28 janar 2009

Chelsea në pozitën e dytë

Blutë nga Londra e kanë mposhtur Middlesbrough në Stamford Bridge me rezultat 2-0 për t’u barazuar me pikë me Liverpoolin, ndërsa për shkak të golaverazhit më të mirë, ngjiten në pozitën e dytë.
Në pjesën e parë të takimit nuk u prekën rrjetat, ndërsa në pjesën e dytë u shënuan dy gola të cilët mbajnë firmën e një lojtari, Salomon Kalou. Kalou u gjet më së miri brenda gjashtëmbëdhjetëmetërshit pas një gjuajtje nga këndi të Lampard, dhe pas panikut të krijuar në mbrojtjen e Middlesbrough, shënoi golin e parë (58’). Dhjetë minuta pa përfunduar ndeshja (80’), Kalou dyfishoi epërsinë, ndërsa sërish asistues ishte Lampard. Kjo fitore e ngrit Chelsean në kuotën e 48 pikëve aq sa ka edhe Liverpooli, por për shkak të golaverazhit më të mirë ngjitet në vendin e dytë, me dy pikë më pak se Manchester United që kryeson në tabelë.