22 nëntor 2010

Juve rri pranë kreut

Juventusi ka shënuar fitore prej 2-0 si mysafir i Genoas në takimin e vlefshëm për javën e 13-të të Kampionatit italian.

Bardhezinjtë e fituan ndeshjen që në pjesën e parë, pasi që krijuan avantazh të dyfishtë, i cili mbeti i tillë deri në fund të takimit.

Mysafirët kaluan në epërsi në minutën e 18-të pas një goditjeje të Claudio Marchisios, i cili me ndihmën e portierit Eudardo ia dha epërsinë Juves.

Me një solo-depërtim, Milos Krasic kaloi mbrojtjen vendase për të shënuar golin e dytë për bardhezinjtë (23’) dhe për të vulosur fitoren që në pjesën e parë.

Në pjesën e dytë, Genoa luajti më mirë dhe pati iniciativën në sulm, mirëpo nuk arriti të ndryshonte në rezultat, falë mbrojtjes së fortë juventine.

Pas kësaj fitoreje, Juventusi ngjitet në vendin e tretë në tabelë, dhe ka gjashtë pikë më pak se lideri, Milan.