29 shtator 2009

Champions League Raportet dhe Rezultatet

Grupi E : Impakt në Firencë, Lyon shkatërron çdo gjë

Ndeshja kryesore e ditës së sotme në Champions League ndërmjet Fiorentinës dhe Liverpoolit ka përfunduar me rezultat 2 me 0 në të mirë të Italianëve.

Fiorentina për mrekulli diti si ta shfrytëzoj terrenin vendas, duke marrë dominimin në lojë që në fillim të ndeshjes.

Atëhere kur askush se priste, del në skenë serbi Stevan Jovetiç i cili dënon anglezët në mintëun e 28.

Nëntë minuta më vonë, shfaqet përsëri Jovetiç i cili nga një top i devijuar shfrytëzon rastin dhe shënon për 2 me 0 dhe impaktin në Firencë.

Nga ana tjetër, Lyon duket se do të shkel sivjet çdo gjë në këtë garë. Pas turpërimit që ja bëri Fiorentinës para dy jave, kësaj radhe francezët shkelën rumunët e Debrecen.

Epërsia fillestare u arrit në minutën e 3 kur Kim Kallstrom shënon për 1 me 0 në të mirë të Lyonit.

Në minutën e 13 arrihet dyfishimi. Golashënues, Pjaniç. Heshtja në stadiumin rumun u kompletua në minutën e 24 kur Sidney Govou shënon për 3 me 0.

Mirëpo kjo nuk ishte e tëra. Shkatërrimi u kompletuar nga Bafetimbi Gomis në minutën e 50.

Kështu, Liverpool edhe një herë dështon të fitojë, kësaj radhe kundër Italianëve, të cilët arrijnë fitoren e parë kundër anglezëve pas një kohë të gjatë.

Grupi F: Inter turpërohet, Barcelona solide

Inter nuk ka arritur të nxjerrë asgjë më shumë se një barazim të dobët në takim kundër rusëve të Rubin Kazan.

Të parët kaluan në epërsi rusët. Impianti rus eksplodoi në minutën e 11 kur Dominguez shënon për epërsinë e Kazan.

Më pas, Inter shtrëngoi dhëmbët dhe barazoi rezultatin me anë të Stankovic në minutën e 27.

Inter dëshironte tërë fitoren, mirëpo këtë nuk e arriti pasi që Mario Balotelli merr kartonin e dytë të verdhë në minutën e 60 dhe flliq tërë takimin.

Nga ana tjetër, Barcelona si zakonisht nuk di të ndalet. Tani Blaugranët shënuan vetëm dy herë, gjë që ndodh rallë mirëpo nuk ishte e çuditshme pasi që Ukrainasit u mbrojtën me tetë lojtarë.

Golin e parw në këtë takim e shënoi Lionel Messi në minutën e 26 kurse epwrsinw e dyfishoi Pedro Rodriguez.

Inter vazhdon me formën e dobët, mirëpo duhet të jetë e lumtur me pikën e nxjerrë në Rusi, pasi që ka mundur ta humb komplet ndeshjen, kurse nga ana tjetër Barcelona shfrytëzoi mirë terrenin vendas.

Grupi G: Rangers shkelet, Stuttgart barazon

Glasgow Rangers është shkelur në shtëpi nga Sevilla me rezultat 4 me 0 duke vazhduar kështu formën e dobët në shtëpi kundër klubeve Spanjolle.

Glasgow në pjesën e parë është mbajtur mirë, duke rrezikuar disa herë, mirëpo u befasuan në pjesën e dytë.

Konko hap serinë e golave në minutën e 50 duke shënuar bukur me kokë. Epërsinë e dyfishoi Luis Adriano në minutën e 64.

Për 3 me 0 shënoi Luis Fabiano në mintëun e 72 kurse dy minuta më vonë u finalizua shkatërrimi për rezultatin 4 me 0.

Goli i nderit u shënua në minutën e 88 nga Novo.

Stuttgart nuk ka arritur të nxjerrë asgjë më shumë se një barazim kundër Unirea Urziceni.

Golin e parë e shënuan gjermanët në minutën e 5, me anë të Tascit.

Goli i barazimit erdhi në fillim të pjesës së dytë kur Varga shënon për barazimin e rezultatit dhe pikën e artë për rumunët.

Grupi H : Arsenal shpëton, AZ e pamëshirshme

Arsenal ka vuajtur shumë për të shënuar fitore kundër grekëve të Olympiacos. Grekët u mbajtën shumë mirë në këtë takim mirëpo u dënuan më vonë.

Në minutën e 78 Robin van Persie shënon për epërsinë minimale dhe 1 me 0 për londinezët.

Epërsinë e dyfishoi Andrei Arshavin në minutën e 86 duke shpier në kapitulim grekët.

Nga ana tjetër holandezët e AZ Alkmar u treguan mjaft të pakujdesshëm duke mos ruajtur epërsinë e krijuar me golin e Hamdaoui në minutën e 48.

Belgët e Liege barazuan në minutën e fundit me golin e Traore.

Kështu, Arsenal përvillet disi, duke marrë tri pikë të reja, që do të shpien drejtë kualifikimit.

Champions League - Group E
Debrecen 0 - 4 Lyon
Fiorentina 2 - 0 Liverpool

Champions League - Group F
Rubin Kazan 1 - 1 Inter Milan
Barcelona 2 - 0 Dynamo Kyiv

Champions League - Group G
Rangers 1 - 4 Sevilla
Unirea Urziceni 1 - 1 Stuttgart

Champions League - Group H
Arsenal 2 - 0 Olympiakos Piraeus
AZ Alkmaar 1 - 1 Standard Liege