01 dhjetor 2009

Ac Milan Inter , Cagliari Juventus

AC Milan u ngjit në vendin e dytë pas bie holandez Klaas-Jan Huntelaar në fund erdhi mirë dhe shënoi dy gola të thellë në kohë lëndimit për të siguruar një fitore të rëndësishme 2-0 në Catania. Juve shanset për titullin mori një hit serioze si ata ishin rrahur edhe nga një ekip energjike Cagliari i cili ka fituar ndeshjen e tyre të pestë në gjashtë - disfatës së tyre, vetëm në atë magji të kundërt emocionues 4-3 në San Siro kundër AC Milan. Kjo do të thotë Juve tani kanë një përleshje duhet të fitojë në shtëpi për fundjavë Inter e ardhshme, por trajneri Ciro Ferrara ishte më i interesuar për pikat e humbur këtë javë. "Juve u janë zhgënjyese? Unë mendoj se ne ishim të shikuar lojra të ndryshme, "tha ai kur u pyet për ndeshje. "Në pjesën e parë kemi pasur disa vështirësi, por në të dytë kemi pasur disa shanse. "Sigurisht unë jam i zhgënjyer për hendek në Inter dhe shfaqjet tona në kundërshtim, por humbja e sotme nuk ishte merituar," shtoi ai. Inter trajner José Mourinho tha hendekun mes dy ekipeve ishte e pavend, para se të swatting larg pyetje rreth sigurisë ndër të që nga rrahur 2-0 nga Barcelona në midweek, duke vënë në dukje se rivalët e tyre kryesor kishte pësuar humbje shumë më keq këtë sezon. "Duke qenë tetë pikë para tyre nuk ka rëndësi, ajo mund të jetë pesë ose ne mund të nivelit të lartë. Ajo nuk ka ndryshuar asgjë - ne do të do të Torinos për të fituar, "tha ai. "Ata (Barça) na shkatërruar, kjo është fjala e drejtë, por unë besoj se humbjeve të tjera të futbollit italian kanë lënduar më shumë, të tilla si një humbje në shtëpi për të FC Zyrih (Milan u rrahën 1-0 në San Siro), ose një nga larg në Bordo (ku Juve humbi 2-0). " Në Sardenja, Cagliari kishte shumë më të mirë të periudhës së parë dhe sipas meritave u çojnë në orë e gjysmë me një qëllim të bujshme nga Nene braziliane. Nga një marrë shpejt free-kick ai mori një kontakt dhe goditi me një raketë në qoshe të lartë nga 25 kopshteve dhe në një kënd që Buffon mposhti në postin e tij të afërt. Katër minuta në periudhën e dytë Juve kishte topin në rrjet kur Amauri kryesuar në shtëpi kryq, Martin Caceres, por ai ishte përjashtuar për një offside ngushtë. Francesco Pissano ruajtur Cagliari 10 minuta kohë me një bllok të rëndësishëm zhytjeje për të ndaluar një breshëri krishterë Molinaro nga gjashtë oborre jashtë para se portieri Federico Marchetti palmed larg një të rrezikshme Alessandro Del Piero free-kick. Zëvendësim Alessandro Matri vulosur fitoren një minutë nga koha kur ai u mbi një goditje e lehtë Jeda-të, mposhti Cannavaro Fabio mbi jashtë dhe shtënë nën Buffon. Zëvendësim qëllimet vonë Huntelaar, tre dhe pesë minuta në kohë plagosje, zgjidhjen e një çështje tmerrshme dhe fitoi Milan një fitore që nuk e meritojnë. Por kjo ishte një moment i madh për ish-sulmuesi i Real Madrid i cili ka pasur një kohë të nxehtë që shkon në Itali dhe thuhet se është lënë në dritare transferimin në janar. "Dua të luaj për Milanin, unë do të luftojmë këtu," insistoi ai. "Sot është një moment i mirë, keni nevojë për një qëllim, sepse fillimi nuk ka filluar mirë, kështu që është e mirë tani." Inter dominuar Fiorentina por kishte nevojë për një dorë ndihmë nga arbitri për ta kthyer atë në tri pika.