26 shkurt 2011

Mrekulli në Viareggio, Juve kualifikohet!

Mrekulli në Viareggio Cup. Të rinjtë e Juves, që të gjithë i konsideronin të eliminuar, kanë kthyer situatën dhe vazhdojnë përpara për në fazën tjetër. Juve kishte shumë pak mundësi për t’ja dalë mbanë, por ja doli.

Juventusi arriti të mund New York 5-1. Protagonist ishte Niko Bianconi, autor i një triplete në pjesën e parë (edhe një gol të anulluar padrejtësisht). Në pjesën e dytë, pas golit të amerikanëve shënuan Ruggiero dhe Libertazzi të cilët mbyllën llogaritë.

Këto 4 gola ishin vendimtarë për të rimarr vendin e dytë në grupin 1. Kjo ishte edhe meritë e Varese që kaloi Bruges me rezultatin 5-0, duke treguar se e meriton vendin e pare në grup. E pabesueshme ishte ajo që ndodhi ne ndeshjet e tjera.

Një numër i madh rezultatesh favorizoi Zonjën e Vjetër që të marri vendin e fundit të mundshëm për të kaluar në fazën tjetër. Pas kësaj ndeshjeje, skuadra e të rinjëve dot ë presë nesër emrin e kundërshtarit të rradhës, me të cilin do të ndeshet të mërkurën, më 1 Mars, në tetëshe.
/JUVENEWS.TK/