31 dhjetor 2009

Kosovarja prej Suedisë në Amerikë

Kosovare Asllani, futbolliste që nisi karrierën në Suedi dhe që është anëtare e kombëtares së Suedisë në futboll. Kosovarja ka pasur një vit të jashtëzakonshëm dhe luajti me sukses. Madje shumë herë mediat e kanë quajtur futbolliste me stil sikurse Zllatan Ibrahimovici. Në kampionatin Evropian luajti me sukses me Suedinë dhe u eliminuan në çerekfinale nga Norvegjia, ku pësuan humbje me shifra 1:3. Futbollistja shqiptare pati shënuar vetëm një gol në evropian pikërisht kundër Kombëtares së Italisë, të cilën e patën mundur me shifra 2:0. Kosovare Asllani pas eliminimit nga Kampionati evropian, vazhdoi sukseset në kampionatin suedez. Ajo me skuadrën e Linköpingsit u bënë kampione e Suedisë. Duhet theksuar një veçori shumë interesante të kësaj futbolliste në kampionatin suedez, e cila pati shënuar katër gola në fitoren 5:1 në javën e 16-të të ligë suedeze dhe pikërisht me 26 korrik kundër skuadrës së Piteå IF. Asllani bëhet kampione me Linköpingsin dhe më në fund i thotë lamtumirë kësaj skuadre. 20 vjeçarja kalon në skuadrën amerikane, Çikago. Ky është transferi i vitit për këtë futbolliste që nga Suedia të shkojë në Amerikën e largët. Në Amerikë pret ta dëshmojë veten dhe të bëhet një sulmuese më e spikatur sesa në Suedi!.