28 maj 2010

25 vjetori i tragjedis se Heysel


Sot me 29 Maj, perkujtohet 25 vjetori i tragjedis se Heysel.

Ne vitin 1985 ku Biankoneret festuan titullin e pare te Champions Leagues vdiqen 39 tifoz ne stadiumin Heysel te Briselit.

Juventus sot do ta mbaje akademin perkujtimore ne prag te 25 vjetorit, ku ne ket akademi perkujtimore do te marin pjese kryesia e Juventusit, zyrtaret me te larte te futbollit Italian, zyrtoret e Liverpulit si dhe disa futbollist te cilet ishin pjes e ati takimi te vitit 1985.

Ne Liverpul Akademia perkujtimore eshte mbajtur me 26 maje. At dite ne stadiumin Anfield eshte vendosur edhe pllaka perkujtimore, te pranishem ne ket akademi ishin edhe ish futbollistet e Liverpulit si Kenny Dalglish, Sammy Lee, kapiteni Phil Neal kurse nga stafi i Juventusit ne akademin perkujtimore ishin Gianluca Pessotto dhe Sergio Brio.

Me 3 qershore ne Bruksel ne takimin miqesor Itali - Mexiko do te mbahet nje akademi perkujtumore ne shej nderimi per viktimat e tragjedis...

GrandeJuve - Shpreh ngushllime me te thella gjith familjeve te viktimave si dhe gjith tifozeve Biankoner pasi qe Juve humbi 39 tifoz ku ishin pjes e tifozeris me te flakt te Juves