31 maj 2010

Milan serioz: Filipe Melo ne fokus

Zerat qe qarkullojne kerkojne nje kohe per te kuptuar nerjane spekullime apo ka seriozitet. Milan ka individualizuar brazilianin Filipe Melo per perforcimin e mesfushes, qe ka nevoje per forca te fresketa. Juventus nuk i ka mbyllur porten kerkeses se Milanit dhe sikunder shkruan Tuttosport, kujtohen rastet e koperimit midis dy shoqerive ne te kaluaren, sic ndodhi me mefushorin holandez Davis, qe nga kuq e zi u be bardhe e zi. Ideja e Milanit eshte nje rivitalizim i mesfushorit brazilian qe ka bere gjera shume te mira te Fiorentina dhe Brazili, por jo te Juventus. Marotta dhe Galiani jane takuar disa here midis tyre ditet e fundit dhe se fundi kane diskutuar dhe per Filipe Melon. Por pergjigja e Juventusit ka qene kategorike: “Merreni Filipe Melon ne kembim me Borriellon”. Milan nuk deshiron qe te ndahet me sulmuesin napoletan, nje enderr per bardhe e zinjte dhe ka afruar mesfushorin francez Flamini. Por ky i fundit nuk hyn ne planet e Juventus, qe kerkon nje regjister dhe jo nje mesfushor “atlet”. Vlera e Filipe Melos ka rene pas nje sezon zhgenjyes me Juventusin, por boterori i Afrikes se Jugut mund ta rivitalizoje, ndaj dhe Galiani kerkon te perfundoje operacionin sa me shpejte qe te jete e mundur. Juventus nuk terhiqet nga shifra e vendosur per mesfushorin brazilian: 20 milion euro, shifer te shkakton “rrudhje buzesh” te Milan. Marotta mund ta ndihmoje Galianin per Filipe Melon, por “toka” Juventus per te tjera kerkime nga numri 2 i Milanit, mbyllet. Ka ekzistuar nje aleance Juventus-Milan ne merkato, mund te jete ne fuqi perseri, per nje operacion me efekte pozitive si per njeren shoqeri dhe per tjetren.