29 prill 2010

Juventus: lamtumire garde e vjeter, fillon revolucioni…

Juventus: lamtumire garde e vjeter, fillon revolucioni…

Shume besojne se tekniku Rafa Benitez eshte besnik i skemes 4-4-2, por shume here gjate karrieres se tij, tekniku spanjol ka ndryshuar modulin e lojes. Liverpuli qe ai drejton aktualisht ka luajtur me 4-2-3-1 apo 4-3-1-2 (mesfushe rombe). Ky modul i fundit mund te jete baze ne pikenisjen e aventures se tij me Juventusin, ky pike referuese mendohet mesfushori brazilian Diego. Nje rol te madh mund te luaje dhe sulmuesi Jakuinta, qe tre vjet me pare ishte prane transferimit te Liverpul. Loja plot sakrifice nga Jakuinta perlqehet shume nga Rafa Benitez, qe mund te perdor si sulmues te pare por dhe ne linjen e majte. Mendohet se te Juventus nuk do te kete vend per Trezeguen, Del Pieron dhe Xhovinkon, nderkohe qe Amauri do te vleresohet gjate pergatitjeve te veresper te pare nese i sherben ose jo skuadres. Ne mesfushe, ne diskutim eshte Sisoko, qe gjate kohes qe luajti te Liverpul u perdor pak nga tekniku spanjol. Mesfushori tjeter brazilin Filipe Melo do te qendroje ashtu si dhe mbrojtesi i qendres, Cielini. Ndersa te tjeret ne repartin ne linjen e fundit behen gati te largohen: Groso, kanavaro, Grygera, Legrotalie dhe Zebina. Nga fjalet e agjentit te Xhuzepe Rosit, mendohet se sulmuesi i Villarealit mund te jete ne fokusine Juventusit. “Xhuzepe te Villareal ndihet mire, pohoi agjenti i Rosit, Pepito. E vertete eshte se pas tre sezonesh nje aventure e re eshte e mundshme. Juventus eshte nje klub i madh dhe nese vjen nje oferte ne do ta marrin ne konsiderate”.