31 tetor 2009

Parashikim: Milan-Parma

Koha: E shtunë,31 Tetor,20:45Vendi: San Siro, Milan
Të shtunën pritet të zhvillohet një ndeshje mjaft interesante mes Milanit dhe Parmës.
Milan
Pas barazimit kundër Napolit një sfidë tjetër për Milanin është të shtunën.Parma udhëton në San Siro kundër ekipit të Leonardos i cili dëshiron tri pikët e kësaj ndeshjeje.
Trajneri i Napolit,Walter Mazzarri ,pohoi se barazimi ishte si fitore,përderisa Rossonerët mendoni se kanë mundur të dalin nga San Paolo me fitore.Kartoni i kuq i vonshëm i Ignazio Abates dukej të ishte kyç në atë takim por edhe një mësim për Leonardos.Sidoqoftë,Milan nuk ka humbje në pesë ndeshjet e fundit dhe kjo tregon se 7 herë kampioni i Champions League po rikthen formën e vjetër.
Real Madridi do ta vizitojë Milanon në San Siro në kuadër të Champions League dhe pastaj Rossonerët takohen me Lazion,ekip që nuk ka arritur ndonjë fitore që nga Gushti dhe pakënaqësia e tifozëve po rritet gjithnjë e më shumë.
Të dy ekipet do të japin maksimumin për tri pikë dhe pika kryesore që do të vendos se a do të vazhdojë shkëlqimi i Milanos është mbrojtja.
Pjesëmarrja e Nestas në këtë ndeshje nuk është e sigurt.Edhe nëse ai stërvitet shumë do të rrezikohet kundër Real Madridit.Gattuso i është bashkuar stafit stërvitës ndërsa Abate është pezulluar.
Lojtari që do të jetë kyç në këtë ndeshje është Ronaldinho pasi ai ka filluar ta shfaq formën e vjetër dhe po stërvitet më shumë prandaj ai do të asistojë sulmuesit për të shënuar gol.
Forma e Milanos:
28 Tetor- Napoli 2-2 Milan(Serie A)25 Tetor-Chievo Verona 1-2 Milan(Serie A)21 Tetor-Real Madrid 2-3 Milan(Champions League).18 Tetor-Milan 2:1 Roma(Serie A)4 Tetor- Milan 1-1 Atalanta(Serie A)
Formacioni i mundshëm i ekipit të Leonardos: (4-3-3)- Dida; Oddo, Thiago Silva, Kaladze, Zambrotta; Ambrosini, Pirlo, Seedorf; Pato, Borriello, Ronaldinho.
Parma
Edhe pse Parma i ka shpresat e mëdha për fitore do të jetë e vështirë të arrihet ky mission,sidomos pas një ekipi të forte siç është Milano.Parma gjindet në pozitën e katërt dhe do të kërkoj ta ruaj pozitën ngase në vendin e pestë janë Rossonerët,të cilët nëse fitojë do t’ia rrëmbejnë pozitën Parmës.
Në San Siro Parma është treguar gjithmonë ekip i papërshtatshëm dhe edhe nesër pritet të jetë ndeshje e vështirë për të dyja palët.
Luca Antonelli është i lënduar dhe do të mungojë kundër ish-ekipit të tij,ndërsa lojtari që do të rrezikojë portën e Milanit është 19 vjeçari, Alberto Paloschi,i cili do të kërkojë të realizojë golin e pestë këtë sezon.
Forma e Parmës:
28 Tetor- Parma 2-0 Cagliari(Serie A)25 Tetor-Parma 1-3 Atalanta(Serie A)18 Tetor-Parma 1-0 Siena(Serie A)4 Tetor- Parma 1-1 Sampdoria(Serie A)27 Shtator- Parma 0-2 Cagliari(Serie A)
Formacioni i mundshëm i Parmës -(5-3-2): Mirante; Zenoni, Zaccardo, Panucci, Lucarelli, Castellini; Dzemaili, Morrone, Galloppa; Paloschi, Bojinov.
Epilogu:
Kriza e Milanos që e kishte kapluar nga fillimi i sezonit si duket po përfundon ndërsa ekipi i Parmës qëllim kryesor e ka të “nxjerrë” ndonjë gjë nga ky takim.