31 janar 2009

Nis sot java e 22-të e kampionatit italian

Seria A do të çelë sot javën e 22-të me dy takime mjaft të rëndësishme. Napoli do të presë Udinezen në “San Paolo” në orën 18:00, dhe ndeshja e mbrëmjes do të jetë ajo e “Olimpikos” mes Juventusit dhe Kaljarit befasues. Napoli nuk po kalon momente të mira, pas një faze të parë të mrekullueshme. Aktualisht ekipi i drejtuar nga Edi Reja ndodhet në vendin e 7-të me 33 pikë, duke e parë zonën e Ligës së Kampioneve çdo javë e më larg. Udineze pas shumë e shumë javësh me në fund arriti të marrë një fitore javën e fundit, dhe për më tepër përballë skuadrës së Juventusit. Ekipi i Marinos ndodhet në vendin e 12-të me 26 pikë. Kjo ndeshje është një mundësi mjaft e mirë për të dyja ekipet për të treguar edhe një herë se në Serinë A janë elitare.Juventusi, pas asaj humbjeje të papritur javën e fundit përballë Udinezes 1-2, do të ketë mundësinë sonte të shpalosë potencialin e vet përballë Kaljarit që po befason në këto javët e fundit. Juventusi ndodhet në vendin e dytë me 43 pikë, 6 më pak se Interi kryesuaes dhe 2 më shumë se Milani i vendit të tretë. Kaljari ndodhet në vendin e 9-të me 31 pikë, aq sa ka edhe Lacio e vendit të 10-të. Më poshtë do të paraqesim formacionet më të cilat pritet të futen ne fushe skuadrat në dy takimet e sotme.Napoli-Udinese (ora 18:00)NAPOLI (3-5-2): Navarro; Cannavaro, Rinaudo, Contini; Maggio, Blasi, Gargano, Hamsik, Vitale; Denis, Lavezzi. Në stol: Sepe, Santacroce, Aronica, Pazienza, Bogliacino, Zalayeta. All. RejaTe padisponueshem: Iezzo, Gianello, Montervino (I skualifikuar), Mannini (I skualifikuar për një vit për mos pranim të kontrollit anti-doping)UDINESE (4-3-3): Handanovic; Ferronetti, Zapata, Felipe, Lukovic; Isla, Inler, D'Agostino, Asamoah; Di Natale, Quagliarella. Në stol: Belardi, Coda, Pasquale, Obodo, Pepe, Floro Flores, Sanchez. All. Marino I padisponueshëm: DomizziJuventus-Cagliari (ora 20.30)JUVENTUS (4-4-2): Buffon; Grygera, Legrottaglie, Chiellini, Molinaro; Marchionni, Sissoko, Marchisio, Nedved; Amauri, Del Piero. Ne stol: Chimenti, Mellberg, De Ceglie, Zanetti, Tiago, Trezeguet, Iaquinta. All:. RanieriTe padisponueshem: Andrade, Zebina, Knezevic, Camoranesi, Salihamidzic, Manninger, GiovincoCAGLIARI (4-3-1-2): Marchetti; Pisano, Bianco, Canini, Agostini; Biondini, Fini, Conti, Biondini; Cossu; Acquafresca, Jeda. Në stol: Lupatelli, Matheu, Astori, Parola, Larrivey, Lazzari, Matri. All. AllegriI padisponueshëm: Lopez