31 dhjetor 2009

Tragjedia Enke

Lajmi për vetëvrasjen e portierit të Hannoverit dhe të Kombëtares gjermane, Robert Enke, tronditi mbarë botën e futbollit dhe shfaqi një tjetër shembull se fama nuk është gjëja kryesore në jetën e një sportisti.
Enke, i cili ishte pritur të luante për Gjermaninë në Kampionatin botëror 2010, ka vdekur pasi ishte hedhur para trenit në akt vetvrasës më 10 nëntor 2009. Ai ishte 32 vjeç. Qindra tifozë ndezën qirinj dhe vendosën lule jashtë stadiumit të Hannoverit pas lajmit për vdekjen e tij.
Enke dhe gruaja e tij gjatë vitit 2006 kishin humbur vajzën 2 vjeçe për shkak të një probemi në zemër. Çifti e adoptoi një vajzë në maj, e cila tani ka nëntë muaj. Gruaja e tij Teresa ka treguar se Enke kishte vuajtur nga depresioni që nga viti 2006. Enke kishte luajtur në tetë ndeshje për Gjermaninë.
Ai debutoi me ekipin kombëtar në humbjen 1-0 nga Danimarka më 2007. Ndeshja e tij e fundit ndërkombëtare ishte fitoraj 2-0 ndaj Azerbajxhanit më 12 gusht. Ai bëri 196 paraqitje në Bundesligë, ndërsa para Hannoverit në vendlindjen e tij kishte luajtur edhe për Borussia Moenchengladbach.
Ai po ashtu luajti për disa klube të huaja, përfshirë Tenerife, Fenerbahce, Barcelona dhe Benfica..