19 nëntor 2010

Serie A: Genoa-Juventus

Ne javen e 13 ne Serie A, Juventus do te udhetoj drejt Luiggi Feraris pertu ballafaquar me Genoan..

Genoa pas 12 xhirove gjindet ne vendin e 9 me 17 pike te fituara, sa i perket fushes vendase, Genoa ka shenuar 3 fitore, 2 barazime dhe ka pesuar ne nje ndeshje..

Pas disa rezultateve jo te mira, udheheqsia e kesaj skuadre kan shkarkuar trejnerin Gasperini icili me Genoan kishte arritur rezultate te mira..

Genoa ne dy takimet e fundit me trejnerin Bellardi ka arritur te shenoj fitore kunder Bolonjes dhe Kalarit me rezultat minimal 1-0.

Genoa zhvillon lojen e sistemit 4-3-3, per takimin me Juven pritet ky formacion:

Portjer: Eduardo
Mrojtesit: Rafinha-Ranocchia-Dainelli-Criscito
Mesfusha: Rossi-Milanetto-Veloso
Sulmi: Rudolf-Toni-Mesto

Golashenuesit me te mire jane Toni dhe Mesto me nga 2 gola

Juventus me 20 piket e fituara gjindet ne vendin e 4 te renditjes tabelare ne Serie A, me gol dalimin 23-13, ne transfer Juve nuk eshte edhe aq efikas ku ne 6 takime kemi arritur vetem 9 pike..

Kur eshte ne pyetje Skuadra, nje futbollist i suspenduar behet fjel per Simone Pepe icili eshte ndeshkuar me 4 karona te verdh ne 4 ndeshjet e fundit, mirpo pritet rikthimi i Motte-s, tecilit i skadon suspendimi. Po ashtu behet e ditur edhe rikthimi i Krasic, icili rikthejet shum shpejt nga lentimi perte cilin lendim eshte pare te rikthehet ne dhjetor, mirpo Krasic shume shpejt u rikuperua..

Skuadra eshte rikthyer stervitjeve, perveq atyre qe ishin te perfshire me kombetare dhe atyre te lenduarve nuk ishin ne fushat e blerta te Vinovos.. Sot futbollistet do te sterviten ne bari artificial pertu shmangur nga ndonje lendim eventualisht..

Sa i perket takimeve ne Luigi Ferraris, nga 43 takime vlen te bermendet se jemi afer te barabart me Genoan ku kemi shenuar 17 fitore dhe kemi pesuar 16 ndeshje, dhe ne 10 takime jemi ndare te barabarte, gol dallimi 70-59 ne anen e Juves, fitoren e fundit ne Genoa ekemi arritur vitin 2008 me rezultat 2-0.

Ne takimet e e fundit ndermjet Genoas dhe Juventusit gjithnje ka pasur gola, vleget te permendet se ne 4 takimet e fundit jane shenuar edhe 19 gola, afer 5 golave per ndeshje..

Del Neri per takimin kunder Genias ka ftuar keta futbollist:

2 Motta
3 Chiellini
4 Felipe Melo
5 Sissoko
6 Grosso
7 Salihamidzić
8 Marchisio
9 Iaquinta
10 Del Piero
14 Aquilani
17 Traore
18 Quagliarella
19 Bonucci
20 Lanzafame
27 Krasić
30 Storari
31 Costantino
36 Giandonato
39 Camilleri
41 Giannetti
43 Sorensen
44 Kirev
46 Liviero

Formacioni i mundshem mund te jete: Storari-Sorensen-Bonucci-Chiellini-Traore-Krasic-Aquilani-Melo-Marchisio-Quagliarella-Del Piero