28 gusht 2010

Analiza e Merkatos se Juves

Po ja filloj me nje Bravo ! per Marotten pasi me nje fond te limituar ka rinovuar skuadren duke ulur moshen mesatare duke ulur rrogat e medha pra nje gje pozitive per te ardhmen !! Marotta po nderton skuadren per te ardhmen fitimtare !!! Ai me blerjen e Bonuccit , Motta, Aquilanit dhe Krasic dhe rikthimin e Lanzafames ka sjell bazat ku Juve do te mbeshtetet per vitet e tjera bashke me lojtaret qe kane qene dhe do te jene baza e Juventusit (Marchisio,Chiellini, Buffon, Sissoko, Melo ) te cilet kan etje per te fituar. Tani le te analizojme cdo repart me blerjet dhe cfare mungojne !!
Mbrotja
1.Bonucci Do te jete baza e mbrotjes bashke me Chiellini dhe Legrotalie nje mbrotje qe te tjeret do ta ken zili !!( Nje blerje e zgjuar ) nje operacion qe ka kushtuar 15 milion
2.Motta Nje lojtar i mire qe lufton cdo top nuk pushon se vrapuar dhe nuk dorezohet kurre ( lojtar i stilit Juventus) Lojtar punetore !!! ( Ka ardhur ne form Huaje)
3.Bale ose Clichy ose Ziegler pasi eshte siguruar krahu i djathte duhet edhe nje mbrojtes te krahut te majte por kostot e larte qe mund te kene per Bale dhe Clichy mund te vendoset te merret Ziegler(Lojtar tipi Mottas )...Kosto e operacionit mund te jete rreth 5-6 milion ose ne form huaje !!
4.Demichelis/ Bocchetti/ Manfredini / Krgyos(As emrin nuk ja di) kerkohet dhe nje mbrojtes te mire per kompletuar qendermbrojtesat dhe lojtare te vleshem per kete gje dhe pa kosto te madhe eshte Bocchetti dhe Manfredini dy mbrojtesa te mire qe mund te jene per rezerve!!Mua me plq Bocchetti me i kompletuar si lojtar !!(kosto e operacionit mund te arrihet te merret ne form huaje )
MESFUSHA
1. Krasic Nje lojtar sh i mire edhe pse mosha e tij nuk eshte e vogel 26 duke shkuar per 27 por nese ky lojtar do te arrij te pershatet ne menyre te mire me kampionatin italian do te jete nje lojtar qe mund te ndryshoj dhe ndeshjen (Me kujton Nedved )..(Kosto 15 milion te pagueshme per 3 vjet )
2.Aquilani Lojtar qe i mungonte mesfushes sone ndoshta nuk eshte tamam organizator por nje lojtar qe ka klas dhe qe mund te shperthej kete vit (Kosto 0 vetem pagesa e rroges se tij 4 milion )
3.Pepe Nje lojtar qe nje min nuk ndalon vrapon si i nje tren dhe lufton ne cdo top ka karakteristika qe Del Nerit i sherbejne !! Pra nje lojtar qe ndihmon ne mbrotje dhe ne sulm jep ndihmen e tij por ka nje difekt nuk din te krosoj mire ( kosto 10 milion te pagueshme per 3 vjet )
4.Martinez lojtar qe ka karakteristika qe mund te nevojiten Juves pra driblim, i shpejt dhe nje shenues i mire !!! Nje lojtar qe duhet te zbulohet ( Kosto 13 milion ta pagueshme per 3 vjet jam pak i cuditur nga kjo kosto por shpresoj qe Martinez ti meritoj kete shpenzim )
5.Lanzafame Nje i ri i lindur dhe i rrit ne sektorin e Juventusit te te rijnve dhe qe ka nje etje te madhe per te fituar dhe per tu vene ne dukje !! Me kete lojtar mesfusha jon mund te quhet e kompletuar me tre mesfushoret tani Melo(I papar ne dy daljet e tij ) ,Sissoko dhe Marchisio
SULMI
1.Quagliarella Juventusi kerkon nje sulmues te dyte qe te kete te lehte te shenoj tipit Del Piero pra Diego nuk garantonte nje sasi golash por mund te garantonte vetem asist dhe ndonje gol ne ndonje ndeshje te lehte !! Mund te them se Juventusi ka vendosur qe te mbeshtet tek Quagliarella pasi eshte indetikiti qe e perfaqeson me mire nje sulmues te dyte apo sic ishte Di Natale( 29 gola vjet )
2. Pazzini/Benzema / Lukaku / Borriello Kesaj Juventusi i nevojitet nje Sulmues pasi demtimet e Iaquintas dhe Amauri nuk japin siguri po ashtu nje qe shenon per cdo kampionat 20 gola dhe lojtare qe shenojne kaq shume dua nje kosto te madhe !! Pazzini mund te arrihet te merret por mendoj se Marotta dhe Sampdoria nuk jane ne lidhje te mira !! Mund te enderrojme per Benzema por Mourihno nuk mund ta jape thjesht pa pasur nje zevendesues per te !! Lukaku eshte nje i ri por mendoj se Juve nuk don te mbeshtet tek nje pa eksperienc !!! Dhe emri i fundit qe ka filluar te qarkulloj ne diten e sotme ai i Borriellos nese Ibrahimovich do te shkoj tek Milan Borriello mund te vij tek Juve ne form huaje dhe me Del Pieron plotesohet Sulmi