27 gusht 2008

Garat eliminatore ne ChL: Juvja me barazim i ngjitet grupeve te Championsit


Juvja sonte u perball edhe njehere me Artmedian e Bratisllaves, ku ne ndeshjen e kthimit te garave preliminatore te Liges se Kampioneve, me rezultatin baraz 1-1, iu ngjit grupeve te Championsit. Kjo ndeshje ishte edhe ndeshja e fundit zyrtare e Juventusit ne kete periudhe parasezonale. Juvja luajti aq sa i duhej, nuk shkoi ne rrizik gjate gjithe ndeshjes, mirepo me disa raste per shenim ka mundur t'ia dal mbane fitores ne Sllovaki. Mirepo sikurse Juvja nuk i dha rendesi te madhe kesaj ndeshje, pasi qe ne ndeshjen e pare qe u luajt ne Torino, Juvja pokerizoi sllovaket me rezultatin 4-0, dhe pikerisht kjo mund te jete arsyeja qe kjo ndeshje te mbyllej pa fitues, gjegjesisht pa humbes. Ndeshjen e filluam bukur, me disa raste nga Legrottaglie dhe Nedved, mirepo eshte Fodrek ai i cili e hap rezultatin ne 1-0, me nje gola te shkelqyeshem gjysem akrobatik. Pas shenimit te golit sllovaket filluan te besojne ne mrekulli. Por menjehere dy minuta pas shenimit te golit, Amauri godet shtyllen e kundershtarit me koke. Eshte minuta e 25 ajo e cila cila mbyll cdo enderr. Molinaro gjen Nedvedin, dhe ai me nje krosim te shkelqyeshem gjen Amaurin, i cili me koke mposht portierin kundershtar. Ne kete ndeshje duhet cekur se per Juventusin ka debutuar Marchisio (i cili ka luajtur gjate gjithe ndeshjes) me nje paraqitje fantastike. Ne minuten e 70 ne loje inkuadrohet edhe Sebastian Giovinco, i cili zevendeson cekun Pavel Nedved si dhe Mohamed Sissoko zevendeson Camoranesin. 7 minuta para perfundimit te ndeshjes, Ariaudo hyn ne loje ne vend te Nicola Legrottaglies. Ne fund gjyqtari jep shenje per perfundimin e ndeshjes, dhe me rezultatin 1-1 si dhe ate para 2 javeve ku Juvja shenoi fitore bindese me rezultatin 4-0, Juventusi eshte ai i cili gjen nje vend ne grupet e Championsit, ndersa Artmedia do te qendroje te luaje ne Uefa Cup.