21 maj 2010

Juventusi i ri nis nga Pacini

Sulmuesi italian është objektivi kryesor i Xhixhi Delnerit dhe Bepe Marotës, ish-ët e Sampdorias (tashmë te Juventusi), të cilët e njohin mjaft mirë lojtarin.
Reparti i sulmit të “Zonjës” pritet të reduktohet me largimin e David Trezege dhe me shumë mundësi të Amaurit. Kjo do t’i hapte rrugë kalimit të Xhanpaolo Pacinit, për të cilin drejtuesit e sapoemëruar të Juventusit janë gati t’i ofrojnë Sampdorias 15/20 milionë euro, së plus kartonin e një tjetër lojtari (Xhovinko ose Almiron).

Në fakt, marrëveshja mund të arrihet me sukses duke parë se përveç të paprekshmëve (Bufon, Kielini, Markizio, Del Piero dhe Iakuinta), Juventusi i ka të gjithë futbollistët e tjerë në dispozicion të merkatos. Së bashku me “Pacon” në Torino mund të mbërrijë njëri mes Palombos dhe Zigler. Nëse ky operacion nuk përfundon me sukses, në listën e alternativave të sulmit bardhezi janë Diego Forlan dhe Xhuzepe Rosi.