21 tetor 2009

Raportime nga Champions League

Grupi A: Bordeaux solid, Chiellini mposht Haifan

Bordeaux ka shënuar fitore shumë të rëndësishme si nikoqir i Bayernit në një ndeshje tejet interesante me rezultat 2 me 1.

Bayerni kalon në minutën e 6 në epërsi nga një autogol i Cianit.

Po ky lojtar, Ciani, shënon për të barazuar rezultatin. Në minutën e 30 Thomas Muller dërgohet në shtëpi pasi që merr kartonin e dytë të verdhë.

Planus në minutën e 40 kaloi në epërsi franczët që ishte dhe rezultati përfundimtar.

Duhen të ceken patjetër dhe dy penalti të dështuara nga Gourcouf në minutën e 66 dhe nga Jussie në minutën e 88.

Juventus nga ana tjetër ka shënuar një fitore të vështirë kundër Maccabi Haifas me golin e Chiellinit në minutën e 47.

Grupi B : United ngrin Moskën

Manchester United ka shënuar fitore shumë të rëndësishme në Moskë kundër CSKA Moskës me rezultat 1 me 0.

Manchester United në tërë ndeshjen ishte dominant duke tentuar që të shënoj mirëpo pa sukses. Këtu shtohen dhe dy transversalet që bëri United.

Goli vie shumë vonë, në minutën e 86 nga Antonio Valencia që fundos planet e CSKA për triumf.

Wolfsburg nga ana tjeter barazoi pa gola kunder Besiktasit.

Grupi D: Chelsea 4-0 Atletico Madrid

Ndeshja e zhvilluar në Stamford Bridge mes Chelseat dhe Atletico Madridit ka përfunduar me fitoren e Bluve,me rezultat të thellë 4-0.

Goli i parë për Chelsean erdhi në minutën e 41’ nga Kalou i cili mbyll pjesën e parë me këtë gol të shënuar për ekipin e tij.

Në pjesën e dytë dukej se Ancelotti ishte treguar mjaft i qartë me ekipin e tij në zhveshtore dhe prapë Salomon Kalou në minutën e 52’ dyfishon rezultatin.

Pas 17 minutave mesfushori anglez,Frank Lampard shënon golin e tretë për Chelsean dhe i siguron 90% të fitores për ekipin e tij.

Për ti dhënë një finish të bukur Chelseat,përkujdeset mbrojtësi i Atleticos,Luis Amaranto Perea i cili shënon auto-gol në portën e tij.Ndodhi kjo në minutën e 90.

Me këtë humbje Atletico Madrid vazhdon krizën e thellë.

Ndeshje tjetër midis Portos dhe APOEL Nicosia ka përfunduar me fitoren e portugezëve me rezultat 2-1.

I pari në epërsi kaloi ekipi qipriot në minutën e 22.

Më pas Porto riktheu epërsinë duke shënuar dy herë.Autor i golave ishte Hulk në minutat 33 dhe 48 nga penaltia.