30 shtator 2009

Ranieri dhe golat në fundin e ndeshjes

40 realizime në 15 minutat e fundit nga sezoni 2007/08. E njëjta histori ndodh edhe me Romën
Në ndeshjen kundër Katanias është arritur shifra 40. Kjo përballje mund të interpretohet në dy mënyra: Mërzia (në “Masimino” ka patur shumë të tillë) dhe Ushtaraku. Referimi është shumë i thjeshtë. Ushtari (i sjellshëm) është ai, Klaudio Ranieri, që të paktën ka arritur të sjellë një farë rregulli tek Roma më shumë se çka arritur të bëjë në dyvjeçarin e kaluar tek Juventusi. Pikërisht 40, në fakt, janë golat e shënuar nga skuadrat e drejtuara nga ai në çerekorëshin e fundit të takimeve, duke filluar nga viti 2007.
Një e dhënë kjo që sigurisht vërteton një gjë: lojtarët e tij nuk dorëzohen deri në minutën e fundit. Dhe këtë e di shumë mirë ekipi verdhekuq, që në tri ndeshje, në minutat e fundit, ka arritur të marrë 5 pikë, të ardhura nga fitorja në Siena (goditje e fuqishme dënimi nga Rise në të 89-ën), barazimi në Palermo (penallti e Totit në të 88-ën) dhe të atij të marrë në Katania (gol i De Rosit në minutën 93′).
Eshtë e kotë të thuhet sesi goli i De Rosit ka qenë vetëm si një aspirinë për Romën e sëmurë, që ndodhet në një situatë paradoksale, duke patur sulmin më të mirë dhe mbrojtjen më të keqe të Serisë A. Në sqarimin që Ranieri ka bërë me skuadrën, në fakt, trajneri verdhekuq ka këmbëngulur veçanërisht në dy koncepte: përqendrim në të gjitha momentet e ndeshjes dhe bashkëpunim midis lojtarëve gjatë gjithë 90 minutave. “Punojmë për mbrojtjen, - ka shtuar tekniku -, sepse në sulm, ose falë lojës, apo falë ndonjë shpikjeje të Totit me shokë, nuk kemi probleme në shënimin e golave”