30 dhjetor 2009

Real Madrid ka prodhuar 107 talent të rinj për europën

Real Madrid ka prodhuar shumë talent të rinj por nuk i ka kultivuar mirë ata.
Barcelona i ka shfrytëzuar më mirë lojtarët e akademisë së tyre siç janë Lionel Messi, Andres Iniesta, Xavi Hernandez, Carles Puyol, Gerar Pique, Sergio Busquets, Bojan Krkic, Pedro Rodriguez, Jeffren Suarez etj. Por e përditshmja AS raporton se Real Madrid ka prodhuar 107 talent të rinje për europën ( 51 në La Liga, 43 në segunda division dhe 13 në tetë vende tjera të kontinentit )
Real Madrid ka pesë lojtar që kanë ardhur nga akademia e tyre, Raul, Iker Casillas, Esteban Granero, Guti dhe Alvaro Arbeloa. Por lojtar të rinjë ka edhe në Jug të Madridit, si Getafe ka punësuar një numër të madh të lojtarëve të ekipit të të rinjve, si dhe trajnerëve.
Përsa i përket trajnerëve Getafe ka punësuar Quqiue, Schuster, Laudrup dhe Mishel.
Në segunda Division Rayo Vallecano është klubi që ka lojtar të shumtë të akademisë së Realit si Cobeno, Tena, Aganzo, Quero, Movilla, dhe Rafa Garcia.
Por prania lojtarëve të Merengues është vërejtur edhe jashtë Spanjës, si Jordi Lopez në Premier League, Schorch në Bundesliga, Samuel Eto’o dhe Esteban Cambiasso në Serie A, Javi Garcia dhe Balboa në Portugali, dhe Groningen në Holandë.