31 maj 2010

Edhe Buffon kritikon topin e Botërorit

Portieri i Juventusit, Gigi Buffon, e ka quajtur topin e Kupës Botërore si ‘të turpshëm’.

Buffon ka paralajmëruar fansat italian se topi mund të luajë rol të rëndësishëm në turneun e muajit të ardhshëm.

“Deri tash përgatitjet shkojnë shumë mirë, përveç një aspekti negativ të cilin mendoj se duhet ta nënvizoj, siç kanë bërë të ditur kolegët e mi më herët. E kam fjalën për topin i cili shfrytëzohet në të gjitha ndeshjet në këtë turne”.

“Modeli i ri është absolutisht i papërshtatshëm dhe mendoj se është turp që një garë kaq e rëndësishme me aq shumë kampionë, duhet të luajë me një top të tillë”, ka thënë Buffon. /