18 maj 2010

Del Neri: Jam trajner i Juventusit

Luigi Del Neri ka konfirmuar se ai është trajner i ri i Juventusit, duke folur menjëherë për planet e tij të së ardhmes dhe duke kërkuar qëndrimin e futbollistëve në skuadër.

“T’u them të drejtën, jam i emocionuar të jem trajner i ri i Juventusit. Juventusi është për mua pika fillestare, jo përfundimtare. Kur i bashkoheni një klubi të tillë, ju detyroheni t’i vini vetes synime të mëdha. Unë këtë duhet ta bëj me lojtarët, me klubin dhe me veten. Është gjithnjë klubi ai që e bën një menaxher të madh, jo e kundërta”.

“Nëse ata më kanë marrë mua, atëherë kjo do të thotë se ata më njohin. Në futboll ju fitoni me organizim, një mentalitet fitues dhe me cilësi. Dua të rindërtoj një mentalitet këtu”.

“Shpresoj që Buffon do të qëndroj. Buffon është portier i kombëtares italiane dhe nuk është lehtë të zëvendësohet ai. Ai mund të japë shumë për ne si në fushë ashtu dhe në zhveshtore, për shkak të ambicieve dhe urisë për të fituar. Buffon dhe Del Piero tregojnë shumë, sidomos për imazhin e klubit”, tha Del Neri për Tuttosport.