06 shkurt 2011

Buffon dhe Matri në perfaqsuesen Italiane

Portjeri i Juventusit Gainluigi Buffon është ftuar në të jetë portjeri i parë i përfaqsueses Italiane në prag të ndeshjes miqësore kundër Gjermania.

Buffon nuk ishte paraqitur për kombëtaren që nga qershori i vitit 2010, paraqitja e Biffonit ishte gjat ndeshjeve në kampionatin botror Afrika e Jugut 2010.

Pasi që u rikuperuar nga lëndimi, Buffon në janar ju rikthy Juventusit, kurse menjëher ka pranuar ftesen e përfaqsuese Italiane.

Ftesën për këtë takim e ka pranuar edhe sa po i ardhur në Juventus, Alessandro Matri i cili pas një paraqitje të mirë në ndeshjen e fundit kunder Cagliarit, ku Matri shenoj dy gola ka fituar besimin e trejnerit Prandelli dhe e ka ftuar në Kombëtaren Italiane.

Në listen e Prandellit gkindet vetëm një fitbollist që luan jasht Italie, bëhet fjal për Giuseppe Rosin (Villareal)

Të Ftuarit:

Portjerët:
Gianluigi Buffon (Juventus), Salvatore Sirigu (Palermo), Emiliano Viviano (Bologna)

Mrojtësit: Davide Astori (Cagliari),
Leonardo Bonucci (Juventus), Mattia Cassani (Palermo), Domenico Criscito (Genoa), Giorgio Chiellini (Juventus), Christian Maggio (Napoli), Andrea Ranocchia (Inter Milan)

Mesfushorët:
Alberto Aquilani (Juventus), Daniele De Rossi (Roma), Sebastian Giovinco (Parma), Stefano Mauri (Lazio), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Thiago Motta (Inter Milan), Antonio Nocerino (Palermo), Angelo Palombo (Sampdoria)

Sulmuesit: Marco Borriello (Roma), Antonio Cassano (Milan),
Alessandro Matri (Juventus), Giampaolo Pazzini (Inter Milan), Giuseppe Rossi (Villarreal)