03 nëntor 2010

Lajme - Thashethenjet ne Merkaton e Juventus-it


 • Lassana Diarra Juventusi është duke menduar ta sjellë në skuadër një mesfushor pasi që pritet largimi i Mohammed Sissokos. Emri që po përmendet për të ardhur në Juventus, është ai i mesfushorit të Real Madridit, Lassana Diarra i cili është lojtar me karakteristika të ngjashme me Sissokon. Por, sipas shtypit anglez, për mesfushorin francez janë të interesuara edhe skudrat si Manchester United dhe Tottenham. Vlera e kartonit të Diarras i cili së fundi ka deklaruar që mund të largohet nga Reali është rreth 13 milion euro. Ai ka kontratë me Los Blancos deri në qershor të vitit 2013.
 • Milan MilanovicJuventus dhe AC Milan janë duke mbrehur armët e tyre për betejën e ardhshme në treg.  Milan Milanovic (19 vjec), mbrojtes i ri serb i Lokomotiv Mosca, eshte ne shenjestren e dy klubeve të Juventusit dhe AC Milan. Nëse kemi folur për interesimin e Juventusit në ditët e fundit, lajmet tani flasin edhe per interesin e Kuq e Zinjve gjithmonë në kërkim të një mbrojtës qendror. Milanovic është ne mbarim te kontratës në qershor. Kush nga Marotta dhe Galliani do të jenë më bindës mbetet te shihet ?
 • Serdar TasciMbrojtësi gjerman i cili është synimi kryesor i Bianconerve për mbrojtjen është kërkuar edhe nga ana e trajnerit të Tottenhamit Harry Redknapp. Për Juventus është edhe një kundërshtar më shumë në rrugën që çon në mbrojtësin e Stuttgartit Serdar Tasci. Kjo është Tottenham që kanë hyrë në listën e standardeve teknike të kërkuara nga Redknapp për pikë në sukses në Premier League. Spurs kishte kërkuar tashmë informacion mbi 23 vjeçare këtë afat kalimtar veror për mbrojtësin e kombëtares gjermane, por, siç raportohet nga "Daily Mail", duket se kompania me bazë në Londër është tani më shumë në besim që duan ta sjellin në Londër gjatë afatit kalmtar të dimrit.
 • Bojan Krkic - Juve pas Bojan Krkic. Një zhurmë e vertetë: dje është zbuluar nga një gazetë spanjolle. Sipas transmetuesve të lajmeve në radio Iberik Cadena Ser, duket se juventus është i interesuar për sulmuesin e ri dhe të talentuar të Barcelonës 20 vjeqarin Bojan Krkic. Babai i tij serb ndërsa nëna katalunase me nënshtëtsi spanjolle. Bojan është një ndër talentët me të mëdhenjë të futbollit iberik që ka prodhuar ndonjëherë në vitet e fundit. Në këtë vit performanca e tij ishte shumë e dobet, në 6 ndeshje ka luajtur vetëm në tri, por aftësitë e tij janë absolutisht të pa diskutueshme. Kontrata e tij i skadon më 2013 , por kreu i kompanisë thonë se janë të gatshëm ta zgjasin kontratën deri më 2015. 
 • Antonio Cassano - Kthehet te flitet per Juventus dhe Sampdoria. Pore kesaj radhe nuk ehste as Pazzini e as Palombo por eshte Fantanonio Cassano. Riktheht pasioni i Elkaneve per aCasanon. Dje ishin duke duartrokitur lojrat e Cassanos dhe pas fjaleve te Del Nerit lindin disa dyshime. ja fjaelt e tij : Antonio sot eshte nje Kundershtar por ne te ARDHMEN DO TE SHOHIM.
 • Karim Benzema - Juventusi po përgatitet të sjellë në Torino edhe dy lojtar të rinj. Drejtuesit e “zonjës së vjetër” janë hedhur në sulm për të marrë Pacinin nga Sampdoria dhe sulmuesin francez të Realit, Karim Benzema. Pas refuzimit të Adebajor nga Sitit dhe të boshnjakut, Edin Zdeko, nga Volfsburgu, bardhezinjtë kërkojnë të përfitojnë nga situata jo të këndshme që po kalojnë dy sulmuesit e sipërmendur në skuadrat e tyre. Sampdoria pas humbjes së parë të pësuar nga Verder Bremen në turin e tretë të Ligës së Kampioneve dhe një eliminim i mundshëm i saj mund ta detyroj sulmuesin italian, Xhanpaolo Pacini që të pranoj ofertën e torinezëve. Juventus kërkon të përfitoj edhe nga mardhëniet jo fort të mira që ekzistojnë midis Benzemasë dhe teknikut Mourinjo por edhe nga pupullarizimi që është bërë në kampin madrilen për të bindur sulmuesin francez që të vishet bardhezi. Drejtuesit e skuadrës torineze sapo kanë zyrtarizuar blerjen e mesfushorit serb Krasniç dhe të italianit Akuliani nga Liverpuli.
 • Luis Pedro CavandaBianconerët janë në kërkim të një mbrojtësi të krahut të djathtë dhe si duket ata tani e kanë gjetur lojtarin e duhur për atë pozitë. Sipas shtypit italian, Juve e ka vënë në shënjestër mbrojtësin e Lazios, Luis Pedro Cavanda. 19 vjeçari që nga viti 2007 është pjesë e skuadrës së Lazios, por deri këtë stinor kishte luajtur me skuadrën e të rinjve, kurse këtë stinor ai debutoi me Lazion në Serie A, kurse kundër Milanit ai luajti që nga minuta e parë duke bërë një paraqitje mjaft të mirë përballë brazilianit Ronaldinho dhe shokëve të tij. Lazio e sheh si një lojtar shumë të rëndësishëm për të ardhmen e klubit, prandaj do të jetë i vështirë transferimi i tij te bianconerët.
 • Lisandro Lopez - Nje Lopez per Juven por jo Maxi i Catanias por Lisandro Lopez 27 vjecari sulmuesi i Lyon ne France . Drejtuesit Juventin prej kohesh jane ne ndjekje te nje sulmuesi te denje , pas shume emrave te perfolur , atye u shtohet dhe Lisandro .
 • Andrea Masiello - Katër klube janë në luftë për mbrojtësin e Barit Andrea Masiello.Ekipet në luftë për 24 vjeqarin janë Juventus, Roma, Sampdoria dhe Genoa.
 • Fernando TorresTë dy lojtarët mund të lënë Liverpulin: Juventus në dritare. Megjithë ndryshimin e pritur gjatë të pronësisë Liverpool është duke përjetuar një nga momentet më të tmerrshme të historisë së saj të lavdishme. Roy Hodgson në stol me ekipin është në vendin e fundit dhe shumë lojtarë janë duke menduar të largimin për të gjetur motivim të ri. Ndër këto janë dy Reds në verë tashmë ishin afër largimit nga Anfield Road: Fernando Torres dhe Glen Johnson. Sipas një raporti të sotëm 'Daily Mail', të dy kampionët e Liverpool janë në kërkim të shpejtë të Juventusit, të cilët janë në kërkim të një sulmuesi dhe një mbrojtës në një pozitë për të dhënë fuqi Juventusit në luftën për titull.Johnson ka njohur gjatë në lidhje me interesin e Delneri, edhe pse mbrojtësi anglez dhe sulmuesi spanjoll ishin edhe nën vëzhgimin e Inter, Torres, megjithatë, pas rinovimit të Wayne Rooney nuk është më në planet e Manchester United, dhe tani është alternativë e parë Juventus ku ky klub mund të mos interesohet më për Dzekon e Volfsburgit, dhe ta lërë me lot në sy sulmuesin boshnjak.
 • Robbie Keane Skuadra më e trofeshme italiane, Juventus, është duke e shqyrtuar një huazim të mundshëm të sulmuesit irlandez të Tottenhamit, Robbie Keane. Lajmin e bën të ditur La Gazzetta dello Sport, që pohon se Juventusi ëshë në ndjekje të ish-sulmuesit të Interit.Thuhet se lëndimet e Amaurit dhe Vincenzo Iaquintas kanë detyruar drejtorin e Juventusit, Giuseppe Marotta, të kërkojë në treg një sulmues të ri, ndërsa si zgjidhje të problemit e sheh Robbie Keane, të cilin shpreson ta transferojë në formë huazimi.
 • Ibrahim Afellay - Sipas të përditshmës holandeze Voetbal Elf Juventusi është hudhur për një marrveshje sa më të shpejtë me drejtuesit e ekipit holandez PSV Eindhoven për mesfushorin tulipan Ibrahim Afellay që në Janar! Në garë për Afellain janë edhe Liverpool,Man Utd dhe Inter. Në rast të dështimit të marrveshjes në janar Juventusi mund të përfitojë në verë duke e transferuar Afellayn si lojtar të lirë.
 • Konstantin Rausch Sipas shtypit gjerman, edhe Juventusi është i interesuar për mbrojtësin e krahut të majtë të Hannoverit, Konstantin Rausch. Por për të fituar shërbimet e tij bianconerët duhet të mposhtin konkurrencën, pasi që për shërbimet e 20 vjeçarit janë të interesuara edhe disa skuadra tjera.Në veçanti Milani vazhdon të jetë konkretisht i interesuar në lojtarin, i cili vlen 3 milion euro.
 • Youssef El-Arabi - Si pjesë e Misionit të Vëzhgimit të shumë talentëve në Ligue 1 franceze, të dërguarit e Juventus, siç raportohet nga L'Equipe, ato pjesë të përkushtuar për kujdesin e tyre, si dhe (siç është raportuar nga Tuttomercatoweb, më vonë edhe Napoli, Palermo dhe Atletico Madrid), duke përfshirë Youssef El-arabe (23), sulmuesi maroken lidhet aktualisht me Caen deri në qershor 2013. El-Arabi gjithashtu është pasuar me padurim nga Lyon, dhe vlera e saj mund të rritet tag deri në 6 milionë euro në fund të sezonit.
 • Maxi Lopez në Juventus Sulmuesi argjentinas,Maxi Lopez është shum pranë transferimit te skuadra më e trofeshme në Itali,Juventus.
  Drejtori i përgjithshëm i Juventusit Giuseppe Marotta ka deklaruar se skuadra e tij kërkon ta huazojë argjentinasin në janar dhe më pas të vendos për blerjen. Bianconerët nuk po rehatohen në repartin e sulmit,pas formës jo të mirë të Amaurit dhe lëndimeve të shpeshta të Iaquintas. Përveq Maxi Lopezit zonja e vjetër në listë ka edhe dy sulmuesit e tjerë ishin Benzeman e Real Madridit dhe Antonio Cassanon e Sampdorias. Përsa i përket mbrojtjes, trajneri i Juves,Luigi Del Neri e pëlqen mbrojtësin e djathtë të Lazios,Stephan Lichtsteiner,por skuadra romake kërkon së paku 10 milion euro.
 • Van Der Wiel - Gregory Van der Wiel në merkaton verore ishte pranë kalimit në Angli,me Manchester United dhe Arsenal në pole,por Gregory Van der Wiel është edhe në planet e Juventusit.Sipas Corriere dello Sport në holandë ka thashetheme se Van der Wiel mund të jetë lojtar i ri i Juventusit në janar!Duke pasur parasysh problemet për të arritur marrveshje për Lichtsteiner, për të cilin presidenti i Lazios Claudio Lotito kërkon së paku 10 milion euro.Drejtori Gjeneral i Juventusit Giuseppe Marotta është vënë pas mbrojtësit të djathtë të Ajaksit për ti dhënë trajnerit Luigi Del Neri një element të fortë dhe të qëndrueshëm për krahun e djathtë të mbrojtjes,pas zhgënjimit të Marco Mottas i cili nuk impresionoi me paraqitjet e tija.Gjithnjë Sipas Corriere dello Sport në rast të dështimit të arritjes së marrveshjes në janar Juventusi do të kthehet fuqishëm për transferimin e Van der Wiel gjatë merkatos së verës.
 • Gareth Bale - Sipas Gazates Britanike The People Garenth Bale eshte nje nder objektivat e Juventusit per te rinforcuar skuadren eshte Galezi Garenth Bale. Sipas gazates per lojtarin jane te interesuar shume skuadra dhe nder to disa skuadra italiane por Juventusi ka shprehur nje interes me te madh mbi lojtarin por problemi qendron tek shifra e kartonit te lojtarit i cili varion tek 20 milion
 • Luis Nani - Nga Gjermania vijnë konfirmimet se Biankonerët janë të interesuar për mesfushorin e Manchester United, portugezin Luis Nani.
  Siq thuhet nga mediat Manchester UTD po përballet me vështërsi ekonomike, dhe duket se Ferguson ka vendosur të shesë dy nga yjet e skuadrës, Luis Nanin dhe Wayne Rooney i cili kërkohet me ngulm nga Real Madrid. Juventus për të arritur deri te Nani, duhet të përballet në duel me Interin i cili poashtu është i interesuar për të. 
 • Darijo Srna - Jo vetëm Lichtsteiner dhe shumë emra të tjerë të dalë në ditët e fundit. Juventus, për të forcuar krahun e djathtë ku Marco Motta ka zhgënjyer, ka vendosur ta shiqoj mirë situatën e kroatit Darijo Srna që ishte i këkuar gjatë verës edhe nga As Roma.Darijo Srna 28 vjeqar lojtar i skuadrës ukrainase Shakhtar Donetsk sipas Sky Sport,forma e tij e mirë ka shtyrë Marottan që të mendoë për ta transferuar atë.
 • Steven Pienaar - Siq Raportohet nga Mediat Italiane Juventus dhe Inter janë në garë për të nënshkruar me mesfushorin e Evertonit JuguAfrikanin Steven Pienaar.Steven Pienaar 28 VJEQAR kërkohet edhe nga klubet angleze si Tottenham dhe Aston Villa.
 •  Lucas Podolski Podolski ngreh veshët e Juventusit, "Unë mund të largohem nga Kolni. Lukas Podolski ka akuzuar klubin e tij aktual, Kolnin, për mungesë të një drejtimi të caktuar, gjë që mund ta detyrojë atë të kërkojë klub tjetër që në janar.“Ne nuk po bëjmë asgjë. Dhe nëse situata mbetet kështu, mua më duhet ta mendoj të ardhmen time diku tjetër”. “Hanoveri dhe Mainzi janë shembuj të mirë të klubeve të cilat operojnë në mënyrë efektive, përkundër faktit se nuk kanë resurse të mëdha financiare”, tha Podolski për Bild. Per lojtarin i ekipit kombëtar te Gjermanise jane te interesuara shume skuadra, sidomos Juventus dhe AC Milan . Vlerësimi i sulmuesit është rreth 15 milionë dhe mund të jetë një marrëveshje e mirë ne cilesi dhe çmim, Podolski eshte (i lindur më 1985) është konsideruar si një nga talentet më të mëdhenj në rolin e tij, me një aftësi të mëdha teknike, dhe per goditje te forta dhe te sakta ne shenimin e golit.
 • Xherdan Shaqiri Lufta per talentin e FC Basel-it ka filluar te nxehet. Liverpool dhe Arsenal jane duke ndjekur 18 vjecarin, qe po i hyn vitit te fundit te kontrates se tij. Sidoqofte, “Blick” shkruan se Juventus, Manchester United dhe Barcelona kane kontaktuar skuadren e Baselit qe te informohen rreth situates se Xherdan Shaqirit. Kontrata e lojtarit te krahut i skadon ne dhjetor te vitit 2011.
 • Martin DemichelisNjë largim nga Bayerni në drejtim të Italisë është shumë i afërt për mbrojtësin argjentinas, Martin Demichelis.
  Argjentinasi nuk bën pjesë në planet e trajnerit të Bayernit, Luis van Gaal, prandaj është i gatshëm të largohet që në mini afatin kalimtar të janarit. Juventusi dhe Fiorentina janë në kontakt me menagjerin e Demichelis dhe ka gjasa që njëra nga këto dy skuadra do të jetë skuadra e tij e ardhshme. Mbrojtësi e di që nuk ka të ardhme në Bayern, sidomos pasi që u la jasht formacionit në ndeshjen me Hannoverin, edhe pse mbrojtësi i formacionit bazë, Danny van Bouyten ishte i lënduar.
 • Ibisevic Rivaliteti i madh ndermjet Juventusit dhe Interit tani shfaqet jo ne fushe po ne mercato, ne Gjermani behet e ditur se Interi eshte hedhur pas Ibisevic lojtarit 26 vjecar i Hoffenhaimit, per lojtarin ne fjale edhe Juventusi kishte shprehur interesim mirepo nuk bere oferte konkrete ndersa Interi eshte e gatshme qe te ofroje 16 milion euro tani pritet pergjigje nga Juventusi. Mirepo eshte e veshtire qe Juventusi te beje nje oferte per shkake se objektivi i pare i Juventusit mbetet Dzeko.
 • Stefan Radu - Sipas Protosport.ro, Juventus janë ndjekja te mbrojtesit Rumun te Lazios ,Stefan Radu.
 • Mario YepesJuventus raportohet se është duke përcjellë mbrojtësin e Milanit, Mario Yepes, dhe shpreson ta sjellë atë në Olimpico si zëvendësim për të lënduarin Leandro Rinaudo. Sipas ueb-faqes italiane Itasportpress.it, klubi nga Torino do të duhet të luftojë për të siguruar mbrojtësin, pasi ish-klubi i tij Chievo po ashtu dëshiron ta rikthejë 34-vjeçarin. Mbrojtësi kolumbian krijoi një dyshe të fuqishme mbrojtëse me Andrea Mantovani te Chievo, para se të kalonte te Milani gjatë verës, si transferim i lirë. Ai nuk ka bërë paraqitje në ligë me Rossonerët deri tash këtë sezon.
 • Ryan Shawcross - Sipas gazetes britanike “Mirror”,trajneri i Juventusit Del Neri,duke pase parasysh problemet e mbrojtjes se tij, ai mendon per 23 vjecarin e Stoke City dhe kombetares angleze se Capellos.Juventusi eshte duke menduar per nje transferim te tij tek Juve ne Janar per te forcuar mbrojtjen.Ky lojtar ka qene i lidhur me Liverpoolin e Roy Hodgson.
 • Neymar Sipas gazettes britaneze The People, Chelsea janë gati që të bëjnë ofert pë super sulmuesin Neymar. Chelsea duhet që së pari të garoj me Juventusin për shërbimet e 18 vjeqarit. Neymar edhe pse për momentin është ri vetëm 18 vjet në një të ardhme të afërt konsidorohet të bëhet njëri ndër sulmuesit më të mirë botror duke kaluar braziljanët aktual që luajn në klube europjane.
 • Luis SuarezJuventusin e pret nje tjeter sfide me M.City por kesaj radhe per lojtarin e Ajax Suarez. Manciniështë gati për duel me Zonjen e Vjetër, jo vetëm në Europa League , por edhe për sulmuesin Uruguajan te Ajax, qe ne kete mbrëmje do jete ne fushe kundër Milanit ne Champions.
 • Lucas Leiva - Emri me i ri per merkaton e Juves eshte Lucas Leiva.Sipas shtypit Britanik Biankoneret jane ne gjurmet e Brazilianit me pashaporte Italiane qe luan ne Angli me Liverpulin.Me ardhjen e Poulsen dhe Meireles ai nuk ka shume hapesira tek Liverpuli. Drejtori i Liverpulit deshiron qe te dije nese Sissoko do largohet apo jo.Sissoko duket se do largohet ne Janar ne drejtim te Wolfsburgut dhe vendin e tij mund ta zere pikerisht Leiva.Oferta per Lucas Leiva njoftohet se eshte rreth 8.5 ml €