28 mars 2011

Për Neymar mbeten në luftë Juve dhe Barca

Sipas La Gazzetta dello Sport ka mbetur vetëm Juventus dhe Barcelona në luftë për të blerë Neymar, fenomeni i ri i futbollit brazilian. Dy pretendentet kryesore angleze, Chelsea dhe Manchester United, nuk duket se nuk janë më destinacionet e preferuara për Neymar. Kjo për shkak se gjatë ndeshjes Brazil-Skoci në “Emirates” të Londrës, tifozat fërshëllyen Neymar(për një simulim pas një bërryli të Hutton) dhe madje i kanë lëshuar edhe banane gjatë daljes së tij nga fusha.

Si rrjedhojë, vështirë se talenti i Santos do të vendoste të transferohej në Angli. Kjo kuptohet edhe nga deklaratat e tij pas ndeshjes:

“Ka disa ekipe që më kërkojnë. Pasi të njihem me Londrën do t’ju them se cfarë mendoj”

Ndërsa pas ndeshjes ai u shpreh i zhgënjyer:

“Kjo klimë racizmi më bën të trishtuar. Disa veprime janë për të ardhur keq”
Arsyet pse Juventusi ndodhet përpara Barcelonës në luftë për të, është pikërisht fakti se Juventus, ndryshe nga Barcelona, Juventusi nuk është në Champions dhe kështu që do të prezantohej tek Santos me shifrën e duhur. Një tjetër arsye është interesimi shumë i gjallë i Juves për Neymar, që u duk edhe nga prania e Paratici në tribunë për të ndjekur Brazil-Skoci. /fcjuventus-news/