25 shkurt 2010

Kuzhe kthen Lalen e Beqajn ne Kombetare

Josip Kuzhe beri publike listen me 21 futbollistet qe do te kete ne dispozicion per miqesoren e 3 marsit ne “Qemal Stafa”, ku Shqiperia do te luaje me Irlanden e Veriut.

Rikthimi ne skuader i kapitenit Altin Lala dhe i portierit Arjan Beqaj jane lajmet me pozitive per Kombetaren ne kete ndeshje pergatitore, ne kuader te Euro 2012.

Mesfushori i Hanoverit ne Bundesligen gjermane sapo eshte rehabilituar nga nje demtim muskulor dhe ai eshte i gatshem te marre vendin ne qender te mesit te fushes. Ndeshja e fundit e Lales me fanellen e perfaqesueses ka qene ajo e 28 marsit 2009, kur Shqiperia humbi 1-0 ne “Qemal Stafa” perballe Hungarise. 34-vjeçari ka qene i pranishem me skuadren edhe ne sfiden e luajtur kater dite me vone ne Danimarke, por nuk u aktivizua per shkak demtimi.

Pas 11 muajve mungese, kavajasi do te marre shiritin e kapitenit ne ekipin kuqezi, qe perkohesisht ishte mbajtur nga fantazisti Ervin Skela. Nje rikthim i rendesishem eshte edhe ai i Arjan Beqajt. Per here te fundit, portieri ka qene i grumbulluar ne Kombetare ne mars te vitit 2009, per sfiden me Hungarine: megjithate ai nuk arriti te luante, per shkak te nje demtimi shume te rende ne shpatull, vetem pak ore perpara takimit. Ndeshja e fundit e “gardianit” me Shqiperine ka qene barazimi historik 0-0 i 15 tetorit 2008 ne Braga, perballe Portugalise se yjeve, si Kristiano Ronaldo e Deko.

Trajneri Kuzhe ka konfirmuar se i cileson te dy keta futbolliste te rendesishem per edicionin e ardhshem eliminator. Eksperienca e madhe dhe klasi i tyre i larte, pavaresisht moshes, do ta ndihmojne skuadren ne Grupin D eliminator.

Ne miqesoren e se merkures se ardhshme do te regjistrohet edhe nje debutim i rendesishem ne radhet kuqezi. Behet fjale per mbrojtesin e skuadres se Bundesliges, Bokumit, Mergim Mavraj. Dy vjet pasi u pajis me pasaporte shqiptare, me ne fund 24-vjeçari eshte bindur qe te perfaqesoje Kombetaren tone ne arenen nderkombetare. Ai cilesohet si nje element shume i rendesishem per repartin difensiv: deri me tani, ne qender te mbrojtjes jane “sakrifikuar” Lorik Cana dhe Debatik Curri, dy lojtare qe mund t’i sherbejne me shume skuadres ne mesin e fushes.

Per sa i takon pjeses tjeter te kontingjentit, drejtuesi kroat i stolit ka ruajtur me fanatizem te njejtin grup lojtaresh, me te cilet ka punuar deri me tani. Ne porte mungon Samir Ujkani, i demtuar, ndersa numri 12 do te jete Isli Hidi. Ne mbrojtje jane grumbulluar Cana, Dallku, Vangjeli, Agolli e Lila, nderkohe qe nuk ka pasur hapesira per vlonjatin Franc Veliu. Ne mesfushe, te rinjte Hyka, Vila, Lika, Muzaka i jane shtuar boshtit te perbere nga Lala, Curri, Bulku, Duro e Skela. Ne sulm, Bogdani, Salihi, Kapllani e Bakaj do te luftojne per nje fanelle titullari. Dy te paret jane te preferuarit e Kuzhe, por ata duhet te bejne llogarite me formen e shkelqyer qe po perjeton Kapllani te Tus Koblenci ne Bundesligen 2 gjermane.