21 maj 2011

La Stampa: “Stadiumi, trajneri, gjysma e skuadrës”


Bëhet gati një Juventus e gatshme për lamtumirë, që nesër do të përshëndesi popullin bianconer me shumë pendime dhe mëllef. Ndeshja e fundit e kampionatit kundër Napolit të Mazzarri, do të jetë edhe sfida e fundit në stadiumin Olimpico, për një skuadër që ka rigjeneruar stadiumin Delle Alpi, tek i cili do të prezantohet me Antonio Conte. Presidenti i Sienas Mezzaroma e liroi zyrtarisht atë dje.

Drejtuesit po punojnë me intensitet për të plotësuar listën e atyre që mund të qëndrojnë, e atyre që do të blihen përfundimisht dhe e atyre që do të ndërrojnë skuadër. Cdo repart do të rimodelohet. Në mbrojtje do të revolucionalizohen krahët: Salihamidzic është në skadencë, Grygera dhe Grosso do të prishin kontratën, kurse Motta do të blihet përfundimisht nga Udinese(1 mln) dhe do të kalohet tek ndonjë skudër tjetër e Serie A (Parma). Traore’ dhe Rinaudo do të kthehen mbrapsht. Juventus është mbrojtur tashmë me ardhjet praktikisht të sigurta të Reto Ziegler dhe Andreas Beck.

Manovrat në mesfushë janë ato më të numërta. Me ardhjen e Pirlo( detajet e fundit) dhe rikonfirmimin e Marchisio, Juventus duhet të krijojë hapsira dhe para. Largime të sigurta duken ato të Sissoko dhe Melo. I pari mund edhe të rikonfirmohet duke qenë se pëlqehet nga Conte për skemat e tij kurse braziliani nuk hyn në planet e ndërtimit të Juventusit të ri, por duket më shumë si një gur i cmuar për merkaton. Cmimi i tij, i rënë ndjeshëm pas blerjes nga Fiorentina (25 mln) tani vërtitet tek 12-15 mln euro dhe mund të përdoret për marrveshjet e shumta në plan me “galaktikët” e Madridit.

Edhe për Aguero marrveshja është e hapur pas takimit me agjentin e tij të martën me Agnelli-n. Cdo gjë luhatet tek klauzola 45 mln euro dhe rreziku City, Chelsea dhe Liverpool. Reds po bëjnë gati edhe rikthimin e Aquilani duke mos pranuar ulje në 10 mln.

Në repartin sulmues do të niset nga flamuri Del Piero dhe lojtarët e besueshëm si Matri dhe Quagliarella kurse Toni do të shkojë diku, ku mund të luajë me vazhdimësi. Malaga dhe Gremio janë pretendentet. Martinez duket i sigurtë tek Fiorentina ku do të përdoret për të ulur cmimin e Vargas dhe Montolivo. /FCJUVENTUS-NEWS/