31 tetor 2009

Spanjë, Reali i detyruar të fitojë, Barça në Osasunë

Reali i Madridit është i detyruar të fitojë në derbin madrilen me Getafen, ndërsa Barça udhëton në Osasunë për të ruajtur kreun.
Për të lehtësuar gjendjen e ekipeve që luajnë në Ligën e Kampioneve në mesjavë, Federata Spanjolle e Futbollit ka saktësuar që katër ekipet pjesëmarrëse në Champions të luajnë të shtunën. Kështu Reali luan ndaj Getafes një ndeshje me rëndësi për të harruar humbjen turpërues 4-0 ndaj ekipit amator në mesjavë. Barça e Mesit dhe Ibrahimoviçit luan në transfertë ndaj Osasunës, ndërsa Atletiko Madridit ndaj baskëve të Ath. Bilbaos. Sevilja luan në transfertë ndaj Xerex.

Primera Divizion, java IX
Ath. Bilbao - Atl. Madrid
Osasuna - Barcelona
Xerez - Sevilla
Real Madrid - Getafe