santander 2-0
Getafe - Atl.Madrid 1-2
Real Madrid - Gijon 7-1
Sevilla - Espanyol 2-0
Huelva - Athl.Bilbao (SOT)
Malaga - Valencia (SOT)
Mallorca - Numancia (SOT)
Valladolid - Almeria (SOT)

TABELA
1 Villarreal 4 3 1 0 6 - 2 10
2 Real Madrid 4 3 0 1 14 - 6 9
3 Atl.Madrid 4 3 0 1 11 - 3 9
4 Sevilla 4 2 2 0 7 - 4 8
5 Barcelona 4 2 1 1 10 - 5 7
6 Valencia 3 2 1 0 6 - 2 7
7 Almeria 3 2 1 0 6 - 3 7
8 Espanyol 4 2 1 1 3 - 3 7
9 Getafe 4 1 2 1 4 - 4 5
10 D.La Coruna 4 1 2 1 2 - 2 5
11 Athl.Bilbao 3 1 1 1 3 - 3 4
12 Numancia 3 1 0 2 5 - 6 3
13 Osasuna 4 0 3 1 2 - 3 3
14 Valladolid 3 1 0 2 2 - 4 3
15 Recreativo Huelva 3 1 0 2 1 - 5 3
16 Betis 4 0 2 2 2 - 4 2
17 Mallorca 3 0 2 1 1 - 4 2
18 Racing Santander 4 0 2 2 2 - 6 2
19 Malaga 3 0 1 2 0 - 5 1
20 Gijon 4 0 0 4 6 - 19 0

England: Carling Cup 24.09.2008
Arsenal - Sheffield 6-0
Burnley - Fulham 1-0
Leeds - Hartlepool 3-2
Rotherham - Southampton 3-1
Stoke - Reading 6-5
Sunderland - Northampton 6-5
Swansea - Cardiff 1-0
Watford - West Ham 1-0
Liverpool - Crewe 2-1
Manchester United - Middlesbrough 3-1
Aston Villa - Queens P.R 0-1
Brighton - Manchester City 7-5
Ipswich - Wigan 1-4
Newcastle - Tottenham 1-2
Portsmouth - Chelsea 0-4
Blackburn - Everton 1-0
Brighton - Derby (U SHTY)

Germany: DFB Pokal - 24.09.2008
Aue - Werder Bremen 1-2
Cottbus - Bor. Monchengladbach 3-0
Eintracht Frankfurt - Hansa Rostock 1-2
Mainz 05 - Koln 3-1
1860 Munchen - Duisburg 5-4
Augsburg - Bayer Leverkusen 0-2
Schalke 04 - Hannover 96 2-0
Bor. Dortmund - Hertha Berlin 2-1
Hamburger - Bochum 2-0
Kick. Offenbach - Karlsruhe 0-2
Oberneuland - Wolfsburg 0-7
Wehen - Aachen 1-0
Bayern Munchen - Nurnberg 2-0
Carl Zeiss Jena - FSV Frankfurt 1-0
Freiburg - Hoffenheim 3-1
VfB Stuttgart - Bielefeld 2-1

France: League Cup - 24.09.2008

Bastia - Chateauroux 0-1
Boulogne - Nice 1-3
Creteil - Nantes 1-0
Auxerre - Toulouse 7-6
Monaco - Paris SG 0-1
Montpellier - Lille 6-4
Metz - Troyes 3-1
Grenoble - Nancy 2-3
Guingamp - St.Etienne 4-1
Le Havre - Caen 3-1
Lorient - Lens 0-3
Rennes - Le Mans 6-5
Sochaux - Marseille 1-0

Giovinco: Kishim sё paku 10 raste

Sebastian Giovinco nuk ёshtё i kënaqur nga fakti se ekipi nuk i shfrytëzoi njё numër tё madh tё raseve pёr tё shёnuar fitore, nё barazimin e mbrёmshёm ndaj Catanias, por ana pozitive e kësaj ёshtё se Juve luajti njё ndeshje tё mirё.“Pёr fat kam luajtur pёr Juventunsin nё Serie B dhe nuk isha aq i shqetësuar”, ka thёnё 21-vjeçari, i cili mbrёmё pati paraqitjen e tij tё parё nё Serie A dhe tregoi lojё tё shkëlqyeshme. “Mё vjen keq qё ndeshja përfundoi nё kёtё mёnyrё. Jemi tё kënaqur me paraqitjen por jo edhe me rezultatin. Fusha nuk na ndihmoi shumё, por nuk duhet tё gjejmë arsyetime, krijuam sё paku 10 raste shënimi, por nuk mundёm t’i shndёrrojmё nё gol”, ka thёnё Giovinco.

Juventus ndan pikёt me Catanian, Roma pёson nga Genoa

Juventusi ka qenё befasia mё e madhe e javës tё katёr nё Serie A, pasi qё nuk arriti tё nxjerrë tri pikё tё plota nё ndeshjen përballё Catanias, tё zhvilluar nё Torino, qё përfundoi me barazim me rezultat 1-1.Juventusi udhëhoqi nё pjesën mё tё madhe tё ndeshjes, falё golit tё shёnuar nga Amauri nё minutën e 16-tё, por nё pjesё tё dytё mysafirёt arritën tё barazojnë me anё tё Plasmatit (68’), duke iu dhёnё njё goditje tё papritur bardhezinjve.Me kёtё barazim Juventusi humb vendin e dytё nё tabelё, tё cilёn tash e ndajnё Lazio dhe Atalanta. Zonja e vjetёr pas dy fitoreve dhe dy barazimeve renditet nё vendin e pestё, me tetё pikё, sa ka edhe Napoli nё vendin e katërt, qё mposhti Palermon si vendas.Edhe mё keq ka kaluar Roma, qё ёshtё mposhtur nё fushё tё Genoas me rezultat 3-1. Vendasit hapёn rezultatin qё nё minutën e 4-tё, me anё tё Sculit, por De Rosi barazoi pas 28 minutash lojё. Pjesa e dytё ishte nё favor tё vendasve, kur Diego Milito shёnoi dygolёsh pёr t’i dhёnё fitoren Genoas (61’ dhe 88’).

LAJMET NEWS 25.09.2008


Ibrahimovic: Në derbi për fitore
Sulmuesi i Interit, Zlatan Ibrahimovic, parashikon fitore të skuadrës së tij në ndeshjen derbi të së dielës kundër rivalëve të qytetit, Milan.‘Derby Della Madonnina’ do të zhvillohet të dielën në orën 20:30 në San Siro, ndërsa suedezi i natyralizuar mezi po pret të luajë në këtë takim. “Jemi të parët në Ligë dhe mendoj se do të jetë një derbi i bukur të dielën. Sido që të jetë ne do të luajmë për fitore. Ne do të paraqitemi në fushë me të gjitha forcat”, ka thënë Ibra. Të dyja skuadrat nga qyteti i modës janë në formë të shkëlqyer. Milani do të provojë ta ndalojë Interin në rrugën për Scudetto, derisa do të mundohet të rikuperojë pikët e humbura në dy javët e para.
*****************************************

Galliani: Fitore shumë e rëndësishme
Zëvendëspresidenti i Milanit, Adriano Galliani, ka pranuar se fitorja e mbrëmshme kundër Regginas ishte shumë e rëndësishme për skuadrën e tij.“Duhej të fitonim për t’i marrë pikët që i kemi humbur. Ishte një ditë pozitive në Ligë”. “Të shtunën do ta nderoj Shevchenkon për paraqitjen e tij të 300-të me fanellën e Milanit, sepse ka filluar një rrugëtim i cili nuk përfundon kurrë”. “Kah fundi i ndeshjes isha paksa i frikësuar, mirëpo nga ky kënd vetëm fitorja ka rëndësi”, ka thënë Galliani i lumtur, pasi që Juventusi barazoi, ndërsa Roma dhe Fiorentina kanë humbur.
*******************************************

Lojtarët e Madridit të lumtur për Raul
Fitoren shkatërruese të Real Madridit kundër Sporting Gijon me rezultat 7-, e ndihmoi dhe kapiteni i mbretërve, Raul, i cili shënoi dy nga shtatë golat, ndërkohë që dyshja Arjen Robben dhe Gonzalo Higuain, janë të impresionuar nga lideri i tyre.“Jam i lumtur për këtë ndeshje. Ishte një ndeshje e bukur për tifozët dhe për neve. Kemi pasur shumë shanse dhe kemi shënuar shtatë gola në 70 minuta dhe mendoj se skuadra ka krijuar një vetëbesim këto ndeshjet e fundit”, ka thënë Robben. “E gjithë skuadra është e lumtur për Raulin, sepse ai është kapiteni ynë dhe një lojtar shumë i rëndësishëm për klubin. Ai bëri një punë të shkëlqyer”, ka vazhduar holandezi “Raul shfaqi një lojë të bukur dhe shënoi dy herë. Jemi shumë të lumtur për këtë gjë sepse e ka merituar”, ka thënë Higuain.
********************************************

Mancini lëvdon kapitenin zikaltër
Amantino Mancini e ka lavdëruar legjendën argjentinase të Interit, Javier Zanetti, i cili mbrëmë ka bërë paraqitjen e 600-të në fanellën zikaltër.Zanetti ka nënshkruar për Interin në vitin 1995 nga Banfield, dhe ka qenë vazhdimisht në formë të shkëlqyer gjithë këtë kohë. “E kemi ditur se do të jetë një ndeshje e vështirë. Lecce është mbrojtur me tetë ose nëntë lojtarë dhe i ka markuar të gjithë sulmuesit. Mirëpo ne vazhduam të sulmonim dhe u nderuam me golin e Julio Cruz”. “Komplimentet e mia shkojnë për Zanettin dhe paraqitjen e tij të 600-të për Interin. Ai është një shembull si kapiten dhe lojtar”, ka përfunduar ish-lojtari i Romës.
***************************************

Zambrotta: Duam tё fitojmë gjithçka
Mbrёmё Milani shёnoi fitore ndaj Rogginas me rezultlat 2-1, qё ёshtё fitorja e dytё e rosonerёve dhe qё ka ngritur moralin e lojtarёve para ndeshjes derbi tё sё dielës, përballё Interit.“Berlusconi ka thёnё se dëshiron ta fitojmë derbin, skudeton dhe Kupёn UEFA. Mendoj se tё gjithё dёshirojnё tё fitojmë sa mё shumё qё ёshtё e mundur, pёrfshirё edhe Kupёn e UEFA-sё dhe Kupёn e Italisё. Do tё shohim çfarë do tё ndodhё”, thotë përforcimi i verёs i Milanit, Gianluca Zambrotta. Tё dielën do tё zhvillohet derbi i madh mes dy klubeve milaneze, Milanit dhe Interit, ndërsa Zambrotta thotë se ёshtё i vetёdijshёm pёr rёndёsinё e kësaj ndeshjeje. “Derbi? Di pёr rivalitetin qё ёshtё i pranishëm nё mes tё Milant dhe Interit, madje edhe jashtë fushës. Qyteti frymon pёr kёtё ndeshje”, ka thanё Zambrotta.
**************************************

Ancelotti: Ngadalë jemi duke gjetur formёn
Menaxheri i Milanit, Carlo Ancelotti, pas fitores sё mbrëmshme ndaj Regginёs, ka thёnё se ekipi i tij ngadalё ёshtё duke e gjetur formёn.“Reggina na nxorri probleme dhe lojtarёt luajtën njё lojё shumё agresive, por pas barazimit ne u rikthyem nё lojё dhe u paraqitёm mirё. Ngadalё po e gjejmë formёn pas njё periudhe tё vështirё dhe kёto janë dy fitore tё rёndёsishme pёr t’u përgatitur pёr derbin milanez”, ka thёnё Ancelotti pas ndeshjes sё mbrëmshme. “Ronaldinho? Do tё ishte e marrё tё mos dini se kur Ronaldinho u rikuperua, dhe ai do tё jetё lojtar kyç pёr Milanin. Shpresoj se ai tё rikthehet shpejt. Dhe derbi ёsthё njё ndeshje qё jep shpresa”, ka komentuar Ancelotti rreth përforcimit tё ri.
***********************************

Laporta: Duhet tё mёsojmё nga gabimet
Presidenti i Barcelonёs, Joan Laporta, ka lavdëruar ekipin e tij, pёr mos dorëzim derisa ata shmangёn njё turpërim tjetër, nё ndeshjen kundër Real Betisit, dhe ka kërkuar nga lojtarёt tё mёsojnё nga gabimet e tyre.Pas dy golave ёt shpejtё tё Eto’o nё pjesё tё parё, mysafirёt barazuan nё pjesё tё dytё, por Eidur Gudjohnsen shёnoi njё gol dhjetё minuta para fundit tё ndeshjes, pёr t’i dhёnё tre pikё klubit kalanas. “Çdokush e ka parё shpirtin e madh tё sakrificës dhe përkushtimin e treguar nga lojtarёt tonё. Nё pjesën e parё kishim mё shumё shanse shënimi dhe mund tё kishim mbyllur lojën”, ka thёnё Laporta “Ata arritën tё barazojnë nё pjesën e dytё, por ne kishim aftёsinё tё reagojmë ndaj saj. Kjo tregon se bёhemi mё tё pjekur dhe do tё vazhdojmё tё zhvillohemi”, ka shtuar presidenti. Por, Laporta ka paralajmëruar ekipin tё mos i pёrsёrisё gabimet e njëjta. “Kjo duhet tё na shërbejё si mësim derisa pёrgatitemi pёr derbin kundër Espanyolit (kёtё tё shtunё)”, ka shtuar Laporta.
*******************************************

Vela: I vetёdijshёm pёr konkurencёn
Carlos Vela ёshtё plotёsisht i vetёdijshёm se ai duhet ta persёrisё hat-trickun e tij tё vikendit disa herё, pёr tё siguruar tё ardhmen e tij me Arsenalin.Vela udhëhoqi topçinjtë drejt rundit tё ardhshёm tё Kupёs Carling gjatё tё cilës ndeshjes Arsenali shёnoi fitore prej 6-0 ndaj Sheffield United. “Tё gjithё lojtarёt dukeshin sikur kanё njё tё ardhme tё shkëlqyeshme kёtu, por asnjёri prej neve nuk mund tё jemi tё sigurt pёr kёtё. Disa do tё vazhdojnë me Arsenalin, por disa jo”, ka thёnё Vela. “Ne jemi shumё tё afërt si grup i lojtarёve. Miqёsia jonё ёshtё e fortё dhe duket sikur jemi si familje kёtu. Menaxheri ka reputacion tё madh pёr punёn me lojtarёt e rinj, kjo ishte edhe atraksioni mё i madh, tё nënshkruaj pёr Arsenalin”, shton 19-vjeçari meksikan.
******************************************

Real Madridi deklason Sporting Gijonin
Real Madrid ka deklasuar ekipin e porsapromovuar nё La Liga, Sporting Gijon, duke e mposhtur me rezultat tё thellё 7-1, derisa Van der Vaart shёnoi hat-trick.Kampioni i La Ligёs, arriti tek fitorja me anё tё shtatё golave, tre nga tё cilat i shёnoi Rafael va nder Vaart. Holandezi u dëshmua si përforcim i qёlluar pёr mbretërit, duke hapur rezultatin nё minutën e 18-tё dhe pastaj duke e dyfishuar nё minutën e 33-tё. Katёr minuta mё pas, Higuain çoi avantazhin e Realit nё 3-0. Edhe serinё e golave tё pjesës sё dytё e filloi Van der Vaart, duke shёnuar qё nё fillim golin e katërt tё Realit dhe tё tretin tё tij nё kёtё ndeshjes (47’). Nё pjesën e dytё, Roben realizoi golin e pestё tё Realit (52’), ndërsa Mateo vetëm sa arriti ta lehtësojё ca, duke shёnuar tё vetmin gol tё mysafirёve, dy minuta mё pas (54’). Kapiteni i Realit, Raul, mё nё fund filloi tё gjejё rrjetën edhe kёtё sezon, duke shёnuar dy golat e fundit (59’ dhe 64’) dhe duke vulosur rezultatin. Villarreali kryeson pёr momentin nё tabelën e La Liga me 10 pikё, i ndjekur nga Real Madridi dhe Atletico Madridi me nga 9 pikё.
************************************************

Gudjohnsen i sjell fitoren Barcelonёs
Sulmuesi “i harruar” Eidur Gudjohnsen, shёnoi dhjetё minuta para fundit tё ndeshjes, pёr t’i sjellё fitoren Barcelonёs si nikoqir i Real Betisit, ndeshje qё përfundoi me rezultat 3-2.Barcelona e filloi ndeshjen nё mёnyrё tё shkёlqyeshme, me golat e Eto’o, nё minutën e 17-tё dhe njё tjetër gjashtё minuta mё pas (23’), duke shkuar nё pauzën mes pjesëve me 2-0 avantazh. Kur dukej se nuk do tё kishte probleme pёr vendasit, Betis e bёri shumё mё interesant ndeshjen nё pjesën e dytё. Sё pari pas gati 1 ore lojё, Monzon e ngushtoi rezultatin nё 2-1, ndërsa Mari barazoi nё minutën e 67-tё. Megjithatё fitorja ishte “shkruar” tё jetё e vendasve, pasi qё Gudjohnsen vulosi rezultatin nё minutën e 80-tё tё ndeshjes. Nga ndeshjet tjera, Sevilla ka mposhtur nё fushё tё vet ekipin e Espanyolit me rezultat 2-0, ndërsa me po tё njëjtin rezultat fitore ka shёnuar edhe Villarreal po ashtu si vendas ndaj Santander. Atletico Madridi ka dalё fitues si mysafir i Getafes, ndeshje qё përfundoi me rezultat 2-1.
**************************************

City dhe Villa eliminohen nga Kupa e Anglisё
Befasia mё e madhe e ndeshjeve tё rundit tё katërt pёr Kupёn Carling ishte eliminimi i Manchester Cityt dhe Aston Villas nga Brighton, respektivisht QPR.Queens Park Rangers arriti tё mposhtё Aston Villan me rezultat minimal prej 1-0. Pas tre fitoreve si mysafir nё Premierligё, Aston Villa pёsoi njё goditje befasuese, duke u mposhtur nё fushё tё vet nga ekipi i ligës mё tё ulёt. Golin e vetëm tё ndeshjes e shёnoi Stewart nё minutën e 58-tё tё ndeshjes.Ndёrkaq, City u eliminua nga Brighton pas gjuajtjes sё penaltive, pasi qё nё ndeshjen e zhvilluar si mysafir, nxorrёn vetëm barazim 1-1, ndrёsa edhe nga njё gol u shënua nё lojën shtesё (2-2). Fernandes i solli avantazhin Cityt pas 64 mintuash, por vendasit shënuan me anё tё Murrayt pak para fundit tё ndeshjes. Nё vazhdimësi Brighton arriti i pari tek avantazhi, me anё tё Anyinsah (95’), por mysafirёt brazuan me anё tё Ireland (108’).
******************************************

Tottenham mё nё fund gjen fitoren
Ekipi i Tottenhamit mё nё fund ka arritur tё shënojё fitoren e parё tё sezonit, pasi qё mposhti ekipin nё telashe, Newcastle United, me rezultat 2-1 nё kuadër tё rundit tё katërt tё Kupёs sё Anglisё.Nё ndeshjen e zhvilluar nё Saint James Park, mysafirёt avancuan dy herё, sё pari me anё tё Pavlychenkos (62’), ndërsa katёr minuta mё vonё edhe me anё tё O’Hara (66’).Michael Owen, si nё ndeshjen e kaluar me West Hamit, edhe kёtё herё arriti tё gjejё portёn kundërshtare, por goli i sulmuesit erdhi shumё vonё (90’), dhe nuk arriti tё ndryshojё përfundimin e ndeshjes.
***********************************************

Chelsea fiton bindshёm ndaj Portsmouth
Chelsea ka shёnuar fitore bindësi nё udhëtimin tek Portsmouth, nё kuadër tё Kupёs Carling, duke e mposhtur me rezultat 4-0.Pas humbjes sё thellё prej 6-0 ndaj Manchester Cityt gjatё vikendit nё ndeshjen e Premierligёs, Portsmouth sёrish pёson humbje tё thellё, kësaj here 4-0 nga Chelsea, nё garёn pёr Kupёn e Anglisё, duke çuar nё 10 numrin e golave tё pёsuar nё dy ndeshjet e fundit.Siç edhe deklaroi, Luiz Felipe Scolari u përgjigj me njё pёrbёrje tё fortё ndaj Portsmouthit. Rezultatin e hapi Lampard duke shёnuar pas 36 minutash nga penaltia, ndërsa para fundit tё pjesës sё parё, Malouda dyfishoi rezultatin. Edhe nё pjesё tё dytё patëm dy gola. Frank Lampard arriti tek goli i dytё i tij, duke i dhёnё avantazhin prej 3-0 bluve nё minutën e 49-tё, ndërsa fitoren e vulosi Salomon Kalou me golin e minutës sё 64-tё.
***************************************

Interi dhe Milani shёnojnё fitore tё vështira
Kampioni i Serie A, Interi, arriti tek fitorja e tretё e sezonit nё mёnyrё shumё mё tё vështirё se qё ishte menduar, duke e mposhtur Leccen nё shtёpi me rezultat minimal 1-0, ndёrsa jo lehtё ka kaluar edhe Milani nё udhëtim tek Reggina.Zikaltrit arritën tek fitorja falё golit tё shёnuar nga Julio Cruz, dhjetё minuta para fundit tё kohës sё rregullt tё ndeshjes (79’).Rosonerёt nga ana tjetër po ruajnë vazhdёn e fitoreve. Kuqezinjtё arritën tek avantazhi i parё përballё Regginёs pas 24 minutash lojё me golin e Borrielos, ndërsa vendasit u përgjigjёn me anё tё Corradit pas njё ore lojё (59’). Por, fitorja nё fund i takoi Milanit, pasi qё Alexandre Pato riktheu avantazhin pёr rosonerёt nё minutën e 73-tё.Interi kryeson nё tabelën e Serie A me dhjetё pikё (tre fitore dhe njё barazim), ndërsa Milani mban vendin e nёntё me gjashtё pikё (dy fitore dhe dy humbje).
*****************************************

Lazio iu rikthehet fitoreve
Lazio ka zhvilluar njё lojё tё shkëlqyeshme duke e mposhtur me rezultat bindёs, prej 3-0, ekipin e Fiorentinёs, dhe duke u ngjitur nё vendin e dytё tё tabelës, menjёherё prapa Interit.Nё ndeshjen e luajtur nё Olimpiko, nё fushё dukeshin vetëm lojtarёt e Lazios, derisa Fiorentina i tejkaloi tё gjitha parashikimet, nё aspekt negativ, duke mos arritur tё krijojnë raste pёr gol.Megjithё shumё rastet nё pjesё tё parё, golat pёr romakёt erdhën nё pjesën e parё. Rezutlatin e hapi Mauri, pasi qё goditja e mëhershme nga Zarate preku shtyllën (51’).Vetёm katёr minuta mё pas, maqedonasi Goran Pandev arriti njё gol tё bukur (55’), pёr tё dyfishuar avantazhin e vendasve, ndërsa pas edhe katёr minutave tё tjera, nё listёn e golashënuesve u shënua edhe Siviglia, i cili shёnoi njё gol me kokё, duke vulosur rezultatin (59’).Pas katёr javësh, Lazio mbledh 9 pikё nё pozitën e dytё, me tre fitore dhe njё humbje.
****************************************