28 gusht 2010

Serie A starton më e pasur dhe me shumë te huaj

e u thy rekordi i vitit te kaluar ku kan qenë te huaj 227 , kshtu Serie A starton me dy rekorde njëra është kurr me shum lojtar te huaj edhe kurr me shum para nga drejtat televizive ,Interi është skuadra me më se shumti te huaj 25 pasojn Roma 19 Lazio 19 dhe Udinese 17, është hera par pas një kampionati boteror qe ne Serie A nuk luan asnjë kampion Bote.Ronaldinho është i vetmi Top i artë ne serie A , Top Lojtaret qe fitojn me se shumti jan 4 Ronaldinho Etoo Buffon Totti nga rroga+sponsor+drejtat e imazhit ne Listen e publikuar nga Francefootball ne te cilen jan perfshir 20 lojtar nga kampionate te ndryshme.Lojtari me më se shumti paraqitje është Javier Zanetti kapiteni i Interit është paraqitur per Interin ne serie A 501 prezenca ,Më i vjetri ne Seria A është Antonioli i Cesenes Portieri veteran në shtator i mbush 41 vjet. Një tjeter fakt interesant është se Seria A starton pa asnjë Trajner kampion te Italis nga 20 trajneret e ketij viti asnjeri nuk e ka fituar Scudeton dy nga keta 2o jan debutant ne Seria A Këta jan Benitez i Interit edhe Bisoli i Cagliarit .