25 shkurt 2010

EL: Liverpooli në të tetën e finales

Liverpooli ka shënuar fitore me rezultat të përgjithshëm prej 4-1, kundër skuadrës rumune Unirea Urziceni, për t’u kualifikuar në 1/8 e finales së Europa League.
Takimi i parë i zhvilluar në Anfield përfundoi me rezultat 1-0 në favor të Të Kuqve, ndërsa në ndeshjen kthyese të zhvilluar në Bukuresht, Redsat fituan me rezultat 3-1.
Ishin rumunët ata që krijuan avantazh në minutën e 19-të, ndërsa njëmbëdhjetë minuta më vonë, Javier Mascherano barazoi rezultatin (30’).
Pa përfunduar pjesa e parë (41’), Ryan Babel krijoi epërsinë e parë për mysafirët, ndërsa kapiteni Steven Gerrard vendosi rezultatin përfundimtar (57’).
Në 1/8 e finales, Liverpooli do ta ketë kundërshtar skuadrën franceze Lille, e cila eliminoi Fenerbahcen.