22 nëntor 2010

Juventus si ne kohen e Capellos

E veshtir eshte pas ndryshimeve te medha te skuadres ne kete vite, duke mos theksuar asgje dhe duke arritur nje stabilitet te mire. Me te vertet nuk do te ishte e mire te mos i falenderojm udheheqesin e cila po punon ne kete drejtrim..

Ti rikthehemi ndeshjes se fundit dhe ta analizojm pake. Ata qe e kan shikuar ket takim do te thojne se nuk ka qene nje loje ofanzive. Une mendoj qe ishte ashtu, mirpo nuk guxojm te themi se edhe ne ishim ata qe e kontrolluam ndeshjen.. Cka ka bere Genoa ne kete ndeshje, ne jakemi lejuar, mesfusha jone ka kontrolluar ndeshjen dhe e ka realizuar, ne si shikues ashtu dhe kemi dashur, qe Juve te mos mboshtet dhe ashtu ja arriten.

Juve nuk mund te jete i mos suksesshem kur ne mesfushe ka nje Melo dhe nje Aquilani, a eshte ai Melo i vitit te kaluar kur e demtojke Juven ne disa raste apo eshte dikush tjeter, po ashtu a eshte ai Aquilane qe vitin e kaluar nxejke pankinen e Liverpulut dhe nuk e kishte besimin e trejnerit..

Tasht keta dy persona jane me te merituarit e Juves ne skuseset e fundit te skuadres, po ashtu egziston edhe njeriu qe i ka rikthyer ne form, Del Neri..

Dje e kimi pare nje mesfushe shume te forte, si nje kohe kur Juven e udheheqke Capello. Ae kujtojm at mesfushe: Camoranessi, Viera, Emerson dhe Nedved, mirpo nje mesfush e tille nuk u pare vetem dje kunder Genoas, por po shifet gjithnje, ata nga ndeshja ne ndeshje po fitojn forme edhe me te mire, kjo u pa edhe ne ndeshjen e fundit me Genoan..

Shume mire eshte per Krasic icili fluturojke neper fushe, e kimi ditur se nuk do te kete force perte luajt ter ndeshjen, mirpo ai ne nje pjese te lojes dha maksimumin. Rikthimi me i mire ne fushe per te cilin ka mundur te perjetoj Krasic i cili shenoj edhe nje gol.. Mirpo se e kemi pare ne Krasiqin gjat ter lojes ka luajtur me nje deshire te madhe dhe nje inatizem gjat ter ndeshjes, sikur donte te tregonte per denimin e marur para ndeshjes me Milanon, kur komisioni diciplinor e denoj me nje ndeshje mosloj dhe donte te tregonte se ai eshte ketu perta derguar Juven drejt nje suksesi te madhe. Te gjitha kalimet e tija nga krahu i djatht jane te rrezikshme per kundersharet, e shikuam edhe Crishiton dje, icili ka deklaruar se nuk do te deshironte te rikthehet ne Juventus, sepse atje nuk ndihesha mire. Kfaliteti i lejtarve tregohet mirpo dje nuk ka arritur asgje, nek e dim a eshte se Krasic eshte nje kundershtar i veshtir dhe i pa ndalshem. Ne nuk dojm te kemi lejtar te tille ne skuader te cilet asnjeher nuk arriten te ndalin futbollist kundershtar. (behet fjal per duelin Crishito - Krasiq). Tasht jemi te lumtur per deklaratat e tije qe kishte thane se nuk isha i lumtur ne Juventus. Juves nje lejtar i tille nuk na duhet..

Ne sulem mund te ishte edhe me mire, mirpo Quagliarella kishte ndihmuar ne shume raste mesfushen dhe nuk kemi pritur me shum nga ai.. Dikush mund te thoje se kishte pasur egoizem nemes Quagliarella-Iaquinta, mund te themi qe pak ka pasur egoizem, per fat te mire nuk eshte demtuar skuadra. Vetjak ka ne secilen skuader, sulmuesit jane te tille..

Me heret kemi diskutuar edhe per futbollistet e huazuar qe shpresojm ne funde te vazhdojn me Juven.. Nuk e kemi permendur njerin prej tyre, flitet per nje mbrojtes te ri Frederik Sorensen, i cili ka treguar se eshte nje futbollist icili e meriton te luaj ne formacionin e par te Juves.. Pasi qe e zavendesoj Moten ne ndeshjen e djeshme, ia eshte treguar i ftoht sikur te kishte luajtur ne 100 paraqitje per Juven, e jo qe ka kaluar ne skuader pas disa lendimeve qe kan goditur mbrojtjen tone..

Mrojtjen nuk duhet ta permendim, kemi lendime ne disa pozita, mirpo edhe Groso nuk ka luajtur keq, ku mer lavdata te medha, rikthehet ne fushe pas nje pauze te madhe.. Edhe Salihamidzic do ta vendosja qe te luante ne mbrojtje, icili futet ne loje perta zavendesuar Aquilanin e lodhur, nuk ka bere asgje ofanzive sepse nga trejneri i tij ishte kerkuar te luaj me defanzive, mendojm se taktika e Del Nerit ishte qe Salihamidziq me shum ti ndihmoj mbrojtjes dhe ashtu doli..

Cka mund te themi per ata futbollist si Groso e Salihamidzic, te cilit ishi te larguar nga Juve dhe te cilet po tregojn lojra te shkelqyeshme dhe po dhejne gjithcka per te mire te skuadre..

Agje nuk do te themi por vetem ti falenderojm per suksesin e bere - GrandeJuve.ORG