26 shkurt 2010

BundesLiga: Ndeshja kryesore në Munih

Bayerni nga Munihu me këmbëngulje kërkon titullin e kampionit në Gjermani. Ata radhiten në vendin e dytë me 49 pikë aq sa ka edhe lideri i tabelës, Leverkuseni. Futbollistët e Bayernit para adhuruesve të vet kanë njëri prej sfidave më të vështira përballë Hamburger SV në kuadër të javës së 24-të të Kampionatit të Gjermanisë. Bayerninuk i shkon si vendas me Hamburgerin, por këtë herë ata besojnë se tri pikë do të ngelin në Munih. Nga 21 dhjetori i vitit 2005 e këndej Bayerni ka luajtur nëntë ndeshje me Hamburgerin, nga të cilat vetëm një fitore e ka dhe atë në Hamburger me rezultat 2:1 pikërisht me 25 nëntor të vitit 2006. Bayerni i ka katër barazime dhe ka pësuar katër humbje. Këto janë të dhënat në pesë vitet e fundit, por kjo nuk do të thotë se bavarezët kësaj here nuk do të jenë të zotë që të shënojnë fitore. Hamburgeri zë vendin e katërt me 40 pikë dhe ende ka gjasa për titull. Karakteristikë tjetër është se nga bastet Bayerni është favorizuar së tepërmi, disa e kanë dhënë koeficientin 1.50, disa 1.45, ka prej tyre edhe 1.40. Në të gjitha pikëpamjet Bayerni llogaritet favoritë i plotë. Të shtunën pritet ndeshje interesante në mes skuadrave që luftojnë për mbetjen në ligë, Bochumit që luan Mërgim Mavrajt dhe Nurnbergut që paraqitet sulmuesi më i mirë, Albert Bunjaku. Kjo ndeshje pritet të jetë cilësore dhe Bunjaku me skuadrën e tij shkojnë të importojnë pikët e shpresës. Skuadra lidere e tabelës, Leverkuseni llogarit në tri pikë të reja ndaj Kolnit të papërshtatshëm. Duhet theksuar se Leverkuseni në gjashtë takimet e fundit, po aq herë edhe e ka mposhtur Kolnit, prandaj edhe këtë përballje presin pikë të plota.

E shtunë

Hertha - Hoffenheim 15:30
Mainz – Werder 15:30
Stuttgart – Frankfurt 15:30
Moenchengladbach – Freiburg 15:30
Bochum – Nurnberg 15:30
Leverkusen - Köln 18:30

E diel

Hannover – Wolfsburg 15:30
Bayern – Hamburger 17:30