12 janar 2011

Serie A, ekipi më i mirë i javës

Kaloi dhe java e 19-të e kampionatit Italian të futbollit, Serie A. Disa nga futbollistët treguan formë të lartë duke hyrë edhe në formacionin më të mirë të javës.
Portieri më i mirë i javës është Agazzi i Cagliarit. Mbrojtësit më të mirë për këtë javë janë:Gyorgy Garics (Bologna),Paolo Kanavaro (Napoli) ,Bostjan Cesar (Chievo). Mesfushorët më të mirë ishin: Stefano Guberti(Sampdoria),Carlos Grossmueller(Lecce),Esteban Cambiasso(Inter),Andrea Dossena(Napoli), dhe sulmi më i mirë përbëhet nga treshja bombastike: Cavani – Ibrahimovic – Di Natale

U dalluan edhe:

Alexandre Pato(Milan)
Antonio Cassano(Milan)
Mirko Vucinic (Roma)
Albin Ekdal (Bologna)
Marco Di Vaio (Bologna)
Luca Castellazzi (Inter)
Javier Pastore (Palermo)
Ezequiel Munoz (Palermo)
Mario Santana (Fiorentina)
Alberto Gilardino (Fiorentina)
Alessandro Diamanti (Brescia)
Giuseppe Biava (Lazio)
Jeda (Lecce)
Gianni Munari (Lecce)
Alexis Sanchez (Udinese)
Robert Acquafresca (Cagliari)
Daniele Conti (Cagliari)
Morgan De Sanctis (Napoli)