18 mars 2010

Zaccheroni mbetet te Juve edhe pas këtij sezoni!

Torino, 18 mars – Edhe pse angazhimi i Alberto Zaccheronit në bankinën e Juventusit nga dita e parë ishte trajtuar si zgjidhje e përkohshme, duket se trajneri në “zonjën e vjetër” mund të qëndrojë edhe pas kësaj sezone. Këtë e ka pohuar “La Gazzetta dello Sport” ku theksohet se strategu 57 vjeçar e ka impresionuar udhëheqësin e klubit pasi në 10 ndeshje të zhvilluara, skuadra e tij ka pësuar vetëm një humbje. Presidenti i klubit Jean-Claude Blanc dhe drejtorët janë takuar me Zaccheronin, kurse temë e bisedimeve ka qenë mundësia për zgjatjen e kontratës së bashkëpunimit edhe për një vit. Zaccheroni në kreun e Juves kishte ardhur pas largimit të Ciro Ferrarës në fund të janarit..

Zaccheroni: Interi ruan futbollin italian

Trajneri i Juventusit, Alberto Zaccheroni, ka lavdëruar Interin pas fitoren ndaj Chelseat në Ligën e Kampionëve.

“Ishte një fitore e madhe për futbollin italian, jo vetëm sepse kjo e çon Serie A në tetëshen e fundit dhe e mban sportin tonë në nivel ndërkombëtar, por po ashtu me mënyrën se si e ka arritur”, ka thënë Zaccheroni.

Juventusi sonte do të udhëtojë në fushë të Fulham në kuadër të Europa League duke pasur avantazh 3-1 nga ndeshja e parë.

17 mars 2010

Te Ftuarit per sfiden: FULHAM vs JUVENTUS


Juventus ka udhetuar drejt stadiumit CRAVEN COTTAGE ne Londer, per ta mbojtur rezultatin e fituar nga ndeshja e pare me rezultat 3-1, me golat e shenuar nga Legrotaglie, Zebia dhe Trezegue..
Trejneri Alberto Zaceroni drejt Londres ka udhetuar me mungesa te shumta, po saqerisht pa dyshen e portes Buffon dhe Maninger, ne listen e te munguarve jane edhe Caseres, Chiellini, Amauri, Giovinco - te lenduar, kurse i suspenduar per kartona eshte vetem Legrotaglie jo siq e kan cekur mediat edhe Filipe Melo, icili gjindet ne listen e te ftuarve te Zaceronit..

LISTA E TE FTUARIT PER TAKIMIN Fulham - Juventus

4 Felipe Melo
5 Cannavaro
6 Grosso
7 Salihamidzic
8 Marchisio
9 Iaquinta
10 Del Piero
12 Chimenti
15 Zebina
16 Camoranesi
17 Trezeguet
18 Poulsen
21 Grygera
22 Sissoko
26 Candreva
28 Diego
29 De Ceglie
39 Marrone
41 Pinsoglio
45 Bonassi

FORMACIONI I MUNDSHEM:

PORTJER: Pinsoglio ose Chimenti

MBROJTJE: Salihamidzic ose Grygera, Cannavaro, Zebina, Groso

MESFUSHORET: Camoranesi ose Candreva, Felipe Melo, Marchisio

DIEGO - Me i avansuar

SULMUESIT: Trezeguet dhe Del Piero

Blanc: Kam besim te Zaccheroni

Presidenti i Juventusit, Jean-Claude Blanc, është duke e ruajtur me nostalgji besimin për trajnerin Alberto Zaccheroni, por thotë se ende nuk është marrë asnjë vendim për të ardhmen.

“Unë kam besim te Zaccheroni. Ai po bën punë të mirë, por ne do të flasim në fund të sezonit”, ka thënë Blanc.

Synimi i Zaccheronit është pozita e katërt që dërgon në Ligën e Kampionëve, por Blanc nuk preferon të bëjë presion në kohën kur ekipi fokusohet në ndeshjen kthyese në kuadër të Europa League kundër Fulhamit.

“Le të mbajmë këmbët në tokë dhe le ti marrim gjërat një nga një”, ka shtuar Blanc.

Juve me mungesa ndaj Fulhamit


Torino, 17 mars - Skuadrës së Juventusit do t'i mungojnë tetë futbollistë, përfshirë këtu edhe dy portierët e parë në ndeshjen e kthimit të Europa League ndaj Fulhamit, Lajmi është bërë i ditur të martën nga gazeta italiane "Tuttosport". Krahas portierëve Gianluigi Buffonit dhe Alex Manningerit të lënduar, po për të njëjtën arsye nuk mund të luajnë as Giorgio Chiellini, Martin Caceres, Amauri, Sebastian Giovinco dhe Michele Paolucci. Ndërkohë Nicola Legrottaglie është i suspenduar. Ndeshja mes Juventusit dhe Fulhamit luhet të enjten (19:00). Italianët kanë epërsi 3:1 nga ndeshja e parë e luajtur në Torino.

Juventusi, alarmi i dëmtimeve vazhdon

Bardhezinjtë do të kenë shumë mungesa, sidomos në mbrojtje në sfidën e Ligës së Europës

Vazhdojnë dëmtimet në shtëpinë e Juventusit, teksa dhe Alberto Zakeroni ka filluar të mendojë se diçka nuk shkon. Tekniku bardhezi nuk ka mundur asnjëherë të aktivizojë formacionin më të mirë të mundshëm dhe kjo situatë po fillon ta lodhë: “Jam tek Juventusi prej një muaji e gjysëm dhe çdo herë që bëj formacionin, duhet të korrigjoj diçka për shkak të dëmtimeve. Nuk jam unë ai që duhet të përcaktojë shkaqet e një situate të tillë që po vazhdon prej shumë kohësh, - ka thënë Zakeroni. - Po përballemi me këtë gjendje me stafin teknik dhe e di edhe se, në Vinovo, punojnë njerëz specialistë. Nuk besoj se është faji i lagështirës. Kujtoj se, tek Interi, thuhej e njëjta gjë për Apiano Xhentilen.

Më pas është e qartë se, kur gjërat nuk shkojnë, tensioni i tepërt nuk bën gjë tjetër veçse favorizon dëmtimet”. Sfida e Ligës së Europës me Fulhemin po afrohet dhe trajneri bardhezi kërkon të harrojë menjëherë barazimin e hidhur 3-3 të marrë kundër Sienës të dielën në kampionat. Për ndeshjen kundër anglezëve, gjithsesi, do të duhet të bëhet llogaria e lojtarëve që nuk do të jenë në dispozicion, me një situatë alarmuese përsa i takon portierëve. Bufon është akoma i dëmtuar, Maninger ka një shqetësim në kofshën e djathtë dhe do të qëndrojë larg fushave për tri javë, ndaj do t’i takojë 40-vjeçarit Kimenti ose portierit të skuadrës së të rinjve Pinsolio të mbrojë portën juventine në ndeshjet e ardhshme.

Probleme edhe në mbrojtje: Kielini nuk do të mund të rekuperohet për transfertën e Londrës, gjithashtu do të mungojë edhe Legrotalje i skualifikuar. Akoma jashtë Kaseres dhe kështu kundër skuadrës së Hodgsonit duket se do të shihet në fushë një dyshe e re qëndërmbrojtësish për bardhezinjtë që do të formohet nga Zebina dhe Kanavaro. Në rrezik edhe Markizio, i cili ka një problem në shpinë, ndërsa lajmi i vetëm i mirë ka ardhur nga Amauri, që është rikthyer të stërvitet pas dëmtimit muskulor.

E ardhmja e Zakeronit sërish bardhezi!

Ka mundësi që midis tre favoritëve, Benitez, Prandeli dhe Kapelo, trajneri i ardhshëm i Juventusit të jetë Alberto Zakeroni. Ka qenë vetë tekniku që ka bërë të ditur se vlerësimi kundrejt punës së tij ka bërë që drejtuesit bardhezi, në ditët e kaluara, të hedhin një hap drejt rikonfirmimit të teknikut. “Drejtuesit më kanë pyetur nëse ishte e mundur që unë të qëndroja edhe vitin e ardhshëm nëse do të ishte e nevojshme dhe unë u kam thënë ‘me gjithë qejf’. Por nuk ka patur kohë për të folur për detajet, ka patur menjëherë ndeshje dhe stërvitje. Më pas nga klubi më është bërë sërish kjo ofertë javën e kaluar. Do të riflasim… Ndihem shumë i qetë. E di mirë cila është detyra ime dhe do të vazhdoj përpara.

Marrëveshja ime ka qenë e qartë që në fillim me drejtuesit. Edhe më përpara se të flisnim për kontratën unë dhe klubi kemi rënë menjëherë dakord për përfundimin e bashkëpunimit në muajin qershor. Dhe në fundin e qershorit do të shohim”. Dhe nëse Juventusi do ta mbyllë kampionatin në vendin e katërt dhe ndoshta do të fitonte dhe Ligën e Europës, atëherë hipoteza për ta parë Zakeronin në drejtim të Juventusit edhe vitin tjetër ndoshta do të kthehet në realitet.

Legrotalje: Pse kaq shumë dëmtime?

Nikola Legrotalje, i dëmtuar gjatë ndeshjes kundër Sienës, ka pyetur veten në lidhje me dëmtimet e vazhdueshme në shtëpinë e Juventusit. “U bënë tre vite që kemi shumë probleme me dëmtimet. Kur një skuadër si Juventusi, që ka një organikë prej 25-26 lojtarësh, është vazhdimisht e kushtëzuar nga problemet fizike, është e nevojshme që të gjehet shkaku i kësaj situate. Për momentin janë vetëm hipoteza, por klubi është vënë në lëvizje për të gjetur shkakun”, ka thënë Legrotalje.

16 mars 2010

Melo kërkon falje

Felipe Melo është penduar me sjelljen e tij të pahijshme ndaj tifozëve të klubit të tij, gjatë ndeshjes kundër Sienës. Mesfushori i Juventus, i lodhur nga vërshëllimat e vazhdueshme, i ka fyer tifozët e “Zonjës së Vjetër”, të cilët janë revoltuar me sjelljen e tij.

“U kërkoj falje tifozëve. Isha i hidhëruar me rrjedhën e lojës dhe në një moment kritik më ka dalë nga goja një fjalë më shumë. Kërkoj falje për sjelljen time. Në atë momente të lojës përkrahja e tifozëve ishte vendimtare, vrapuam shumë dhe po provonim ta gjenim fitoren”, tha braziliani Melo.

Juventusi përgatit ofertë për Fabregas?

Juventusi është duke konsideruar një ofertë të befasishme për mesfushorin e Arsenalit, Cesc Fabregas, gjithnjë sipas mediumeve italiane.

Sipas Tuttosport, Klubi nga Torino beson se spanjolli mund të shtojë kreativitetin në mesfushë.

Braziliani Diego pas transferimit nga Werder Bremen konsiderohet dështim për shkak të paraqitjeve të dobëta. Sidoqoftë është pak e besueshme se Fabregas do të dëshironte një kalim te Juventusi.

22- vjeçari ishte subjekt i spekulimeve për një rikthim te Barcelona, por në disa deklarata, Fabregas e ka bërë të qartë se ai dëshiron të qëndrojë në Emirates.


QIKJO ESHTE QYSH ME U SHIT GAZETAT SPEKULIMET NA KNAQEN

Krizë portierësh te Juventusi, luan portieri i tretë

Në mungesë të dy portierëve të parë, Bufon e Maninger (të dy të dëmtuar), të enjten ndaj Fulhamit në Ligën e Europës do luajë si titullar portieri i tretë, Karlo Pinsolio.

Bufoni do qëndrojë jashtë fushave deri në fillim të prillit, kurse austriaku Maninger do të rikthehet pas rreth 15-20 ditësh. 20-vjeçari Pinsoljo, i ardhur nga ekipet e të rinjve, mendohet nga trajneri Zakeroni si zgjedhje më e përshtatshme, në krahasim me Kimentin, që u aktivizua në sfidën e fundit në kampionat me Sienën.

Kjo është ndeshja e parë e Karlo Pinsoljos me skuadrën e “madhe”. Në vendimin e trajnerit për të zgjedhur 20-vjeçarin (i mbush pikërisht sot) në vend të Antonio Kimentit, ndoshta kanë ndikuar edhe tifozët, të cilët kanë qenë të pakënaqur nga paraqitja e 40-vjeçarit në barazimin 3-3 me Sienën të dielën në kampionat. Pinsoljo është shpallur portieri më i mirë i turneut të Viarexhos, turne që bardhezinjtë e “vegjël” e fituan pasi mundën në finale bashkëmoshatarët e Empolit me rezultatin 4-2.

Moxhi “qëllon” kundër Juves dhe Mourinjos

Ish-drejtori i përgjithshëm bardhezi analizon situatën e fundit: Juvja e ndërtuar si mos më keq

Edhe pse vazhdon të jetë i pezulluar për shkak të procesit “Calciopoli” në 2006-ën ku u përfshi ai me gjithë Juventusin e tij, Luçiano Moxhi nuk heq dorë së komentuari futbollin italian. Nga Interi në Champions, te shpresa e Milanit deri te Roma dhe Napoli, që të gjitha në “fokusin” e “Big Luçianos”. Ish-drejtori i përgjithshëm juventin e fillon me zikaltrit e Mourinjos.

Mourinjo, Çelsi, Baloteli dhe…. Mikoli

Mourinjo e ka kaluar masën, duke folur shpesh për komplote, duke krijuar një klimë trysnie dhe alibije për futbollistët, çka tani po e paguan shtrenjt. Jam kurioz të di se çfarë mendon për drejtimin e ndeshjes Milan Kievo nga gjyqtari. Mendoj se trajneri i Interit i vlerëson aftësitë e mëdha të Balotelit, nga i cili ama pretendon, se përveç të bërit sulmues duhet të rikthehet për të ndihmuar në mesfushë, sikurse ç’është e vërteta duhet të bëjnë të gjithë sulmuesit. Të ishte për mua nuk do të lija jashtë një futbollist të tillë. Duhet të edukohet, por me siguri është një kampion, që ka një gjuajtje të madhe.

Sfida në Ligën e Kampionëve me Çelsin?

Ajo është një ndeshje shumë e vështirë, sepse aktualisht futbolli anglez është më i mirë se yni. Në deshjen e parë, Interi fitoi duke luftuar deri në fund kundër një skuadre që kishte dy kolona të saj, Lampardin dhe Terrin, në një mbrëmje të keqe.

Por skuadrës së Ançelotit i mjafton të shënojë një gol pa pësuar për të kaluar turin. Në Itali, Interi është skuadra më e fortë, tani duhet të dëshmojë vlerën e saj në Ligën e Kampionëve. Ne bëjmë tifo për futbollin italian dhe për këtë urojmë që Interi të realizojë objektivin e tij; përndryshe rrezikojmë të humbasim një vend në Ligën e Kampionëve.

Juvja, si është e ndërtuar, mirë apo keq.

Eshtë një skuadër e ndërtuar si mos më keq, plot ekuivoke taktike, e përbërë nga futbollistë të mirë, por që renditen në fushë, pa respektuar karakteristikat e tyre. Felipe Melo është mesfushor i mirë, por aktivizohet si organizator. Diego nga ana tjetër është një fantazist dhe aktivizohet si mesfushor. Jam i bindur se roli që do t’i përshtatej më shumë për karakteristikat e tij është sulmues i dytë. Zakeroni veproi drejt që nuk e rreshtoi titullar kundër Sienës për t’i dhënë stimuj. Diego deri tani ka dëshmuar se nuk i duron dhe nuk di të reagojë ndaj kritikave. Barazimi me Sienën është diçka e turpshme. Nga 3 0 në 3 3 dhe Siena goditi edhe një shtyllë.

Roma, çfarë rasti i humbur…

Ende jam i bindur se Roma si skuadër është më lart se Milani, por organika e kufizuar është një hendikap i madh. Në Livorno u shpërdorua nja mundësi shumë e madhe për të rihapur luftën për titull nga ana e tyre.

Milan, tani kampionati u rihap!

Milani pas poshtërimit në Ligën e Kampionëve, duke na bërë të qajmë, madje duke shtërnguar Berluskonin të fikë televizorin, duke fituar kundër Kievos, rihapi kampionatin. Ama sa keq për atë gol të anulluar për Kievon.

Real Madrid, Perez mjaft me blerje sulmuesish.

Dështimi i Realit nuk më habiti. Perezi mendon gjithnjë dhe vetëm për të blerë sulmues. Por nuk është numri i sulmuesve që shton rrezikshmërinë e një skuadre. Përkundrazi sa më shumë sulmues rendit në fushë, aq më shumë vuajnë mesfusha dhe mbrojtja.

Xhenoa, çfarë spektakli për të gjithë.

Skuadra e Gasperinit është e pabesueshme, gjithnjë të gjithë në sulm. Për të fituar asnjëherë nuk i mjaftojnë vetëm dy gola, me atë mbrojtje aq të depërtueshme. Me siguri është një skuadër që jep spektakël në rrafshin pozitiv dhe negativ.

De Laurentis është ankuar për futbollin italian, duke e quajtur të menaxhuar nga pleq.

- Kjo është vetëm një mënyrë alternative për të sulmuar klasën e gjyqtarëve. Për fat të keq në Itali ka një kulturë të dyshimit. Le të marrim Spanjën dhe Anglinë. Në Spanjë, përcaktimet e gjyqtarëve bëhen të gjitha së bashku, së pari për ndeshjet vajtje dhe më pas për ato ardhje. Në Angli, pastaj futbolli është më i qetë. Futbollistët vijnë të vetëm në fushë, duke ngrënë panine. Atje janë jashtë “ligjit” xhirimet e përsëritura të ngadalshme të mëvonshme nga televizionet, ndërsa në stadiume ka burgje të gatshme për të ndaluar rrëmujaxhinjtë.

Melo u kërkon falje tifozëve

Felipe Melo pati një zënkë me publikun. Unë isha i nervozuar për mënyrën se si filluam ndeshjen dhe si e përfunduam atë, unë kërkoj falje për sjelljen time. Në ato momente neve na duhet mbështetja e tifozëve.Melo i bën thirrje tifozëve për mbështetjen e vazhdueshme. Si unë, si shokët e mi kemi nevojë të ndjejmë mbështetjen e të gjithë tifozëve në stadium. Unë doja ti inkurajoja ata për të mbështetur ekipin, por një pjesë e tyre ishin kundër nesh.

Juve, Melo rrezikon me provën televizive

Të dielën kundër Sienës, Felipe Melo u bë protagonist negativ për të disatën herë. I vërshëllyer nga publiku për një pjesë të mirë të ndeshjes për paraqitjen e zakonshme, në pjesën e dytë braziliani provoi të shfryjë inatin e tij, duke tentuar të godasë me bërryl nigerianin Odibe. Goditja nuk u bë, por nëse gjesti është regjistruar në referimin e gjyqtarit Ruso, Melo rrezikon të dënohet me provën televizive.

Përveç rrezikut, vërtet konkret në këtë aspekt, për të pësuar pezullimin e radhës në pasditen e errët të brazilianit shtohen edhe fyerjet e tifozëve bardhezinj të ardhura në fund të ndeshjes. Një marrëdhënie që nuk është sheshuar asnjëherë ajo mes tifozëve juventinë dhe mesfushorit të kombëtares “Selesao”. Melo, i cili nga ardhja në Torino ka marrë 2 kartonë të kuq, 5 kartonë të verdhë dhe paraqitje shpesh të pamjaftueshme dhe të luajtura jashtë rolit të tij (i jepen detyra në ndërtimin e lojës, që me sa duket s’është në gjendje t’i bëjë), është një nga shenjëstrat e parapëlqyera të publikut torinez, që nuk i fal asgjë.

Djaloshi, aspak i qetë sa i takon karakterit të tij, pas deklaratave për ndeshjen ndaj Bolonjës, “Kush më kritikon është një tifoz i Torinos”, në minutën e 89-të, vendos t’u përgjigjet vërshëllimeve dhe koreve që i kujtojnë të kaluarën e tij “vjollcë”, me shprehjen klasike “shkofshi në djall” dhe “heshtni”.
Zërat e ditëve të shkuara flisnin për një interesim të Arsenalit të Vengerit dhe duke parë momentin, mund të mos kalojnë pa u vënë re në klubin bardhezi.

15 mars 2010

Materazzi kunder Elkan: Hipokrit

Pas deklaratave thumbuese kundrejt Interit te numrit 1 te Juventusit, Lapo Elkan kunderpergjigja e pare nga kampi zikalter ka ardhur prej mbrojtesit Marco Materazzi.

“Nuk besoj se kush gezon humbjet tona mund te jete krenar dhe te shijoje fitoret tona, jane thjesht hipokrite”, ka deklaruar per mediat sportive italiane, Materazzi.

Reagimi ka ardhur pas deklarates se Elkan i cili u shpreh se u ndje “jashtezakonisht i kenaqur nga humbja e Interit ne Katania, por ne Champions League do te bej tifoz per zikalterit”.

Kohë e vështirë

Pas barazimit dëshpërues me Sienan, kapiteni i Juventusit, Alessandro del Piero nuk ishte në disponim të festojë golin e 300-të dhe 301 në karrierë. Del Piero realizoi dy gola, por pavarësisht epërsisë 3-0, Siena e barazoi rezultatin 3-3.

“Nuk është kohë e mirë për Juventusin. Kur shënoni tri gola për 10 minuta, gjithçka duket e lehtë dhe pa vetëdije liroheni. Rikthimi i Sienas ishte faji ynë. Jemi duke kaluar një sezon kur duhet të përmirësohemi vazhdimisht, por na ndodhin gjërat më të çuditshme”, tha Del Piero.

Buffon kthehet në fund të marsit

Portieri i Juventusit, Gianluigi Buffon, do të rikthehet në aksion në një të ardhme të afërt sipas agjentit të tij, pas lëndimit të marrë në kofshë.

“Gigi do të rikthehet në fund të këtij muaji. Ai natyrisht se nuk do ta zgjasë shumë periudhën e rikuperimin, për shkak të lëndimit të Alex Manninger”, tha agjenti i portierit.

Për spekulimet rreth një kalimi të Buffon te Manchester City, agjenti Silvano Martina ishte rigoroz: “Buffon është i ofenduar, sepse ata janë të pafytyrë”.

Buffon është i pazëvendësueshëm në portën e Juventusit dhe të kombëtares italiane për Botërorin e ardhshëm, dhe natyrisht lajmi për rikthimin e tij, është i mirëseardhur.

Manninger mungon 15-20 ditë, Caceres rrezikon operimin

Kreu i stafit mjekësor të Juventusit, Bartolomeo Goitre, tregoi rezultatet e lëndimit të Alex Manninger e poashtu edhe Martin Caceres.

Dhe për fat të keq lajmet nuk i ka sjellë të mira: "portieri ka lënduar kofshën e djathtë.

Prognoza për shërim të plotë është nga 15/20 ditë, - tha deklarata e postuar në faqen zyrtare të Juventusit.

Martin Caceres do ti nënshtrohet një hetimi të mëtejshëm nga mjekët e klubit prej nga ai është i huazuar, Barcelonës. Dy palët e stafit mjekësor thonë se Caceres mund t'i nënshtrohet një operacioni.

City, ofertë e re për Buffonin

Manchester City është duke përgatitur ofertë të re për portierin e Juventusit, Gianluigi Buffon. E përditshmja angleze The Daily Mail ka shkruar të hënën se City synon të ofrojë 32 milionë funta për reprezentuesin italian, të cilin janë të gatshëm të paguajnë 175 mijë funta në javë.

Buffon ka insistuar se është i lumtur në Juventus dhe nuk dëshiron të largohet nga Torino, mirëpo City kërkon me ngulm transferimin e tij, edhe pse portieri i tyre, Shay Given, ka shkëlqyer me paraqitjet e tij këtë sezon.

Blank: Për Zakeronin vendosim në fund të sezonit

Pas barazimit 3-3 me Sienën në kampionat, presidenti i Juventusit, Zhan Klod Blank, kërkon kohë për të vendoësur mbi të ardhmen e trajnerit aktual, Alberto Zakeroni.
“Zakeroni është një njeri me shumë cilësi, por për të ardhmen e tij do vendosim në fund të sezonit”, tha numri një i “Zonjës”, i cili, në lidhje me zërat se trajneri i ardhshëm do jetë Çezare Prandeli, sqaroi: “Do përqëndrohemi vetëm te sezoni aktual. Unë konfirmoj se nuk kemi pasur kontakte me asnjë trajner tjetër dhe do vazhdojmë me stafin që kemi”.

Ndërkaq, shoqëria bardhezi duhet të projektojë skuadrën e së ardhmes në një moment të veçantë, sepse Zakeroni, që u mor si trajner në emergjencë, po rezulton i suksesshëm deri tani. Zgjedhja e parë vazhdon të mbetet Prandeli, por vetë tekniku vjollcë ka pohuar se është gati të qëndrojë te Fiorentina edhe për pesë vjet të tjerë.

Rekordi i hidhur 3-1 herë Del Piero: Duhej të kishim fituar

Aleks Del Piero festoon përgjysmë: “Arrita kuotën e 301 golave me dygolëshin e sotëm (dje), por nuk mund të jetë i lumtur”. Kapiteni juventin është i trishtuar pas barazimit mëe Sienën, pavarësisht nga rekordi i tij personal: “Ndodh në mënyrë të pandërgjegjshem që kur shënon tri gola në dhjetë minuta, mundet që ndonjë lojtar të mos vrapojë më. Sigurisht është faji ynë në rezultatin final.

Fanella e tifozëve në tribunë? Ishte një surprizë e bukur, por më vjen keq që nuk shërbeu për asgjë dygolëshi im. Çfarë ndryshon nga goli im i parë te këto të fundit? Këtu është dëshira për të fituar dhe kapur objektivat. Sot (dje) pavarësisht nga golat, ndihem i hidhëruar. Nëse duhet të zgjedh mes golit dhe fitores, zgjedh fitoren”

Zakeroni: E fikëm dritën pas 10-të minutash!

Trajneri bardhezi tregon momentet sesi skuadra e tij u përmbys nga Siena që barazoi nga 0-3 në 3-3

As një trajner me përvojë si Alberto Zakeroni arrin të shpjegojë barazimin e pësuar nga Juventusi me Sienën në “Olimpiko”. “Nuk kujtoj ndonjë ndeshje të tillë, pranon trajneri i Juventusit. — Paraqitja ishte e mirë, por pas dhjetë minutash lojë e fikën dritën. Ne jemi një skuadër e shkëlqyer nëse jemi në brendësi të ndeshjes. Në momentin që dalim nga ndeshja, mund të ndodhë gjithçka.

Vërtet keq, sepse Palermo mbetet përpara edhe pse humbi me Udinezen: “Ishte një nga rastet më të rëndësishme për të shfrytëzuar?. Në fillim luajtëm si duhet, shënuam tri gola në dhjetë minuta, me një manovër fluide dhe me aksione të shpejta, vazhdon Zakeroni.

- Pastaj bëmë gabime dhe pësuam golin e parë. Mund të ndodhë të gabosh, por pastaj reagimi duhet të jetë ndryshe. Në pjesën e parë ndoshta më shumë ishte problem i mendjes sesa fizik, por në pjesën e dytë pësuam rënie edhe fizikisht, ata lojtarë që luajtën të enjten në kupë ndjenë lodhje”. Juvja në të vërtetë vazhdon të pësojë gola prej 15 takimesh radhazi: “Kur skuadra pëson gol sistematikisht, diskutimi i përfshin të gjithë. Nuk kemi një ekuilibër mjaft të fortë, është e dukshme”, e mbyll Zakeroni.

14 mars 2010

Seria A, frenohen të mëdhatë

Java e 28-të e Serisë A dhuroi surpriza të shumta, ku në takimet e sapo përfunduara skuadrat e mëdha janë frenuar thuajse të gjitha.
Juventusi nuk ka arritur më shumë se barazimi 3-3 në fushën e vet përballë modestëve të Sienës, duke mbetur edhe këtë javë jashtë zonës Champions. Edhe Roma është frenuar në transfertën e modestëve të Livornos, me të njëjtin rezultat, 3-3.

Palermo e vendit të katërt është mundur 3-2 jashtë fushe nga Udineze, ndërsa Xhenoa mposhti 5-3 skuadrën e Kaljarit.

Më poshtë do të paraqesim rezultatet e plota të javës së 28-të të kampionatit italian.

Të premten;

Katania-Inter 3-1

Të shtunën;

Napoli-Fiorentina 1-3

Sot;

Bolonja-Sampdoria 1-1
Xhenoa-Kaljari 5-3
Juventus-Siena 3-3
Lacio-Bari 0-2
Livorno-Roma 3-3
Parma-Atalanta 1-0
Udineze-Palermo 3-2
20:45 Milan-Kievo

Zaccheroni: Jemi njerëz dhe gabojmë

Juventusi e ka parë veten ‘të përmbytur’ pas një rikthimi sensacional të rezultatit nga Siena, pas epërsisë prej tre golave të krijuar në dhjetë minutat e parë të takimit.

Juventusi nxori vetëm një pikë nga ky takim, për shkak të mbrojtjes katastrofale dhe reagimeve amatoreske në rastet e caktuara, përkundër se pati epërsinë e tre golave.

“Ndjenja ime është që dominuam nga fillimi i ndeshjes, duke krijuar shumë, dhe shënuar tre gola. Më pas patëm një rënie në lojë”.

“ Njerëzit bëjnë gabime, por ndoshta ne kemi shkuar disa hapa prapa sot. Ndoshta kishte një ‘errësim të plotë’”.

“Problemi erdhi nga avantazhi i hershëm i tre golave ose nga gabimi në golin e parë të shënuar nga Maccarone. Gjithsesi reagimi ynë duhet të jetë më i mirë”, deklaroi pas ndeshjes Alberto Zaccheroni.

Juve dështon të fitojë

Edhe pse kishte epërsinë e tre golave, Juventusi nuk ka nxjerrë më shumë se një pikë në takimin kundër Sienas.

Vendasit e filluan furishëm takimin duke shënuar tri herë brenda dhjetë minutash.

Ishte ikona Alex Del Piero që hapi serinë e golave në minutën e dytë duke shënuar golin e 300-të në karrierë, ndërsa pesë minuta më pas e dyfishoi epërsinë.

Me një gol të bukur nga distanca, Antonio Candreva shënoi për rezultatin 3-0 (10’).

Mirëpo, përkundër kësaj epërsie mysafirët nuk u dëshpëruan. Massimo Maccarone ngushtoi epërsinë në 3-1 në pjesën e parë (16’), ndërsa me të filluar pjesa e dytë (46’), Abdel Kader Ghezzal shënoi për rezultatin 3-2.

Goli i barazimit erdhi nga pika e bardhë, ndërsa realizues ishte sërish Abdel Kader Ghezzal (74’).

Pas këtij barazi, Zonja e Vjetër mban pozitën e pestë me një pikë më pak se Palermo.

Serie A: Juventus - Siena

Kryetrejneri Alberto Zakeroni per takimin Juve - Siena, ka ftuar keta futbollist:

4 Felipe Melo
5 Cannavaro
6 Grosso
7 Salihamidzic
8 Marchisio
9 Iaquinta
10 Del Piero
12 Chimenti
13 Manninger
16 Camoranesi
17 Trezeguet
18 Poulsen
21 Grygera
22 Sissoko
26 Candreva
28 Diego
29 De Ceglie
33 Legrottaglie
39 Marrone
41 Pinsoglio

Trezege: Liga e Europës, më e rëndësishme se vendi i 4-t

“Midis vendit të katërt në kampionat dhe Ligës së Europës unë zgjedh të dytën, sepse nuk fitojmë një trofe prej tre vitesh dhe besoj se një sukses i tillë do të gëzonte si tifozët ashtu edhe klubin”. Tifozët ndoshta, por ka pak mundësi që Zhan-Klod Blank të jetë dakord me zgjedhjen e David Trezegesë, sepse ajo do të thoshte përjashtim nga Championsi dhe një humbje të konsiderueshme parash. Një nga obvjektivat e tjerë të Trezegolit, golashënuesi më i mirë i Juves në këtë sezon me 9 gola dhe shënuesi më i mirë i huaj i të gjitha kohërave me këtë fanellë (170), është në garë që të arrijë Roberto Betegan në podiumin e golashënuesve më të mirë bardhezi, në kuotën e 178 golave, dhe ndoshta me një gol më shumë të kapë Bonipertin në vendin e dytë prapa krahëve të të paarritshmit Del Piero. “170-ta është një shifër e bukur dhe shpresoj të shënoj edhe 8 herë të tjera për të kapur Betegën”, ka thënë Trezegue

Zakeroni: Nuk kemi frikë nga askush

Trajneri i Juventusit beson se skuadra e tij mund të përballet me këdo

“Juventusi i kompletuar nuk ka frikë nga asnjë kundërshtar”. Zakeroni nuk ka asnjë dyshim, skuadra e tij nuk ka frikë nga përballjet. Me fitoret bardhezinjtë kanë rigjetur besimin dhe rikthimi i lojtarëve të dëmtuar do ta lejojë trajnerin të mbështetet tek rotacioni për të lënë pushim lojtarët që janë aktivizuar më shumë, si për të qëndruar në garë në kampionat, po ashtu dhe në Ligën e Europës. “Ka një luftë të ashpër për vendin e 4-t në kampionat. Stimujt nuk na mungojnë, një futbollist luan tek Juventusi për të qenë kompetitiv në nivelet më të larta, nuk kam nevojë t’i motivoj më tepër se ç’duhet lojtarët. Të luash në Ligën e Europës do të thotë të harxhosh shumë energji fizike dhe psikologjike. Por kualifikimi në turin tjetër të karikon edhe për kampionatin”, ka thënë Zakeroni.

EUROPE E HIDHUR - “Nëse kam menduar për faktin se pas një jave Juventusi rrezikon të jetë skuadra e vetme italiane në Europë? Kam bërë shumë tifo për Fiorentinën, për Milanin dhe tani do të bëj për Interin. Nuk jam hipokrit. Eshtë e rëndësishme për të gjithë ne që ekipet italiane të përparojnë sa më shumë të jetë e mundur. Interi është i fortë, nuk e ka dominuar kampionatin vitet e fundit rastësisht”.
DIEGO DHE DEL PIERO - “Po vlerësoj mundësinë për të lënë pushim Diegon, por për ta bërë një gjë të tillë duhet të marr në konsideratë edhe gjendjen e të tjerëve. Del Piero para ndeshjes me Fiorentinën nuk ka qenë në formë të mirë. Ai ka qenë shumë i lodhur, sepse e kam aktivizuar shumë në dy javët e mëparshme. Besoj shumë tek ai, dua ta kem në maksimumin e formës. Kaseres dhe Xhiovinko nuk janë stërvitur me skuadrën gjatë javës, nuk besoj se do t’i grumbulloj”.

RIKTHIMET - “Kamoranezi ka karakteristikat e nevojshme për të luajtur si mesfushor i avancuar, por mbi të gjitha luan më mirë si mesfushor i krahut të djathtë. Aty jep maksimumin, teknika e tij dhe personaliteti bëjnë të mundur që ai të luajë edhe në pozicione të tjera të fushës, duke i dhënë shpejtësi lojës. Mund të luajmë njëkohësisht me dy mesfushorë të avancuar, nuk shikoj asnjë problem. Iakuinta nuk mund të aktivizohet akoma për 90 minuta të plota, por duhet të luajë dhe nuk kam vendosur akoma nëse do ta fus nga minuta e parë në lojë apo në vazhdim të takimit”.

SIENA - “Ndeshjet më të mira i ka zhvilluar në transfertë kundër skuadrave të mëdha të kampionatit. Duhet të përballemi me Sienën duke përdorur armët e saj, por me një nivel teknik më të lartë. Lodhje pas Fulhemit? Nesër (sot) nuk do të luajnë të njëjtët lojtarë që janë aktivizuar në Ligën e Europës”, ka thënë Zakeroni.

13 mars 2010

Juve, Zakeroni mund të qëndrojë

“Kura” Zakeroni funksionon. Juventusi është rritur dukshëm, fiton dhe shënon: 14 gola në 9 ndeshje e konfirmojnë këtë fakt. Rrjeta e fundit, u realizua nga Trezege, në fitoren 3-1 përballë Fulhamit, duke bërë që francezi t’i jepte fundit “agjërimit” 3-mujor. Tashmë bardhezinjtë shihen si favoritët absolutë për të triumfuar në Europa League, përpara Liverpulit e Hamburgut. Meritat janë të trajnerit Zakeroni, i cili mund të qëndrojë në krye të stolit në sezonin e ri.

Man. Siti 30-35 milionë për Bufon

Mançester Siti rikthehet. Në shënjestrën e sheikut Mansur, në distancën e një viti nga megaoferta prej 75 milionë eurosh e refuzuar nga Juventus, është sërish numri një i bardhezinjve, Xhanluixhi Bufon. Tentativa e re mbart në vetvete dy ndryshime substanciale në krahasim me janarin e 2009-s: e para qëndron tek oferta, 30-35 milionë euro, jo më shumë; e dyta është te Juve, që nuk e ka refuzuar, madje po mendohet seriozisht për këtë hipotezë. Nëse për refuzimin e superofertës së sezonit të kaluar, drejtuesit bardhezi kishin reaguar pas një kohe thuajse të mjaftueshme sa për të pirë një kafe, në të tanishmen nuk ka ardhur ende.

Blank: Zakeroni? Të shohim në fund të sezonit

Presidenti bardhezi ka mohuar kontaktet me trajnerin e Fiorentinës, Çezare Prandelin

Pas fitores ndaj Fulhemit në Ligën e Europës, presidenti i Juventusit, Zhan Klod Blank, i pyetur në lidhje me lëvizjet e ardhshme të klubit, ka marrë kohë. “Zakeroni është një njeri me cilësi të mëdha, - ka thënë Blank. - Të shohim në fundin e sezonit”. Në lidhje me zërat që flasin për një kalim të Prandelit tek Juventusi: “Jemi të përqendruar tek ky sezon. Konfirmoj se nuk ka patur asnjë takim dhe se po punojmë me stafin që kemi”. Me pak fjalë, këtë vit, klubi bardhezi ndodhet në një situatë delikate ku i duhet të programojë sezonin e ardhshëm në një moment me të vërtet të veçantë. Po, sepse tekniku i përkohshëm, që ka zëvendësuar Ferrarën, jo vetëm që po bën një punë të mirë, por po kthehet ditë pas dite në një menaxher të mirë. Domethënë një ndryshim i vazhdueshëm që po vë me të vërtet në vështirësi drejtuesit e klubit. Lojtarët e vlerësojnë profesionalitetin dhe punën taktike në fushë, tifozët rezultatet, po drejtuesit? Drejtuesit janë pikërisht të bllokuar, në gjysëm të rrugës midis një konfirmimi të teknikut, mbi të cilin nuk do të kishte vënë bast asnjeri dhe një largimi që do të sillte për pasojë Çezare Prandelin. Tekniku i Fiorentinës, që ndodhet midis Juventusit, Italisë dhe Fiorentinës, duket se ka marrë kohë, dhe pavarësisht përgënjeshtrimeve të Blankut dhe Betegës, është akoma zgjedhja e parë. Koha dhe Liga e Europës do të japin përgjigjet. Më pas ka folur edhe Kamoranezi. “Tashmë jemi larg vendit të parë, kështu që nuk na mbetet gjë tjetër vetëm zona Champions. Besoj se kemi mundësi të kapim vendin e tretë. Nuk përjashtohet mundësia që skuadrat e tjera, që gjatë këtyre muajve kanë bërë shumë pikë, tani ta ngadalësojnë pak ritmin dhe që tek ne të ndodhë e kundërta”. Kështu, është shprehur optimist mesfushori bardhezi, që pikërisht kundër Fulhemit është rikthyer në fushën e lojës. Dhe Kamoranezi është një lojtar më shumë për Zakeronin.

Juve - 80 milionë euro për ristrukturim

Sipas medieve në Itali, ekipi i Juventusit në afatin kalimtar të verës do të ketë në dispozicion rreth 80 milionë euro për ristrukturim të ekipit.

Pas sezonit zhgënjyes të biankonerëve dhe eliminimit nga Liga e Kampionëve që në fazën e grupeve, mediat në Itali paralajmërojnë se Juventus përgatitet për ristrukturim në fund të sezonit.

Sipas edicionit të sotëm të Tuttosport, buxheti i biankonerëve do të jetë nga 70 deri në 80 milionë euro, por për t’u realizuar kjo ata duhet të sigurojnë vend për në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm.

Një pjesë e parave mendohet se do të fitohen nga shitja e Gianluigi Buffon te Manchester City. Në mesin e lojtarëve për të cilët interesohet Juventusi janë Fabregas, Ribery dhe Higuain.

Ferguson: Fulham mund ta befasojë Juven

Menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, beson se Fulhami ende mund ta përmbysë ndeshjen e Europa League kundër Juventusit.

United sot do të udhëtojë në Craven Cottage, vetëm 48 orë pasi ata u mposhtën me rezultat 3-1 nga Juventusi në ndeshjen e parë të Ligës Evropiane.

“Ata nuk janë ashtë gare. Ai gol i shënuar në udhëtim do të thotë diçka në Craven Cottage, pasi është një fushë e vështirë për të luajtur”.

“Nuk është ai Juventusi i vjetër, nga koha e Lippit. Ata ende janë një ekip i mirë, por Fulham vetëm ka nevojë të shënojë një herë, për ta bërë më interesante mbrëmjen për vete”, ka thënë Ferguson.

12 mars 2010

Buffon nuk do të shkojë te City

Gianluigi Buffon nuk do të largohet nga Juventusi në drejtim të Manchester Cityt gjatë afatit kalimtar veror- thotë agjenti i tij, Silvano Martina.

Sportmediaset.it spekuloi se Juventusi ka marrë një ofertë prej 35 milionë eurosh për të hequr dorë nga portieri italian, mirëpo Martina ka thënë për Goal.com, se Gigi do të qëndrojë te Zonja e Vjetër së paku deri në vitin 2013.

“Buffon te City? Nuk është e vërtetë. Nganjëherë njerëzit shkruajnë çfarëdolloj gjërash, por nuk është e vërtetë”.

“Ai ka një kontratë deri në vitin 2013 dhe ai do ta mbyllë karrierën këtu. Nuk e di se nga dolën këto lajme”, ka thënë agjenti.

Blanc: Prandelli? Do të shohim sezonin tjetër

Presidenti i Juventusit, Jean-Claude Blanc, thotë se skuadra e tij nuk është takuar me trajnerin e Fiorentinas, Cesare Prandelli, mirëpo nuk e mohon mundësinë që italiani ta drejtojë Zonjën e Vjetër nga sezoni i ardhshëm.

“Prandelli? Ne për momentin jemi të përqendruar se si ta përfundojmë sezonin në mënyrën më të mirë të mundshme”.

“Për sezonin e ardhshëm do të mendojmë më vonë. Tash për tash nuk jemi në kontakt me Prandellin”, ka thënë presidenti i bardhezinjve.

Moggi i sigurt: "Prandelli nuk do të shkojë në Juve"

Ish-drejtor i përgjithshëm i Juventusit,Luciano Moggi, tha ekskluzivisht për Tuttomercatoweb se Prandelli nuk do të vijë në stolin e Juventusit. Ai është një trajner i madh dhë vështirë se bordi i klubit të Fiorentinës do ta lëshoj atë. "Prandelli do të mbetet në Firenze".
Pastaj ai foli edhe për trajnerin e tanishëm të Juves Alberto Zaccheroni.
"Zaccheroni po bën një punë të madhe, unë nuk shoh ndonjë arsye për ta larguar atë nga stoli i Juves

Mançester Siti nuk heq dorë nga Bufoni

Sheikët e klubit anglez duket se nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga portieri i Juventusit, Xhanluixhi Bufon.

Gati një vit pas megaofertës prej 75 milionë eurosh (të cilën Juventusi e hodhi poshtë), ja ku vjen oferta tjetër, pothuajse sa gjysma e të parës, 30-35 milionë euro. Por ndryshimi nga përpjekja e parë qëndron në faktin se kësaj radhe klubi bardhezi nuk e ka injoruar ofertën e klubit nga Mançesteri.

Kohët e fundit kanë qenë të shumta ofertat në drejtim të “Zonjës” për “gardianin” e katërkëndëshit të kombëtares Azurre. Por më bindësja nga të gjitha është ajo e klubit të financuar nga sheikët e Abu Dabit dhe duke qenë se ky sezon për Bufonin ka qenë nën nivelin e atyre të kaluar, drejtuesit e Juves po mendojnë një largim të mundshëm të portierit aktual.

Çezare Prandeli drejt Juventusit

Drejtori sportiv i Fiorentinës, Pantaleo Korvino, ka thënë se Prandeli nuk do të largohet deri në vitin 2011-të, por e ka lënë derën hapur: “Nëse do të largohet, duhet ta kërkojë ai një gjë të tillë”. U tha u bë. Trajneri aktual i skuadrës vjollcë duket se ka folur për kontratën dhe për buxhetin që duhet të ketë në dispozicon për merkaton me drejtuesit e Juventusit. Prandeli duket se është takuar më parë me Betegan dhe tani i takon klubit torinez të vendosë nëse do t’ia besojë skuadrën atij ose jo.

Camoranesi: Vendi i tretë nuk është i pamundur për Juventusin

Lojtari i Juventusit mendon se vendi i tretë nuk është i pamundur për ekipin e tij.

Mauro Camoranesi ka thënë se vendi i tretë mund të arrihet nga Juventusi.

“Unë mendoj se Juventus mund të përfundoj në vendin e tretë, “ tha italiani për Juventus Channel.

“Klubet që kanë fituar shumë pikë deri tani, mund ti humbasin ato duke dështuar në shumë ndeshje siç kemi bërë edhe ne. “

Juventusi rikthen interesimin për Drenthe

Sipas mediave në Itali, ekipi i Juventusit e ka ringjallur interesimin për shërbimet e Roysthon Drenthe.

Holandezi ishte cak i Juventusit në kohën e Claudio Ranierit, por Zonja e Vjetër nuk mundi të arrijë marrëveshje me Real Madridin. Tuttosport thotë se biankonerët tash e kanë ringjallur interesimin dhe se do të përpiqen ta angazhojnë Drenthen pas fundit të sezonit.

Mbrojtësi i majtë, i cili mund të luajë edhe si anësor, nën drejtimin e trajnerit Manuel Pellegrini fiton shumë pak rast dhe kiliani ka më shumë besim te Arbeloa dhe Marcelo.

Tuttosport shton se klubi mbretëror është i gatshëm ta shesë holandezin për 7 milionë euro, edhe pse më herët për shërbimet e tij Reali kërkonte 12 milionë euro. Besohet se çmimi i ri i përgjigjet edhe Juventusit që është në kërkim të një lojtari të ri të anës së majtë.

Zaccheroni ende nuk ka perfunduar asgje

Trajneri Juventusit Alberto Zaccheroni eshte i kenaqur me fitoren e Bianconereve kunder Fulhamit.

Zaccheroni mendon se skuadra e tij duhet qe te jete e kujdesshme ne ndeshjen e kthimit.

"Skuadra luajti mjafte mire, por une shpresoja qe nuk do te pesonim gol." tha Bossi per Corriere Dello Sport pas ndeshjes. "kjo do te thote se duhet te luajme kujdesshem ne ndeshjen e kthimit."

Legrottaglie thote se Italia duhet te jete krenare per Juventusin

Mbrojtesi i Juventusit Nicola Legrotaglie ka thene se ai deshiron te fitoj Europa Leaguen kete stinor.

Per 33 vjecarin, Futbolli Italian duhet te jene krenar me Juventusin ne Evrope pas paraqitjeve te mira qe po bejne ne kontinent.

"Ne kemi nje rast te mire qe te marrim trofeun ne shtepi," deklaroi Italiani per Tuttosport. "Italia duhet te jete krenare me ne me keto paraqitjet tona ne Evrope."

"Nese do te fitojme Europa Leagune, do te ishte nje gje shume e bukur. Pasi qe fituam Serie B arritem ne poziten e trete dhe te dyte ne kampionat dhe tani qe te jemi9 ne krye te evropes do te ishte dicka shume e bukur. Ne duhet te besojme tek vetevetja deri ne fund."

"Qellimi yne tash eshte qe te shkelqejme ne Londor. Nuk eshte lehte qe te luajme cdo tre dite, por ne jemi duke u rritur pra po na kthehen lojtaret dhe kjo na ndihmon shume." konkludoi Ai.

Candreva i deshperuar me golin e pranuar kunder Fulhamit

Mesfushori i Juventusi Antonio Candreva eshte i deshperuar me golin e pranuar ne ndeshjen kunder Fulhamit.

Italiani pranon se ne ndeshjen e kthimit Fulhami do te jete me e rrezikshme dhe kjo e breng ate.

"Shpresoj se do te vazhdojme me fitore," tha Italiani per Tuttosport. "Une jam i deshperuar me golin e pranuar ne aksionin e tyre te vetem."

"Ata jane nje skuader e rrezikshme dhe duhet te jemi te kujdesshem ne ndeshjen e kthimit."

"Trajneri me ka besuar mua shume qe te luaj ne kete ndeshje, dhe kjo me binde se une po luaj mire ketu," konkludoi Italiani.

Liga e Evropës, 1/8-t nisin me surpriza

Emocionet e Ligës së kampionëve u pasuan mbrëmë nga ato të Ligës së Evropës, ku rezultate surprizë u dhuruan që në ndeshjet e para të 1/8-ve.
Italianët e Juventusit e patën fare të lehtë përballë Fulhamit duke arritur të fitojnë 3-1. Fillimisht për “zonjën e vjetër“ shënoi Legrotalje dhe Zebina.

Në minutën e 36-të Fulhami shënon në të vetmin rast që i jepet. Por, në fundin e pjesës së parë italianët shënojnë sërish, këtë herë me anë të francezit David Trezege.

Në pjesën e dytë asnjëra prej skuadrave nuk arriti të shënonte, megjithë rastet e krijuara. Ndeshja e kthimit do të luhet pas një jave në Londër, ku Juventusi duket më i favorizuar për të kaluar në cerekfinale pas kësaj fitoreje.

Me të njëjtin rezultat fitoi edhe Hamburgu në fushën e vet ndaj Anderlehtit, ndërsa Standardi i Liezhit shokoi Athinën duke mposhtur 3-1 vendasit e Panathinaikosit.

Francezët e Lilës mundën me rezultatin minimal 1-0 anglezët e Liverpulit, duke lënë cdo gjë të hapur për ndeshjen e kthimit në “Amfield“. Ndërkohë, Atletiko e Madridit nuk mundi të shkonte më shumë se barazimi 0-0 brenda në fushën e vet përballë Sportingut të Lisbonës.

Përballje tjetër interesante ishte edhe ajo mes Valencias dhe Verder Bremenit, e cila përfundoi në barazim 1-1. Miqtë nga Gjermania ishin të parët që kaluan në avantazh në pjesën e parë me anë të Frings, i cili ekzekutoi saktë një penallti. Në pjesën e dytë Valencia mbetet me dhjetë futbollistë pas largimit me të kuq të Benegas. Por, vetëm një minut më vonë Mata barazon gjithcka, duke vulosur edhe rezultatin përfundimtar të ndehsjes.

Atletiko Madrid 0-0 Sportingu i Lisbonës
Hamburg 3-1 Anderleht
Lile 1-0 Liverpul
Rubin Kazan 1-1 Volfsburg
Benfika 1-1 Olimpuk i Marsejës
Juventus 3-1 Fulham
Panathinaikos 1-3 Standardi i Liezhit
Valencia 1-1 Verder Bremen

Schwarzer: Mund ta eliminojmë Juven

Portieri i Fulhamit, Mark Schwarzer thotë se gara në Europa League është ende e hapur pavarësisht humbjes prej 3-1 ndaj Juventusit.

Australiani beson se gjithçka do të vendoset në ndeshjen e kthimit në Craven Cottage në javën e ardhshme.

“Ne e shohim veten shumë të zhgënjyer me atë se si i pranuam golat. U rikthyem në ndeshje kur shënuam në 2-1 dhe për standardet tona goli i tretë ishte shumë trashanik.

“Unë mendoj se ne mund t’iu shkaktojmë më shumë probleme atyre në Cottage se sa që ju shkaktuam sonte. Cottage do të jetë një fushë e vështirë dhe ne nuk do t’iu japim hapësirë. Do të jetë një ndeshje më ndryshe”, ka thënë Schwarzer.

Fitore e Juventus

Zonja e Vjetër ka shënuar fitore prej 3-1 kundër Fulhamit në kuadër të të tetës së finales së Europa League.

Nicola Legrottaglie kaloi vendasit në epërsi (9’), për të dyfishuar Jonathan Zebina me një gol të bukur (25’).

Dickson Etuhu ngushtoi epërsinë në 2-1 (36’), ndërsa David Trezeguet vuri rezultatin përfundimtar në minutat shtesë të pjesës së parë (45’+3).

Në takimet tjera, Benfica dhe Marseille kanë barazuar 1-1, ndërsa Panathinaikosi është mposhtur me rezultat 1-3 nga Standard Liege.

11 mars 2010

Gigi Buffon së shpejti do të martohet

Portieri i Juventusit dhe i reprezentacionit italian, Gianluigi Buffon (32), me mediat ka ndarë informatën për planet e martesës me të dashurën e vet Alen Sheredova. “Jemi duke biseduar për dasëm e cila së shpejti do të vijë. Pse deri më tani ende nuk jemi martuar? Nuk kemi pasur kohë”, ka deklaruar ai. Sheredova, një model çek 32 vjeçare, e cila para pak kohësh lindi edhe fëmijën e dytë, ka shtuar: “Jam duke e pritur Gigin që të më përulet në gjunj me unazë diamanti në xhep. Ia linda dy fëmijë dhe këtë e kam merituar. Do t’i them ‘Po’ edhe pse do të bëhem Zonja Buffon që nuk është ku me ditë se çfarë mbiemri”. Është interesante se në gjuhën çeke, mbiemri Shereda do të thotë person i shëmtuar, që është një kontradiktë e tërësishme me pamjen e saj të përgjithshme.

Trezeguet: Do te kthehemi per te fituar

“Europa League eshte e rendesishme. Duam te fitojme dicka edhe pse ka tre vjet qe nuk ndodh”. Keshtu eshte shprehur David Trezeguet.

Nderkohe qe Zaccheroni ka percaktuar Fulhamin si nje skuader shume kompakte.
“Nuk duhet te ulim asnjehere vemendjen. Ne shtepi eshte me e forte, por e ka fituar me merite nje kualifikim ne transferte me Shakhtar”.

Zakeroni: Fulham një skuadër e fortë

Torino: 10 mars – Jemi në prag të sfidës së Juventusit në Europa League ku bardhë e zinjtë e Zakeronit do të përballen me skuadrën angleze të Fulham.
Për këtë sfidë është shprehur vetë trajneri i ekipit juventin, Alberto Zakeroni i cili ka thënë se ekipi i tij duhet të bëjë mjaft kujdes në këtë ndeshje pasi sipas tij ekipi i Fulham është tepër i fortë dhe zhvillon një lojë mjaft të rrezikshme.
“Fulham është një skuadër tepër e fortë që kërkon të zotërojë ndeshjen dhe ata dinë mjaft mirë të shfrytëzojnë rastet e krijuara për të shënuar”, deklaroi Zakeroni në lidhje me sfidën e së ejntes për skuadrën rivale.
Krahas saj ai shtoi se për Juventus, ky trofe është tepër i rëndësishëm dhe për ata është një ndër objektivët kryesor të këtij sezoni ku për këtë arsye skuadra e tij do të japë maksimumin në këtë garë.

Liga e Europës, sot ndeshjet e para për 1/8

Pas Ligës së Kampioneve, sot është radha e kupës së “vogël” të vazhdojë me takimet e para në fazën e 1/8. Në fushë zbresin disa prej gjigandëve të Europës.
Valencia-Verder Bremen është një nga përballjet e “nxehta” që rezervon mbrëmja e sotme. Në “Mestaja” vendasit do synojnë të vazhdojnë serinë e rezultateve pozitive të këtij sezoni. Juventusi do ta luajë ndeshjen e parë në fushën e vet përballë Fulhamit. Anglezët janë një kundërshtar që nuk duhet nënvlerësuar aspak, pasi janë ekipi që eliminoi mbajtësin e kurorës, Shaktar Donjetskun.

Liverpuli do përballet në transfertë me francezët e Lilës, një sfidë e vështirë për të besuarit e Rafa Benitezit. Atletiko Madridi do kërkojë të ecë më tej në Europë. Kundërshtari i radhës për kryeqytetasit është Sportingu i Lisbonës. Benfika do presë në shtëpi Olimpikun e Marsejës, në një sfidë mes ekipesh që e njohin mirë veprimtarinë europiane.

Grekët e Panathinajkosit, të cilët eliminuan Romën në fazën paraardhëse, do luajnë në fushën e vet me Standardin e Liezhit. Në sfidat e tjera, Rubin Kazani do luajë në Rusi përballë kampionëve në fuqi të Bundesligës, Volfsburgut, kurse Hamburgu pret Anderlehtin.

Liga e Europës, ndeshjet e sotme:

Ora 19:00
Atletico Madrid- Sporting Lisbon
Hamburger-Anderlecht
Lille-Liverpool
Rubin Kazan-Wolfsburg

Ora 21:05
Benfica-Marseille
Juventus-Fulham
Panathinaikos-Standard Liege
Valencia-Werder Bremen

Mekses drejt largimit nga Roma

Filip Mekses ka bërë gati valixhet. Drejtuesit e Romës po marrin në konsideratë hipotezën për ta shitur mbrojtësin francez, që nga një lojtar thelbësor i mbrojtjes, me Klaudio Ranierin është kthyer në një element pa të cilin Roma mund të luajë.

Por kërkesa e verdhekuqve duket se ka bërë të tërhiqen mbrapa klubet që janë të interesuara për lojtarin, me Milanin dhe Juventusin në krye të listës, sepse pesëmbëdhjetë milionë euro janë një shifër e lartë dhe për rrjedhojë drejtuesit kuqezinj dhe ata bardhezinj për momentin nuk kanë ndërmend të bëjnë ndonjë lëvizje për të siguruar kartonin e mbrojtësit francez.

Xhon Elkan e mban Juven me këmbë në tokë

Nipi i Anjelit është zbavitur nga ndeshja e “Zonjës” me Fiorentinën, por ruan euforinë

Kemi akoma shumë për të punuar. Me këmbë në tokë. Çdo ndeshje rifillon, ky është leksioni që kemi mësuar, as të frymëzohemi, as të ekzaltohemi”. Kështu u shpreh Xhon Elkan, duke folur për situatën që po kalon Juventusi: “Duhet të jemi e të qëndrojmë të kujdesshëm si në kupë ashtu edhe në kampionat dhe t’i luajmë të gjitha ndeshjet në maksimum.

Juventusi ka treguar që mund t’ia dalë”. Në të vërtet nuk ka mundur ta ndjekë Juventusin e tij në Firence për përkushtime në punë, por e ka parë ndeshjen në televizor. “Skuadra më pëlqeu. Një ndeshje zbavitëse”. Xhon Elkan, aksionari i klubit bardhezi, kthehet të shohë më shumë dritë sesa hije. “Kundër Fiorentinës pashë dëshirën e lojtarëve për të fituar pas humbjes ndaj Palermos, - vazhdon nipi i Anjelit.

- Shpresojmë të paraqitemi mirë në Ligën e Europës, mund të fitojmë diçka”. Fitorja ndaj vjollcëve i ka dhënë frymëmarrje bardhezinjve në renditje. Puna e Zakeronit ka filluar të çmohet nga krerët e klubit, që janë kuriozë të kuptojnë kufijtë dhe energjitë e një skuadre, që pa rekordin e dëmtimeve (50-të lojtarë deri tani përgjatë sezonit), mund të kishte synuar për më lart. I nisur si trajner i përkohshëm, me një kontratë disamujore, e cila i skadon në qershor, Zakeroni mund t’i bindë drejtuesit bardhezinj të meritojë një tjetër mundësi për sezonin e ardhshëm.

Ndërkohë një nga notat pozitive të ndeshjeve të fundit është edhe Antonio Kandreva, i cili erdhi në Torino gjatë merkatos së janarit për të mbyllur boshllëqet e një mesfushe të shkatërruar nga dëmtimet dhe në pak ndeshje është shndërruar në një lojtar thelbësor. Një gol ndaj Bolonjës dhe një asist me Fiorentinën, i aktivizuar nga Zakeroni deri tani në të gjitha rolet e mesfushës dhe të shtunën më në fund në pozicionin që vlerëson më shumë, fantazist, Kandreva është duke fituar një hapësirë të rëndësishme dhe tifozët e Juventusit kanë nisur të besojnë në investimin e bërë për ish-mesfushorin e Livornos.

Zakeroni, si shumë të tjerë, e shikon fantazist, por nuk përjashton një të ardhme si “regjisor” për romanin. Për sa i takon infermierisë bardhezi, trajneri Zakeroni mund të buzëqeshë për gjendjen e Xhiorxhio Kielinit. Rezonanca magnetike, së cilës iu nënshtrua qendërmbrojtësi në klinikën mjekësore “Fornaca”, ka përjashtuar këputjen e muskulit të tendinës të kofshës së majtë, duke konfirmuar atë që kishte parashikuar më përpara stafi mjekësor juventin. Asgjë e rëndë pra: mbrojtësi duhet të qëndrojë vetëm një javë pushim. Do të mungojë për ndeshjet e radhës ndaj Fulhemit në Ligën e Europës dhe Sienës në kampionat.

“Zonja”, mision merkatoje në Argjentinë

Pasi ka mbyllur aventurën në Amerikën Latine Renzo Kastanjini, përgjegjësi i vëzhguesve bardhezinj, i ka hedhur sytë te tre lojtarë shumë të rinj, emra për të ardhmen e klubit, që janë: Xheims Rodrigez (18 vjeç), Roxhelio Mori (18 vjeç) dhe Nikolas Ortamendi (21 vjeç). Për të parin, sulmuesi i dytë i Banfieldit në Argjentinë, është për t’u thyer edhe konkurrenca e Udinezes, Xhenoas e Napolit. Për Morin (lojtar i River Plejtit) e Ortamendin (mbrojtës i Velezh Sarsfieldit), Juvja kërkon të luajë para të gjithë konkurrentëve të tjerë.

Amauri, italian brenda një muaji

Dokumentet ndodhen në Prefekturën e Torinos dhe juventini shpejt merr pasaportën

Brenda një muaji, Amauri Karvajo de Souza mund të bëjë betimin dhe të bëhet menjëherë një qytetar italian. Është ky lajmi që vjen nga Federata Italiane e Futbollit, pasi i ka kërkuar Ministrisë së Brëndshme të analizojë situatën e sulmuesit brazilian.

Nga kjo ministri qenka nisur dokumentacioni i plotë për Prefekturën e Torinos, që duhet të njoftojë vetë futbollisin e lindur në Brazil për përfundimin pozitiv të praktikës. Pra është për t’u vendosur vetëm data e betimit. Kësisoj për Amaurin hapet dera drejt kombëtares “axurre”, ndërsa Marçelo Lipi, në të vërtetë kishte thënë që do ta merrte në konsideratë lojtarin 29-vjeçar vetëm nëse do të fitonte nënshtetësinë italiane.

Nënshtetësi që do t’i dorëzohet juventinit në kohë rekord. Nëse procedura normalisht kërkon pak kohë (”zakonisht duhet nga një deri në dy vjet”), ka dashur të nënvizojë Xhiani Xhiakone, përgjegjësi i shërbimeve civile në Bashkinë e Torinos, burokracia në këtë rast mund të pësojë një përshpejtim të ndjeshëm dhe Amauri mund ta fitojë pasaportën në harkun e pak javëve. Që do të thotë edhe një perspektivë në kombëtaren “axurre”, duke parë se Lipi mund ta thërrasë.

Ndërkohë emisioni satirik italian “Le Iene” as që do t’ia dijë për qetësinë e portierit të kombëtares Xhixhi Bufon. Autorët sajuan një flirt të ri mes shoqes së tij Alene Seredova dhe një tjetër juventini. Pas shakasë paraardhëse që shihte të përfshirë Amaurin, këtë herë i përgjedhuri ishte mbrojtësi Xhiorxhio Kielini. Bufonit iu tregua një faqe e gazetës “Leggo” me “scoop” in fals. Por këtë radhë, për të shmangur çdo keqkuptim, Xhixhi u informua menjëherë që bëhej fjalë për një shaka.

Para disa javëve, me ndihmën e tij “Iene Bugs”, portieri bardhezi vendosi “të hakmerrej” ndaj drejtorit të gazetës që publikoi lajmin e një flirti të mundshëm mes Seredovës dhe Amaurit. Fakt që sipas gazetës, kishte ndezur edhe një grindje mes dy shokëve të skuadrës. Numri një bardhezi më pas pohon që karriera e tij është absolutisht e lidhur me kombëtaren: “Kur mos të më thërrasin më, atëherë do të tërhiqem nga kombëtarja. Nuk kam ndër mend të vazhdoj pambarimisht…”, - thotë Bufoni.

02 mars 2010

Problemi I Juves

Te nderuar Biankoner dhe te nderuar vizitor te GrandeJuves, se pari dua ta pershendes njeriun qe mese shumti ka dhene per ket web Milaimi te cilit i deshiroj pushime te kendshme ne Gjermani, po ashtu nje pershendetje e ngroht shkon edhe per shum antar te Chatit tone, mos ti permendim me emra sepse ka shume, andaj jeni falenderues qe jeni pjes e webit tone..

Ne vazhdim mund te mesoni per nje problem te JUVES, dhe per deshtimin ne kete sezone..

Po Flasim per 1 dekade pashk me Juventusin

1. SEZONI 2000/2001 - TABELA

1. AS Rom 34 22 9 3 68:33 35 75
2. Juventus Turin 34 21 10 3 61:27 34 73
3. Lazio Rom (M) 34 21 6 7 65:36 29 69
4. AC Parma 34 16 8 10 51:31 20 56
5. Inter Mailand 34 14 9 11 47:47 0 51
6. AC Mailand 34 12 13 9 56:46 10 49
7. Atalanta Bergamo (N) 34 10 14 10 38:34 4 44
8. Brescia Calcio (N) 34 10 14 10 44:42 2 44
9. AC Florenz 34 10 13 11 53:52 1 43
10. FC Bologna 34 11 10 13 49:53 -4 43
11. AC Perugia 34 10 12 12 49:53 -4 42
12. Udinese Calcio 34 11 5 18 49:59 -10 38
13. US Lecce 34 8 13 13 40:54 -14 37
14. Hellas Verona 34 10 7 17 40:59 -19 37
15. Reggina Calcio 34 10 7 17 32:49 -17 37
16. Vicenza Calcio (N) 34 9 9 16 37:51 -14 36
17. SSC Neapel (N) 34 8 12 14 35:51 -16 36
18. AS Bari 34 5 5 24 31:68 -37 20

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Edwin van der Sar
12 Michelangelo Rampulla
22 Andreas Isaksson
35 Fabian Carini
2 Ciro Ferrara
3 Michele Paramatti
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
16 Marco Zanchi
28 Athirson De Oliveira
6 Fabian O'Neill
8 Antonio Conte (C)
14 Jonathan Bachini
19 Gianluca Zambrotta
20 Alessio Tacchinardi
21 Zinédine Zidane
25 Matteo Brighi
26 Edgar Davids
9 Filippo Inzaghi
10 Alessandro Del Piero
11 Daniel Fonseca
17 David Trézéguet
18 Darko Kovačević
19 Juan Esnaider
TREJNER: Carlo Ancelotti

2. SEZONI 2001/2002 - TABELA

1. Juventus Turin 34 20 11 3 64:23 +41 71 - JUVE CAMPION
2. AS Rom (M, P) 34 19 13 2 58:24 +34 70
3. Inter Mailand 34 20 9 5 62:35 +27 69
4. AC Mailand 34 14 13 7 47:33 +14 55
5. AC Chievo Verona (N) 34 14 10 8 57:52 +5 54
6. Lazio Rom 34 14 11 9 50:37 +13 53
7. FC Bologna 34 15 7 12 40:40 +0 52
8. AC Perugia 34 13 7 14 38:46 -8 50
9. Atalanta Bergamo 34 12 9 13 41:50 -5 45
10. AC Parma 34 12 8 14 43:47 -4 44
11. AC Turin (N) 34 10 13 11 37:39 -2 43
12. Piacenza Calcio (N) 34 11 9 14 49:43 +6 40
13. Brescia Calcio 34 9 13 12 43:52 -9 40
14. Udinese Calcio 34 11 7 16 41:52 -11 40
15. Hellas Verona 34 11 6 17 41:53 -12 39
16. US Lecce 34 6 10 18 36:56 -20 28
17. AC Florenz 34 5 7 22 29:63 -34 22
18. AC Venedig (N) 34 3 9 22 30:61 -31 18

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Michelangelo Rampulla
22 Fabian Carini
2 Ciro Ferrara
3 Michele Paramatti
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
21 Lilian Thuram
28 Athirson De Oliveira
31 Felice Piccolo
6 Fabian O'Neill
Ruolo Giocatore
8 Antonio Conte
11 Pavel Nedvěd
14 Cristian Zenoni
16 Enzo Maresca
19 Gianluca Zambrotta
20 Alessio Tacchinardi
26 Edgar Davids
9 Marcelo Salas
10 Alessandro Del Piero
17 David Trézéguet
27 Nicola Amoruso
38 Tomás Andrés Guzmán
TREJNER: Marcello Lippi

3. SEZONI 2002/2003 - TABELA

1. Juventus Turin (M) 34 21 9 4 64:29 +35 72 - JUVENTUS CAMPION
2. Inter Mailand 34 19 8 7 64:38 +26 65
3. AC Mailand 34 18 7 9 55:30 +25 61
4. Lazio Rom 34 15 15 4 57:32 +25 60
5. AC Parma (P) 34 15 11 8 55:36 +19 56
6. Udinese Calcio 34 16 8 10 38:35 +3 56
7. AC Chievo Verona 34 16 7 10 51:39 +12 55
8. AS Rom 34 13 10 11 55:46 +9 49
9. Brescia Calcio 34 9 15 10 36:38 -2 42
10. AC Perugia 34 10 12 12 40:48 -8 42
11. FC Bologna 34 10 11 13 39:47 -8 41
12. FC Empoli (N) 34 9 11 14 36:46 -10 38
13. Atalanta Bergamo* 34 8 14 12 35:47 -12 38
14. Reggina Calcio (N) 34 10 8 16 38:53 -15 38
15. FC Modena (N) 34 9 11 14 30:48 -18 38
16. Piacenza Calcio 34 8 6 20 44:62 -18 30
17. Como Calcio (N) 34 4 12 18 29:57 -28 24
18. AC Turin 34 4 9 21 23:58 -35 21

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
2 Ciro Ferrara
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
6 Salvatore Fresi
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
21 Lilian Thuram
24 Emiliano Moretti
33 Mattia Cassani
3 Alessio Tacchinardi
8 Antonio Conte (C)
11 Pavel Nedvěd
14 Cristian Zenoni
16 Mauro Camoranesi
19 Gianluca Zambrotta
20 Davide Baiocco
24 Ruben Olivera
26 Edgar Davids
27 Matteo Brighi
37 Matteo Paro
9 Marcelo Salas
10 Alessandro Del Piero
17 David Trézéguet
18 Marco Di Vaio
25 Marcelo Zalayeta
TREJNER: Marcello Lippi

4. SEZONI 2003/2004 - TABELA

1. AC Mailand 34 25 07 02 65:24 +41 82
2. AS Rom (P) 34 21 08 05 68:19 +49 71
3. Juventus Turin (M) 34 21 06 07 67:42 +25 69
4. Inter Mailand 34 17 08 09 59:37 +22 59
5. AC Parma 34 16 10 08 57:46 +11 58
6. Lazio Rom 34 16 08 10 52:38 +14 56
7. Udinese Calcio 34 13 11 10 44:40 +04 50
8. Sampdoria Genua (N) 34 11 13 10 40:42 –02 46
9. AC Chievo Verona 34 11 11 12 36:37 –01 44
10. US Lecce (N) 34 11 08 15 43:56 –13 41
11. Brescia Calcio 34 09 13 12 52:57 –05 40
12. FC Bologna 34 10 09 15 45:53 –08 39
13. AC Siena (N) 34 08 10 16 41:54 –13 34
14. Reggina Calcio 34 06 16 12 29:45 –16 34
15. AC Perugia 34 06 14 14 44:56 –12 32
16. FC Modena 34 06 12 16 27:46 –19 30
17. FC Empoli 34 07 09 18 26:54 –28 30
18. Ancona Calcio (N) 34 02 07 25 21:70 –49 13

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
22 Antonio Mirante
2 Ciro Ferrara
4 Paolo Montero
5 Igor Tudor
6 Salvatore Fresi
7 Gianluca Pessotto
13 Mark Iuliano
15 Alessandro Birindelli
19 Gianluca Zambrotta
21 Lilian Thuram
23 Nicola Legrottaglie
3 Alessio Tacchinardi
8 Antonio Conte
11 Pavel Nedvěd
14 Enzo Maresca
16 Mauro Camoranesi
18 Stephen Appiah
24 Ruben Olivera
26 Edgar Davids
9 Fabrizio Miccoli
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
20 Marco Di Vaio
25 Marcelo Zalayeta
TREJNER: Marcello Lippi

5. SEZONI 2004/2005 - TABELA

1. Juventus Turin 38 26 8 4 67:27 +40 86 - JUVENTUS CAMPION
2. AC Mailand (M) 38 23 10 5 63:28 +35 79
3. Inter Mailand 38 18 18 2 65:37 +28 72
4. Udinese Calcio (P) 38 17 11 10 56:40 +16 62
5. Sampdoria Genua 38 17 10 11 42:29 +13 61
6. US Palermo (N) 38 12 17 9 48:44 +4 53
7. FC Messina (N) 38 12 12 14 44:52 -8 48
8. AS Rom 38 11 12 15 55:58 -3 45
9. AS Livorno (N) 38 11 12 15 49:60 -11 45
10. Lazio Rom 38 11 11 16 48:53 -5 44
11. US Lecce 38 10 14 14 66:73 -7 44
12. Cagliari Calcio (N) 38 10 14 14 51:60 -9 44
13. Reggina Calcio 38 10 14 14 36:45 -9 44
14. AC Siena 38 9 16 13 44:55 -11 43
15. AC Chievo Verona 38 11 10 17 32:49 -17 43
16. AC Florenz 38 9 15 14 42:50 -8 42
17. FC Bologna 38 9 15 14 33:36 -3 42
18. FC Parma 38 10 12 16 48:65 -17 42
19. Brescia Calcio 38 11 8 19 37:54 -17 41
20. Atalanta Bergamo 38 8 11 19 34:45 -11 35

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
2 Ciro Ferrara
4 Paolo Montero
7 Gianluca Pessotto
15 Alessandro Birindelli
19 Gianluca Zambrotta
21 Lilian Thuram
27 Jonathan Zebina
28 Fabio Cannavaro
34 Andrea Masiello
3 Alessio Tacchinardi
8 Emerson
11 Pavel Nedvěd
16 Mauro Camoranesi
18 Stephen Appiah
20 Manuele Blasi
23 Olivier Kapo
24 Ruben Olivera
9 Zlatan Ibrahimović
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
25 Marcelo Zalayeta
30 Adrian Mutu
TREJNER: Fabio Capello

6. SEZONI 2005/2006 - TABELA

1 Juventus Turin 91 27 10 JUVE CAMPION
2 Inter Mailand 76 23 7 8
3 AS Roma 69 19 12 7
4 AC Mailand 58 28 4 6
5 Chievo Verona 62 17 11 10
6 US Palermo 52 13 13 12
7 AS Livorno 49 12 13 13
8 FC Empoli 45 13 6 9
9 FC Parma 45 12 9 17
10 AC Florenz 44 22 8 8
11 Ascoli Calcio 43 9 16 13
12 Udinese Calcio 43 11 10 17
13 Sampdoria Genua 41 10 11 17
14 Reggina Calcio 41 11 8 19
15 Cagliari Calcio 39 8 15 15
16 AC Siena 39 9 12 17
17 Lazio Rom 32 16 14 8
18 FC Messina 31 6 13 19
19 US Lecce 29 7 8 23
20 FBC Treviso 21 3 12 23

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Chimenti
32 Christian Abbiati
2 Alessandro Birindelli
3 Giorgio Chiellini
6 Robert Kovač
7 Gianluca Pessotto
14 Federico Balzaretti
19 Gianluca Zambrotta
21 Lilian Thuram
27 Jonathan Zebina
28 Fabio Cannavaro
4 Patrick Vieira
8 Emerson
23 Giuliano Giannichedda
11 Pavel Nedvěd
16 Mauro German Camoranesi
20 Manuele Blasi
24 Ruben Olivera
9 Zlatan Ibrahimović
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
18 Adrian Mutu
25 Marcelo Danubio Zalayeta
TREJNER: Fabio Capello

Skuadra Juventus denohet ne menyr jo te drejte, ne menyr montimi nga njerzit te cilet ishin pjes e nje strategjie te ish Kryetarit e Liges Italiane te Futbollit ne bashkpunim me me nje Telefoni e udhehequr nga Interistat..
JUVENTUS ne ket skandal peson duke humbur dy tituj, duke u larguar nga Serie A, duke prishur kontratat e sponzorizimit dhe nga skuadra u larguan edhe keta emra:
Fabio Capello
Adrian Mutu
Zlatan Ibrahimović
Fabio Cannavaro
Patrick Vieira
Emerson
Gianluca Zambrotta
Lilian Thuram

7. SEZONI 2006/2007

Juventus luajti ne Serie B, dhe pas nje viti menjeher rikthehet ne Serie A, mirpo shikoni Formacionin i cili ishte pjes e Juves gjat nje viti te luajtur Jasht Seris A..
1 Gianluigi Buffon
12 Antonio Mirante
22 Emanuele Belardi
2 Alessandro Birindelli
3 Giorgio Chiellini
4 Robert Kovač
5 Igor Tudor
13 Felice Piccolo
14 Federico Balzaretti
18 Jean-Alain Boumsong
27 Jonathan Zebina
30 Nicola Legrottaglie
6 Cristiano Zanetti
8 Giuliano Giannichedda
11 Pavel Nedvěd
15 Claudio Marchisio
16 Mauro Camoranesi
19 Matteo Paro
29 Paolo De Ceglie
32 Marco Marchionni
43 Sebastian Giovinco
9 Valerij Bojinov
10 Alessandro Del Piero (C)
17 David Trézéguet
20 Raffaele Palladino
23 Tomás Guzmán ceduto
25 Marcelo Danubio Zalayeta
TREJNER: Didier Deschamps - ish futbollist i Juventusit

8. SEZONI 2007/2008

JUVENTUS RIKTHEHET NE SERIE A DHE ARRINE TE POZICIONOHET NE VENDIN E TRETE ME TREJNERIN Caudio Ranieri, I CILI ZAVENDESOJ Didier Deschamps PERSHKAK TE DORHEQJES SE TIJE.

TABELA

1. Inter Mailand (M) 38 25 10 3 69:26 +43 85
2. AS Rom 38 24 10 4 72:37 +35 82
3. Juventus Turin 38 20 12 6 72:37 +35 72
4. AC Florenz 38 19 9 10 55:39 +16 66
5. AC Mailand 38 18 10 10 66:38 +28 64
6. Sampdoria Genua 38 17 9 12 56:46 +10 60
7. Udinese Calcio 38 16 9 13 48:53 -5 57
8. SSC Neapel 38 14 8 16 50:53 -3 50
9. Atalanta Bergamo 38 12 12 14 52:56 -4 48
10. Genua 1893 38 13 9 16 44:52 -8 48
11. US Palermo 38 12 11 15 47:57 -10 47
12. Lazio Rom 38 11 13 14 47:51 -4 46
13. AC Siena 38 9 17 12 40:45 -5 44
14. Cagliari Calcio 38 11 9 18 40:56 -16 42
15. FC Turin 38 8 16 14 36:49 -13 40
16. Reggina Calcio 38 9 13 16 37:56 -19 40
17. Catania Calcio 38 8 13 17 33:45 -12 37
18. FC Empoli (R) 38 9 9 20 29:52 -23 36
19. FC Parma (R) 38 7 13 18 42:62 -20 34
20. AS Livorno (R) 38 6 12 20 35:60 -25 30

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
2 Alessandro Birindelli
3 Giorgio Chiellini
4 Sergio Bernardo Almirón
5 Jonathan Zebina
6 Cristiano Zanetti
7 Hasan Salihamidžić
8 Mauro Camoranesi
9 Vincenzo Iaquinta
10 Alessandro Del Piero (C)
11 Pavel Nedvěd
12 Emanuele Belardi
13 Jess Kedwell Vanstrattan
14 Jorge Andrade
17 David Trézéguet
Ruolo Giocatore
18 Jean-Alain Boumsong
19 Domenico Criscito
20 Raffaele Palladino
21 Zdeněk Grygera
22 Mohamed Sissoko
23 Antonio Nocerino
24 Ruben Olivera
25 Guglielmo Stendardo
28 Cristian Molinaro
30 Tiago
31 Cristiano Novembre
32 Marco Marchionni
33 Nicola Legrottaglie
34 Cristian Pasquato
36 Luca Castiglia

9. SEZONI 2008/2009 TABELA

Edhe ky sezon ishte deshtues per JUVEN mirpo arriti te ze vendin e dyte.

1. Inter Mailand 38 25 9 4 70:32 +38 84
2. Juventus Turin 38 21 11 6 69:37 +32 74
3. AC Milan 38 22 8 8 70:35 +35 74
4. AC Florenz 38 21 5 12 53:38 +15 68
5. Genua 1893 38 19 11 8 56:39 +17 68
6. AS Rom 38 18 9 11 64:61 +3 63
7. Udinese Calcio 38 16 10 12 61:50 +11 58
8. US Palermo 38 17 6 15 57:50 +7 57
9. Cagliari Calcio 38 15 8 15 49:50 -1 53
10. Lazio Rom (P) 38 15 5 18 46:55 -9 50
11. Atalanta Bergamo 38 13 8 17 45:48 -3 47
12. SSC Neapel 38 12 10 16 43:45 -2 46
13. Sampdoria Genua 38 11 13 14 49:52 -3 46
14. AC Siena 38 12 8 18 33:44 -11 44
15. Catania Calcio 38 12 7 19 41:51 -10 43
16. Chievo Verona (N) 38 8 14 16 35:49 -14 38
17. FC Bologna (N) 38 9 10 19 43:62 -19 37
18. FC Turin 38 8 10 20 37:61 -24 34
19. Reggina Calcio 38 6 13 19 30:62 -32 31
20. US Lecce (N) 38 5 15 18 37:67 -30 30

Ne kete sezone per Juven Luajten keta Futbollis:
1 Gianluigi Buffon
3 Giorgio Chiellini
4 Olof Mellberg
5 Jonathan Zebina
6 Cristiano Zanetti
7 Hasan Salihamidžić
8 Amauri Carvalho de Oliveira
9 Vincenzo Iaquinta
10 Alessandro Del Piero (C)
11 Pavel Nedvěd
12 Antonio Chimenti
13 Alexander Manninger
14 Jorge Andrade[1]
15 Dario Knežević
16 Mauro Camoranesi
17 David Trézéguet
18 Christian Poulsen
19 Claudio Marchisio
20 Sebastian Giovinco
21 Zdeněk Grygera
22 Mohamed Sissoko
27 Albin Ekdal
28 Cristian Molinaro
29 Paolo De Ceglie
30 Tiago
32 Marco Marchionni
33 Nicola Legrottaglie
35 Simone Esposito
36 Luca Castiglia
41 Lorenzo Ariaudo
46 Ciro Immobile
47 Ayub Daud

10. SEZONI 2009/2010

Ky eshte nje vite qe nuk mbehet mend per 1 dekade, vetem 26 ndeshje dhe kemi pesuar 9 humje, kjo eshte e tepert cka mund ti ndodh nje skuadre sic eshte JUVENTUS..

SHIKONE TABELEN

1 Inter 26 17 7 2 52 - 22 58
2 Milan 26 16 6 4 46 - 26 54
3 Roma 26 15 6 5 45 - 29 51
4 Palermo 26 12 7 7 37 - 31 43
5 Napoli 26 10 11 5 34 - 29 41
6 Juventus 26 12 5 9 40 - 35 41
7 Sampdoria 26 11 7 8 32 - 32 40
8 Cagliari 26 11 5 10 41 - 34 38
9 Genoa 26 11 5 10 44 - 43 38
10 Fiorentina 26 10 5 11 32 - 31 35
11 Chievo 26 10 5 11 26 - 26 35
12 Parma 26 9 6 11 27 - 36 33
13 Bari 26 8 8 10 31 - 34 32
14 Bologna 26 8 7 11 30 - 36 31
15 Catania 26 6 9 11 27 - 31 27
16 Udinese 26 7 6 13 32 - 39 27
17 Lazio 26 5 11 10 21 - 28 26
18 Livorno 26 6 5 15 17 - 36 23
19 Atalanta 26 5 6 15 22 - 38 21
20 Siena 26 5 5 16 27 - 47 20

PROBLEMI I KETI VITI ESHTE

MENAGJIMI I DOBT NGA DREJTUESIT E JUVES
NDRRIMI I TRAJNEREVE
MERKATOJA TESHTUESE
DHE FONDI I FUTBOLLISTEVE


MENAGJIMI I DOPT: - Kur flasim per kete pune se bari Bianckoner te nderuar duhet ta dini se ne Kryesin e Juves jana formuar dy grupe njerzish te cilet pretendojn ta udheheqin Juven ne te ardhmen e shkurte:
LARGIMI i MOGGIN ishte pikerish skadali i par qe ndau njerzt ne dy Grupe, juve me siguri qe ju intereson edhe kjo ndarje:
Gjon Elkan dhe Andrea Agnielli jane dyshja e ndare ne Juventus, deri sa ELKAN mbeshtet ket Kryesi, Andrea nuk e bene nje gje te tille pasi qe ai deshiron qe ne Krye te Juves te jene njerz si Lippi dhe Moggi.
Flitet qe ne fillim te vitit 2011 ne prag te Kampionatit 2010/2011 pikerisht me 01.01.2011 Moggit i skadon pezullimi per tu marrur me pune sportive, pritet edhe nje mundesi e rikthimit te treshes ANDREA AGNIELI, MARCELO LIPPI dhe LUCIANO MOGGI.
Shume gjera do te fliten pas perfundimit te Kampionatit Botror Afrika 2010, ndodhe dhe kame shprese qe Juventus sezonin 2010/2011 ta filloje me Kryesi te Re..

NDRRIMI I TRAJNEREVE - Ky eshte edhe nje gabim shum i madhe i Juventusit ku pesoj shum humbje ekonomike, dhe nuk arriti as nje sukses..

MERKATOJA TESHTUESE - Kur flasim per te Merkato te Deshtuar ju mesiguri nuk do te pajtoheni me kete qe e them une, mirpo LUCIANO MOGGI ne nje intervist kishte deklaruar: Po ti kisha une kete bugjet qe ka kjo kryesi e re deri sa isha ne Juventus, Juve do te kishte Futbollist me Cilsor se qe ka sot..
Nuk e di sa e kuptuat ket deklarat mirpo deri sa ishte Moggi ai nuk kishte bugjet se sa kishte pasur kjo Kryesi e re e Juves ecila deri me tani ka investuar mbi 50 milion dhe ka shenuar ne 26 Jave 9 humbje qe nuk ka ndodhur per 1 dekade edhe pse kurr me pare nuk kan investuar kete shume prej 50 milioneve..

FONDI I FUTBOLLISTEVE - Sivjet emra plot ne Juventus si DIEGO, MELO, AMAURI, DEL PIERO, TREZEGUE, BUFFON, CHIELLINI, SISSOKO, CAMORANESSI, IAQUINTA, e shum emra tjer por cka kuptojm me keto mund ta shikoni Tabelen..
I bejm pyetje vetes sa miliona marin keta njerz per 1 vite dhe cka fitoj Juve me mundin dhe sakrificen e tyre..
Shikoni keta emra ka edhe te tjere aty mirpo shikone edhe Tabelen qfar ekipi qfar emrash edhe shikone 9 humbje vetem ne 26 Jave..