11 maj 2010

Lajme News per Juven

Melo per ftesen ne boteror , e kam enderruar qe i vogel

Melp : " Ndjehem mjaft i gezuar , keto caste dua ti kaloj me familjen dhe me te afermit . Dunga me ka dhane shanse per tu deshmuar dhe e kam ditur se nuk vjen dy here dhe jam treguar shum shum i sukseshse besoj ne Brazil . Kjo eshte 50 % i asaj qe une kam arriitur ne karieren time , me presin dhe 50 % tjera " pefundon Melo .

Melo ne boteror , Diego jasht

Dunga beri te ditur listen e 23 lojtarve qe do marrin pjese ne Kupen e Botes Africa 2010 . Melo edhe pse kaloi nje sezon te keq eshte thirrur , por mbetet jasht Diego .

Poulsen ne 30 lojtaret e kombetares se Danimarkes

Morten Olsen ka thirrur mesfushorin defanziv te Juves .

Edin Dzeko, “Këpuca e Artë” e Bundesligës


Sulmuesi boshnjak i Volfsburgut është shpallur golashënuesi më i mirë i kampionatit gjerman
Titulli i kampionit të Bundesligës për sezonin 2008/09 erdhi si goditje e fortë për “sistemin” e klubit Volfsburg. Duke shkëlqyer në të gjithë Gjermaninë dhe duke hijeshuar “Paketën e Die Wölfe” “Ujqërve” superylli ishte boshnjaku Edin Dzeko. Ky ishte i jashtëzakonshëm dhe dha një ndihmesë po të jashtëzakonshme që Volfsburgu të fitonte titullin, i pari trofe i tyre, që nga koha kur kishin fituar në të dikurshmen “Oberliga Nord”, tashmë inekzistente që nga viti 1992. Dzeko bëri një hop të paparë: nga një vend relativisht i panjohur ballkanik në futboll, Bosnje Hercegovina, erdhi në vëmendjen e të gjithë Europës. Europa e Lindjes, në kohët moderne i ka dhuruar kontinentit disa prej futbollistëve më të mirë.
Pra, nuk duhet të jetë ndonjë befasi kushesi se çfarë, që Dzeko, “eksporti” më i ri të ketë qenë faktori kyç në suksesin e paparë të Volfsburgut. Sulmuesi ballkanas (që do të luajë edhe ndaj Shqipërisë në eliminatoret e ardhshme), rreth 1.90 cm formoi një dyshe mahnitëse me brazilianin Grafite, qëkurse u bashkua me “ujqërit” në vitin 2007. Në sezonin 2008/09 të dy shënuan 54 gola në 34 ndeshje, pra dyshja më prodhimtare në historinë e futbollit gjerman, duke e vendosur Volfsburgun në krye të Bundesligës. Bëma bëhet edhe më e shkëlqyer, kur sheh se 22 golat e Dzekos, në këtë sezon, një në çdo 100 minuta u shënuan në aksione loje. Ai u shpall golashënuesi më i mirë në Bundesligë.
Edin Dzeko u lind në Sarajevë, në kohën e luftës që bënte kërdinë në atë pjesë të Ballkanit. Ai vetë kujton ende me emocione: “Çdo ditë isha aq i trembur. Na duhej që të fshiheshim të gjithë kohën, teksa binin breshër fishekë dhe bomba. Atje mund të të qëllonin në çdo çast”. Pasi e nisi karrierën në kampionatin boshnjak, si mesfushor dhe pasi u zhvendos për të luajtur në Republikën Çeke, në radhët e skuadrës FK Teplice, e zhvendosën në repartin sulmues, ai ra në sy të trajnerit të Volfsburgut, Feliks Magat, që pa mëdyshje e solli në Gjermani, ku menjëherë “u takua” me suksesin.
Numri i ri 9 i “Volkswagen Arena” shënoi nëntë gola, duke dhuruar edhe 7 asiste, duke ndihmuar kaq shumë që Volfsburgu të kualifikohej për në Kupën UEFA sezonin pasues. Volfsburgu kishte gjetur atë që i mungonte: një makinë goli, sypatrembur, plot intuitë dhe që nuk rreshte së shënuari. Sensi i tij i pozicionimit në pikat më të nxehta të zonës, por edhe në të tërë fushën. Ai di se kur dhe si t’i vërë në jetë të gjitha cilësitë. Një njeri ideal si pikë referimi në zonën kundërshtare, ashtu si dikur Jan Kohleri, Dzeko ka një prekje vdekjeprurëse teksa e përcjell topin në rrjetë, afër Van Nistelroit.
Duke pasur parasysh shtatin e tij prej gjigandi, Dzeko befasisht tregon cilësi të rralla edhe në gjuajtjet nga larg, duke shënuar pjesën më të madhe të golave të tij nga jashtë zonës: predhat e tij kundër Shtutgartit dhe Hanoverit janë speciale, së bashku me dy të tjera kundër Bajern Mynihut. Një tjetër klasike erdhi kundër Dortmundit, kur Dzeko e uli topin me gjoks, dribloi mbrojtësin kundërshtar dhe me mjaft lehtësi e kaloi mbi portierin. Loja e tij në ajër po kështu del mjaft e spikatur, siç e tregoi goli ndaj Mançester Juanajtid në “Old Traford”.
Suksesi erdhi edhe me përfaqësuesen: Dzeko debuton me Bosnjë Hercegovinën, duke shënuar që në atë ndeshje. Ai bëri mjaft që kjo përfaqësuese thuajse të kualifikohej për në Botëror. Ai është në rrugë, në pritje të disa ecurive pozitive edhe në rrafshin ndërkombëtar të jetë po aq popullor në Europën e Lindjes, si dikur George Haxhi, duke mos harruar se i ka shumë më të pakta shanset me Bosnjë Hercegovinën. Ish trajneri Magat e përshkruan Dzekon: “Pikërisht tipi i sulmuesit, që çdo klub do ta dëshironte ta kishte në organikën e tij”.

“Pasaporta”
Emri: Edin Dzeko
Klubi: Volfsburg
Datëlindja: 17 mars, 1986
Kombësia: Boshnjak
Me kombëtaren: 23 ndeshje/14 gola
Klubi: Volfsburg
Klubet e mëparshëm: Zeljeznicar dhe Teplice
Pozicioni: Sulmues

Tifozet duan Primaveran kunder Milanit

Urrejtja ndaj kryesise dhe ekipit , vendi i 7 ne Serie A , sezoni katastrofal ka bere qe shume tifoze te Juves deshirojne qe ne ndeshjen e fundit te Juves ndaj Milanit te luaje ekipi i te rrinjve " Primavera " .

Gjobë 30 mijë euro për Juventusin

Gjobë prej 30 mijë eurosh për Juventusin për lëshimin e gurëve dhe thirrjeve fyese.
Vendimi është marrë nga gjykatësi sportiv që ka dënuar klubin bardhezi pas ndeshjes së djeshme me Parmën që është ndërprerë për shkak të tymuesve dhe gurëve të hedhur ndaj sektorit të miqëve në fushë.

Uruguay , Caceres i thirrur per ne kombetare

Oscar Tabares ka bere te ditur 26 emrat prej te cileve jo gjithe do udhetojne per ne Afrike . Ne kete liste padyshim ndodhet dhe Martin Caceres .

Del Neri i ofrohet Juventusit

Trajneri i Sampdorias, Luigi Del Neri, ka thënë se me kënaqësinë më të madhe do të pranonte ofertën për të drejtuar skuadrën e Juventusit në edicionin e ardhshëm. Lajmi është bërë i ditur të hënën nga gazeta italiane “Tuttosport”. Krerët e Juventusit aktualisht janë në kërkim të një trajneri, pasi Alberto Zaccheroni do të largohet në fund të këtij edicioni. “Kush nuk do ta pranonte ofertën e Juventusit. Këtë do ta bëja me kënaqësinë më të madhe dhe jam i hapur ndaj ofertës”, - ka thënë Del Neri.

Prandelli ne Pole Positon

Sic shkruan Tuttosport Juventus - Benitez tashme eshte kryer , pra nuk ka asnje mundesi qe Rafa te arrije ne Juve .
Sipas te njejtes gazete thuhet se Juve tani shiqon me ngulm per te arritur tek Prandelli , trajneri i Fiorentinas.
Deri ne fillimin e javes qe vjen priten konkretizime .

Kjaer ose Douglas per mbrojtjen

Po pritet emri i trajnerit te rri ne Juve , dhe pastaj te filloje revolucioni.
Me nje Kanavaro te plakur , poashtu dhe Legrotagglie bjankoneret po mudohen qe te gjejne nje mbrojtes te forte qendror . Kjaeri i Palermos dhe Douglas i Twentes jane emrat me te perfolur . Perpasi ka danezi pasi qe ky ka eksperiene 2 vjecare ne Serie A , si dhe mund tv behet pjese e ndonje kembimi me Amaurin apo G20 .

Liverpool ofron Aquilainin për Iaquintan


Skuadra e madhe angleze Liverpool e ka ndërmend të ofrojë mesfushorin italian Alberto Aquilani si ndërrim për sulmuesin italian të Juventusit, Vincenzo Iaquinta, shkruajnë mediumet italiane të shtunën. Aquilani në Liverpool u transferua verën e kaluar, mirëpo ai pati probleme të mëdha me lëndime në stinorin e tij të parë në Premier League. Krerët e Liverpoolit nuk janë të kënaqur me të dhe synojnë ta përdorin për të përforcuar sulmin me reprezentuesin e Italisë, Iaquintan.

Camoranesi drejt River Plate

Mauro German Camoranesi (33) si duket eshte afer largimit nga Juventus . Klubi i Buenos Airesi-t River eshte opsioni me i perfolur , por dhe meksikanet e Cruz Azul jane te interesuara per sherbimet e Camos.

Pazzini i largohet Juves

Giampaolo Pazzini eshte ne shenjester te Juventusit por ai vet deklaron :
Pazzo : " Per momentin ndjehem mire ne Samp dhe nuk kam ndermend te lagohem , kemi kaluar nje sezon fantastik dhe dua ta mbyllim sa ma mire , pra kualifikimin per ne Champions " pefundon Pazzo .

Del Piero kritikon tifozët e Juventusit

Pas një paraqitje të dëshpëruar të skuadrës së tij dhe humbjes së re, kësaj radhe nga Parma, kapiteni i Juventusit Allessandro Del Piero ka njoftuar mbetjen e tij në klub, kurse ka kritikuar tifozët e klubit të tij. “Ne jemi ata që i kemi zhgënjyer tifozët tanë në këtë sezon. Ardhmëria e ime përfundimisht është te bardh e zinjtë, nuk ka asgjë të re rreth kësaj. Shumë gabime tona kanë shkaktuar frustracione dhe nervozë”, tha Del Piero. Ai më së shumti i ka kritikuar tifozët për shkak të bombave me tym në disa tribuna ku ishin të vendosur tifozët e Parmës. “Nuk është në rregull të hedhësh bomba tymi të cilat shpërthejnë në afërsi të fëmijëve, kjo është diçka që duhet të ndryshojnë”, tha Del Piero.