28 janar 2010

Biografia e Florentino Perez

Florentino Pérez Rodríguez u lind me 8 Mars 1947 aktualisht 62 vjecar, eshte biznismen spanjoll, ish politikan,dhe tani presidenti aktual i Real Madrid C.F. ,ai aktualisht ka edhe kompanine ACS (Actividades de Construcción y Servicios).

Ai eshte me i njohuri nga presidentet e Realit sepse gjate periudhes Los Galacticos ka blere futbollistet me me fame dhe ne elite duke paguar shifra astronomike.
Perez u bashkua me partine Qendra e Bashkimit Demokratik ne vitin 1979 duke sherbyer ne keshillin e qytetit te Madridit.

Ne vitin 1986 Perez konkuron ne zgjedhjet e pergjithshme spanjolle me Partine Reformiste Demokratike.Ai ndjeki Universitetin Politeknik te Madridit.
Ne vitin 1993 u zgjodh president i OCP Construcciónes, pas bashkimit te S.A. dhe OCP Construcciónes me Guines dhe Navarro duke krijuar nje kompani te re Actividades de Construcción y Servicios, S.A. (ACS) ne vitin 1997 Perez zgjedhet presidenti i kompanise se re.

Florentino Pérez me 19 Shkurt 1995 konkuroi per here te pare ne zgjedhjet presidenciale te Real Madrid, ateher klubi ishte ne gjendje te keqe financiare dhe kishte keqmenaxhime po Perez humbi nga Ramon Mendoza.
Perpjekja e dyte ishte me e sukseshme kur Perez u be president i Realit ne vitin 2000.

Perez kishte premtuar se do te sjellte Luis Figo nga rivali kryesor F.C Barcelona, ate e beri duke paguar nje shume prej 58.5mil. €, me pas ne vitin 2001 ai transferoi Zinedine Zidane nga Juventus per nje shume rekorde prej 73.5mil. €, me pas ne vitin 2002 ai solli fenomenin Ronaldo nga Inter per nje shume 43mil. € ndersa ne vitin 2003 ai solli me te famshmin David Beckham nga Man.

UNT per nje shume 35.1mil.€, ne vitin 2002 Reali fitoi titullin e 9-te te Champions League dhe gjithashtu kishte fituar 2 tituj te La Ligas, te cilat ndihmuan Perez ti i rifitoj zgjedhjet ne vitin 2004 me 94.2% te shumes se votave.
Ne vitin 2004 pasi qe Claud Makelele u largua nga Real Madridi ne drejtim te Chelsea, Perez arriti te sjelle ne Madrid Owen,Julio Baptista e Robinho ,gjithashtu Perez nuk arriti te nenshkruaje me Patrice Vieira per shkak se refuzoi te paguante page te larte per lojtarin.

Pas gjithe ketyre transferimeve Reali nuk arriti te fitoje asnjerin prej objektivave.
Edhe pse politike e Perez kishte arritur te permiresonte klubin ne aspektin financiar dhe ate te marketingut ne Azi, ajo ra nen kritika te shumte te cilat e shtyne qe Perez te jape doreheqje me 27 Shkurt 2006 duke shtuar se ekipi kishte nevoje per nje drejtues te ri.

Me 14 Maj 2009 Perez paraqiti zyrtarisht kanditaturen e tije per president te Realit ne nje konference per shtyp ne Hotel Ritz Madrid. Me 1 Qershor 2009 duke marre parasysh se ai ishte kandidati i vetem qe kishte ofruar garanci prej 57,389,000€ ai u zgjodh per here te trete president i Real Madrid.

Ai perseri vazhdoi me politiken e tije Los Galacticos.Me 8 Qershor2009 ai arriti ta transferoj Brazilianin Kaka’ nga A.C. Milan per nje shume prej 65.8mil.€, me 11 Qershor 2009 Mancheter United pranoi oferten prej 94mil € per superyllin dhe njekohesisht futbollistin me te mire ne bote per vitin 2008 Cristiano Ronaldo, me 25 Qershor 2009 Perez njoftoi se ka arritur marreveshje per te transferuar qender mbrojtesin e Valencia per 15mil.€.Me 1 Korrik 2009 ai bleu

Karim Benzema nga Olimpik Lioni per nje shume 35mil.€ dhe duke arritur nje mareveshje me Lyon se nese Reali do te arrinte suksese ai do te paguante edhe nje shume tjeter Lyon.

Dhe me pas me 5 Gusht 2009 ai solli edhe Xabi Alonson per 30mil.€ duke arritur te mare lojtarin e 2-te te Liverpool pasi qe kishte marre edhe Alvaro Arbeloa per 4mil.€.