13 shkurt 2010

Levekusen siguron kreun

Bayer Leverkusen ka krijuar tre pikë epërsi ndaj Bayern Munich në krye të tabelës së Bundesligës gjermane, pasi shënoi fitore me rezultat 2-1 ndaj kampionit në fuqi, Wolfsburg.
Pas pjesës së parë pa gola, lideri i tabelës kaloi në epërsi përmes Stefan Reinartz me të filluar pjesa e dytë (48’), për të dyfishuar epërsinë 20 minuta më pas me anë të Andre Lenz (68’).
Edin Dzeko shënoi për Wolfsburg 11 minuta para fundit të kohës së rregullt, por kjo nuk mjaftoi për tu sjellë kampionëve ndonjë pikë.
Ekipi i trajnerit Jupp Heyncke, që mbetet i vetmi ekip i pamposhtur në Bundesliga, tash mbledh 48 pikë, tre më shumë se Bayern Munich, që më vonë pret në shtëpi Borussia Dortmund.
Një takim tjetër interesant në Bundesliga, ishte fitorja 5-1 e Werder Bremen në udhëtim te Hanover 96