31 tetor 2009

Juve - Napoli, kryesfida e Serisë A

Sonte Juventusi përballet me Napolin në një garë që fsheh disa sfida brenda njëra-tjetrës.
Krahas Ferrarës dhe Fabio Kanavaros që janë napolitanë dhe kanë luajtur me Napolin, sfida tjetër është brenda familjes, ku Fabio dhe Paolo Kanavaro do të luajnë përballë njëri-tjetrit dhe do të jenë “kundërshtarë” për 90 minuta.

Napoli vjen në këtë ndeshje me një moral të ngritur falë dhe rezultateve të fundit: 2 fitore dhe një barazim në minutat shtesë ndaj Milanit. Ndërsa Juve vjen në këtë përballje pas dy fitoresh ku spikat fitorja bindëse 5-1 ndaj Sampdorias.

Lajmi i keq për Juven është dëmtimi i Sisokos që do mungojë një muaj nga fushaat e blerta dhe në vend të tij do luajë Poulsen. Ndërsa në sulm me shumë gjasa titullar do të luajë Trezegol me Amaurin në panin i gatshëm për të hyrë në rast nevoje, duke parë se në mesjavaë Juve luan në Ligën e Kampioneve.

Ndërsa te Napoli Mazarri ndryshon sërish modul duke u rikthyer te mbrojtja me tre, ndërsa në sulm Denis do të preferohet para Kualjarelës.

Formacionet e mundshme / Juventus-Napoli (ora 18.00)

Juventus (4-2-3-1): Bufon; Grigera, Kanavaro, Kielini, Groso; Poulsen, Melo; Kamoranezi, Diego, Xhovinko; Trezege. ( Maninger, Molinaro, Legrotalie, De Çeglie, Tiago, Rosi, Amauri). Tr: Ferrara

Napoli (3-4-2-1): De Sanktis; Kampanjaro, Kanavaro, Kontini; Maxhio, Gargano, Çigarini, Aronika; Laveci, Hamshik; Denis. (Jeco, Grava, Rinaudo, Dàtolo, Pacienca, Kualjarela, Pià). Tr: Mazzarri