28 tetor 2010

Del Neri, modul të ri kundër Milanit

Do të jetë një Juventus me shumë mungesa ai, që do të paraqitet të shtunën në mbrëmje në “San Siro” kundër Milanit. Dëmtimi i dyfishtë i Iakuintës dhe Amaurit, pa harruar skualifikimin e Milos Krasiç, do ta detyrojë Del Nerin të zgjedhë formacionin midis një numri të pakët lojtarësh. Në sulm do të ketë hapsirë për dyshen Kualjarela-Del Piero dhe nuk është për t’u përjashtuar përdorimi i një moduli pa mesfushorë krahu.

Del Neri, duke parë mungesën e ish-lojtarit të CSKA-së së Moskës, dhe paraqitjet e Pepes, mund të zgjedhë t’i besojë skemës 4-3-1-2, me Akuilanin në pozicionin e mesfushorit të avancuar dhe Markizio, Felipe Melo dhe Sisoko para mbrojtjes. Një alternativë absolutisht e re që do të provohet nga trajneri bardhezi në stërvitjet e ardhshme.