10 shkurt 2011

Buffon i kënaqur me rikthimin në kombëtare

Portieri i Juventusit, Gianluigi Buffon, është i ngazëllyer me rikthimin e tij në kombëtaren italiane.

Italia nxori një barazim 1-1 në miqësoren e mbrëmshme ndaj Gjermanisë, derisa Buffon ishte startues për Azzurët për të parën herë pas gjashtë muajsh.

“Është mrekulli të rikthehem. Unë nuk kam pasur nevojë të sjelli shpirtin e vitit 2006 në mesin e bashkëlojtarëve. Përveç rastit simbolik të mbajtjes së shiritit të kapitenit, ka shumë liderë të ndryshëm në këtë ekip dhe secili mendon se do të bënte gjithçka për Italinë”.

“Duhet të jem i sinqertë, u ndjeva shumë i sigurt. Shumë i sigurt. Qartas opinioni publik ka qenë i fokusuar në çdo gabim të vetëm që bëj, por unë e pranoj këtë dhe në moshën 33 vjeçare kam bërë diçka të mirë në karrierë. Jam fizikisht mirë, dhe ndjej besim në aftësitë e mia”, ka thënë Buffon.