30 shtator 2009

Raportet nga Champions League


United përmbys rezultatin

Manchester United ka shënuar fitore në Old Trafford përballë kampionit të Gjermanisë, Wolfsburg, duke e mposhtur me rezultat prej 2-1.
Të parët në epërsi kaluan gjermanët me golin e Edin Dzekos (56’), mirëpo pas vetëm tre minutash (59’), mesfushori veteran i Djajve të Kuq, Ryan Giggs, barazoi rezultatin nga gjuajtja e lirë.
Fitoren finalistit të sezonit të kaluar ia siguroi mesfushori tjetër, Michael Carrick, i cili shënoi në minutën e 78-të pas asistimit të Giggs.
Përballja tjetër e Grupit B, e zhvilluar ndërmjet CSKA Moskës dhe Besiktasit, ka përfunduar po ashtu me rezultat 2-1, në favor të rusëve.
Pas xhiros së dytë, në Grupin B prin United me gjashtë pikë, ndërsa Wolfsburgu dhe CSKA Moska kanë nga tri pikë.

Milani mposhtet në San Siro, Reali vazhdon me fitore

Skuadra e Milanit ka vazhduar me formën e dobët edhe në ndeshjen e të mërkurës mbrëma duke u mposhtur nga FC Zurich para publikut të vet.
Takimi i zhvilluar në San Siro, ndërmjet Milanit dhe Zurichut, ka përfunduar me fitoren minimale të mysafirëve prej 1-0.
Të vetmin gol në ndeshje, e shënoi Hannu Tihinen (10’) duke ia siguruar tri pikë skuadrës zvicerane.
Në ndeshjen tjetër të Grupit C, Real Madridi ka fituar bindshëm në Bernabeu kundër Marseille, duke shënuar tri herë brenda gjashtë minutash.
Njeriu i ndeshjes ishte Cristiano Ronaldo, i cili shënoi dy gola (58’ dhe 64’) dhe nxori një penallti të cilën e shndërroi në gol Ricardo Kaka (61’).
Pas xhiros së dytë, në Grupin C udhëheq Reali me gjashtë pikë, ndërsa Milani dhe Zurichu kanë nga tri pikë.

Fitore minimale e Bluve, Porto mposht Atleticon

Chelsea ka arritur të nxjerrë tri pikë të rëndësishme si mysafir i skuadrës ku aktivizohet mesfushori shqiptar Altin Haxhi, APOEL Nicosia.
Të vetmin gol në ndeshje e shënoi sulmuesi francez Nicolas Anelka, i cili shfrytëzoi asistimin e Salomon Kalou, për ta mposhtur portierin Chiotis (18’).
Në ndeshjen tjetër të Grupit D të zhvilluar në Dragao, Porto e ka mposhtur Atletico Madridin me rezultat prej 2-0, me golat e Falcaos (75’) dhe Rolandos (82’).
Pas xhiros së dytë, Grupit D i prin Chelsea me gjashtë pikë, në vendin e dytë gjendet Porto me tri pikë, ndërsa APOEL Nicosia dhe Atletico Madridi kanë nga një pikë.

Nikçi 14 minuta, Zurich mat Milanit

Ronaldo mjeshtër i golave, ndërsa Bayern-Juventus ndahen baras. Manchester United me vështirësi fitoi.
Kampioni i Zvicrës, Zurich ka lënë gojhapur jo vetëm adhuruesit italian, por në përgjithësi ekspertët e futbollit. Shqiptari Nikçi luajti 14 minutat e fundit të ndeshjes në fitoren historike te Zurich me rezultat 1:0 në përballje me Milanin në "San Siro", në kuadër të grupit C të Champions Leagua në futboll. Zviceranët treguan lojë të shkëlqyeshme përballë yjeve botëror siç janë Ronaldinho, Sedorf, Pato, Nesta, Pirlo etj.
Në minutën e 10-të të ndeshjes, papritur zviceranët me golin e shënuar nga futbollisti Hannu Tihinen kalojnë në epërsi dhe ky gol ishte edhe triumfues. Zurich me fanatizëm e ruajti rezultatin deri në fund të ndeshjes. Kampioni i Zvicrës, bëri sensacion, duke tronditur milanezët. Milani as që e kishte pritur një humbje të tillë. Almen Abdi qëndroi në pankinë dhe nuk është aktivizuar fare në lojë kundër Milanit. Si do që të jetë Zurich bëri fitore historike.
Në grupin A, Bajern-Juventus përfundoi me rezultat baras, 0:0. Bayern në pjesën e parë të ndeshjes sulmoj furishëm, por pa sukses në finalizimin e rasteve. Edhe "Zonja e Vjetër" tregoi lojë të mirë, por jo të arrijnë më shumë se një pikë. Bordeaux mezi fitoi me rezultat 1:0 me golin e realizuar nga futbollisti Ciani në minutën e 83-të kundër Maccabi Haifa 1:0. Në grupin B, skuadra e CSKA nga Moska shënoi fitore minimale në përballje me Beshiktashin e Stambollit nga Turqia. Golat për CSKA-n i ka shënuar Dzagoev (7'), Krasiq (61') dhe Dag për Beshiktashin në minutën e 90-të. Klubi mbretëror, Real Madridi shënoi një fitore të pritur me rezultat 3:0 në përballje me Marseillen nga Franca. Ronaldo protagonistë i fitores së thellë të madridasve.
Ronaldo në minutën e 58-të shpërtheu me gol, dhe pas tre minutave Kaka shënoi për rezultatin 2:0 nga penalltia. Sërish Ronaldo, një mjeshtër i gola dhe i pandalshëm shënoi për 3:0 në minutën e 64-të. Marseille mbetët pa një futbollistë në fushë pikërisht pa Diawaran, i cili ndëshkohet më karton të kuq në minutën e 60-të. Manchester U. është sfiduar se tepërmi nga skuadra gjermane Wolfsburg. Megjithatë, ky ballafaqim përfundoi me fitoren e Manchester Unitedit me rezultat 2:1. Dzeko i pari kaloi në epërsi mysafirët me golin e shënuar me kokë në minutën e 56-të. Mirëpo, Manchester U. nuk lejojë kjo epërsi të zgjasë më shumë se tre minuta dhe Giggs barazoi 1:1.
Në minutën e 78-të, Carrick solli gëzimin tek anglezët. Në grupin D, APOEL Nikosia që pati në përbërjen e parë nga minuta e parë futbollistin shqiptar, Altin Haxhi, i cili luajti me sukses përballë Chelseas. Skuadra e Chelseas shënoi fitore me rezultat 1:0 me golin e shënuar nga Anelka në minutën e 18-të. Porto nga Portugalia si gjithmonë e fortë, befasoi me rezultat duke mundur Atleticon e Madridit me shifra 2:0. Falcao shënoi në minutën e 75-të dhe Rolando në atë 82-tën.

Rezultatet

Grupi A
Bayern-Juventus 0:0
Bordeaux-Maccabi Haifa 1:0 (0:0)

1. Bayern 2 1 1 0 3:0 4
2. Bordeaux 2 0 2 0 2:1 4
3. Juventus 2 0 2 0 1:1 2
4. M. Haifa 2 0 0 2 0:4 0

Grupi B
CSKA (M)-Beshiktas 2:1(1:0)
Manchester U.-Wolfsburg 2:1 (0:0)

1. Manchester Utd 2 2 0 0 3:1 6
2. Wolfsburg 2 1 0 1 4:3 3
3. CSKA 2 1 0 1 3:4 3
4. Beshiktas 2 0 0 2 1:3 0

Grupi C
Milan-Zurich 0:1 (0:1)
Real-Marseille 3:0 (0:0)

1. Real Madrid 2 2 0 0 8:2 6
2. Milan 2 1 0 1 2:2 3
3. Zurich 2 1 0 1 3:5 3
4. Marseille 2 0 0 2 1:5 0

Grupi D
APOEL-Chelsea 0:1 (0:1)
Porto-Atletico M. 2:0 (0:0)

1. Chelsea 2 2 0 0 2:0 6
2. Porto 2 1 0 1 2:1 3
3. APOEL 2 0 1 1 0:1 1
4. Atletico M. 2 0 1 1 0:2 1