29 shtator 2009

Milan, “drithëruese”, mesatarja e golit

8 pikët në renditjen e Milanit janë pasojë e golave, të cilët nuk po vijnë për shkak të lojës, që mungon. Vetëm 3, në fakt, janë realizimet e kuqezinjve në 6 ndeshje të luajtura. Një mesatare e turpshme prej 0,5 golash për ndeshje me 4 përballje nga 6 që kanë përfunduar pa gola dhe vetëm një realizim në pesë ndeshjet e fundit. Një dështimi tillë nuk ishte verifikuar kurrë gjatë presidencës së Berluskonit.
Në fakt, duhet shkuar shumë mbrapa në kohë deri në sezonin 1981/1982 për të parë një Milan të tillë. Në atë sezon “Djalli” ka arritur të bëjë më keq duke arritur të shënojë vetëm një gol në 6 ndeshje që për më shumë ka ardhur nga një autogol nga Ferrario i Napolit. Një krahasim drithërues duke parë se kuqezinjtë e sezonit 1981/82 kanë përfunduar në Serinë B dhe e kanë mbyllur kampionatin me vetëm 21 gola në 30 ndeshje.