25 prill 2010

15 vite pa Andrea-n

Emri : Andrea
Mbiemri : Fortunato
Data e Lindjes : 26 Korrik 1971
Vendi i Lindjes : Salerno , Itali
Data e Vdekjes : 25 Prill 1995 ( ne moshen 23 vjecare )
Vendi i Vdekjes : Peruxha , Itali

Sot me 25 Prill 2010 behen 15 vjet pa Andrea Fortunaton . Andrea ishte lojtar i Juventusit gjate viteve 1993-1995 . Ishte mbrojtes i majte shume cilesor.

Ai nuk arriti qe te munde semundjen e rrende " Leucemia " dhe vdiq duke lene te ngrire zemrat e tifozave Bianconer .

Padyshim qe ata qe e njohin skuadren BardhEzi me siguri ju kujtohet ky lojtar . Fortunato vdiq diten kur Italia mundi Lituanine ne Vilnius dhe ajo fitore iu dedikua Fortunato-s.

Marcello Lippi me Juven ate sezone fituan Scudetton e 23 te Juves qe njihet si Skudetoja e Fortunatos .

Andrea ka luajtur me ekipe si : Como , Pisa , Genoa , keto skuadra qe bene te famshem lojtarin dhe qe ai do inkuadrohet ne ekipin me te madh italian ku beri 27 paraqitje oficiale duke shenuar 1 gol.