29 janar 2010

Parashikim: Sporting de Gijon – Barcelona

Koha: Shtunë, 30 Janar, ora 20:00 Vendi: El Molinon, Barcelona
Barcelona do të ndeshet me Sporting Gijon të shtunën mbrëma.
Sporting Gijon është treguar skuadër mjaft e vështire si vendas këtë sezon, ndërkohë Barcelona siç e dini ju po shkel gjithqka që po gjen përpara.
Në këtë ndeshje favoriti dihet, vetëm një mrekulli e Gijonit do ta ndalte Barcelonën në këtë ndeshje. Barcelona në ndeshjet e fundit e ka turpëruar Gijonin duke e mposhtur me rezultate të thella.
Sporting de Gijon
Christian Portilla do të jetë i gatshëm për këtë ndeshje, ndërsa Carmelo do të fillojë nga fillimi në krahun e djathtë.
Gijon nuk e ka asnjë lojtar të suspenduar.
11 lojtarë startues të mundshëm: Juan Pablo; Sastre, Botia, Arnolin, Canella; Portilla, Camacho; Carmelo, De las Cuevas, Castro; Bilic.
Forma në pesë ndeshjet e fundit
1-0 (Vendas) Racing Santander (La Liga, 24 Janar)
3-2 (Mysafir) Atletico Madrid (La Liga, 17 Janar)
1-0 (Vendas) Getafe (La Liga, 10 Janar)
2-2 (Vendas) Malaga (La Liga, 3 Janar)
2-1 (Mysafir) Valladolid (La Liga, 20 Dhjetor)
Barcelona
Sergio Busquets dhe Jeffren janë të gatshëm, pse jo për të mos u futur në këtë përballje. Dani Alves është në një dyshim të madh për këtë ndeshje për shkak të një lëndimi.
11 lojtarë startues të mundshëm: Valdes; Dani Alves, Pique, Marques, Abidal; Xavi, Busquets, Iniesta; Messi, Ibrahimovic, Henry.
Forma në pesë ndeshjet e fundit
2-0 (Mysafir) Valladolid (La Liga, 23 Janar)
4-0 (Vendas) Sevilla (La Liga, 16 Janar)
1-0 (Mysafir) Sevilla (Copa del Rey, 13 Janar)
5-0 (Mysafir) Tenerife (La Liga, 10 Janar)
1-2 (Vendas) Sevilla (Copa del Rey, 5 Janar)