06 prill 2011

6 Prill 1997: Milan - Juventus 1-6


Sot më 6 prill bëhen 14 vite nga fitorja e madhe e Juventusit, ku në "SAN SIRO" shkatrroj Milanon me rezultat të fellë 6-1, dhe ka bërë një hapë drejt Scudetos të 24-të, të fituar.

Një fitore e madhe për tifozët e Juventusit ishte pikërish më 6 prill 1997, para 14 vitesh.

"Zonja e Vjetër" kishte shenuar një fitore të lart ndaj një skuadre siç ishte Milano, kurse Golat i shenuan: Vieri (dy Gola), Jugovic (2 Gola) dhe nga një Gol Zinedin Zidan dhe Nikola Amoruso.

Ajo fitore mbetet në histori pasi që në fund Juventus u stolis me Scudeton numër 24-të.
/JUVENEWS.TK/