23 nëntor 2010

Mancester Junajtid tenton per Bufonin, afron Berbatovin

Pas muajsh te tere larg Juventusit, Xhixhi Bufon ritakohet sot me skuadren bardhe e zi. Portjeri I kombetares se Italise eshte stervitur ne Vinovo, por ne orare te ndryshme me shoket e skuadres. Megjithate ne dreke Bufon eshte takuar me skuadren dhe teknikun Delneri, raportet me te cilin nuk kane qene te mira. Nje hipoteze vazhdon te qendroje: Bufon mund te pershendes ne janar Juventusin, per te filluar nje aventure te re ne Angli. E perditshmja Gazzetta dello Sport vazhdon te ndjek me vemendje Xhixhi Bufonin dhe kjo lidhur me te ardhmen e tij. Mancester Junajtid dhe tekniku Ferguson po kerkojne nje trashegimtar per Van der Sar, tashme 40-vjecar. Ser Aleks Ferguson ka siguruar sherbimin e danezit 26-vjecar Lindegaard ne janar, por ky projektohet si numri 2 ne Old Traford. Objektivi post Van der Sar, jane portjeri I Atleikos se Madridit, De Gea, ai I Shalke 04, Manuel Nojer dhe natyrish Xhixhi Bufon, qe ka qene gjithnje enderr per Fergusonin. Juventus ne ndryshim nga vitet e tjera eshte dakort te negocioje per portjerin Bufon. Storari ka treguar se eshte nje garanci taini te Juventus, nderkohe qe paga vjetore, 6.5 milion euro per Bufonin peshon shume ne buxhetin e brishte te shoqerise bardhe e zi. Juventus eshte ne favor te operacionit shkembyes dhe fjala eshte per sulmuesin bullgar Berbatov. Nje shkembim Bufo-Berbatov mund te kenaq te dyja palet: Mancester Junajtid gjen nje portjer qe afron siguri dhe Juventus, ploteson kerkesen e teknikut Delneri per nje sulmues te klasit te pare.