31 maj 2011

JuveNews.TK - Lajmrim


Të nderuar dhe të respektuar vizitor përshkak të disa problemeve që po i hasim me linkun "BLOGGER.COM", për një kohë të pa caktuar "LAJMET" do të postohen në brendësin e wev faqes sonë.

Për ti lexuar "
LAJMET" klikoni në http://www.juvenews.tk/ më pas klikoni tek Rubrika "FLESH LAJME" dhe to të informoheni mbi ngjarjet më të reja për skuadren e Juventusit.

Po ashtu edhe në Faccebook duke klikuar:
http://www.facebook.com/pages/JUVENEWS/178750222146338

Ju falenderojm për mirkuptim - Me Respekt:
Milaim Rushiti

23 maj 2011

Trajnerët më të mirë të sezonit në Serinë A


Kampionati italian ka ulur siparin për këtë sezon, teksa tashmë ka mbetur për t’u diskutuar vetëm finalja e Kupës së Italisë mes Interit dhe Romës. Ekipet tashmë kanë filluar të bëjnë analizat e tyre, për të kuptuar gjërat që shkuan mirë dhe ato që nuk shkuan. Vlerësimet kryesore, përveçse lojtarëve, bëhen edhe për trajnerët. Eurosport.it ndërkohë ka bërë një klasifikim, duke u vendosur notat, trajnerët që kanë arritur të bëjnë një punë të mirë gjatë këtij kampionati. Nota më e lartë është 10.

Palma e Artë për Guidolin (Nota 10)

Ka qenë ndoshta blerja më e madhe e Udinezes gjatë këtij sezoni. Në fund të kampionatit të kaluar, presidenti i Udinezes, Poco, shprehej kështu: “Kam ruajtur ekipin e sezonit të shkuar, duke ndërruar vetëm trajnerin, sepse jam i bindur se ky është një gup i mirë lojtarësh. Nëse Guidolin do të bëjë mirë, atëherë do të kem të drejtë, nëse jo, atëherë mund të konsiderohem si idiot”. Dhe në fakt, nuk gaboi. Udineze arriti që të kualifikohej në Ligën e Kampioneve, kur në fillim nuk e priste askush këtë gjë. Madje, kualifikimin e arriti me futbollin më të bukur të luajtur në kampionatin italian. Udineze arriti që të grumbullojë 66 pikë dhe të shënojë 38 gola jashtë fushës së vet, që është një rekord për kampionatin italian. Dhe të mendosh që Guidolin ishte drejt shkarkimit në fillim të kampionatit, për shkak se në pesë ndeshjet e para arriti që të grumbullonte vetëm një pikë.

9- Maxari

Ka bërë një punë të shkëlqyer, duke e rikthyer Napolin pas shumë vitesh në Ligën e Kampioneve. Gjatë kampionatit ka pasur disa ulje(humbja në San Siro, ajo ndaj Udinezes në fushën e vet, si dhe humbja në Kiveo), ndërsa ka shkaktuar edhe polemika me presidentin De Laurentis. Megjithatë, nuk mund t’i mohohet asnjë meritë, sidomos fakti që vendosi Kavanin në qendër të sulmit, duke e kthyer atë në një prej golashënuesve më të mirë.

8.5- Alegri

Arriti që të kishte sukses me Milanin që në vitin e parë, duke fituar kampionatin. Një gjë që jo të gjithë e bëjnë dhe sidomos duke parë që Milani nuk e fitonte kampionatin prej shtatë vitesh. Ka meritën se vendosi ekuilibrat teknike në ekip dhe kuptoi që Pirlo ishte më shumë një peshë për ekipin, se sa ndihmë. Gjithashtu, ringriti Gatuzon e robinjën dhe kuptoi që Boateng mund t’i jepte më shumë dinamizëm ekipit. Me vetëm katër humbje në kampionat dhe një dominim në derbi ndaj Interit, sezoni i tij nuk mund të quhet veçse pozitiv. E vetmja gjë negative mbetet paraqitja në Ligën e Kampioneve në grup dhe eliminimi nga Totenhem.

8- Leonardo dhe Reja

I pari synoi që të ndryshonte diçka në planin taktik, duke gabuar shumë rëndë në Ligën e Kampioneve(humbja me Shalken djeg shumë), por ka meritën që rifuti Interin në luftën për titullin kampion, edhe pse nuk ja arriti në fund, duke arritur 12 fitore radhazi në “San Siro”. Reja ndërkohë arriti që t’i jepte ekipit 20 pikë më shumë se sezoni i kaluar, kur Lacio luftonte për të mos rënë nga kategoria. Kryeqytetasit për pak nuk shkuan në Ligën e Kampioneve dhe meritë e kësaj ka qenë e Rejas, i cili krijoi një mbrojtje shumë të fortë dhe një mesfushë dinamike. Notën 8 meriton edhe trajneri i Parmës, Kolomba, që bëri një fazë të dytë të shkëlqyer, duke e shpëtuar ekipin nga rënia një kategori më poshtë.

7.5- Pioli

Kievo dinte gjithmonë si të lëvizte, e lexonte mirë ndeshjen, kishte një identitet preciz taktik dhe gjithë kjo ishte meritë e një prej trajnerëve që konsiderohet si më i pregatituri në Itali, Piolit. Ky i fundit i siguroi Kievos një qëndrim të qetë në Serinë A.

7- De Kanio dhe Fikadenti

Të dy janë autorë të mrekullive. De Kanio arriti që të shpëtonte Leçen kur dukej se nuk kishte shpresa, ndërsa Fikadenti shpëtoi Çezenën, edhe pse në një moment rënia e ekipit në Serinë B ishte konsideruar si një fakt i kryer. Për më tepër që këtë e bëri me pak sulmues, duke qenë se kishte në dispozicion vetëm Bogdanin dhe Budanin.

Për të përfunduar, duke mos përmendur teknikë si Montela, Mihajloviç, Simeone, Delio Rosi, Malezani, Balardini etj, që meritojnë një notë të mjaftueshme sa për të kaluar klasën, vijmë tek teknikët që kanë zhgënjyer së tepërmi me rezultatet e ekipeve të tyre. Të fundit në këtë renditje janë Marino i Parmës, Kavazin i Sampdorias dhe Del Neri i Juventusit. I pari për pak e rrëzoi Parmën në Serinë B, i dyti ja “arriti” kësaj gjëje me Sampdorian, ndërsa Del Neri, për herë të parë që prej 20 vjetësh, bëri të mundur që Juventusi të mos luajë në kompeticionet evropiane.
/JUVENEWS.TK/

10 transferimet më të suksesshme në kampionatin italian


Tashmë kampionati italian i ka dhënë pothuajse të gjitha verdiktet e veta, kur kanë mbetur edhe 90 minuta nga përfundimi zyrtar i tij. Për këtë arsye, është e nevojshme që të bëhet një bilanc, për të vlerësuar ata që kanë shkëlqyer këtë sezon. I shkëlqyer ka qenë ky sezon për Milanin, që, pavarësisht zhgënjimit për eleminimin në Ligën e Kampioneve, mundi që të fitojë titullin kampion pas shtatë vitesh mungesë dhe për më tepër, arriti që të ndalojë dominimin disa vjeçar të “kushërinjve” dhe rivalëve të betuar, Inter. Nga kuqezinjtë, që afruan në radhët e tyre lojtarë si Ibrahimoviç, robinjo, Kasano dhe Boateng, në fakt pritej një sezon i tillë. Por, edhe ekipe të tjera, që ndoshta nuk kanë bërë merkaton e Milanit, treguan se janë të denja dhe bënë një kampionat dinjitoz. Mjafton që të mendosh Napolin e Kavanit, Palermon e Iliçiç apo Lacion e Hernandez. Për këtë arsye, Eurosport.it ka bërë një renditje të 10 transferimeve më të suksesshme në Itali. Bëhet fjalë për lojtarët që kanë ndikuar në ekipet e tyre më së shumti.

10. Alesandro Matri ( Nga Kaljari tek Juventusi)

Duhet thënë se Matri ishte një zgjedhje e detyruar për Juventusin. Bardhezinjtë kishin si objektiv parësor Pacinin, por ky i fundit u largua në drejtim të Interit, edhe për faktin se Juventusi nuk ishte në gjëndje që të paguante shumë e lartë që kërkonte Sampdoria për sulmuesin e kombëtares italiane. Juventusi më pas vendosi që të afrojë Tonin në ekip, por, largimi i Amaurit bëri që bardhezinjtë të detyroheshin për të marrë një tjetër sulmues. I vetmi që kishte “mbetur” në qarkullim ishte pikërisht Matri. Sulmuesi bëri paraqitje të shkëlqyera që në fillim dhe arriti që të shënonte një dopietë që në ndeshjen e dytë me Juventusin, pikërisht ndaj ish-ekipit të vet, Kaljarit. Ajo që e bëri të hynte në zemrat e tifozëve, ishte goli i fitores ndaj Interit. Në total, Matri ka shënuar 8 gola deri më tani. Nga ai pritej që të shënonte edhe më shumë, por, duke parë situatën në të cilën ka qenë Juventusi, nuk mund t’i vihet faj, pasi nuk ka pasur shumë mbështetje nga shokët e tjerë të ekipit.

9. Gaston Ramirez ( Nga Penjarol tek Bolonja)

Është një lojtar që premton, madje shumë. I kërkuar me ngulm nga ana e Malezanit, ai arriti që të bëhet protagonist në këtë sezon dhe madje ka arritur që të bindjë edhe teknikun e Uruguajit që ta mbledhë në kombëtare. Dhe të mendosh që është vetëm 20 vjeç. Ramirez ka zhvilluar 25 ndeshje gjatë këtij kampionati dhe ka shënuar 4 gola. E vetmja e metë e tij, duke parë edhe moshën e re, është ndëshkimi me kartona të shumtë dhe kundërshtimi i arbitrave. Kjo ka ndikuar që në ndeshje të caktuara, si ajo ndaj Fiorentinës, ai të përjashtohet.

8. Josip Iliçiç ( Nga Maribor tek Palermo)

Palermo pagoi vetëm 2 milionë euro për ta marrë atë nga Maribori, por vlera e tij tashmë është rritur pothuajse 10-fish. Vëzhguesit e Palermos u dashuruan me të pas ndeshjes së Ligës së Europës verën e kaluar mes Mariborit dhe Palermos dhe vendosën që ta merrnin atë në Itali. Sezoni i tij tek Palermo ka qenë perfekt: shumë lojë, lëvizje, përkushtim dhe gola të rëndësishëm. Tashmë ai është bërë një dëshirë e ndaluar për shumë klube europiane, duke parë çmimin e lartë të kartonit të tij. Vlera e Iliçiç është e njëjtë me atë të shumë yjeve të tjerë të futbollit europian. Vetë lojtari ka deklaruar se nuk dëshiron që të largohet nga Palermo.

7. Pablo Armero (Nga Palmeiras tek Udineze)

Një nga lojtarët më të rëndësishëm të Udinezes, që bëri të mundur një fazë të dytë të shkëlqyer të kampionatit. Bashkë me Islën, ai përbën ndoshta dyshen më të fortë të lojtarëve të krahut në kampionatin italian. Armero është përshtatur mjaft mirë në skemat e lojës së Guidolin, duke u bërë kështu një prej zbulimeve të kampionatit italian. Ka një shpejtësi dhe një fizik për t’u marrë në konsideratë, ndërsa po t’i shtosh edhe dy golat e shënuar dhe katër asiste, atëherë mund të thuhet me plot gojën se Udineze ka bërë një blerje me të vërtetë të rëndësishme.

6. Hernandez ( Nga San Paolo tek Lacio)

Nëse sezoni i Lacios ka qenë kaq i suksesshëm, një pjesë e madhe e meritës i takon pikërisht atij, Hernandez ka mundur që të shënojë 11 gola dhe të japë 5 asiste gjatë këtij sezoni. Është një nga të paktët mesfushorë që ka një fantazi dhe konkretësi të tillë. Sezoni i ardhshëm pritet që të jetë akoma edhe më i mirë për mesfushorin brazilin. Duhet thënë se merita për afrimin e tij tek Lacios i takon pikërisht ish-kapitenit të kombëtares shqiptare, Igli Tare, që aktualisht është drejtor sportiv tek Lacio. Është pikërisht kjo blerje që e ka ngritur shumë punën e Tares dhe e ka konfirmuar atë si drejtor edhe në të ardhmen tek ekipi lacial.

5. Robinjo ( Nga Mançester Siti tek Milan)

Fama e tij e ka përndjekur dhe jo në aspektin pozitiv. Është konsideruar gjithmonë si një lojtar grindavec, kaprioçioz, që më shumë luan për veten e vet, se sa për ekipin. Difekte që ai i ka mbuluar gjithmonë me aftësitë e shkëlqyera teknike, të cilat e lejuan që të veshë fanellën kuqezi të Milanit. Një rastë i mirë për karrierën e tij sportive, të cilin ai nuk e la t’i shpëtonte, duke treguar se është një lojtar që mund të luajë për epikin dhe të sakrifikohet. Ka vrapuar për kilometra të tërë dhe ka mundur që të shënojë 14 gola gjatë këtij sezoni. E meta e tij e vetme? Nuk është shumë i ftohtë para portës: me rastet e shumta që ka pasur, mund të kishte shënuar një numër shumë më të madh golash.

4. Xhiampaolo Pacini ( Nga Sampdoria tek Interi)

Ndoshta vetëm rënia e Sampdorias në Serinë B mund të shpjegojë rëndësinë e këtij lojtari, që është kthyer në fundamental dhe në armën më shumë tek Interi. Ishte 30 janari kur Pacini bëri debutimin e tij me fanellën zikaltër. E dini si përfundoi ndeshje? Palermo udhëhiqte dy me zero në pjesën e parë. Leonardo vendos që pjesën e dytë të hedhë në fushë pikërisht Pacinin, i cili shënon dy gola dhe fiton një penallti, që shndërohet në gol nga ana e kamerunasit Eto. Një fillim kaq të çmendur nuk mund ta kishte imagjinuar as vetë Pacini. Që prej atëherë ka koleksionuar 13 ndeshje dhe ka shënuar gjashtë gola. Jo keq për një lojtar, i cili është marrë për të zëvendësuar një Diego Milito të shuar.

3. Kevin Prince-Boateng ( Nga Portsmuth tek Milani)

Tani është njeriu i momentit, por fillimi nuk ishte aq i lehtë për mesfushorin ganez. Erdhi tek Milani si një lojtar jo shumë i njohur dhe kishte kuriozitet të madh rreth tij. Në villim tërhoqi vëmëndje për karakterin e tij dhe më pas për shpërthimin në fushën e lojës. Aq sa e detyroi Alegrin që të ndryshonte skemat e lojës, në mënyrë që të aktivizionte ganezin, i cili u bë një lojtar kyç për lojën e Milanit. Tifozët kuqezinj ndërkohë nuk kanë sit a harrojnë kërcëimin e tij me rastin e festës për fitimin e titullit kampion.

2. Edison Kavani ( Nga Palermo tek Napoli)

Që sulmuesi uruguajan kishte klas, këtë në Itali e dinin të gjithë. Por, sezoni i tij i parë i jashtëzakonshëm me Napolin nuk bëri gjë tjetër veçse e konfirmoi këtë gjë: në 44 ndeshje arriti që të shënonte 32 gola, 25 në kampionat dhe 7 në Europë. Numra që flasin qartë për rëndësinë e sulmuesit uruguajan, i cili arriti që ta rikthenet Napolin në tre ekipet më të mira të kampionatit italian. Ai është simboli i kësaj ringritjeje dhe njeriu i duhur për atë që të gjithë napolitanët ëndërrojnë që prej kohës së Maradonës: fitimin e titullit kampion. Dhe të mendosh që blerja e tij fillimisht ishte kontestuar fort nga ana e tifozëve të Napolit, pasi presidenti De Laurentis kishte larguar Kualjarelën, aq të dashur nga këta të fundit.

1. Zllatan Ibrahimoviç ( Nga Barcelona tek Milani)

Ibrahimoviç me të drejtë është konsideruar si njeriu i titujve në Itali. Ai është simboli i ringritjes së Milanit. Gjatë këtij kampionati ka arritur që të shënojë 19 gola dhe të japë plot 15 asiste, duke fituar kështu titullin e tetë në Itali. E vetmja gjë negative ishte fundi i sezonit, i cili e pa më shumë jashtë fushe sa sa brenda, për shkak të pezullimeve për marrjen e dy kartonave të kuq radhazi. Ndërkohë, vazhdon që të zhgënjejë në Ligën e Kampioneve, pasi edhe gjatë këtij sezoni nuk arriti që të jetë përcaktues për Milanin. Gjithsesi, me të drejtë ai mund të quhet si transferimi më i suksesshëm, pasi pa të, Milani do ta kishte shumë të vështirë që të ndërpriste hegjemoninë e Interit.
/JUVENEWS.TK/

Agjenti: Mungojnë vetëm detajet që Pirlo të kalojë te Juve


Agjenti i mesfushorit të kombëtares italiane, Andera Pirlo, ka thënë se tashmë mungojnë vetëm detajet për kalimin e 32-vjeçarit tek Juventusi. “Ka edhe disa detaje për t’u mbyllur, por mendoj se Pirlo do të përfundojë tek Juventusi.

Në ditët në vijim do të marrë një vendim përfundimtar, por Juventusi është kandidati kryesor”, ka thënë Tulio Tinti, agjenti i Andera Pirlos. Ai ka thënë se Pirlo nuk po kalon tek bardhezinjtë për para, por për faktin se kërkon një eksperiencë të re dhe stimuj të rinj.

Andrea Pirlo u largua me parametra zero nga Milani, pasi drejtuesit e klubit kuqezi vendosën që mos t’ja rinovojnë kontratën mesfushorit 32-vjeçar, i cili gjatë këtij sezoni ka luajtur shumë pak për shkak të dëmtimeve. Për këtë arsye, ka shumë dyshime mbi gjendjen e tij fizike, çka bën që kalimi i tij tek Juventusi të shihet me skepticizëm nga ana e tifozëve bardhezinj.
/JUVENEWS.TK/

Bastos pranë Juventusit


Agjenti i lojtarit të Lyonit, Michel Bastos ka thënë se klienti i tij do të transferohet te Zonja e Vjetër shumë shpejt pasi vetë Bastos është shprehur për një largim të till drejt Italisë.

"Ky është një lajm i mirë në këtë pikë, unë mendoj se Bastos do të bëhet lojtari i Juventusit. Në dhjetë ditët e ardhshme do të ketë të re rreth këtij transferimi", tha agjenti i lojtarit për Sportmediaset.
/JUVENEWS.TK/

Juventusi vendos të marrë Frank Riberyn


Skuadra e Juventusit dhe drejtuesit e saj po mendojnë të afrojnë në skuadrën e tyre Francezin e skuadrës së Bayern Munchen, Frank Riberyn, i cili pritet të largohet në fund të sezonit.

Juventusi ka bërë përpjektet e par për Agueron dhe dhe Sanchez por duke parë se është një operacion i vështirë atëhere kanë vendos të mendojnë për Riberyn.
/JUVENEWS.TK/

Milan, 35 milionë euro për Riberin


Sipas “Corriere dello Sport”, kampioni i Italisë, Milan, dëshiron që gjatë merkatos se verës në “San Siro” të sjellin francezin e Bajern Munihut, Frenk Riberinë.

“Rosonerët”, janë të gatshëm të harxhojnë hiq më pak së 35 milionë euro për të marr shërbimet e francezit. Riberi më “bavarezët” ka kontratë deri në vitin 2015. Ai përveç Milanit, është edhe në shënjestër të Juventusit.
/JUVENEWS.TK/

Matri shpreson të mbetet në Juventus


Sulmuesi Alessandro Matri ka thënë që shpreson se ka bërë mjaft për të siguruar transferim permanent në Juventus.

Bianconerët transferuan sulmuesin në huazim për gjashtë muaj nga Cagliari në janar, me mundësi të blerjes definitive të tij për 15.5 milionë euro. Reprezentuesi italian është përgjigjur me nëntë gola, pas 11 sa shënoi me Cagliarin.

�Jam i kënaqur me atë që kam bërë dhe shpresoj të mbetem këtu. Por, duke pasur parasysh rezultatet e sezonit, nuk mund të jem i kënaqur plotësisht, tha ai.
/JUVENEWS>TK/

Marrota konfimon: Conte trajner i Juves


Pas zhgënimve të këtij sezoni, Juventus është pranë shkarkimit të trajnerit Italian, Luigi Del Nerit.

Shefi i transfereve te klubi i Juventusit, Giussepe Marotta nuk e fsheh. Trajneri ardhshëm do të jetë italiani, Conte. "Është çështje ditësh. Ka mbetur vetëm formalizimi i marrëveshjes sonë - deklaroi Marrota për Sport Sky 24.

Marotta konfirmoj edhe interesimin e Juventusit për mesfushorin e Manchester Unitedit, portugezin Louis Nanin � Trajneri i ardhshëm (Conte) ka kërkuar nga ne të bëjmë çdo gjë që është e mundur që ta sjellim portugezin në Torino.
/JUVENEWS.TK/

Gjyqtari debuton në Serinë A, kolegët mbështetje në stadium


Një gjyqtar i ri arbitron ndeshjen e tij të parë në elitën e futbollit italian, ndërkohë që kolegët e tij i japin mbështetje në shkallët e stadiumit.

Kjo i ka ndodhur Anxhelo Çerveleras, i cili gjykoi dje ndeshjen e tij të parë në Serinë A. “Bilbili” i ri drejtoi ndeshjen mes Bolonjës dhe Barit (0-4), ndërsa në stadiumin “Dall’Ara” kishin ardhur për ta mbështetur rreth 30 kolegë të tij nga Taranto.

Të veshur me të bardha për t’u dalluar, gjyqtarët kanë zënë vend në tribunë, pranë ultrasve të Bolonjës. Në momentin e hyrjes së ekipeve në fushë, grupi përshëndeti gjyqtarin në çastin kur ky i fundit doli nga tuneli, madje e kanë mbështetur me thirrje në kor gjatë ndeshjes.
/JUVENEWS.TK/

Juve zgjedh Konten, zyrtarizimi çështje ditësh


Tashmë është vendosur: trajneri i ri i Juventusit do të jetë Antonio Konte. Mungon vetëm zyrtarizimi, që pritet të vijë brenda pak ditësh.

Këtë e ka konfirmuar sot administratori i deleguar i klubit bardhezi, Xhuzepe Marota. “Me siguri do ta zyrtarizojmë brenda pak ditëve të ardhshme”, ka thënë Marota për mikrofonët e “Sky Sport 24”.

“Në këtë çast duhet të ndajmë së bashku hidhërimin për vendimet e gabuara që kemi marrë, por kjo ishte disi pjesë e këtij futbolli paksa të shëmtuar”.
/JUVENEWS.TK/

Aguero dhe agjenti I tij takojnë drejtorin e Atletico - Kun kërkon largimin


Nga Spanja vijnë lajme rreth Aguero-s. Sulmuesi 22vjecar i Atletico Madrid ka patur sot një takim të gjatë me drejtuesin e Atletico Madrid Miguel Angel Gil Marin.

El Kun ishte me babain dhe 2 avokatë. Atletico kërkon ta bindë me cdo kusht argjentinasin që të qëndrojë dhe të respektojë kontratën deri më 2014, por gjërat duken të vështira.

Sipas As, argjentinasi ka kërkua largimin e menjëhershëm këtë seksion merkatoje dhe pretendetet kryesore mbeten Juventus dhe Real Madrid. /fcjuventus-news/

Finale para Finales: Manchester U vs Juventus


Kampionati përfundoj mbrëm me barazimin kunder Napolit, por stinori për Juventusin nuk ka përfunduar. Binkonerët sot në mëngjes kanë kryer një seanc të letë stërvitore dhe janë të gatshëm të zhvillojn deshjen e fundit para se të shkojn në pushime.

Të marten në mbrëmje skuadra Biankonere do të pallafaqohet me Manchester United në Old Trafford në kuadër të një ndeshje miqësore për ta nderuar Gery Nevil i cili do të penzionohet.

Geri Nevil do ta mbyll karrieren si futbollist pikërisht neser në ndeshjen lamtumirëse kundër Juventusit, ndeshja do të filloj me fillim nga ora 20:30.

Në vazhdim mund të informoheni mbi listen e futbollistëve të cilët kanë udhëtuar drejt Anglis.

1 Buffon
2 Motta
3 Chiellini
4 Melo
7 Salihamidzic
8 Marchisio
10 Del Piero
13 Manninger
14 Aquilani
15 Barzagli
17 Traore
19 Bonucci
20 Toni
23 Pepe
25 Martinez
27 Krasic
29 De Ceglie
30 Storari
32 Matri
36 Giandonato
37 Boniperti
43 Sorensen

/JUVENEWS.TK/

Seria A, 12 trajnerë me valixhe në duar


Pas javës së fundit të kampionatit, më shumë se gjysma e teknikëve, e mbyllin sezonin me një lamtumirë

Dje ishte dita e fundit e kampionatit. Ditë lamtumirash. Në fund të 90 minutave të luajtura ka qenë 12 numri i trajnerëve të Serisë A që kanë përshëndetur skuadrat e tyre respektive. Do të bëheshin 14 nëse dhe Napoli me Lacion do të vendosnin të ndryshonin dirigjentin për sezonin e ardhshëm.

Në këtë pikë mbeten të paprekshëm vetëm Alegri i Milanit, Leonardo i Interit, Guidolin i Udinezes, Kolomba i Parmës, Donadoni i Kaljarit dhe Mihajlloviç i Fiorentinës. Juventusi pritet të ndërpresë marrëdhëniet me Del Nerin, i cili në konferencën për shtyp të së shtunës i ka përshëndetur të gjithë duke thënë:

“Po largohem pasi kam dhënë maksimumin. Disa projekte kanë nevojë për kohë, por Juvja nuk mund të presë.” Plani duket se ka dështuar edhe për Romën, në të cilën me shumë mundësi Montela nuk do të rikonfirmohet. Në vend të tij, drejpërdrejt nga Kievo pritet të vijë Pioli, i cili thekson:

“Roma më ka kontaktuar, por asgjë nuk kam firmosur”. Edhe tek Xhenova nuk do të rikonfirmohet Balardini. Pavarësisht situatës së vështirë që skuadra ka kaluar rezultatet frytshënëse nuk e kanë bindur presidentin Preciozi për të ardhmen që tashmë e ka vendosur: bëhet fjalë për Alberto Malezanin, i cili të shtunën i ka dhënë lamtumirën Bolonjës.

“Kam ardhur këtu i rrethuar nga mosbesimi dhe bëj mirë të shkoj pa shumë pishmanllëqe. Falëminderit të gjithëve,” është shprehur ai. Edhe pse ka mundur ta mbajë në kategori Çezenën, Fikadenti nuk e ka rinovuar kontratën e tij me klubin, ndërsa De Kanio i ka dhënë duart Leçes në përfundim të ndeshjes me Lacion.

Edhe tek Katania, tekniku Simeone, pavarësisht se ka edhe një vit kontratë, ka vendosur të largohet. Tek Palermo vazhdon të mbetet në dyshim pozicioni i Delio Rosit në pankinë. Teknikut pritet t’i skadojë kontrata dhe marrëdhëniet me Zamparinin janë mëse të trazuara, edhe pse këtij presidenti asnjëherë s’i merren vesh idetë.

Së fundmi janë tri skuadrat e rëna nga kategoria që normalisht do të ndërrojnë trajner. Nga Breshia pritet të largohet Jakini ndërsa Kavazin është larguar në fund të ndeshjes së djeshme që Sampdoria ka zhvilluar kundër Romës.
/JUVENEWS.TK/

Juventus, në listën “big” është dhe Sançez


Jo vetëm Aguero dhe Riberi. Bardhezinjtë janë në kërkim të një kampioni. Spikat kiliani i Udinezes

Një gjë është e qartë, në sezonin e ardhshëm Juventusi do të ketë në dispozicion një kampion absolut. Dy synimet e para të Bepe Marotës dhe Fabio Paratiçit mbeten Serxhi Aguero dhe Karlos Tevez. Por, nuk është për t’u nënvleftësuar as rasti i Frenk Riberisë. Francezi i Bajernit të Mynihut, i cili po rigjen vetveten pas largimit të Van Galit, është i pari që i është bashkuar Heinkesit.

Ai sapo ka rinovuar kontratën me bavarezët pas shumë diskutimeve me drejtuesit, por kjo s’do të thotë që s’mund të ndërrojë mendim, i bindur edhe nga fjalët e ish-shokut të tij të skuadrës Luka Tonit, i cili gjithmonë i ka folur me entuziasëm rreth skuadrës bardhezi.

Edhe në këtë rast vlera e lojtarit llogaritet në shifrat e 30 milionë eurove (ndoshta edhe pak më shumë) dhe rroga për të pritet të jetë e majme edhe pse lojtari do të rrezikojë të luajë me një ekip që nuk merr pjesë në Champions.

Në nivelin taktik Riberi është një lojtar perfekt për skemën 4-4-2 të Antonio Kontes, pak a shumë në një rol si ai i Di Marias dhe Kristiano Ronaldos. Gjithsesi Juventusi ende nuk ka hedhur një hap zyrtar: vetëm kur tekniku i sapoardhur, Konte të marrë dirigjimin e skuadrës bardhezi do të fillojnë idetë konkrete për merkaton, duke vendosur mbi pjatë edhe emrat e Benzemasë apo Dzekos.

Sipas shtypit italian nuk duhet nënvleftësuar as rasti i Aleksis Sançez, i cili po ashtu përshtatet në mënyrë perfekte me skemën e Kontes. Ylli i Udinezes, është një nga lojtarët më në qendër të merkatos për momentin, aq sa dhe Barcelona ka kohë që ka nisur të interesohet për të.

I ardhur në verën e 2008-ës në Friuli për 2 milionë euro, tashmë kartoni i sulmuesit kilian shkon në 25-30 milionë euro. Pará, që Juvja synon t’i paguajë të paktën për të sjellë një lojtar kampion në Torino. Pjesë e planit të rinovimeve është edhe Havier Pastore, megjithëse prej Palermos mund të vijë edhe Mauricio Pinila për shifrën e 8 milionë eurove.

Në mesfushë duket se nuk do të ketë më hapësira për Felipe Melon dhe Sisokon. Objektivat e këtij reparti mbeten Fernando i Portos dhe Diarra i Realit të Madridit.
/JUVENEWS.TK/

Anjeli sulmon Federatën: S’kanë ndërgjegje të pastër


Ka folur pak dhe qartë. Presidenti i Juventusit, Andrea Anjeli, i ka dërguar një mesazh mëse domethënës Federatës Italiane të futbollit, nëpërmjet faqes zyrtare të skuadrës bardhezi në Twiter. “Fakti që po vonohen kaq shumë për t’iu përgjigjur apelimit tonë do të thotë se s’kanë një ndërgjegje të pastër”, ka nënvizuar qartë Anjeli.

Është një frazë, e cila po tingëllon mjaftueshëm në ambientet futbollistike dhe shumë shpejt do të jetë thelbi i diskutimeve. Fjalët e Anjelit lidhen me apelimin që klubi torinez ka bërë para një viti, më 10 maj të 2010-ës, lidhur me kampionatin e sezonit 2005/2006.

Ky titull i është rrëmbyer Juventusit si pasojë e çështjes “Calciopoli” dhe i është dorëzuar Interit. 10 majin e këtij viti Juventusi publikoi një shënim në faqen zyrtare: “Kalimi i kohës nuk e ka dobësuar vëmendjen e shoqërisë për titullin e vjedhur, rreth të cilis më 10 maj të vitit të kaluar i kemi paraqitur dhe një ekspoze federatës.

Fakti është që kemi respekt ndaj autonomisë së organeve të drejtësisë sportive mirëpo duket se po abuzohet me përgjegjësinë në sytë e miliona tifozëve që prej kohësh presin një përgjigje të thjeshtë. Trajtimi i dy palëve duhet të bëhet gjithmonë në bazë të drejtësisë në çdo shtëpi, rregulli është virtyt i drejtësisë.”
/JUVENEWS.TK/

Udineze në Champions, Roma “OK”, Juvja jashtë


Barazimi me kuqezinjtë mjafton për friulanët. Lacio në Ligën e Europës. Interi e mbyll me fitore

Gjashtë vjet më vonë, Udineze ripërqafon Europën që ka rëndësi. Friulanët kualifikohen në turin paraeliminator të Ligës së Kampioneve pas barazimit në “Friuli” kundër Milanit. Kuqezinjtë i afrohen epërsisë me Boatengun dhe Kasanon.

or pjesa e dytë flet për friulanët: Amelia bën dy ndërhyrje vendimtare duke shpëtuar portën ndaj Di Natales e Sançezit, pastaj i pret një penallti Di Natales. Por bardhezinjtë festojnë, duke lënë Lacion në vend të pestë që vlen vetëm Ligën e Europës.

Të dyja skuadrat e mbyllin sezonin me pikë të barabarta, 66, por Udinezja kualifikohet në Champions, duke llogaritur ndeshjet direkte. Skuadra e Rejas fiton 4 2 me gola të Rokit, Zarates (dy herë) dhe me autogolin e Vives.

Pa ndonjë problem Roma fiton 3 1 kundër Sampdorias që ka rënë në B dhe arrin të paktën objektivin e fundit të një sezoni për t’u harruar: paraeliminatoret e Ligës së Europës. Verdhekuqtë pësojnë gol, por përmbysin gjithçka me Totin në pjesën e parë, Vuçiniçin dhe Borrielon në të dytën.

Në javën e fundit të Serisë A, Juventusi përshëndet publikun e tij me një barazim kundër Napolit. Skuadra e Del Nerit, në ndeshjen e tij të fundit nën drejtimin e bardhezinjve, pas dy traversave, kalon në disavantazh me Maxhion. Kielini barazon, por Lukareli shënon për Napolin. Në fund Matri shënon golin e barazimit.

Interi përshëndet publikun e tij me një fitore 3-1 ndaj Katanias. Për zikaltrit ishte një provë e mirë përpara finales së Kupës së Italisë, kundër Palermos në 29 maj. Pjesa e parë ka folur vetëm për Interin: Karzha godet traversën në minutën e 7-të, ndërsa Pacini ka kaluar në avantazh zikaltrit.

Në pjesën e dytë pati më tepër gjallëri: dyfishon Pacini, pas asistit të Militos dhe në të 66-tën ka qenë Nagatomo, ai që trefishoi. Siçilianët shkurtojnë me anë të Ledezmës, ndërsa në fund pati edhe një ovacion për argjentinasin, Samuel. Bari e mbyll me një buzëqeshje kampionatin e dobët e për t’u harruar.

Në ndeshjen e fundit, përpara se të rikthehen në Serinë B, bardhekuqtë shënuan një “poker” ndaj Bolonjës, e cila pati motivime për të përshëndetur publikun e saj me një fitore. Heroi i suksesit të puljezëve ka qenë 19-vjeçari Grandolfo, debutues në Serinë A që nga minuta e parë, madje duke shënuar një tripletë. “Pokeri” u plotësua nga Huzeklep.

Breshia përshëndet Serinë A me një barazim. Në një “Rigamonti” të braktisur dhe nën një klimë kontestimesh, “dallëndyshet” lenë një impakt pas barazimit 2-2 me Fiorentinën, në javën e fundit. Ekipi “viola” kaloi në epërsi me Vargas. Eder barazon pas një gabimi teksa përplasej Montolivo dhe Gulan.

Në pjesën e dytë Fiorentina kalon sërish në avantazh me anë të Çerçit, por Akardi barazon 3 minuta nga fundi i takimit. Në një “Marassi” të përfshirë nga festa, për të festuar rënien në Serinë B të rivalëve të qytetit, Sampdorias, Xhenoa nuk gabon. “Grifonët” vendosin “qershinë mbi tortë”, duke mposhtur 3-2 Çezenën.

Floro Floresit i mjaftojnë 16 minuta për të mbyllur llogaritë, me dopietën e tij. Xhenoa trefishon me anë të Palasios në fund të pjesës së parë. Në të dytën Çezena zgjohet. Bogdani shënon me 11-metërsh, ndërsa Himenez vetëm sa ngushton në të 86-tën. Një barazim për të mbyllur sezonin pa hidhërime dhe tashmë të gjithë me pushime. Kaljari dhe Parma, në një klimë totalisht të mbushur me agonizëm dhe tension, e mbyllin 1-1 ndeshjen e fundit të sezonit.

Përfundon në mënyrën më të keqe kampionati për Palermon, e cila në pritje të finales së Kupës së Italisë në Romë, dështon pikërisht përpara tifozëve të saj, kundër një Kievoje cinike dhe të paparashikueshme, duke humbur 1-3.
/JUVENEWS.TK/

Del Piero: Lojtarët janë të zhgënjyer po aq sa fansat


Kapiteni i Juventusit, Alessandro Del Piero, ka shprehur zhgënjimin e tij për sezonin 2010-2011, por shpreson se ata do të mund t’i përmirësojnë paraqitjet në sezonin e ardhshëm.

Biankonerët dështuan të kualifikohen për Europa League pavarësisht barazimit të djeshëm 2-2 ndaj Napolit në Torino.

“Shumë gjëra kanë shkuar keq dhe ne po paguajmë për këtë. Fansat janë të zhgënjyer? Ata janë po aq të zhgënjyer sa edhe ne. Rezultatet nuk kanë qenë ashtu siç kemi pritur. Vitin e ardhshëm ne do të fillojmë sërish duke menduar për këtë sezon, që nuk guxon të përsëritet”, ka thënë Del Piero.
/JUVENEWS.TK/

Juventusi favorit për Pirlon


Juventusi është ekipi favorit për të transferuar yllin e Milanit, Andrea Pirlo.

Një kalim te Juventusi është përfolur për tashmë disa muaj për Pirlon dhe me përfundimin e sezonit një lëvizje e tillë duket se është shumë afër realizimit.

“Një vendim final do të merret në disa ditët e ardhshme, por mendoj se Juventusi është ndër kandidatët kryesor. Ka ende disa detaje për të qartësuar, por besoj se Andrea Pirlo po shkon drejt Juventusit”, ka thënë agjenti i lojtarit, Tulio Tinti.

“Ne kurrë nuk i kemi diskutuar financat me Milanin sa i takon kontratës së re. Stimulimi i Pirlo dhe dëshira për një aventurë të re janë ato që e kanë bërë diferencën. Menaxheri i Milanit, Massimiliano Allegri, i ka bërë vlerësimet e tij dhe ne i kemi bërë tonat, por ne të gjithë kemi vepruar me qetësi”, ka thënë më tej Tinti.
/JUVENEWS.TK/

Juve jashtë Europës! Ikën Del Neri, fillon Epoka Conte


Juventusi është jashtë Europës. Barazimi i marr kundër Napolit nuk mjafton dhe kështu që bardhezinjtë do të jenë të impenjuar vetëm në kampionat dhe kupë Italie. Sfida me napoletanët ishte ndeshja e përshëndetjes së Del Neri-t, që pas pak ditësh do të zëvëndësohet nga Antonio Conte:

“Unë tek Atalanta?- përgjigjet tashmë ish-tekniku juventin - Jo, tani do të shkoj tek Ishujt Maldive… Ishte një viti shumë i ndërlikuar, me një fillim të caktuar, pastaj erdhën vështirësitë.

Është normale që të paguajë trajneri sepse është ai që drejton. Nevojitjej më shumë kohë sepse nuk është e mundur të ndryshosh dhe të fitosh menjëherë. Shpresoj që kjo të mund të jetë për mua një eksperiencë pozitive. Me mendjen më të qetë do të kishim arritur objektiva të mëdha”. /fcjuventus-news/

Del Piero për Juve Channel: “Kurrë më sezone të tilla”


Flet Alex Del Piero për mikrofonat e Juventus Channel pas barazimit 2-2 me Napolin për javën e fundit të Serie A

Alessandro cilat kanë qenë sipas jush gjërat pozitive dhe negative të këtij sezoni?
Është pak pyetje e gjatë. Sigurisht që rezultatet kanë kushtëzuar punën tonë sepse futbolli është kështu dhe s’kemi c’të shtojmë. Kusht do të fillojë sezonin e ardhshëm tek Juventus duhet të ketë vullnetin dhe bindjen e madhe për dhënë maksimumin sepse nuk duhet të përfundojmë më sezone negative si ky

Shkojmë tek stadiumi i ri. Le të rrisim shtyllat e stadiumit të ri sepse ju sot i keni goditur shumë mirë. Një mendim edhe për ndeshjen ndaj Manchester-t: ti do ndjesh vecanërisht, duke qenë shumë i lidhur me atë stadium ku ke dhuruar paraqitje të mrekullueshme.

Po do të jetë një miqësore e bukur, që do të nderojë një kampion si Neville, që ka dhënë shumë për ekipin e tij, një skuadër e lavdishme, që ka arritur rekorde kampionatesh në Angli dhe që është prej vitesh lider në Europe. Pa harruar stadiumin e mrekullueshëm. Shpresojmë që të shijojmë, të paktën atë mbrëmje. Për sa i përket diskutimit të shtyllave, nuk e di a mund të bëhet gjë. Do të jetë më mirë sikur të stërvitem që t’i godas më poshtë. /fcjuventus-news/

22 maj 2011

Juve jashtë Evrope


Përkundër barazimit pa gola ndaj Milanit, Udinese ka siguruar pozitën e katërt në tabelën e Serie A falë golaverazhit më të mirë se Lazio.

Java e fundit e Kampionatit italian ishte vendimtare për pozitën e katërt, për të cilën ishin në garë Udinese dhe Lazio.

Edhe pse kryeqytetasit shënuan fitore prej 4-2 si mysafir të Lecces, ata nuk arritën të sigurojnë Ligën e Kampionëve, pasi që me pikë të barabarta kualifikohet Udinese.

Ndërkohë, me rezultat prej 3-1, Roma e ka mposhtur Sampdorian për të siguruar pozitën e gjashtë në Serie A.

Nga ana tjetër, me barazim prej 2-2 ndaj Napolit, Juventusi e ka mbyllur me barazim këtë sezon zhgënjyes.

Pas xhiros së fundit të Kampionatit italian, kampioni Milan, së bashku me Interin dhe Napolin, kualifikohen direkt në Ligën e Kampionëve, derisa Udinese do të kërkojë kualifikimin për fazën grupore.

Lazio dhe Roma do të luajnë në Europa League, kurse Juventusi është jashtë Evrope.
/JUVENEWS.TK/

Super JuveNews Liga - Rezultatet e Javes 38


Përfundoj Edicioni i Tret i "Super JuveNews Liga", Ju mirpresim ne Edicionin e ri që fillon më 28/29 gusht 2011.

Java 38

Juventus - Napoli (2-2)
Udinese - AC Milan (0-0)
Aston Villa - Liverpool (1-0)
Newcastle - West Bromwich (3-0)
Deportivo La Coruna - Valencia (0-2)
Espanyol - Sevilla (2-3)
Paris Saint Germain - Lille (2-2)
Toulouse - Bordeaux (2-0)

Beslind Dragusha - 3 pike

Juventus - Napoli (1) jo
Udinese - AC Milan (x) po
Aston Villa - Liverpool (2) jo
Newcastle - West Bromwich (x) po
Deportivo La Coruna - Valencia (1) jo
Espanyol - Sevilla (x) jo
Paris Saint Germain - Lille (x) po
Toulouse - Bordeaux (2) jo

Labinot Ademi - 1 pike

Juventus - Napoli (1) jo
Udinese - AC Milan (1) jo
Aston Villa - Liverpool (2) jo
Newcastle - West Bromwich (1) jo
Deportivo La Coruna - Valencia (1) jo
Espanyol - Sevilla (2) po
Paris Saint Germain - Lille (2) jo
Toulouse - Bordeaux (x) jp

Endrit Mustafa - 2 pike

Juventus - Napoli (1) jo
Udinese - AC Milan (1) jo
Aston Villa - Liverpool (2) jo
Newcastle - West Bromwich (2) jo
Deportivo La Coruna - Valencia (1) jo
Espanyol - Sevilla (2) po
Paris Saint Germain - Lille (2) jo
Toulouse - Bordeaux (1) po

BesLind Kastrati - 1 pike

Juventus - Napoli (1) jo
Udinese - AC Milan (x) po
Aston Villa - Liverpool (2) jo
Newcastle - West Bromwich (1) jo
Deportivo La Coruna - Valencia (1) jo
Espanyol - Sevilla (1) jo
Paris Saint Germain - Lille (1) jo
Toulouse - Bordeaux (x) jo

TABELA

1.Milaim Rushiti 136 pik
2.Beslind Dragusha 123 pik
3.Beslind Kastrati 122 pik
4.Labinot Ademi 99 pik

5.Endrit Mustafa 95 pik
6.Genc Hoxhaxhiku 92 pik
7.Shkelzim Halimi 64 pik
8.Arjan Ramadani 51 pik
9.Valmir Zeqiri 27 pik
10.Adil Latifi 20 pik
11.Edmond Krasniqi 15 pik
12.Rilind Kastrati 13 pik
13.Bujamin Zeqiri 11 pik
14.Sevdaim Arifi 10 pik
15.Alban Manxhuka 1 pik
16.Ramadan Ademaj 0 pik


Fituest Deri me Tani:

2008-2009 Gzim Kodrolli
2009-2010 Beslind Kastrati
2010-2011 Milaim Rushiti

Juventus pas Ribery


Klubi nga Serie A, Juventusi është duke kërkuar ë të sjellë në skuadër një emër mjaft të njohur të futbollit Europian, bëhet fjalë për lojtarin e Bayern Munich, Franck Ribery.

Tuttosport shkruan se forma e mirë e Ribery me Bayernin në këtë sezon ka krijuar kaos te Zonja e Vjetër e cila menjëherë është hedhur në sulm për të siguruar shërbimet e tij.

Juventusi pati një sezon tepër të dobët dhe kështu Biankonerët janë duke u përgatitur për në sezonin tjeter ku pretendojnë të jenë ndër favoritët për të fituar Scudetton.
/JUVENEWS.TK/

Conte i lëkundur nga Juventusi


Antonio Conte ka folur hapur për atë se sa i ngazëllyer është që po lidhet me Juventusin, pas largimit të Luigi Del Nerit.

“Unë jam ende trajner i Sienës dhe nuk kam nënshkruar kontratë të re. Unë jam i kënaqur të jem i lidhur me një klub aq të madh si Juventusi”.

“Serie A dhe Serie B nuk ka mbaruar ende dhe për korrektësi është mirë për mua të konsiderohem trajner i Sienas deri në ndeshjen e fundit ndaj Albinoleffes”, u shpreh Conte.
/JUVENEWS.TK/

Konte: "Nuk kam firmosur akoma për Juventusin"


"Jam ende aktualisht trajner i Sienës, nuk kam firmosur ende asnjë kontratë të re dhe më jep shumë kënaqësi fakti që jam atashuar pranë një shoqërie të madhe siç është Juventusi". Antonio Konte, që është aktualisht kandidati kryesor për të zëvendësuar trajnerin Del Neri, ka saktësuar ndërkohë që ende nuk ka asgjë zyrtare dhe se gjithçka do të vendoset në ditët në vazhdim: "Për të qenë korrektë është e drejtë që unë të konsiderohem ende një trajner i Sienës deri në momentin që do të ketë përfunduar kampionati.

Ajo që do të ndodhë në fund të sezonit, do të shikohet shumë shpejt", është shprehur Konte. Nga ana tjetër trajneri i Milanit, Masiliano Alegri, ka folur edhe për Antonio Kasanon, që ka mbërritur në merkaton e janarit dhe ish-sulmuesi Sampdorias ka pasur shumë pak hapësira: "Të gjithë lojtarët që kanë qenë në grup në këtë vit kanë besimin maksimal të shoqërisë dhe besimin tim, sepse në të kundërt nuk do të ishin bërë pjesë e grupit. Këtë e tregon shumë qartë fakti që kanë luajtur të gjithë.

Është normale, që ka kompeticion në skuadra të mëdha dhe që duhet të bëj ndonjë zgjedhje. Është normale, që kush vendos të qendrojë mund të luajë, 1, 5, 10 ose 50 ndeshje. Më takon mua të bëj zgjedhjen e duhur dhe t'i bëj gati lojtarët në stërvitje për të qenë në gjendjen e tyre më të mirë. Asnjë shoqëri në botë nuk mund t'i garantojë një lojtari që do të luajë 50 ndeshje".
/JUVENEWS.TK/

Pirlo, kundër Udinezes do të jetë ndeshja e fundit me Milanin


Ndeshja kundër Udineses do të jetë edhe ndeshja e fundit për Andrea Pirlon me fanelën e Milanit: pas dhjetë vitesh në skuadrën kuqezi, mesfushori ka siguruar tashmë marrëveshjen me Juventusin për sezonin e ardhshëm.

"Andrea është një lojtar shumë i rëndësishëm, por ndonjëherë të ndodh të kryesh edhe zgjedhje, lojtari dhe shoqëria kanë kryer zgjedhjet e tyre dhe rrugët e secilit janë ndarë. ka deklaruar Alegri. Pirlo do të kryejë gjëra të mëdha te Juventusi. Për të ka qenë një vit shumë i vështirë, duke parë numrin e madh të dëmtimeve që ka pësuar dhe të cilat nuk i kanë dhënë mundësi të luajë në shumë ndeshje.

Deri në tetor, ka shtuar trajneri, kishte luajtur më shumë se të gjithë dhe nuk mund të thuhet, që ishte një lojtar te i cili nuk mund të besohej. Më pas, dëmtimet e kanë vendosur në vështirësi të mëdha". Përsa i përket zëvendësuesit të tij, Alegri mbetet i qetë dhe shprehet: "Do ta zëvendësojmë me një lojtar të rëndësishëm, nuk është e vërtetë që kërkoj lojtar më muskuloz. Do të thoja, që lojtarë klasi kemi.

Ne kërkojmë një lojtar funksional që të mbulojë vendin e lënë bosh nga një kampion si Andrea. E rëndësishme është që të jetë i zoti". Përsa i përket strategjive të merkatos së Juventusit, Alegri ka shpjeguar: "Nuk dëshirojmë të modifikojmë asgjë, me përjashtim të ndonjë ndeshjeje në të cilën kanë qenë tre mesfushorë qendre kemi luajtur gjithmonë me formacione sulmuese me dy sulmues, plus Boateng dhe Sedorf".

Por e ardhmja e holandezit është akoma e paqartë: do të qendrojë? Nëse do të largohet?

"Do të flasim me shoqërinë dhe me lojtarin, është shprehur trajneri. Me Klarens gjatë të gjithë vitit kemi pasur një marrëdhënie shumë të mirë. Të shikojmë se çfarë do të më thotë.

Asamoah?

Është duke u rritur shumë, ka kryer një kampionat shumë të mirë, ashtu si në sezonin e shkuar. Tani është te Udinese dhe preferoj të mos flas, nuk mund ta gjykojmë nga një ndeshje".
/JUVENEWS.TK/

Del Neri zyrtarizon lamtumirën nga Juventusi


Juventusi dhe Luixhi Del Neri i kanë thënë lamtumirë njëri-tjetrit. Për të zyrtarizuar ndryshimin në bankinën e bardhezinjve ka qenë vetë trajneri i friulanëve. "Juventusi ndryshon trajner. Isha i informuar për këtë. I uroj shumë fat dhe shumë suksese atij që do të mbërrijë këtu. Le të shpresojmë që të jetë zgjedhja e duhur dhe shpresoj, që të gjej edhe unë një zgjidhje: thuhet gjithmonë që kur mbyllet një derë hapet një tjetër më e madhe", është shprehur trajneri. Pas pak ditësh do të ndodhë në këtë mënyrë edhe zyrtarizimi i Antonio Kontes.

"Kur jam informuar për këtë vendim? Të mërkurën, më falni të martën. Nuk e kujtoj mirë, shpjegon përsëri trajneri bardhezi që në sezonin e ardhshëm mund të drejtojë Atalantën. Nuk ndihem përgjegjësi kryesor, jam një njeri që punoj për shoqërinë dhe është shoqëria ajo që duhet të vendosë, nëse duhet të shkojmë sëbashku përpara ose duhet të ndryshojë diçka. Çdo kush duhet të jetë i lirë për të vendosur se çfarë është më e drejtë. Një humbje personale? Absolutisht jo". Del Neri vazhdon më tej: "Nuk ndodh që të jap një votë, shprehet trajneri ndaj gazetarëve që i kanë kërkuar të japë një votë për sezonin e tij. Di të jap gjithmonë ndonjë gjykim: kemi punuar në maksimumin tonë.

E rëndësishme është të jemi në vend me koshiencën tonë", është shprehur ai, duke sintetizuar eksperiencën e tij. Një Del Neri që nuk ndihet aspak njeriu kryesor për dështimin e Juventusit në këtë sezon: "Fajtori kryesor? Jo, jo absolutisht. Jam një njeri që punoj për shoqërinë dhe shoqëria ka vendosur nëse do të vazhdojë me mua ose do të ndryshojë trajner. Çdo kush duhet të jetë i lirë të vendosë vetë se çfarë është më e drejtë të bëhet". Del Neri nuk ka dashur as të komentojë fjalët e ashpra që janë lëshuar një javë më parë nga presidenti Andrea Anjeli ndaj lojtarëve të rinj dhe të vjetër, që ndodhen tek Juventusi aktual: "Çdo njeri është i lirë të shprehë plotësisht hapur atë që mendon, ka shtuar trajneri bardhezi. Unë nuk jam këtu për të gjykuar atë që shprehin të tjerët për skuadrën.

Kthehem të përsëris diçka të rëndësishme, fondamentale: ndryshimet e mëdha sjellin dhe imponojnë edhe sezone të tilla. Mund të ndodhë që të gjesh përballë vështirësi të mëdha, por ishte parashikuar deri diku një gjendje e tillë në këtë sezon. Mund të ndodhë. Nuk mendoj që dikush mund t'i lejojë vetes luksin për të ndryshuar gjysmën e skuadrës dhe të arrijë rezultate njëlloj me një grup që është ndërtuar dhe punon bashkë prej 3-4 sezonesh. Për këtë jam plotësisht i bindur. Strukturat e mëdha kanë nevojë për një kohë, që të arrijnë gjendjen e tyre më të mirë. Është e qartë, ndërkohë që Juventusi nuk ka aspak kohë për të pritur", ka përfunduar konferencën e tij të fundit për shtyp si trajner i Juventusit, Luixhi Del Neri.
/JUVENEWS.TK/

Boban: Pirlo më i mirë se Xavi e Iniesta


Në një intervistë të gjatë për të përditshmen italiane ‘Tuttosport’, Zvonimir Boban ka folur për Andrea Pirlon, i cili do të transferohet në Juventus.

Legjenda e futbollit kroat e ka lavdëruar mesfushorin italian, për aftësitë e tij të padiskutueshme.

“Kur është në gjendje të mirë, Pirlo është një lojtar unik. Për ritmin dhe vizionin e lojës, nuk ka shokë në botë. E di gjithmonë se kur duhet të luajë me topa të shkurtër ose të gjatë. As dy lojtarët e mëdhenj si Xavi e Iniesta nuk e kanë ndjeshmërinë e futbollit që e posedon Pirlo”, tha ish futbollisti i Milanit.
/JUVENEWS.TK/

Rezultatet: Juventus vs Napoli


21.11.1926 Campionato a gironi Napoli-Juventus 0-3 V
06.03.1927 Campionato a gironi Juventus-Napoli 8-0 V
23.12.1928 Campionato a gironi Juventus-Napoli 3-1 V
19.05.1929 Campionato a gironi Napoli-Juventus 1-0 S
06.10.1929 Campionato Juventus-Napoli 3-2 V
23.02.1930 Campionato Napoli-Juventus 2-2 P
23.11.1930 Campionato Juventus-Napoli 1-2 S
03.05.1931 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
27.09.1931 Campionato Juventus-Napoli 5-3 V
07.02.1932 Campionato Napoli-Juventus 2-0 S
02.10.1932 Campionato Napoli-Juventus 1-0 S
05.03.1933 Campionato Juventus-Napoli 3-0 V
01.11.1933 Campionato Napoli-Juventus 2-0 S
11.03.1934 Campionato Juventus-Napoli 2-0 V
07.10.1934 Campionato Juventus-Napoli 2-1 V
24.02.1935 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
15.12.1935 Campionato Napoli-Juventus 0-1 V
12.04.1936 Campionato Juventus-Napoli 2-2 P
27.09.1936 Campionato Napoli-Juventus 0-1 V
31.01.1937 Campionato Juventus-Napoli 2-0 V
06.05.1937 Coppa Italia Napoli-Juventus 2-1 S
10.10.1937 Campionato Juventus-Napoli 2-1 V
13.02.1938 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
09.10.1938 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
19.02.1939 Campionato Napoli-Juventus 4-1 S
07.01.1940 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
26.05.1940 Campionato Juventus-Napoli 2-1 V
27.10.1940 Campionato Napoli-Juventus 2-2 P
16.02.1941 Campionato Juventus-Napoli 0-0 P
25.01.1942 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
07.06.1942 Campionato Napoli-Juventus 4-1 S
09.06.1946 Campionato a gironi Juventus-Napoli 6-0 V
28.07.1946 Campionato a gironi Napoli-Juventus 1-1 P
27.10.1946 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
23.03.1947 Campionato Napoli-Juventus 3-3 P
16.11.1947 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
21.04.1948 Campionato Juventus-Napoli 1-3 S
05.11.1950 Campionato Juventus-Napoli 3-2 V
18.03.1951 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
30.12.1951 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
25.05.1952 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
18.01.1953 Campionato Napoli-Juventus 3-2 S
31.05.1953 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
17.01.1954 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
30.05.1954 Campionato Juventus-Napoli 3-2 V
31.10.1954 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
20.03.1955 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
04.12.1955 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
15.04.1956 Campionato Juventus-Napoli 0-1 S
23.12.1956 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
28.04.1957 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
24.11.1957 Campionato Juventus-Napoli 1-3 S
20.04.1958 Campionato Napoli-Juventus 4-3 S
12.10.1958 Campionato Juventus-Napoli 2-0 V
22.02.1959 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
06.12.1959 Campionato Napoli-Juventus 2-1 S
17.04.1960 Campionato Juventus-Napoli 4-2 V
15.01.1961 Campionato Juventus-Napoli 2-2 P
21.05.1961 Campionato Napoli-Juventus 0-4 V
04.11.1962 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
17.03.1963 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
19.09.1965 Campionato Juventus-Napoli 0-0 P
06.02.1966 Campionato Napoli-Juventus 1-0 S
20.11.1966 Campionato Napoli-Juventus 0-1 V
02.04.1967 Campionato Juventus-Napoli 2-0 V
09.12.1967 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
31.03.1968 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
01.12.1968 Campionato Napoli-Juventus 2-1 S
06.04.1969 Campionato Juventus-Napoli 2-0 V
09.11.1969 Campionato Napoli-Juventus 1-0 S
08.03.1970 Campionato Juventus-Napoli 0-0 P
08.11.1970 Campionato Napoli-Juventus 1-0 S
07.03.1971 Campionato Juventus-Napoli 4-1 V
28.11.1971 Campionato Juventus-Napoli 2-2 P
19.03.1972 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
19.11.1972 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
17.03.1973 Campionato Juventus-Napoli 0-0 P
14.10.1973 Campionato Napoli-Juventus 2-0 S
10.02.1974 Campionato Juventus-Napoli 4-1 V
15.12.1974 Campionato Napoli-Juventus 2-6 V
06.04.1975 Campionato Juventus-Napoli 2-1 V
04.01.1976 Campionato Juventus-Napoli 2-1 V
18.04.1976 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
09.01.1977 Campionato Napoli-Juventus 0-2 V
30.04.1977 Campionato Juventus-Napoli 2-1 V
18.09.1977 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
05.02.1978 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
14.05.1978 Coppa Italia Napoli-Juventus 5-0 S
28.05.1978 Coppa Italia Juventus-Napoli 1-0 V
12.11.1978 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
18.03.1979 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
28.10.1979 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
02.03.1980 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
25.01.1981 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
17.05.1981 Campionato Napoli-Juventus 0-1 V
10.01.1982 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
09.05.1982 Campionato Juventus-Napoli 0-0 P
03.10.1982 Campionato Juventus-Napoli 3-0 V
06.02.1983 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
25.09.1983 Campionato Juventus-Napoli 2-0 V
29.01.1984 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
23.12.1984 Campionato Juventus-Napoli 2-0 V
05.05.1985 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
03.11.1985 Campionato Napoli-Juventus 1-0 S
09.03.1986 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
09.11.1986 Campionato Juventus-Napoli 1-3 S
29.03.1987 Campionato Napoli-Juventus 2-1 S
13.12.1987 Campionato Napoli-Juventus 2-1 S
17.04.1988 Campionato Juventus-Napoli 3-1 V
20.11.1988 Campionato Juventus-Napoli 3-5 S
01.03.1989 Coppa UEFA Juventus-Napoli 2-0 V
15.03.1989 Coppa UEFA Napoli-Juventus 3-0 S
01.04.1989 Campionato Napoli-Juventus 2-4 V
26.11.1989 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
25.03.1990 Campionato Napoli-Juventus 3-1 S
01.09.1990 Supercoppa Italiana Napoli-Juventus 5-1 S
06.01.1991 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
12.05.1991 Campionato Napoli-Juventus 1-1 P
20.10.1991 Campionato Napoli-Juventus 0-1 V
08.03.1992 Campionato Juventus-Napoli 3-1 V
04.10.1992 Campionato Napoli-Juventus 2-3 V
07.03.1993 Campionato Juventus-Napoli 4-3 V
05.12.1993 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
10.04.1994 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
18.09.1994 Campionato Napoli-Juventus 0-2 V
19.02.1995 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
01.10.1995 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
18.02.1996 Campionato Napoli-Juventus 0-1 V
03.11.1996 Campionato Juventus-Napoli 1-1 P
23.03.1997 Campionato Napoli-Juventus 0-0 P
09.11.1997 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
14.03.1998 Campionato Juventus-Napoli 2-2 P
01.12.1999 Coppa Italia Napoli-Juventus 1-3 V
16.12.1999 Coppa Italia Juventus-Napoli 1-0 V
30.09.2000 Campionato Napoli-Juventus 1-2 V
11.02.2001 Campionato Juventus-Napoli 3-0 V
27.08.2006 Coppa Italia Napoli-Juventus 3-3 P
06.11.2006 Campionato di serie B Napoli-Juventus 1-1 P
10.04.2007 Campionato di serie B Juventus-Napoli 2-0 V
27.10.2007 Campionato Napoli-Juventus 3-1 S
16.03.2008 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
18.10.2008 Campionato Napoli-Juventus 2-1 S
04.02.2009 Coppa Italia Juventus-Napoli 0-0 P
28.02.2009 Campionato Juventus-Napoli 1-0 V
31.10.2009 Campionato Juventus-Napoli 2-3 S
13.01.2010 Coppa Italia Juventus-Napoli 3-0 V
25.03.2010 Campionato Napoli-Juventus 3-1 S
09.01.2011 Campionato Napoli-Juventus 3-0 S

/JUVENEWS.TK/

Të ftuarit: Juventus vs Napoli


1 Buffon
3 Chiellini
7 Salihamidzic
8 Marchisio
10 Del Piero
13 Manninger
14 Aquilani
15 Barzagli
17 Traore
19 Bonucci
20 Toni
23 Pepe
25 Martinez
27 Krasic
29 De Ceglie
30 Storari
32 Matri
36 Giandonato
37 Boniperti
43 Sorensen

Formacionet e mundshme:

Juventus (4-4-2): Buffon; Sorensen, Barzagli, Chiellini, De Ceglie; Pepe, Marchisio, Aquilani, Krasic; Matri, Del Piero

Napoli (3-4-1-2): De Sanctis; Campagnaro, Cannavaro, Ruiz; Maggio, Gargano, Yebda, Dossena; Mascara; Hamsik, Lavezzi

/JUVENEWS.TK/

Alegri “zyrtarizon” Pirlon te Juventusi


Në prag të ndeshjes në Udine, trajneri kuqezi kërkon ta mbyllë mirë sezonin: Asnjë dhuratë në “Friuli”

“Nuk do të shkojmë në Udine për të pushuar. Ata janë shumë të motivuar, por ne jemi Milani dhe nuk mund të bëjmë figurë të shëmtuar”. Masimiliano Alegri flet për ndeshjen që kuqezinjtë do të luajnë sot në mbrëmje në “Friuli” dhe më pas kthehet të flasë për temën më të nxehtë, atë të rinovimeve.

Trajneri i Milanit nuk ka ndërmend t’i bëjë asnjë dhuratë Udinezes, së cilës i mjafton vetëm një pikë për të siguruar kualifikimin në Champions: “Nuk kemi asgjë për të humbur, duhet të luajmë një ndeshje të mirë. Ata do të jenë më të motivuar se ne, por ne jemi Milani dhe nuk mund t’i lejojmë vetes të bëjmë figura të shëmtuara. Barazimi 4-4 i fazës së parë? Udineze është vënë në vështirësi, ne krijuam shumë raste në pjesën e dytë. Kanë lojtarë të rëndësishëm si Di Natale, Sançez, Inler dhe Zapata. Asamoah? Eshtë një lojtar i mirë, preferoj të mos flas për këtë”.

Alegri i është përgjigjur në këtë mënyrë atyre që e kanë pyetur në lidhje me largimin e Andrea Pirlos: “Juventusi ka bërë një blerje të madhe, është një lojtar i mrekullueshëm. Ka qenë një zgjedhje e pranuar nga të gjitha palët dhe për këtë arsye rrugët tona janë ndarë, te Juvja do të bëjë gjëra të mëdha”.

Për sa i takon rinovimit të Sedorfit, situata nuk është akoma e qartë: “Me Klarenc nuk kam folur akoma, do të pres fundin e kampionatit. Duke parë marrëdhënien që kam me të gjithë, do t’i përgjigjem të gjitha pyetjeve që Sedorf do të më bëjë. Kur të flas me të do t’ju them se çfarë më ka thënë”.

Tekniku kuqezi ka folur edhe për lojtarët që kanë luajtur më pak në këtë sezon dhe për përdorimin e rotacionit, që në një sezon të gjatë është i detyrueshëm: “Të gjithë lojtarët që luajtën në këtë vit kanë besimin tim të plotë dhe të klubit. Kur je pjesë e një skuadre ka gjithmonë konkurrencë, dhe kur je te Milani një lojtar duhet ta dijë mirë se mund të luajë vetëm një numër të caktuar ndeshjesh. Asnjë klub në botë nuk mund t’i garantojë një lojtari të luajë 50 ndeshje në sezon. Tiago Silvës dhe Abiatit nuk i kam thënë se do të luajnë 60 ndeshje në sezonin e ardhshëm. Të njëjtin diskutim bëra edhe me Gatuzon në fillim të sezonit kur donte të largohej. Edhe Flamini ishte një lojtar stoli dhe sot është një nga ata që ka luajtur më shumë. Edhe Jepes shkonte në tribunë, tani është pjesë e formacionit titullar”.

Në fund Alegri ka bërë një krahasim midis brazilianit Tiago Silva dhe kapitenit legjendar të Milanit, Franko Barezi: “Franko ka qenë një kampion në gjithçka. Tiago është përmirësuar shumë, ka të gjitha karakteristikat për t’u bërë një lider i kësaj skuadre”.
/JUVENEWS.TK/

Del Neri njofton shkarkimin si trajner


Juventusi dhe Del Neri i kanë thënë lamtumirë njëri-tjetrit. Zyrtarizimi ka ardhur nga vetë tekniku.

“Juventusi do të ndryshojë trajner. Isha informuar për këtë. I uroj fat atij që do të marrë vendin tim. Shpresojmë të jetë zgjedhja e duhur dhe shpresoj që edhe unë të gjej një zgjidhje: thuhet gjithmonë se kur mbyllet një derë hapet një tjetër më e madhe”, ka thënë Del Neri.

Kështu, mbas pak ditësh pritet të prezantohet Antonio Konte në drejtim të bardhezinjve.

“Kur jam informuar për këtë? Të martën ose të mërkurën. Nuk e mbaj mend, - ka shpjeguar trajneri aktual i Juves. - Nuk ndihem fajtor, jam një njeri që punoj për klubin dhe është klubi që duhet të vendosë nëse do të vazhdojë përpara me mua apo të ndryshojë. Secili duhet të jetë i lirë të vendosë se çfarë është më e drejtë. Humbje personale? Absolutisht jo”.
/JUVENEWS.TK/

Sfida e Kontes: Gati të fitoj edhe në A!


Ish-kapiteni pret zyrtarizimin te klubi torinez, edhe pse pranon: Jam akoma trajner i Sienës

Fjalën Juventus nuk e përmend kurrë, sepse, siç ka sqaruar edhe vetë ai: “Jam akoma trajner i Sienës, nuk kam nënshkruar akoma një kontratë të re me asnjë klub tjetër”.

Antonio Konte, më pas, ka pranuar: “Më vjen mirë që emri përmendet në krah të një klubi të madh si Juventusi”, por pret zyrtarizimin, që tashmë duhet të vijë brenda orëve në vazhdim.

Por është gati për aventurën e re: “Kam fituar dy kampionate në Serinë B dhe kam fituar shumë eksperiencë. Nëse di të stërvisësh një skuadër mund të fitosh në Serinë A ashtu si Serinë B”, ka thënë ish-kapiteni i “Zonjës së Vjetër”.

Me këto fjalë, Konte, duket sikur ka lëshuar sfidën e tij, që më pas është sfida e gjithë Juventusit. Ngjyrat bardhezi ai i ka brenda vetes, siç ka thënë presidenti i tij aktual Mexaroma, i mban nën këmishë.

Për këtë arsye Konte e mban të kaluarën e tij gjithmonë përpara, sikur të ishte një kartvizitë: “Vitet e shumta të kaluara te Juventusi më kanë dhënë mentalitetin e fituesit. Nëse jam gati për një skuadër të madhe? Mund të them se kam lindur gati”, ka thënë ai.

“Mua më pëlqen të fitoj, për këtë nuk ka asnjë dyshim. Kam fituar dy kampionate në Serinë B dhe kjo për mua përbën një bagazh të madh eksperience. Më pas me Juven kam fituar shumë si lojtar dhe kjo sigurisht më ka ndihmuar për t’u përballur në mënyrën e duhur me gjërat në karrierën time dhe për të gjetur një rrugë për të dalë nga situatat delikate”.

Në fund, Konte ka bërë një koment edhe për aventurën e tij te Siena, skuadër të cilën ka arritur ta rikthejë në Serinë A pas rënies së vitit të kaluar nga kategoria: “Ka qenë një vit i rëndësishëm për mua. Kam fituar akoma më shumë eksperiencë si trajner. Vinim nga një vit i vështirë, pas rënies nga kategoria, por kemi ditur të reagojmë në mënyrën e duhur, edhe pse nuk ka qenë e lehtë. E gjithë skuadra ka bërë një punë të shkëlqyer. Dua të falënderoj presidentin që më ka dhënë shumë”, ka përfunduar Konte.

419 ndeshjet me fanellën e Juventusit dhe 44 gola për Antonio Konten, që ka luajtur në Torino nga 1991 deri në 2004-ën.

5 kupat me Juventusin: më të rëndësishmet, Championsi në ‘96, UEFA në ‘93 dhe Superkupa, Kupa Interkontinentale në ‘96 dhe 5 tituj.

2 kampionatet e fituara në B, me Barin në 2009-ën dhe ky me Sienën. Një rënie me Arecon në C1 dhe 13 ndeshje me 13 pikë me Atalantën.
/JUVENEWS.TK/

Fiorentina i lëshon ultimatum Montolivos


Trajneri Mihajlloviç i kërkon mesfushorit të marrë një vendim për të ardhmen. Edhe Frei e Santana drejt largimit

Pakënaqësi në shtëpinë vjollcë. Fiorentina, që vjen nga një kampionat në tranzicion, duhet të përballet me një çmobilizim gati të paralajmëruar. Klubi, në fakt, ka vendosur të mos rinovojë kontratën e Santanës. Mutu do të largohet.

Ndër të tjera, Mihajlloviç e ka sqaruar situatën në lidhje me portierin titullar: “Frei? Për mua është Neto portieri i së ardhmes”. Trajneri i ka dhënë edhe një ultimatum Montolivos: “Ka njëzet ditë kohë për të vendosur se çfarë do të bëjë”.

Një tërmet i vërtetë po bie këto ditë te klubi toskan. Çështja e parë ka të bëjë me Santanën: mesfushori argjentinas ka dhënë sinjale të mira në këtë sezon, por Korvino dhe Dela Vale kanë vendosur të mos ia rinovojnë kontratën.

Tifozëve nuk u ka pëlqyer kjo gjë: “Pas Ujfalusit tani Santana, një tjetër vendim i palogjikshëm”. Kështu është shkruar në një banderolë të ekspozuar nga një grup tifozësh në stadiumin “Franki”. Ujfalusi, edhe ai afër skadencës së kontratës, ka zgjedhur Ateltikon e Madridit për t’u rigjeneruar.

Nuk ka mbaruar me kaq. Mutu, pas shumë nazeve, do të largohet nga Firence në fundin e sezonit. E njëjta gjë mund të ndodhë edhe me Frein e Montolivon. Portieri, për shkak të një dëmtimi serioz, i ka lënë vendin polakut Boruc. Por, pas rikthimit të tij ka luajtur vetëm një ndeshje si titullar dhe ka bërë shumë deklarata që klubit vjollcë nuk i kanë pëlqyer.

Me sa duket as Mihajlloviçit: “Frei? Ka bërë historinë e Fiorentinës, është një portieri i madh, - ka thënë trajneri serb. -Por portieri i së ardhmes është Neto, më pëlqen shumë”.

Një ftesë e qartë për Frein që të kërkojë një skuadër tjetër. Ashtu si për kapitenin Montolivo, që nuk ka pranuar të nënshkruajë kontratën e re (deri në 2016-ën): “Ka ardhur momenti që Montolivo të marrë një vendim. Të thotë po ose jo, - ka shpjeguar Mihajlloviç, - duhet ta dimë për të programuar sezonin me ose pa të, nuk mund të presim vendimin e Rikardos për më shumë se 15-20 ditë. Thotë se ka dyshime në lidhje me programin e klubit, por nuk ka asgjë për të pasur dyshime. Objektivi ynë është të arrijmë midis 5-7 skuadrave më të mira në Itali”.
/JUVENEWS.TK/

Juventus-Napoli, shumë 1-0 në stadiumin tonë


Rezultati më i shpeshtë në historinë e Juventus-Napoli është 1-0, i verifikuar plot 12 herë gjatë përballjeve mes këtyre skuadrave në Serie A.

Ja edhe lista e matchëinner-save: në 1938-1939 Defilippis; në 1946-1947 Piola; në 1956-1957 suedezi Hamrin; në 1963-1964 Miranda; në 1977-1978 Boninsegna.

Vitin në vazhdim golashënuesi është Tardelli dhe vitin Scirea. Në vitin 1990-1991 shënon Casiraghi; në 1993-1994 shënon ish-napoletani Ciro Ferrara pas një krosimi të Fortunato; në 1994-1995 shënon Ravanelli.

Në dy kampinatet e drejtuar nga Ranieri, bardhezinjtë fitojnë me gola të Iaquinta në 2007-2008 dhe “Principino” Marchisio-s në 2008-2009. /fcjuventus-news/

Lojtarë të mëdhenj gati për eksodin


Shumë lojtarë vijnë, por shumë lojtarë ikin. Eksodi veror po nis dhe në muajt në vijim të gjithë skuadrat e mëdha do të përshëndesin disa lojtarë të mëdhenj.

E nisim me kapionët e Italisë të cilët përshëndesin pas 10 vjetësh Andrea Pirlo-n, i destinuar tek Juventus. Por në Via Turati, po bëjnë gati valixhet edhe Seedorf dhe Cassano.

Mes Qershorit dhe Gushtit edhe kampionët e botës bëhen gati të ndërrojnë fytyrë. Inter kërkon të kapitalizojë për të blerë lojtarë të rinj. Flitet për largim të mundshëm të Sneijder, Julio Cesar, Maicon dhe Milito.

Revolucioni i rradhës edhe në Corso Galileo Ferraris ku drejtuesit po përgatiten të krijojnë një dream team. Të sakrifikuarit mund të jenë Buffon( edhe pse së fundmi është shprehur dëshira për të qëndruar), Felipe Melo, Amauri dhe Iaquinta. Paratë e këtyre lojtarëve do t’i shtohen buxhetit prej 120 mln euro për të sjellë kampionë të afirmuar.
/fcjuventus-news/

21 maj 2011

Juventus shkarkon Del Nerin


Juventus ka shkarkuar Luigi Del Nerin nga posti i trajnerit dhe ai do të largohet të dielën pas ndeshjes së xhiros së fundit në Serie A kundër Napolit, është bërë e ditur të shtunën.

“Klubi më ka njoftuar për vendimin e tyre më herët gjatë javës” tha Del Neri gjatë një konference për shtyp.

Juventus ka kaluar sezonin e dytë të njëpasnjëshëm pa u kualifikuar në Ligën e Kampionëve dhe aktualisht gjenden në pozitën e shtatë në Serie A.

Ish mesfushori i Juventusit, trajneri aktual i Sienas, Antonio Conte është favorit për të marr drejtimin e ekipit.
/JUVENEWS.TK/

Vjen Pirlo tek Juve, largohet Del Neri


Trajneri i Juventusit, Luigi Den Neri e ka konfirmuar largimin e tij nga drejtimi i skuadrës. Në një konferencë për shtyp ai ka thënë se po largohet nga Juve dhe tashmë një trajneri i ri do ta zëvendësoj atë. "Erdha me ambicie e pritje të mëdha në krye të ekipit, por gjërat shkuan si shkuan. Drejtuesit ma treguan zgjidhjen e tyre të mërkurën, një derë është mbyllur për mua por shpresoj të hapet një tjetër" ka thënë Del Neri duke shtuar se e ka pranuar vendimin e drejtuesve të Juventusit.

Më tej, Del Neri ka shpjeguar se është munduar të bëjë gjithcka dhe ta jap më të mirën për ekipin, porr megjithë blerjet në gjysmësezon, skuadra nuk arriti më shumë se kaq. Juventus ka planifikuar ti shpenzoj 100 milionë euro këtë vit dhe është në kërim të ndryshimit të ekipit. Zonja e Vjetër nga Torino është gati ti siguroj shërbimet e mesfushorit të Milanit, Andrea Pirlo. I pari që e ka vlerësuar blerjen e mundshme të Juventusit është trajneri i Milanit, Massimo Allegri.
/JUVENEWS.TK/

Bastos në Juventus në 10 ditët e ardhshme


Agjenti i lojtarit të Lyonit, Michel Bastos ka thënë se klienti i tij do të transferohet te Zonja e Vjetër në dhjetë ditët e ardhshme.

“është një lajm i mirë në këtë pikë, unë mendoj se Bastos do të bëhet lojtari i Juventusit. Në dhjetë ditët e ardhshme do të ketë të re rreth këtij transferimi”, tha agjenti i lojtarit për Tuttosport.

Juventusi nuk ka arritur të kualifikohet për në Ligën e Kampionëve këtë sezon dhe tani është duke shikuar të përforcoj skuadrën që në sezonin e ardhshëm të jetë pretedent kryesor për të fituar Serie A dhe të jetë mjaft i rrezikshëm në Ligën e Kampionëve.
/JUVENEWS.TK/

Del Neri: Do të largohem nga Juventusi


Trajneri i Juventusit, Luigi Del Neri ka konfirmuar se ndeshja e të dielës ndaj Napolit do të jetë e fundit për të si trajner i Zonjës së Vjetër.

“Sezonin e ardhshëm, Juventusi do të ketë trajner të ri, klubi ma kumtoi të mërkurën vendimin”.

“Unë e pranoj këtë zgjidhje, e ripërsëris, do të doja të kem qëndruar. Juventusi nuk ka kohë për të pritur për ndryshime ose për ngritje graduale. Sa për mua, kur një derë mbyllet, shpresoj që një tjetër e madhe të hapet”, theksoi Del Neri.

Spekulimet për trajnerin e ri të Juventusit kanë filluar që moti, me ish-kapitenin Antonio Conten si favorit për të marrë nën drejtim Zonjën e Vjetër.
/JUVENEWS.TK/

Mancini: Juventusi nuk e ka kërkuar kurrë Balotellin


Trajneri i Manchester City Roberto Mancini ka mohur gjithçka se ka pasur një interesim të Zonjës së Vjetër për Mario Balotellin gjatë këtij sezoni dhe ai mohon gjithçka se do të ketë ndonjë interesim në merkato.

Siaps shtypit Italian thuhej se Juventusi dhe Balotelli ishin shumë pranë njëri-tjetrit dhe mendohej se do të kishte ndonjë marrëveshje ndërmjet tyre, por Mancini ka mohuar gjithçka rreht kësaj polemike.
/JUVENEWS.TK/

Alegri: Unë vendosa për largimin e Pirlos


Alegri, ashtu sikurse e gjithë skuadra ishte e pranishme në lamtumirën e Andrea Pirlos, në fushën e gjelbër të “Milanelos”.

Trajneri livornez, sivjet ka ndërtuar një skuadër, e cila nuk kishte nevojë për shërbimet e Pirlos, pasi mesfusha muskulore i ofron atij më shumë siguri, gjë që e pranon edhe vete. “Divorci me Pirlon ka qenë për arsye teknike, ashtu siç ka theksuar edhe vetë futbollisti.

Unë kam pasur një bisedë me administratorin Galiani, me të cilin kam ndarë logjikën time të ndërtimit të skuadrës së ardhshme”.
/JUVENEWS.TK/

Mancini: Nuk e refuzova unë Juventus


Trajneri i Manchester City, Roberto Mancini ka përgënjeshtruar zërat se ka refuzuar ofertën për drejtimin e klubit italian, Juventus.

“Nuk jam unë ai që i kam thënë jo Juve-s, thjesht nuk më kanë kërkuar asnjëherë”, ka deklaruar Mancini, duke theksuar se për momentin dëshiron të qëndrojë tek City.

“Dua të qëndroj tek City për të ndërtuar të ardhmen, do të ishte një marrëzi të nisja gjithcka nga fillimi diku tjetër”, është shprehur tekniku italian.

Për të njëjtin motiv, ka shtuar ai, bosi rus Roman Abramovich do të bënte një gabim të madh nëse do të largonte Carlo Ancelotti-n.
/JUVENEWS.TK/

David Trazege i bashkohet Henrit tek Red Bulls?


Raporte nga Franca bëjnë me dije se David Trazege lidhet me një kalim të mundshëm tek Nju Jork Red Bulls, në SHBA.

Në rast se realizohet transferua drejt Nju Jorkut, David Trazege do të gjente atje ish-shokun e tij të kombëtares franceze, Tierri Henri.

Radioja franceze “RMC” raportoi se 33-vjeçari do të largohet nga klubi spanjoll i Herkules-it. Ndërkohë që edhe agjenti i lojtarit, Antonio Kaliendo ka konfirmuar interesimin e Nju Jork Red Bulls.

Raporte të ngjashme ka pasur edhe verën e kaluar. Nuk është e qartë se pse Red Bulls kërkojnë Trazege duke qenë se ata tashmë kanë sulmues si Juan Agudelo, Luke Rodgers dhe Henri, thekson radioja “RMC”.
/JUVENEWS.TK/

Serie A : Di Natale - Sances si Del Piero - Trezeguet


Dyshja e Udinezes është një gol larg rekordit të dyshes së Juves, Del Piero-Trezege

Di Natale e Sançez si Del Piero dhe Trezeget. Dyshja friulane është një hap larg arritjes së dyshes historike juventine, dy sulmuesit që kanë bërë të ëndërrojnë tifozët bardhezinj gjatë 10-vjeçarit të fundit. Në sezonin 2007/08, Aleks dhe David, gjithmonë ata, shënuan në total 41 gola. Një rekord që kur Seria A ka 20 skuadra. 21 kapiteni, 20 francezi. Ka qenë sezoni i rikthimit të “Zonjës së Vjetër” në Serinë A.

Juvja në fund e ka mbyllur kampionatin në vendin e tretë në Champions, me golashënuesin më të mirë të kampionatit (Del Pieron) dhe zëvendësin e tij (Trezege). Dëshira e tyre ishte ta mbyllnim sezonin me të njëjtin numër golash. Ndeshja e fundit para pushimeve ishte kundër Sampdorias.

Kapiteni, që shënoi disa minuta më parë, ka fituar një penallti dhe ia ka lënë Davidit. Barazim, më pas një penallti e dytë ia dorëzoi spektrin e golashënuesit më të mirë Del Pieros. Një sezon që tani duket shumë i largët për tifozët bardhezinj. Tani në luftë për atë Champions është Udineze, Totos dhe Ninjos.

Një dyshe e ndryshme nga ajo a e bardhezinjve torinezë. Detyra të ndryshme. Njëri ndihmon, tjetri realizon. Diferenca është e madhe: 28 gola për italianin, “vetëm” 12 për kilianin. Nëse do të shënojnë një gol kundër Milanit do të kapnin dyshen juventine. “Çiftet e golit” të Serisë A janë shumë larg këtij rekordi.

Të vetmit që i afrohen janë Kavani dhe Hamsik. Një dyshe e papritur që realizoi 37 gola në total, 26 për sulmuesin uruguajan dhe 11 për mesfushorin sllovak. Këtu ndikon sezoni jo shumë i mirë i Lavecit me vetëm 6 gola. Por me Kavanin të skualifikuar duket e vështirë që Hamsik i vetëm të mund të shënojë 4 gola, pikërisht kundër Juves. Më pas, të shkëputur vijnë milanistët.

Për ta çështja ndryshon. Në Milano shënohet shumë, dhe gëzimi i golit ndahet në mënyrë të barabartë. Pato dhe Ibra, dyshja titullare ka realizuar 14 gola secili, sikundër dhe Robinjo. Janë edhe dy çifte të tjerë që meritojnë të përmenden, edhe pse vetëm një pjesë të golave në kampionat i kanë realizuar me shokun e sulmit në krah. Eshtë rasti Eto-Pacini dhe Matri-Del Piero.

36 gola të parët, 27 të dytët. Por si Pacini ashtu edhe Matri kanë veshur dy fanella të ndryshme në harkun e sezonit, duke ndryshuar shokët e sulmit. Vendi i fundit në këtë renditje mbahet nga dyshja romane Toti dhe Borrielo. 24 gola të dy bashkë, 14 për kapitenin dhe 10 për ish-milanisitin. Të dy kanë luajtur pak bashkë.
/JUVENEWS.TK/